חאן שער הגיא להנצחת פורצי הדרך לירושלים ולא להנצחת רחבעם זאבי – חיתמו על העצומה

בפריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות נפלו מאות חיילים מחטיבת פלמ"ח-הראל. במקום להנציח את זכרם החליטה הממשלה להנציח את זכרו של רחבעם זאבי בחאן שער הגיא. סילוף המורשת. להלן העצומה של מפקדי חטיבת פלמ"ח-הראל המבקשת מהממשלה לשנות החלטתה

חאן שער הגיא – הנצחת פורצי הדרך לירושלים ומלווי השיירות מחטיבת פלמ"×—-הראל

אנו החתומים על עצומה זו, אזרחי ישראל, מביעים בזאת את תמיכתנו בתביעתם של מפקדי חטיבת פלמ"ח-הראל, במכתבם מיום 22.9.2016 לראש הממשלה ולשר לענייני ירושלים והמורשת, לשנות את החלטת ממשלת ישראל משנת 2011 ולבטל את כוונתה להקדיש את חאן שער הגיא להנצחת זכרו של השר רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל.

כולנו בדעה, שחאן שער הגיא, לאחר שיוכשר ויוסדר, צריך לשמש בייעודו המקורי, כמרכז מבקרים ולמידה על אזור שער הגיא ועל לחימת פורצי הדרך לירושלים ומלווי השיירות מחטיבת פלמ"ח-הראל, אשר באומץ רוח ובחירוף נפש הגנו בגופם על ציר החיבור והאספקה בין השפלה לבין הישוב היהודי הנצור בירושלים, במהלך מלחמת העצמאות.

בזכותם של לוחמי החטיבה, שמאות מהם נפלו בלחימה על הדרך אל העיר, ושל חבריהם ששרדו את המלחמה, ומפאת גילם רק חלקם עודם עמנו כיום, בזכותם של לוחמי חטיבת פלמ"ח-הראל ומפקדיה, נתקיימה לה ירושלים היהודית ונשארה מחוברת למדינת ישראל, שזה אך קמה, שירושלים בירתה.

לכבודם של כל אלה, לכבוד המשפחות השכולות, למען קרוביהם, חבריהם ומוקיריהם, ולמען כלל אזרחי ישראל, על חאן שער הגיא להנציח רק אותם, ולשמש גלעד וסמל לדורות הבאים.

הנצחתו של רחבעם (גנדי) זאבי באתר זה, באזור שמעולם לא לחם בו ושאינו רלבנטי בשום צורה לפועלו הצבאי והאזרחי, יש בה משום עוול כלפי הנופלים במערכה על הדרך אל העיר, כלפי בני משפחותיהם וחבריהם, ומשום הטעייה וסילוף המורשת, לנו ולדורות הבאים.

יש למנוע מחלוקת בשער הדרך לירושלים, ולקיים את מילות השיר: "באב אל וואד, לנצח זכור נא את שמותינו".

העצומה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

2 Responses to “חאן שער הגיא להנצחת פורצי הדרך לירושלים ולא להנצחת רחבעם זאבי – חיתמו על העצומה”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  שער הגיא הוא נכס לאומי שאינו שייך לשום חטיבה – פלמ"×— או אחרת. לקביעת כללי זיכרון והנצחה במדינת ישראל יש חוקים וגורמים ממלכתיים מוסמכים. הדבר אינו חייב להיות מקובל על כולם.
  הכבישים ×¢"×™ ביתי שע"ש דיין ורבין וחטיבת הרא"ל, אינם מקומות בהם לחמו גורמים אלה…
  רדו מהעץ!

 2. יוסף ואלך הגיב:

  בן 10 הייתי -,גרתי במרתף ביתנו מתחת לאדמה ברחוב ישעיהו פרס 10 (היום 9)

  במצור ירושלים ב 1948 , בן כיתתי -נהרג

  בהפגזות ,

  הפלמ"×— הוא שהצילנו במעשה – בדרך לירושלים-

  ובמורל שנתן לנו הילדים (והמבוגרים)

  כל השמות של הפלמחאי"ם -חטיבת

  הראל זכורות לי ומרגשות אותי תמיד !

  יצחק רבין, מכבי מוצרי , ועוד ועוד

  יוסף ואלך מוכן להשתתף ולעזור במפגן

Leave a Reply