"עמק שווה" – בית הקברות ממילא, מורשת תרבות ירושלמית

בתהליך ייהוד ירושלים מעלימים אתרים של דתות אחרות. במרכז ירושלים חבוי בית-קברות ממילא. מיקומו הפך אותו נכס נדל"ני יקר ויצר לחצים להזנחתו, לבנייה מאסיבית סביבו ולכרסום בגבולותיו. נדמה שבין הריסותיו נקבר גם סיפור דמותה של העיר במאות השנים האחרונות, ואין הוא מוכר עוד לישראלים רבים

במרכז ירושלים, בין ממילא לרחוב הלל, חבוי בית הקברות המוסלמי הקיים מזה כאלף שנים. בית הקברות הוא אתר היסטורי חשוב מתקופת האימפריה הערבית (הממלוכית) ומהתקופה העותומאנית.

מיקומו בלב מרכז העיר הפך אותו נכס נדל"ני יקר ויצר לחצים להזנחתו, לבנייה מאסיבית סביבו ולכרסום בגבולותיו. בית הקברות הוא נכס ארכיאולוגי חשוב לכל הדתות, אתר מורשת ירושלמית שהולך ונעלם.

ארגון "עמק שווה" של ארכיאולוגים ופעילים קהילתיים, העוסק בארכיאולוגיה כאמצעי לגישור וקירוב בין עמים ותרבויות פרסם מדריך לבית-הקברות ממילא.

להלן דברי חברי הארגון על בית הקברות: "נדמה שבין הריסותיו נקבר גם סיפור דמותה של העיר במאות השנים האחרונות, ואין הוא מוכר עוד לישראלים רבים. בתקופה הממלוכית ובתקופה העות'מאנית היה זה בית הקברות המרכזי, ונקברו שם עשירי העיר, הפקידים, והמשכילים לצד תושבים קשי-יום ועניים….אנחנו, אנשי עמק שווה, מאמינים כי בעיר כירושלים, עם המגוון התרבותי, הדתי והאנושי שמייחד אותה, ישנה חשיבות עליונה בהצגת המורשת התרבותית של העיר בכל התקופות, התרבויות והדתות שהשאירו עליה את חותמן. נוכח ההזנחה השוררת באתר ודעיכתם המתמשכת של הקברים והמצבות, אנחנו חשים בנחיצות לחקור את שרידי המקום לפני שיעלמו ולפרסם את סיפורו של בית הקברות החשוב הזה, הטומן בחובו עשרות סיפורים אישיים שמרכיבים את דיוקנה של העיר בתקופתה הערבית-המוסלמית.

במדריך שכתבנו על בית הקברות המוסלמי בממילא השקענו עבודה רבה והוא מכיל חומר ייחודי שנאסף בין השאר גם ממצבות בית הקברות ובארכיונים פלסטינים. המטרות שלשמן נוצר המדריך הן: להרחיב את החומר הקיים בעברית על בית הקברות, לרכז את כל המידע אודותיו במקום אחד, ולהכיר לקהל ישראלי את העושר התרבותי שגלום באתר זה."

לעיון במדריך המלא

Tags: , ,

One Response to “"עמק שווה" – בית הקברות ממילא, מורשת תרבות ירושלמית”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    האם אין מי שיגיב על התהליך שהממסד השלטוני מוביל אותנו בו של ייהוד ירושלים והפיכתה לפרובינציה יהודית שאינה מכבדת דתות ותרבויות שהיו פה בעבר?

Leave a Reply