חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תמר זנדברג – עתירה נגד יצוא נשק לדרום סודן

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 25.09.16 0:10

ישראל – אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם – נותרה ככל הנראה אחת המדינות היחידות שעדיין מעבירה נשק לדרום סודן. השבוע התקיים בבג"ץ דיון בעתירה שלי ושל עו"ד איתי מק נגד מדינת ישראל ומשרד הביטחון, בדרישה לעצור ייצוא מערכת מעקב לדרום-סודן

מאת: תמר זנדברג

מלחמת האזרחים בדרום סודן היא מהסכסוכים הקשים והמדממים ברחבי העולם. קשה לתאר את האלימות האכזרית שמופעלת שם, בעיקר ע"י שלטונו של הדיקטאטור סלבה קיר נגד כוחות המורדים בראשות סגנו לשעבר. מדובר באונס, גיוס בכפייה של ילדים ושריפת כפרים שלמים. הבעיה שלנו, היא שיש נשק ישראלי שמעורב באלימות הרצחנית הזו.

לאחרונה פורסמו מספר דוחות בינלאומיים חמורים בנוגע למתרחש בדרום סודן, בין השאר על ידי מועצת הביטחון של האו"ם ועל ידי האיחוד האפריקאי לבדיקת נושא דרום סודן. הם חשפו הפרות חמורות של זכויות אדם ופשעים נגד האנושות, וציירו תמונה מחרידה לפיה כוחות הביטחון של ממשלת סודן פועלים בשיטת "אדמה חרוכה", פושטים על כפרים כשהם מוציאים להורג את הגברים, אונסים את הנשים והילדות ולאחר מכן שורפים אותן בעודן בחיים, וחוטפים את הילדים על מנת שישמשו חיילים בצבא כפיה. נמצא כי רק במחוז אחד במדינה נאנסו למעלה מ-1,300 נשים וילדות במהלך חמישה חודשים בלבד, וכי הממשלה בדרום סודן משלמת לכוחות הביטחון שלה באמצעות אישור לאנוס.

ישראל – אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם – נותרה ככל הנראה אחת המדינות היחידות שעדיין מעבירה נשק לדרום סודן, אחרי שמדינות אירופאיות וארה"ב כבר עצרו את הזרמת הנשק למדינה. השקיפות בנושא למדינות אליהן מייצאת ישראל ולעסקאות הנשק שלנו היא מינימאלית עד אפסית. ישראל לא מדווחת לאן ומה היא מעניקה רישיונות ייצוא, אולם דוחות בינלאומיים מצביעים באופן חד משמעי על הימצאו של נשק ישראלי בדרום סודן, ועל פי חלק מהעדויות מתדלק את המשך הלחימה והוא בין הגורמים לקריסת שיחות השלום בין הקבוצות האתניות במדינה.

החוק הבין-לאומי בהקשר זה ברור: ככל שמדינת ישראל יודעת כי הייצוא הביטחוני שלה עלול לשמש לביצוע פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה, עליה לעצור אותו לאלתר.

השבוע התקיים בבג"ץ דיון בעתירה שלי ושל עו"ד איתי מק נגד מדינת ישראל ומשרד הביטחון, בדרישה לעצור ייצוא מערכת מעקב לדרום-סודן. על תוכנה של העתירה הוצא צו איסור פרסום לבקשת המדינה למרות שהיא כבר פורסמה ומבוססת רק על חומרים גלויים, כך שלא ברור ממה יש לפחד. היא מבוססת על התובנה שמערכת מעקב זה אולי שם מכובס בעל תדמית טכנולוגית ו"סייברית", אבל למעשה שקול לחלוטין לנשק שיורה. מדובר בנשק שעוקב, מכוון ומפנה את כלי הנשק החמים של רודנים אכזריים שרודפים אחר אזרחים, נשים וילדים ומעורבים בפשעים נגד האנושות והפרות זכויות אדם.

מדינת ישראל לא יכולה לעמוד מנגד ולהסתתר מאחורי צווי איסור פרסום ומעטה חשאיות ביטחוני כדי להסתיר את העובדה שנשק ומערכת מעקב מתוצרתינו משמש באחד הסכסוכים הרצחניים בעולם. לכן דרשתי לעצור את יצוא המערכת לדרום סודן בהתאם לחוק הבין-לאומי, לאמברגו הנשק האירופאי והפסקת הסיוע הצבאי האמריקאי למדינה, וזאת על מנת למנוע ממוצרים ישראליים לשמש להפרות כה חמורות של זכויות אדם. אסור לנו, ישראליות וישראלים, לעמוד מנגד כאשר נשק מתוצרתנו מבצע את הפשעים החמורים האלה. אסור לנו אפילו להרשות לעצמנו לא לדעת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט , וכל הכבוד על העתירה הזו , הזוועות ביבשת הארורה הזו , בלתי נתפסות , קשה לתאר במילים פשוט :

  אונס כאמצעי תשלום , שריפות של אנשים , מכריחים קורבנות לאכול בשר אדם , לשתות דם של מתים , על מנת להינצל מגורל דומה ( ראה לינק ) .

  קשה לתאר במילים זוועות דנן ( ואגב אורחא , כמה צה"ל הוא צבא רחום וחנון ) .

  לא חייבים למכור נשק לאזורי סכסוך שם , בטח לא התקפי , או תומך בזוועות דנן .

  אפשר לקרוא ולחטוף פלצות , מן הדוחו"ת על הנעשה שם , פה למשל באמנסטי :

  https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/07/south-sudan-devastating-impact-of-war-on-mental-health-must-be-addressed/

  תודה

 2. יוני :

  פרוטוקולים

  הי תמר,

  האם יש ברשותך פרוטוקולים של הדיון בבג"ץ או החלטות של בית המשפט.

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.