חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחלוצים לפולשים –הדור השלישי בבית נכסי נפקדים במקור-חיים נזרק לרחוב

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 15.09.16 1:48

בנו של אהרן פלש לדירה סמוכה בשל צפיפות דיור ב-1974. הנכד סולק מהדירה על ידי רשות מקרקעי ישראל ב-2016

מאת: בן אביטל

מחלוצים לפולשים – הבית במקור חיים – הדור השני במעמד "פולש"

רשומה זו חושפת עתירה נוספת של עמידר נגד משפחת אהרן מרובת הילדים בדירת נכסי-הנפקדים בה התגוררה במקום לסייע לה לרכוש את הבעלות על הדירה ולמנוע צפיפות דיור מאת: בן אביטל

לקריאה נוספת

כזכור, בנו של אהרן פלש ב-1974 לדירה סמוכה בגודל 22.8 מ"ר בשל צפיפות דיור בבית האב. עמידר יכולה הייתה, אם רצתה, להסדיר את הבעיה, לפי חוק צפיפות דיור, אך לא עשתה זאת. עמידר גם לא הסכימה שישלם דמי-שכירות, דרשה שיפנה את הדירה, אך לא אכפה את דרישתה.

מ-1981, עת שלחה מכתב דרישה לפינוי, עד 2005, עשרים וארבע שנים לא עשתה עמידר דבר. הבן המשיך להתגורר בדירה. בסך הכל התגורר בה כ-31 שנים.

ב-2005 הגישה שוב עמידר עתירה לסילוקו מהדירה אליה פלש. ב-2010 נפטר בנו של אהרן.

בדירה הקטנה המשיך להתגורר נכדו של אהרן, שנולד ב-1985.

סמוך לימי השבעה של הנכד על מות אביו, ולאחר תאונת דרכים קשה שעבר, הגישה עמידר נגדו תלונה במשטרה בטענה שהוא פולש טרי, בדירה בה נולד וגדל, נחשב לפולש טרי.

פולש טרי הוא אדם שפלש 30 יום קודם לכן.

הוא גורש מביתו ונאלץ להפעיל הליכים משפטיים כדי להוכיח שאינו פולש ואינו נחשב פולש טרי, אלא ממשיך של אביו. ואכן, בית המשפט הכיר בו כבן ממשיך. כעבור שנה הורשה לחזור לדירה ממנה גורש בהוראת בית-המשפט.

מאז עמידר המשיכה את התביעה במטרה לסלק אותו מביתו, והמשיכה לדרוש את פינויו.

מדוע התעקשה עמידר לפנות אותו מביתו? התשובה לכך נעוצה בתכניות בינוי עיר (תב"ע). עיון בנסחי הטאבו, לשכת רישום המקרקעין, חושף את התשובה. נסח הטאבו של הדירה מציין כי ב-1968 נרשמה הבעלות של רשות הפיתוח על שטח הנכס המדובר. רשות הפיתוח הייתה זו שניהלה את השטח, אך עד 1968 שטח הנכס לא היה רשום בטאבו.

בשנים 1983-1985 נרשמו הערות בטאבו על הפקדת תכנית מספר 3302 ואישורה.

בשנת 1988 נרשמה בטאבו הערה על הפקעות.

המסמכים הללו חשפו כי מגמת עמידר הייתה להסדיר את מעמד השטח המדובר, ולהעביר אותו ליזמים לצורך בנייה. שכונת מקור חיים בירושלים עתידה להיות שכונת יוקרה ועמידר פעלה וממשיכה לפעול כדי להעביר את השטח ליזמים כשהוא פנוי מדייריו, עד כמה שניתן. זה אומר שעל עמידר לפנות את הדיירים הוותיקים. בדירת הסב אהרן שעליה היה חוזה עם עמידר, הפעילות הייתה לפינוי תמורת פיצוי על ידי היזם. בדירה שאליה פלש בנו של אהרן, עמידר פעלה לסילוק נכדו ללא פיצוי, ללא שום חלופת דיור ובדרישה לשלם דמי-שימוש על מספר שנים אחורה.

ב-1987 נפטר הסב אהרן, ובניו ובנותיו המשיכו להתגורר בנכס. ב-2007 נפטרה הסבתא ואחת הבנות הפכה דיירת ממשיכה. באותה שנה ניסתה עמידר להגיע עם שני בנים אחרים של אהרן לפינוי בהסכמה.במקביל, בין השנים 2005-2015 עמידר פעלה לפינוי בן אחר של אהרן משטח המשפחה, אשר החזיק במגרש לחלקי חילוף. שם העניין נסגר בבית המשפט העליון שפסק שישולמו לו כ-550 אלף ₪. במקביל, עמידר ורשות מקרקעי ישראל פועלים לפינוי הבת הממשיכה, אף שהובטח לה שתוכל לרכוש את הדירה.  על נכדו של אהרן כפתה עמידר פינוי באמצעות בית המשפט בהליכים שהחלו ב-2005 עם הבן של אהרן, ונמשכו עם הנכד ב-2010.

בשנת 2016 הסתיימו ההליכים המשפטיים . הנכד, בחור בשנות העשרים לחייו, עבר עינויי בית דין בבית משפט השלום. אחרי כן בבית המשפט המחוזי. שש שנים מחייו הצעירים עברו עליו בעינויי דין. בית המשפט המחוזי פסק שעליו לפנות את המקום בו גר מיום שנולד. חוסר אמצעים כספיים לתשלום לעורכי דין מונע ממנו לעתור לבית המשפט העליון.

ביולי 2016 נזרק הנכד מהדירה בה נולד.

התנהלות זו של רשות מקרקעי ישראל חושפת אטימות אנושית והעדפת ערך הכסף על ערך האדם. ברגע שערך הקרקע במקור-חיים עלה, הרשות פעלה לסילוק דייר, שלא היה פולש. מצידה שייזרקו אנשים לרחוב, העיקר שהשטח יפונה ויועבר ליזמים לצורך בנייה.

מידע מאנשים שעבדו במינהל בעבר חושף כי המינהל התנהל אחרת בעבר. הוא נהג להבחין בין פלישה ותיקה לפלישה טרייה. עם קום המדינה, עולים רבים הוכנסו ונכנסו – למעשה פלשו – לדירות של נכסי נפקדים. נוהל הנכסים מ-1953 אפשר לפולשים להסדיר את מעמדם במסגרת חוזה שכירות. נוהל מכירת נכסים מ-1960 אף הקנה להם זכות ראשונים ברכישת הנכס. המינהל הגיע להסדרי פינוי תמורת פיצוי גם עם משפחות שנותרו במעמד של פולשות. מגמת המינהל הייתה להסדיר את מעמד המשפחות הפולשות ולאפשר להם קורת גג.

כיום נראה כי מגמת רשות מקרקעי ישראל להאיץ בנייה גורמת להשלכת דיירים לרחוב ולהפיכתם אותם לחסרי קורת גג. בכך היא גורמת עוול גדול למספר גדול של דיירים בנכסי נפקדים.

רשויות שהקימה המדינה למען האזרח – מינהל מקרקעי ישראל, עמידר… – משתמשות כיום בכוחן לרמיסה ולהתעשרות על חשבון האזרח הקטן.

מעמדו של הסב אהרן כפולש בוטל. אל הנכד התייחסו כאל פולש, למרות שלא פלש. הוא נולד בדירה שאביו פלש אליה. עמידר סירבה להסדיר את מעמדו של האב. רשות מקרקעי ישראל התייחסה אל הנכד כאל פולש וזרקה אותו לרחוב.

בן אביטל הוא הנכד, והוא מספר בגוף שלישי את סיפור משפחתו המתחיל  בקורות הסב אהרן טובול

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. עבודה שחורה » נכסי נפקדים – רשות מקרקעי ישראל הרסה בית בליפתא :

    […] בהן יזמה ויוזמת רשות מקרקעי ישראל סילוק משפחות מבתיהן: במקור חיים, במגרש הרוסים ובליפתא.  סילוק המשפחות לא נועד לשמור על […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.