postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחלוצים לפולשים – רשות מקרקעי ישראל מגרשת משפחה שמתגוררת 40 שנה בדירה במגרש הרוסים בירושלים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחלוצים לפולשים – רשות מקרקעי ישראל מגרשת משפחה שמתגוררת 40 שנה בדירה במגרש הרוסים בירושלים

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 25.10.16 0:01

רשות מקרקעי ישראל מסלקת משפחה שמתגוררת כ-40 שנה בדירה במגרש הרוסים בירושלים באמצעות בית המשפט, בטענה לא מוצדקת של פלישה, ומטילה עליה תשלום דמי שימוש מעל מיליון ושבע מאות ₪. הבת מספרת על כך  

ביום חמישי, 8.9.16 הוריי קיבלו פסק דין מבית משפט השלום בירושלים אשר מורה להם לפנות את ביתם (ביתנו) לטובת רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) עד ינואר 2017 ללא פיצוי ובדרישה לתשלום שכ"ד רטרואקטיבי בסך מעל מיליון שבע מאות ₪ עבור 8 וחצי השנים האחרונות בטענה שהם פלשו באופן בלתי חוקי לשטח והתגוררו בו במשך שנים באופן בלתי חוקי.

הוריי הם אנשים בגילאי ה60+, אשר עבדו כל חייהם, שילמו מסים, היטלים מוניציפליים (ארנונה, מים, חשמל, אגרות למיניהן וכו'), שומרי חוק, שירתו בצבא – אבי אף שירת במהלך מלחמת יום הכיפורים בסיני ושירת במשך 30 שנה במשטרת ישראל.

אז מה הסיפור כאן בעצם?

בשנות ה-50 מדינת ישראל שלחה מהגרים שעלו ארצה ליישב כל מיני שכונות שהיו באזורי תפר וכו'. סיפור מוכר. הסיפור הפחות מוכר הוא הסיפור של שכונת מגרש הרוסים בירושלים.

בשנות ה-50 שכונת מגרש הרוסים עדיין נחשבה כשטח של ממשלת בריה"מ לשעבר, והעולים שנשלחו ליישב את השכונה ידעו ש"בעל הבית" הוא ממשלת רוסיה. סבי וסבתי חתמו על חוזה שכירות מול הרוסים.

בשנות ה-60 ממשלת ישראל חתמה על הסכם עם הרוסים לפיו ממשלת ישראל קיבלה חלק מהמבנים במגרש הרוסים (איזה מבנים? קצת עלום… כמובן שברמ"י יגידו שכל המבנים שבהם התגוררו אנשים שייכים לממשלת ישראל, כמובן).

תושבי שכונת מגרש הרוסים קיבלו צווי פינוי מחברת עמידר בשנת 66 בטוענה שהם פולשים בלתי חוקיים. נערך משפט שבו התאגדו כל תושבי השכונה יחד והתושבים זוכו מאשמת הפלישה. חשוב לציין שבשנת המשפט אבי התגורר בשכונה יחד עם משפחתו והיה בן 12.

עברו להן השנים, אבי התחתן והקים את משפחתו. סבי החליט שהיות ובנו עבר טראומה במלחמת יום הכיפורים, חשוב לו שיגור קרוב אליו ולכן ייעד לאבי את החלק המזרחי של המבנה שבו המשפחה התגוררה כדי שיוכלו להקים להם בית.

בשנת 1984 מינהל מקרקעי ישראל הגיש תביעה כנגד אבי וסבי בטענה של בניה בלתי חוקית במתחם. גם במשפט זה סבי ואבי יצאו זכאים.

עברו השנים, ובשנת 2005 תוכנית המתאר של שכונת מגרש הרוסים שונתה (שוב, בפעם המי יודע כמה) והפעם תוכנית המתאר מייעדת את השטח למלונאות. קצת אזכיר על הפוטנציאל הנדל"ני של השטח ואציין שמאחורי בית הוריי בנו את פרוייקט דירות היוקרה של לב לבייב, שבו כל דירה בת 3 חדרים נמכרת החל מ3 מיליון ש"ח, עכשיו אנחנו קצת מתחילים להבין את הסיפור? כי זה סיפור שחוזר על עצמו, בגבעת עמל, בשכונת הארגזים, בליפתא, ממילא, סומייל וכו' .

אז לסיכום, הוריי גרים בבית הזה בסביבות ה-40 שנים, לקחו 2 משכנתאות כדי לשפץ את המבנה שבריה"מ כבעלת השטח ולאחר מכן רמ"י כפי שהם טוענים לא נקפו אצבע כדי לאפשר בו חיים נורמליים לבני אדם (לדוגמא, סבי ושכנים נוספים בנו את תשתית הביוב והמים של השכונה). גם אם היום במקרה עברתם ברחוב גרוזנברג בשכונת מגרש הרוסים ניתן לראות את ההזנחה, אין מדרכות, אין תאורת רחוב, בקושי כביש יש (מזל שלא נותרו דרכי הכורכר שהיו בעבר). אז אם הוריי ועוד תושבים בשכונה הם פולשים איפה רמ"י היו כל השנים האלו?

כמובן שהשופטת טענה שהבירוקרטיה וחוסר היעילות של הגופים הממשלתיים אינם מעניקים זכויות ועם זאת, מדוע סירבו כל השנים האלו לבקשות של אבי לקניית השטח כדין? למה? כי יש פוטנציאל רווח עצום ממכירת השטח הזה לקבלנים פרטיים, כפי שקרה במקרים קודמים. זורקים את התושבים המקוריים של השכונה בפרוטות או ללא פיצוי (כמו במקרה של הוריי) כדי לעשות רווח מקסימאלי לטובת המדינה. והאזרחים? שילכו לפח..

מה ההבדל בין עכשיו לדינם של תושבי ממילא וכו'? שאנחנו איננו כמו סבינו שלא ידעו קרוא וכתוב ואמרו אמן לכל צו או מילה של הממשלה. אנחנו יודעים את זכויותינו ובטח ובטח יודעים את חובותינו. לא ייתכן שאזרחים שומרי חוק, שמשלמים מסים וארנונה, משרתים בצבא ומשרתים את המדינה ייזרקו לרחוב ועוד יידרשו לשלם סכומים חסרי שחר! לא ייתכן שהוריי יצטרכו לקחת משכנתא שלישית ורביעית כדי לשלם את מחדלי מדינת ישראל וההפקרות של שכונת מגרש הרוסים. לא ניתן להתעלם מקיומם של תושבים במשך 40, 50 ו-60 שנים ולאחר מכן לקרוא להם פולשים ועבריינים.

מדובר פה במחדל (נוסף) של מדינת ישראל וממשלת ישראל. אעשה הכל כדי שהוריי לא יזרקו לרחוב לאחר 40 שנים.

שמה של הבת ופרטי המשפחה והמשפט שמורים במערכת, יחד עם המסמכים שצורפו בעניין

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.