postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם השירותים החברתיים הניתנים על-ידי המדינה במיקור חוץ ישופרו?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם השירותים החברתיים הניתנים על-ידי המדינה במיקור חוץ ישופרו?

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 12.09.16 3:03

הממשלה אישרה בישיבתה ביום א' 11.9.16 המלצות לייעול ושיפור איכות השירותים החברתיים שניתנים במיקור חוץ. האם שירותים אלה ישופרו בעקבות ההמלצות הללו?

מאת: דליה בלומנפלד

הממשלה אישרה אתמול (11.9.16) המלצות לייעול ושיפור איכות השירותים החברתיים שניתנים במיקור חוץ. זו הכותרת שפורסמה בעקבות ישיבת הממשלה בעניין זה. האם שירותי מיקור החוץ ישתפרו בעקבות זאת? ספק רב.

כיום מתקצבת המדינה ב-9 מיליארד ₪ את השירותים החברתיים שניתנים במיקור חוץ. אלו שירותים שהמדינה העניקה לאזרחים בעבר, והיא העבירה אותם לחברות, עמותות וגופים עסקיים, שהם יתנו את השירותים לאזרח במקומה.

מדובר בשירותים הניתנים לאוכלוסיות הרגישות ביותר: ילדים בסיכון, תשושי נפש, בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

מאישור המלצות הממשלה ניתן להבין שהשירותים הללו אינם יעילים ואינם איכותיים דיים כיום. לכן, הממשלה ארגנה דיונים במטרה לשפר את השירות. היא עשתה זאת בשיטת שולחן עגול שמשמעותו שיתוף המגזר השלישי (חברות לתועלת הציבור, חברות עסקיות, עמותות) בדיונים יחד עם נציגי משרדי הממשלה (העבודה והרווחה, הבריאות, החינוך, העלייה והקליטה, האוצר, המשפטים ומשרד ראש הממשלה) ונציגי השלטון המקומי. הנציגים הללו מהמגזרים השונים גיבשו המלצות לייעול ולשיפור איכות השירותים החברתיים שניתנים במיקור חוץ. הממשלה אישרה את אותן המלצות.

ההמלצות כוללות:

 • הגדרת סטנדרטים ותוצאות לשירות,
 • עיגון מנגנוני תגמול וסנקציות על בסיס ביצועים,
 • פרסום דו"חות בקרה על שירותים מוסדיים,
 • קיום היוועצות עם מקבלי ומפעילי השירות לפני יציאה למכרז חדש
 • הגדלת התחרות על ידי עידוד כניסת מפעילי שירות חדשים

בהודעת הממשלה כתוב כי צעדים אלו וצעדים נוספים יביאו לשיפור השירותים לטובת אזרחים רבים במדינה.

האם  השירותים הללו באמת ישופרו בעקבות החלטת הממשלה? ספק רב. אזרחים למדו מניסיונם האישי שהעברת שירותים מהמדינה למיקור חוץ גורמת לשירות להיות גרוע. חלוקת מכתבי הדואר היא דוגמא שכל אזרח חש אותה על עצמו. מאז ששירותי הדואר הועברו למיקור חוץ, אזרחים הפסיקו לקבל את הדואר כסדרו.

אחת ההמלצות היא ליצור סטנדרטים לשירות. מאחר שמדובר בשירותי מיקור חוץ לאוכלוסיות הרגישות ביותר, קשה לדבר על סטנדרטים. אלו אוכלוסיות ייחודיות שיש להתאים את השירות אליהן. זה לא סטנדרטי. צריכה להיות רגישות לאזרח הנזקק לשירות שסטנדרטים אינם מתחשבים בה.

ההמלצה לפרסם דו"חות בקרה לא תשפר חברה שמעניקה שירות לא מקצועי. בטיפול בילדים החולים למשל, דורש המכרז מינוי מנהל פדגוגי. החברה הזכיינית אינה מתייחסת לכך וממנה מנהלים לא פדגוגיים. האם דו"חות בקרה שיפורסמו ישפרו את תפקודה? החברה מתעלמת וממשיכה למנות מנהל לא פדגוגי.

תופעה נוספת הבולטת במיקור החוץ של שירותים חברתיים היא מיעוט המכרזים המתפרסמים והענקת פטור ממכרז או המשך התקשרות ללא מכרז חדש עם חברות קבועות בתחומים החברתיים השונים. הרי יותר נוח לחברה להמשיך בשירות שהיא נותנת ללא מכרז. האם היא תמליץ לצאת למכרז חדש, כפי שמציעה אחת ההמלצות? סביר להניח שלא.

המלצה נוספת היא עידוד התחרות על ידי הכנסת מפעילים חדשים. האם החברות הנותנות שירות קבוע מזה שנים יסכימו לוותר על השירות שהן מפעילות  כדי להכניס מפעילים חדשים? ספק רב.

הבעיה העיקרית בהמלצות אלה שהן אינן רואות לנגד עיניהן את טובת האזרח הנזקק לשירות, ולא את טובת עובד הקבלן המעניק את השירות, אלא את טובת החברה המפעילה את השירות. וזה הגיוני, כי החברות ישבו בשולחן העגול והן דואגות לעצמן, והמליצו בהתאם. השירות לא ישתפר בעקבות המלצות כאלה.

מיקור חוץ הוא שיטה של העברת תקציבי מדינה מהמדינה לידי חברות לטובת חברות, לא לטובת האזרח. מדינה שרוצה לראות לנגד עיניה את טובת האזרח, צריכה להעניק את השירות ישירות, ללא תיווך של חברות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  השירותים לא ישתפרו
  עוד גורמים חיצוניים יקבלו עוד כסף
  העובדים ימשיכו לסבול ועמם מקבלי השירותים

 2. החגב עמד יציב :

  מיקור חוץ

  מאפשר למדינה להתרכז במטלות הליבה שלה ולרכוש שירותים מספקים שונים ואף להחליפם בעת הצורך. החלופה המוצעת במאמר בצורה נרמזת היא העסקת גדודי עובדי מדינה בעלי קביעות ונטייה מיסתורית לנצל 100% מימי המחלה להם הם זכאים הכל ע"ח האזרח הנדרש לשירות והאזרח משלם המיסים הממן אותו.
  עדיף לנו שהמדינה תלמד להיות צרכן נבון של שירותים בשוק ולא ספק שלהם מה שהיא אינה יודעת לעשות היטב ראו ערך נמלים, חברת חשמל, רכבת, דואר ישראל ועוד ועוד גופים כושלים בעלי רמת התנהלות תאגידית ירודה המכוונת בלעדית לעובדים ולא "ללקוחות" או "לבעלים"

 3. החגב עמד יציב :

  אולי נראה את חברי הוועד מובלים אזוקים

  ע"י המשטרה כפי שצריך להיעשות בפושעים
  http://www.themarker.com/news/macro/1.3066949

  "אגודות עותומניות" והתנהלותן…

 4. דליה :

  לחגב,
  כאשר מעבירים את הליבה למיקור חוץ והופכים מורים במערכת החינוך למורי קבלן, אנו מקבלים עובדים עבדים, ללא זכויות. כאשר מעסיקים רופאים בבתי חולים במיקור חוץ, זו הליבה. כך נשחקת המקצועיות ורמתה יורדת. ומכך יסבלו כולם.

 5. החגב עמד יציב :

  אני חושב הפוך דליה

  צורת ההעסקה הקיימת בחברות וארגונים ממשלתיות הכוללת חוסר יכולת לומר לאדם שאינו מתאים ואינו עובד כראוי שלום תגרום לתופעה הפוכה ממה שתיארת:
  בגלל שהעבודה לא נעשית יהיה צורך ביותר עובדי קבלן אשר יצטרכו לשאת בנטל העבודה עצמה אשר עובד המדינה המאוגד והלא פרודקטיבי לא מבצע.
  בנוסף הממשלה והפוליטיקה תתערב ומשרות הניהול יהיו כר פורה לסידור ג'ובים לכל מיני חסרי כישורים אשר עיקר הידע שלהם הוא בנבכי המערכת הפוליטית לא בניהול או ביצירת ערך.

  עדיף שהממשלה תהיה קטנה ככל שניתן ותעסוק בפיקוח ורכישת שירותים ולא באספקתם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.