postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בין קריסת החניון למשבר הדיור

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין קריסת החניון למשבר הדיור

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 6.09.16 0:53

תפקודם הלקוי של הקבלנים ותעשיית הבניה בארץ, הם הגורמים לליקויים הבטיחותיים, וגם לאיכות העבודה הירודה וקצב הבניה האיטי

אשר רוכברגר

כל המדינה הזדעזעה נוכח תמונות ההרס של החניון שקרס ומסר הרב של הנפגעים. לכאורה זה עוד תאונה מצערת  שכבר היו לנו לא מעט כאלה ומספיק להיזכר בקריסת אולמי וורסאי לפני 15 שנה או גשר המכביה מלפני כ20- שנה. אני רוצה לטעון שהמקרה המצער הזה הוא התמצית של כל בעיות הדיור בישראל, למרות שלא מדובר בבניין למגורים.

בואו נבחן מה גרם לקריסת החניון וכמובן שזה עדיין בגדר סברה ולא מגובה בממצאי ועדת החקירה. לפי התמונות והעדויות שפורסמו, היו שני גורמים שכל אחד מהם לחוד או שניהם ביחד היו עלולים לגרום לקריסה: התכנון הלקוי ו\או הביצוע הלקוי. לגבי התכנון קטונתי מלהביע דעה אבל ממה ששמעתי וקראתי בכלל על הליך התכנון – הוא מורכב מכמה וכמה שלבים ולכן קשה להאמין שבכל תחנות הביניים אף אחד לא זיהה ליקויים בתחשיב או קונסטרוקציות או משהו כזה. למרות שלא ניתן לפסול את זה עד הסוף, כל עוד זה לא ייבדק ע"י הגורמים המוסמכים.

שלב הביצוע הוא הרבה יותר בעייתי. קודם כל אני לא חושש לטעון שמדינת ישראל מפגרת שנות אור ושנות דור מהעולם המערבי המודרני בכל הקשור לתעשיית הבניה. מן המפורסמות שאין לנו כוח אדם מיומן. מן המפורסמות גם שאין פיקוח, ולא פעם ולא פעמיים היו מקרים שקבלני הביצוע רצו קצת לחסוך ולכן התגלו ליקויים כמו המרפסות שנפלו בחדרה או מנהרות המילוט בקו הרכבת ירושלים-תל אביב.

כאן שורש הבעיה: אני מאשים את הקבלנים, אני מאשים את המדינה . אני מבין שהקבלן רוצה לחסוך, כדי לגרוף כמה שיותר רווחים. ניתן לחשוב שזה לא מוסרי לעשות את זה על חשבון האיכות, אבל לפחות אפשר להבין את המניע הקבלני, וכמובן שאני בשום פנים ואופן לא מצדיק אותם, במיוחד, כאשר מדובר על עבירה ופשע. אני מתאר לעצמי שגם הקבלן הגרמני וגם הקבלן האמריקאי ואפילו הקבלן הרוסי רוצים להרוויח. כאן נכנסת לתמונה מערכת שבמדעי המדינה נקראת " איזונים ובלמים " והיא לחלוטין חסרה אצלנו.

אילו החברה המבצעת הייתה יודעת שיש לה כל יום-יומיים ביקורים של המהנדס המלווה מטעם החברה היזמית  מצד אחד ומהצד השני – ביקורים תקופתיים של מפקח ממשרד הכלכלה\עבודה\שד יודע מה מהצד השני ומהצד השלישי- כל השרשרת הניהולית החל ממנהל עבודה באתר וכלה במנכ"ל החברה היו יודעים שבמקרה של התאונה כמו שקרתה היום הם אוטומטית ימצאו את עצמם במעצר כדי למנוע אפשרות לשיבוש חקירה או תיאום גרסאות או משהו בסגנון, אני מניח, שהתייחסות שלהם לשאלות האיכות והבטיחות הייתה טיפה אחרת.

הרי כולנו, כולל הנהלת חברות קבלניות, יודעים שהסיכוי לשלם את המחיר על ליקוי הוא אם לא אפסי, אז מתקרב לאפס. כבר הזכרתי את אסון אולמי "וורסאי". המשפט נגד האחראים נמשך בסביבות עשור, ועד היום, 15 שנה אחרי, אנשים מחכים לפיצוים כי הצדדים נכנסו לאיזו תסבוכת משפטית.

המסקנה המתבקשת היא שהמכנה המשותף הוא תפקוד לקוי של המדינה בכל זרועותיה: המחוקק לא בודק ולא יוזם  את החקיקה הנדרשת שמתאימה למאה ה-21, גם אם החקיקה והתקנות כבר קיימות, אף אחד לא אוכף אותן כי 17 פקחי בטיחות לכל הארץ או ליתר דיוק לכ-15000 אתרי בניה זה לא מצחיק, זה עצוב. גם מערכת המשפט, כשהיא נכנסת לתמונה, לא מוכיחה את עצמה כיעילה.

אני יודע שיהיו כאלה שלאחר המילים הבאות יתנפלו עלי ויאשימו אותי בהרבה דברים, אבל אני הולך לטעון שמדינת ישראל מנוהלת רק למראית עין ע"י הכנסת והממשלה ופועל היא מנוהלת עי מספר קבוצות הלחץ, שהקבלנים הם אחת מהם. שימו לב, רק לפני מספר שבועות איגוד בוני הארץ קיבל החלטה לפיה אין חובה שכל חברה קבלנית תעסיק מהנדס מפקח. רבותיי, אנחנו בשנת 2016, אנחנו לא בונים איזה צריף קטן. מדובר בחברות שבונות בניינים אם לא של 15-20 קומות, אז לפחות 8-10 קומות, עם חניון תת-קרקעי רב קומתי. כמובן, בשביל מה מהנדס? בטח, לבניין כזה לא צריך מפקח, אפשר לחסוך עוד קצת. אני שואל איפה משרד השיכון, משרד הכלכלה או עבודה או לא משנה איך המשרד ייקרא בגלגול החדש? איפה ועדת הכלכלה, איפה ועדת העבודה? כולם נעלמים ונאלמים.

כל מה שנטען עד עכשיו הוא רלוונטי גם למשבר הדיור. כי מדובר באותן הבעיות ואותן החברות. הקבלנים בארץ בונים לאט ובאיכות ירודה, כי אפשר, כי הם יכולים. נשאלת השאלה- למה? בואו לא נשכח שחברות בניה לא רק גדולות, אלא גם בינוניות, הן מספיק חזקות ועשירות. לא מעט קבלנים או עושי דברם מוברגים במרכזי מפלגות ואין בזה הבדל בין מפלגה זו למפלגה אחרת.  אז מי מחברי הכנסת רוצה לכרות את העץ שעליו הוא יושב. הרי קיימת פה סכנה של חיסול פוליטי., או, לחלופין, אם הכול בסדר- צ'ופר.

בנוסף, מדי פעם אנחנו שומעים מפי הקבלנים את האיום של "זאב, זאב", דהיינו – אם הממשלה תעשה משהו, למשל תפתח את השוק לחברות בניה זרות, זה יחסל את הענף. האומנם? נכון שחלק מהקבלנים יפשטו את הרגל. מצוין. זה יעיד שהם לא מקצועיים ולא מסוגלים לבנות בסטנדרטים של המאה ה-21. יחד עם זאת, יש לא מעט חברות בניה ישראליות גדולות שכבר יצאו לשוק האירופאי ובונות שם לפי הסטנדרטים והדרישות המקומיות שמן הסתם יותר מחמירות משלנו. זאת אומרת- אם הם רוצים, הם יכולים, כי שם אין להם את אותו הכוח שהכנסת והממשלה נתנו להם כאן. חוץ מזה, איזו ברירה יש לקבלנים, מה הם יודעים לעשות?  בעצם טעיתי, גם לבנות הם לא יודעים.

יש עוד עניין שקשור לתודעה ציבורית ולתקשורת. כל עוד התקשורת וגם הציבור לא ישמיעו קול ברור ויגידו מנכ"ל החברה ובעלים של החברה שבאתר הבניה שלה נהרגים פועלי בניין, אשמים בהרג, באי-מניעת הרג, ברשלנות, בסכנה לציבור והם עבריינים לא פחות מעבריינים ממשפחות הפשע, שום דבר לא ישתנה. הרי זה לא איזה עב"מים ממאדים. אני כן רוצה שנגיע למצב שהילדים להם או בני הזוג שלהם יתביישו לצאת מהבית, כי יגידו להם "למה אמרו בטלוויזיה שאבא שלך הרג בני אדם?". מישהו יגיד שזה אכזרי מדי- סרטן לא מרפאים עם אקמול ומי שיחוס על חולה סרטן ויטען שהקרנות או כימיה גורמים לו סבל , יגרום למותו.

נחזור לבניה למגורים.  מול ביתי בלוד כבר יותר מ-4 שנים נבנה בניין של הנהלת רכבת ישראל. הוא עוד לא גמור ואף אחד לא יודע מתי תסתיים הבניה. לעומת זאת באוקראינה או ברוסיה שכמה ישראלים נבערים מרבים לצחק על מה שקורה שם, חברות קבלניות רגילות מעמידות בניין בן 25 קומות מהיסודות עד הגג, תוך שנה. אני אביא דוגמה עוד יותר קיצונית מסין. היום סינים מסוגלים להרכיב (כי זה כבר לא לבנות ) בניין בן 30 קומות תוך שבועיים. למה זה קורה? כי משתמשים בטכנולוגיה מודרנית, בבניה מתועשת, בכוח אדם מיומן ותסלחו לי, גם יודעים לתגמל. עכשיו תעשו חשבון פשוט : ניקח כנורמה את קצב הבניה המזרח אירופאי של שנה לבניין. אם נניח שהיום לפי האומדן של בנק ישראל חסרות לנו רק 40000 דירות, וניקח כבניין ממוצע בניין של 20 קומות ו-80 דירות, צריך לבנות בסה"כ 500 בניינים, שכונה גדולה, כד לפתור את כל משבר הדיור. תיאורטית אפשר לעשות את זה תוך שנה.

אנחנו כחברה חייבים להחליט או שחשוב לנו שהקבלן הישראלי ירוויח ויהי מה, אבל יש לנו קבלן עברי, או שאנחנו רוצים בניה מודרנית, מתועשת, מזורזת, במחיר סביר. יש לבחון אם אנחנו מסוגלים לגרום לחברות הבניה הישראליות להתקרב לסטנדרטים של העולם הנאור, או שאם זה בלתי אפשרי לחלוטין, נצטרך לקבל החלטה אסטרטגית לוותר על שירותי החברות הבניה הישראליות ולאלץ את הממשלה לפתוח את השוק הישראלי לחברות בניה זרות. יכול להיות שאנחנו אומת סטארט-אפ ולא מסוגלים להרים את דגל הבניה. אני לא יודע אם זה סיבה להתבייש או לא, אבל לפחות שנכיר בעובדה. דרך אגב, המלכים דויד ושלמה היו מספיק נבונים כי להכיר באותה עובדה בתקופתם שכנראה גם אז עם ישראל לא הצטיין בכישרונות בניה ונעזרו בידע ומיומנות  של צידונים בבניית ארמון המלך ובית המקדש הראשון.אז אולי מעשה אבות סימן לבנים?

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט . ברור שהנושא מאוד סבוך , רק יש להפריד בין בטיחות בעבודה ( במהלך העבודה , בטיחות הפועלים וכדומה ) לבין ליקויי בניה . הטיפול בכל אחד מהם , יכול להיות קצת / הרבה שונה .

  טכנולוגיות מתקדמות באמת , מעצימות הפריון והבטיחות , והמדינה לא מתמרצת מספיק להטמעה של טכנולוגיות מתקדמות , במקום התבססות על כוח עבודה זול . ואכן , הוזכרו כאן סינים , והם יכולים לבנות כבר בתים במהירות במדפסת תלת מימדית ( מהירות מעצימה רווח , מתמרצת לא לעגל או לפשל בבניה ) כאן אפשר לקרוא על בניה בהדפסה תלת מימדית במהירות שיא :

  http://www.cnet.com/news/worlds-first-3d-printed-apartment-building-constructed-in-china/

  לא מובן , רק מה הקשר לבלמים ואיזונים ? אין שום קשר !! ובכלל , זוהי סברת כרס , שמערכת המשפט לא יעילה .על סמך מה הכותב כותב זאת ?? הנה להלן , פסק דין , קבלן שחדל מלמנות מנהל בניה בשטח , והואשם בהריגה , כאן :

  http://www.martindale.co.il/Verdict.aspx?VerdictID=201

  כדאי לקרוא הדיון כאן , במקום אחר בעבודה שחורה , ולקרוא הלינקים בנושא :

  http://www.blacklabor.org/?p=58256

  תודה

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  קישורים ומידע שפורסמו בעבר בעבודה שחורה

  http://www.blacklabor.org/?p=57525
  מדובר בניצול ובתאוות בצע! עובדים בלתי מאורגנים, שאינם יכולים לעמוד על זכויותיהם ואינם יכולים לסרב לעבוד בתנאים התאבדותיים. קובץ קישורים העוסקים בבעיה ומידע על התארגנות חדשה למאבק נגד התאונות

 3. ק. טוכולסקי :

  ההסתדרות החדשה טוענת ליציגות בענף הבניין הגיע הזמן שהיא תתחיל לעשות משהו.
  גם בלי שהארגון המאובן הזה יתחיל לעבוד, מספיק שישללו מחמשת הקבלנים הבאים שבאחריותם יפצע או ימות עובד את רשיון הקבלן ומספיק שיסגרו כמה אתרים לפחות לחודש ברגע שיש בהם תאונה ונתחיל לראות שיפור.
  העדר רגולציה, שוק חופשי והקלות למעסיקים הביאו את ענף הבניין למצבו העגום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.