postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נפתלי בנט, אל תשכח את מורי הקבלן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נפתלי בנט, אל תשכח את מורי הקבלן

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 5.09.16 1:37

משרד החינוך הוסיף שעות סיוע לתלמידים מתקשים, אך לא פעם הדבר נעשה תוך העסקה נצלנית ופגיעה בזכויות המורים

מאת איתן קלינסקי

אמירה יפה אמר החכם באדם בספר משלי פרק כ"ב פס' 6: "חָנוֹך לַנַּעַר עַל-פִּי דַּרְכּוֹ". כשקשה הדרך חובה לתמוך ולסעוד  את הנער, לסייע לו במעלה הדרך כדי להתמודד עם הקשיים הנערמים ועלולים לבלום אותו.

תמיכה וסיוע מתבטאים בתוספת שעות הוראה לתלמיד המתקשה. לא פעם  קיימת עוצמת פער בין השעות התקניות, שמשרד החינוך מעניק ובין צרכיו של התלמיד. את עוצמת הפער הזו במיוחד בשיעורי מתמטיקה ואנגלית, מחשבים ומדעים מוסיפים בבתי ספר רבים באמצעות תכנית תל"ן (תכנית לימודים נוספת), והתוספת הזו משובצת בתוך מערכת השעות של בית הספר.

תכנית זו סובלת משתי מעידות מוסריות וערכיות, הפוצעות קשה את הרקמה החינוכית השוויונית, שעליה חייבת להיות מבוססת כל מערכת חינוך.

המעידה הראשונה היא שרק בתי ספר, שרשות מוניציפאלית שלה יש לה יכולת מימון זוכה לתוספות המימון של משרד החינוך. בבתי ספר הנמנים לאשכולות סוציו-אקונימיים חלשים אין תוספת מימון. משרד החינוך מוסיף שקל על כל שקל, שהשקיעה הרשות המוניציפאלית בתוכניות תל"ן ברעננה וברמת- השרון, ומשרד החינוך מוסיף 0 שקלים על כל 0 שקלים, שאופקים וחצור, צפת ונתיבות לא השקיעו בתוכנית תל"ן, כי אין ביכלתן להשקיע ממה שאין להן.

המעידה השנייה היא שכל המורים בתוכניות תל"I הם מורי קבלן, העובדים בשכר שעתי ירוד ללא תנאים סוציאליים נאותים. זה לא מפריע למשרד החינוך שמורי הקבלן משולבים במערכת השעות התקניות של אותם בתי ספר. נגע מורי הקבלן פרץ גם לתוך השעות התקניות של משרד החינוך. אנו עדים לעובדה שבעיקר מורים חדשים הנכנסים למערכת – חלק מהמשרה היא על בסיס שעות תקניות וחלק מהמשרה היא על חשבון שעות קבלן מעמותה זו או אחרת.

כיום כ-15% ממורי ישראל הם מורי קבלן. ראשי הסתדרות המורים וארגון המורים מועלים בתפקידם, כשהם מתעלמים מהנושא של מורה העובד במערכת החינוך ללא תנאים סוציאליים, ללא תשלום עבור ימי מחלה, ללא ימי חופשה, ללא ביטחון תעסוקתי ובשכר שעתי ירוד. חודש החגים עבורו הוא חודש השכר העלוב והמבייש. השנה בחודש אוקטובר מצפה למורה קבלן שכר עלוב.

יוסף וסרמן , מזכיר הסתדרות המורים, דאג לעצמו לקבל 175% מענק פרישה, בעוד שמענקי פרישה של כל המורים מסתכמים באחוזים ננסיים. מענק בגובה כזה אינו מנת חלקו של אף מורה בישראל, ומורי הקבלן הם אלו שמקבלים 0% מענקי פרישה.

אני מקווה, שעם  בעיית מורי הקבלן יחליט להתמודד שר החינוך נפתלי בנט. שר החינוך שי פירון הבטיח עם כניסתו לתפקיד שתוך שנה עד שנתיים תעלם תופעת מורי הקבלן. למרבה הצער, לא רק שהתופעה לא נעלמה, אלא היא החריפה כי מספר מורי הקבלן גדל.

(*)   (*)   (*)

מספר מלים לגבי בית הספר "שבח מופת". אינני אובייקטיבי. יש לי יחס מיוחד לפואמה הפדגוגית הנקראת "שבח מופת". עיריית תל אביב אינה מבקשת להתנכל לבית הספר שאחוז מקבלי בחינות הבגרות בו הוא 100% בטענה שכ-75% מתלמידי בית הספר אינם תושבי תל אביב. בית הספר "שבח מופת" נהנה מתלמידים, שאוהבים את אשר נעשה בין כתליו וכמוהם אלפי בוגריו.

אני מעריך את רצונה של עיריית תל אביב לדאוג לכל תלמיד שחי בעיר. על בית הספר "שבח מופת" יש לשמור, וכל שינוי חייב להיות בתיאום מוחלט עם ההורים והמורים. נכון להיום לומדים כבר בני מהגרי עבודה בחטיבת הביניים ובתיכון בבית ספר "שבח מופת", המשובצים בכתות השונות וכך גם מספר לא קטן של תלמידים ערבים מוסלמים ונוצרים. כך ניתן השנה לשבץ בכל בית ספר תלמידים מבני מהגרי עבודה. ותוך פרק זמן של שנה עד שנתיים למצוא פתרון מתאים בהקמת בית ספר נוסף לבני מהגרי העבודה כדוגמת בית ספר רוגוזין.

חבל שהציבור נתון להסתה פרועה. חולדאי היה זה שבמשך שנים גייס מתרימים, שתרמו עשרות מיליוני שקלים לבית ספר "שבח מופת", שחלק הארי של תלמידיו מגיעים מיישובי הסביבה הקרובה ואף הרחוקה.

חבל שהסתה ושיסוי גבו את מלוא המחיר בפרץ מכוער של התבטאויות גסות רוח רוויות שנאה אלימה ומסוכנת כולל שריפת תמונות של ראש העיר, רון חולדאי.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. איצי :

  הסתה פרועה של ראש הממשלה

  חשוב להזכיר , שרון חולדאי הוא האחראי לגיוס של מתרימים , שהזרימו מליוני שקלים לשבח מופת לפיתוח מגמות ייחודיות , חדרי לימוד מצויידים במיכשור חדיש ולמעשה הוא עשה את מה שהיה צריך לעשות משרד החינוך, ובמחי פליטת פה גסת רוח של אביגדור ליברמן בישיבת ממשלה נגררו כל המתלהמים כמו מירי רגב , כשמגדיל לעשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו….ועד שהגענו להסתה פרועה של תושבי דרום תל אביב, ששרפו את תמונותיו של רון חולדאי

 2. פוקסי :

  תודה על הפוסט . אלא שכותב הפוסט , גם אם מתאר מציאות נכונה ומבוססת , הרי מרבה לשים דגש על : מורים … במקום על הוראה , הוראה , משמע : דידאקטיקה .

  ואכן , הוא מביא ציטוט ממשלי : חנוך לנער על פי דרכו ….. ואיך ? שעות נוספות ?? והרי שעות נוספות , נכונות , לכל נער ונער , אז איך לפי דרכו ??

  עם כל הכבוד , מערכות החינוך , שמות דגש מופרז על : תקציבים , מורים , מאטריות , ופחות מדי על דידאקטיקה . ההבדל בין מערכת עניה , לבין עשירה , לא עושה הבדל בין תלמיד לתלמיד , זוהי בריחה מאחריות , עצלות וטמטום .

  תקציבים ומורים , לא עושים זאת !! דידאקטיקה עושה זאת !והיא : מיושנת , עצלה , ומייצרת תלמידים עצלנים ומטומטמים . תלמידים שלא מחשיבים המוסד והמורה , כהוא זה !! תלמידים בלי חדוות יצירה , בלי יכולות אוטו דידאקטיות מינימליות , דגש על מטענים לעוסים , ועל סרגלי מדידה חסרי היגיון ותועלת לחיים , מטענים לעוסים , שמייצרים מוכנות לבחינה במקרה הטוב , וזיכרון נדיף של התוכן , בכל מקרה כמעט .

  אבל , זה יותר מכלום !! למרבה הצער !! כך זה בכל העולם !!

  תודה

 3. פוקסי :

  רק תיקון לתגובתי לעי"ל :

  צריך להיות : אבל , זה יותר טוב מכלום !! במקום :

  " אבל , זה יותר מכלום !!

  תודה

 4. ידידיה :

  אני מחזק את ידי ראש עיריית תל אביב על גישתו הממלכתית, ומביע את הסתייגותי מההסתה הפרועה נגדו., כשעל גב ההסתה הפרועה רוכבים שרת התרבות, שר הביטחון וראש הממשלה מתחרה בהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.