postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הקואליציה הבאה של נתניהו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקואליציה הבאה של נתניהו

נושאים דעות, כלכלת בית, פוליטי ב 4.09.16 0:48

נתניהו בונה את לפיד בתור השותף הבכיר הבא בממשלתו. "משבר-הרכבת" האחרון הוא חלק מהתהליך הזה

מאת ק. טוכולסקי

בשנת 2009 הקים ביבי ממשלת ימין עם המרכז והחרדים, בשנת 2013 הקים ביבי ממשלת ימין עם המרכז-ימין, בשנת 2015 הקים ביבי ממשלת ימין-חרדים ובבחירות הבאות יקים ככל הנראה ביבי ממשלת ימין-מרכז ימין, חדשה. בזמן שכולם עסוקים בסלמונלה והסעות של חיילים במוצ"ש, ביבי כבר סוגר פינות לקראת הבחירות הבאות ודואג שקולות המתנגדים לשלטונו ינוקזו כרגיל, למי שמוכן להיות השותף הבכיר שלו.

זה נכון שכבר כמה חודשים טובים, יאיר לפיד עוסק בהתחנפות לחרדים, אבל הבוחרים של לפיד הם האנשים עם הזיכרון הכי קצר בעולם, אנשים שחושבים שבמאה ה-16 חי פילוסוף מהעולם ההלניסטי ששמו זנון ובאופן כללי חושבים שויקי-רענן שקד בידיעות זה המקור המוסמך לפירוש כתביו של הפוליטיקאי/סופר/עיתונאי/דוגמן/אל שלהם יאיר לפיד. אז אל תדאגו, כשיבואו הבחירות, הציבור שהיה מוכן לקנות שהמיליונר והפרזנטור של ההון לפיד הוא מי שידאג למעמד הבינוני, לא יזכור בכלל את יאיר לפיד מגדל זקן וציציות בכותל והפרשות החלה של אשתו ידחקו גם מהתודעה. ביבי מבטח את עצמו, יצליח לצלוח את הבחירות הבאות עם ממשלת ימין-גוש דתי מה טוב, לא יצליח, ירפד היטב את המרכז הקיצוני בדרך לממשלתו החדשה. אזרחי ישראל הלא מחויבים, אותו גוש אלמותי של עושי טעויות מד"ש ב-1977 ועד כולנו ויש עתיד ב-2015, אותם בוחרים המונים בין 15-29 מנדטים שכבר בזבזו הצבעתם לריק על בדיחות מוצלחות פחות ופחות כמו הגמלאים, שינוי, המרכז, וקדימה, מודאגים מסלמונלה ורכבות במוצ"ש יצביעו בהמוניהם ליש לפיד ויביאו להקמת ממשלה נוספת בראשות ביבי עם ליברמן, כחלון ולפיד במשחק כיסאות נוסף על הזכות להיות שרי האוצר/חוץ/ביטחון של ביבי.

הדיון על הסטטוס-קוו חשוב. מדינת רווחה מודרנית צריכה לתת שירותים 24/7 גם תחבורה ציבורית ואין ספק שעדיף לעשות עבודות תשתיות גדולות בימי חופש ומנוחה ולא בזמן שהן משביתות ותוקעות חלקים גדולים של המדינה. עם זאת צריך לזכור שני דברים חשובים: א. זה לא הנושא הכי חשוב והכי מהותי וב. רק ממשלת שמאל תיישם מדיניות שכזו. גם אם יאיר לפיד יזכה ב-24 מנדטים ויהיה שר החוץ הבא של מדינת ישאל בקואליציה בראשות ביבי שתכלול את הליכוד, ישראל ביתנו, כולנו והבית היהודי בלי מפלגה חרדית אחת, לא יהיו שום שינויים מהותיים בסטטוס-קוו. אולי יתבצעו יותר עבודות תשתית בשבת אבל תחבורה ציבורית בימי המנוחה לא תהיה ואם כל הכבוד לזה שהאוטובוס הראשון מקריית שמונה ימשיך לצאת בשבת מהעיר, זה לא נקרא תחבורה ציבורית בשבת וימי המנוחה. גם נישואים אזרחיים לא יהיו, וגם לא גירושים אזרחיים. בשביל אלו לא מספיק לבחור לפיד או ליברמן בשביל אלו צריך ממשלה שלפיד וליברמן יושבים ביחד עם הליכוד והחרדים באופוזיציה שלה במקרה הרע או פשוט נמחקים מהפוליטיקה במקרה הטוב. בינתיים נתניהו, שמבטיח לכולם ולא מגשים לאף אחד שלא קוראים לו יצחק תשובה או שלדון אדלסון, ממשיך לשחק במיומנות מדהימה בכולנו תוך שהוא מנצל את מי שאמורים להיות "יריביו, באימפריית הרשע של נוני מוזס" בשביל לבנות לו את השותף הבכיר בקואליציה הבאה.

די ברור למה התקשורת ששייכת לבעלי הון שונים ומשונים בונה עכשיו את "מחאת החיילים במוצ"ש", יסלחו לי כולם אולי לוחם במילואים זקן שכמוני כבר אינו מכיר את צרכי הסדיר, אבל אילו לוחמים לעזאזל החמישי לוקחים רכבות במוצ"ש? אילו בסיסי אימונים או מוצבים בקווים של חטיבות החי"ר נמצאים בין באר שבע לנהריה דרך מישור החוף? ואילו ג'ובניקים שאכן משרתים בהמוניהם באזורים אלו טורחים לחזור במוצ"ש לבסיס? הפגיעה היא כרגיל באזרחים קשי יום אבל האוכלוסייה הזו כל כך שקופה שמנסים לשווק את המחאה כפגיעה בחיילים, כי מעצמנו ובשרנו אזרחי ישראל אפילו לנו עצמנו לא אכפת.

עם כל הכבוד, הסטטוס קוו זה לא מה שיגרום להמוני מצביעי הליכוד בהוד השרון ובית שאן, בראשון לציון ודימונה, בתל אביב ונשר להצביע אחרת. נתניהו מתאמץ מאוד להבטיח לעצמו מגוון שותפים בבחירות הבאות, המאמץ הזה האמת נראה מיותר. המצב של השמאל כל כך בקנטים שלא נשקף איום משמעותי על שלטון הימין. מי יהיה השותף הבכיר של ביבי דרעי וליצמן או לפיד זה כל הסיפור אליו מנווטים מי ששמים את הסטטוס קוו על ראש שמחתם. ישראל היום כבר ידווח בלי למצמץ שביבי שולט כמו תמיד עם איסטאסיה (לפיד) ושאירו אסיה (החרדים) תמיד היו האויב ולהפך בהתאם למה שתוצאות הבחירות יכתיבו.

השמאל כרגיל בשנים האחרונות לא רלוונטי. מרצ נמצאת בצד הנכון של מלחמות הסטטוס קוו אבל הבוחרים ילכו על לפיד כי המפלגה הזו מתה כבר כל כך הרבה שנים שאפילו הגרעין הקשה של בוחריה שלה כבר מתלבט אם ללכת בכלל להצביע. חד"ש כלואה בגטו של המאוחדת בלי שום סיכוי לצאת משם לשום מקום ומפלגת העבודה, גורמת להרבה אנשים להעדיף את ביבי כי יש דברים עלובים יותר מהליכוד. אם השמאל לא יתעורר מהקומה שלו כבר באמת לא יישאר ממנו כלום, בינתיים ביבי מבטיח להשאיר את השמאל לא רלוונטי גם בבחירות הבאות.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

10 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  בדבר אחד טוכולסקי, אתה צודק

  "השמאל כרגיל בשנים האחרונות לא רלוונטי"
  שתי סיבות עיקריות:
  1. כשלתם בהבנת הצד הערבי לסכסוך ובזיהוי חוסר מוכנותם לפשרה עם הצד הישראלי.
  2.אימוץ מדיניות כלכלית סוציאליסטית קיצונית (תחת מכבסת המילים "סוציאל דמוקרטיה") אשר תוביל לשלילת החירות והחופש של הפרט- וגם ככה מדינת ישראל סובלת מועדף סוציאליזם ואינה חופשית מספיק.

 2. ק. טוכולסקי :

  השמאל לא רלבנטי משום שהוא לא מציע מדיניות כלכלית סוציאליסטית ודמוקרטית כתחליף לשיטת הניצול של המשטר הימני. השמאל גם לא מבין שהסדר צריך לעשות לא למרוח. כל זה כמובן לא קשור לכאן. בהצלחה לאזרחי ישראל בהתמודדות עם גזירות עם ממשלת ביבי-לפיד-בנט-כחלון-ליברמן הבאה שתוקם אם השמאל יתמיד בסרובו לאמץ תפיסה מעמדית סוציאליסטית ודמוקרטית כתחליף לנאו ליברליזם.

 3. החגב עמד יציב :

  "תפיסה מעמדית"

  מה זה בדיוק? הסבר, נמק והדגם בבקשה
  גם לבעלי "תודעה מעמדית כוזבת" שכמוני מגיע לדעת

 4. ק. טוכולסקי :

  אם אתה יודע מהי תודעה מעמדדית כוזבת
  אתה גם יודע מהי תודעה מעמדית שאינה כוזבת

 5. החגב עמד יציב :

  בהחלט יתכן שתתעורר בטעות

  ותגלה שבעצם יש "אפלה בצהריים"

 6. ק. טוכולסקי :

  יש אפלה כללית במציאו האורווליאנית שאנחנו חיים בה. עם ארתור קסטלר היה רואה מה נשאר מהליברליזם המערבי או מבין מה המשמעות של החופש שמוכרת ארצות הברית גם בתקופתו, אולי היו נכתבים עוד כמה ספרים באותה רמה שמספרים את האמת גם על המערב.

 7. החגב עמד יציב :

  אני דווקא סבור

  שהוא היה מתרשם לטובה מרמת החיים הגבוהה במערב, בוודאי מארה"ב וכלכלתה. די בדומה ל 12 מיליון איש אשר מנסים להגר לשם מידי שנה, אם ארה"ב "מוכרת" להם חופש הם בהחלט קונים.

  חופש, טוכולסקי, אומר שלאינדבידואל יש זכות בחירה ולא מוכתב לו הכל מלמעלה באמצעות קו מפלגה אפילו להחליט שזהו רעיון טוב להגר למדינה נוראית, קפיטליסטית, נצלנית ולא אנושית כמו ארה"ב.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שמישהו יסביר לי את זה – במקסיכו יש משטר סוציאליסטי? ס"ד? מרקסיסטי?
  איזה כלכלה יש שם, במה היא שונה מהמשטר הכלכלי! בארה"ב?
  בטח החמצתי משהו.

 9. ארבם :

  נתניהו בדרך החוצה ואין קשר לימין ושמאל סוציאליזים קאפטיליזם ושאר ירקות

  בוקר טוב,

  ה"מנהיג" חולה. המחלה שלו לא מתבטאת בתסמינים גופניים אלא בכך שהוא עומד בפני חקירה פלילית חמורה בשעקבותיה יוגש ככל הנראה כתב אישום בגין קבלת שוחד והעלמת מס (יתכן ולא יהיה אפשר להוכיח את השוחד אז ילכו על העלמת המס בלבד).

  במצב של מנהיג חולה כולם בקואליציה מודאגים – כי הם צריכים את המנהיג יציב ובריא בשביל להמשיך לקבל את כספים שנשדדים מהציבור – בין אם עבור חברי הקואליציה באופן אישי או בעבור קבוצות השררה שהם מייצגים. זו הסיבה מדוע מנהיגים מסתירים מחלות (לא רק דיקטוטרים, גם רוזוולט הסתיר נכותו אם כי הסיבה בכל זאת מעט שונה במקרה של הענק הזה) – כי הקואליציה מיד מתחילה תהליך של התפרקות שקשה יהיה לעצור וזה בדיוק מה שקורה לנתנהיו – כץ חש את החולשה והפעיל את המלכודת שהכין ולא מן הנמנע שאם סיפור הרכבות (שאכן כולו ריטואל מבוים ומזויף) יחזור על עצמו מדי סוף שבוע נתנהיו עשוי לסיים את תפקידו מהר יותר משנדמה. אבל גם אם לא יפול בפח שטמן כץ – ימיו של נתנהיו ספורים ואיני כותב זאת מתוך משאת ליבי (יבוא אחר לא פחות גרוע במקומו) אלא מתוך ניתוח הדברים נכוחה.

  אמ;לק
  אין קשר למדינת רווחה ושאר נושאים עקרוניים ומופשטים – םה זה כוח ושררה ומאבק לתפיסת הכסא מספר אחת כי במערכת הפוליטית רואים את מה שלאזרחים עוד לא ברור – שלטון נתנהיו עומד בפני סיום עקב החקירה שהפעם נראה שלא יוכל להתחמק ממנה (אלא אם יקריב את בנו – עקדת יאיר – זה יהיה דיי מדהים אפילו בשביל פוליטיקאי).

 10. ק. טוכולסקי :

  רוב רובם המוחלט של האנשים שמהגרים לארצות הברית מגיעים ממדינות קפיטליסטיות אחרות. בארצותה ברית לרובם לא מחכה יותר מדי, בשנים מסוימות כמו שתוכל ללמוד מנתוני ה-OECD יותר אנשים עזבו את ארצותה ברית בדרך חזרה למדינות במרכז אמריקה ודרומה מאשר באו אליה.
  אבל אני מבין שאני מדבר עם חגב יציב על חומרי הזיה. אני מניח שגם מותם של פועלי בניין בישראל כמו זבובים בשוק החופשי מרגולציה שמתנהל בידי קבלנים ובנקאים באין מפריע הסוציאליזם בכלל וסטלין בפרט אשמים בתאונות העבודה נכון?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.