postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מתווה הגז – שיטת שטייניץ לשטות בציבור

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז – שיטת שטייניץ לשטות בציבור

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 29.08.16 0:54

בראיונות ובהודעות לציבור נוקט שר האנרגיה, ח"כ ד"ר יובל שטייניץ, בשיטה לא מקורית של מידע לא מעודכן, לא מדויק ולעתים פשוט לא נכון
מאת: אמנון פורטוגלי

 

מדריך למטייל בגלקסייה של שטייניץ

מתווה הגז מתפוצץ לנו בפנים

סקירה על הבעיות במשק הגז, בצריכת הגז והביקוש לו, אספקת הגז, ייצורו, בעקבות מתווה הגז. מדוע הרשויות אינן פועלות לתקן את מתווה הגז כולו? יש מקום להרחיב את יכולת ההפקה וההולכה ממאגר תמר, שיכול לספק את צרכי הגז של ישראל לעשרים השנים הבאות מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

לשטייניץ יש שיטה של הופעה בראיונות, במסיבות עיתונאים ובמקומות אחרים, שאפשר לקרוא לה 'השטנץ של שטייניץ'. נתוני האמת אינם רלוונטיים, מה שחשוב הם הנתונים השקריים, המפוברקים, המיושנים, שאינם לעניין. לשיטתו של שטייניץ, שלמד ממורו ורבו, ככל שחוזרים על השקר מספר רב של פעמים, כך הוא ייקלט בתודעת הציבור כאמת.

כדי לזהות את הפירכות, חצאי האמת והשקרים של שטייניץ יש לזהות מה הם הדברים הרלוונטיים שאינם בהופעות שלו, ולשאול שאלות פשוטות על הנתונים והקביעות שהוא מדגיש.

לדוגמה: במסיבת העיתונאים ובעמוד הפייסבוק שלו מסוף אוגוסט הודיע שטייניץ כי החליט לסגור את תחנות הכוח הפחמיות 1-4 בחדרה כאשר המשק יחובר למאגרי גז חדשים.  שטייניץ מספר בכל מקום בו אפשר הייה להכניס את צמד המילים "ביטחון אנרגטי",  על הביטחון האנרגטי שישמר.  הוא אינו מבטיח שיפור בביטחון האנרגטי הנמוך הקיים היום, אלא רק "רמה דומה של ביטחון אנרגטי".

צריך לשאול את שטייניץ וראשי משרד האנרגיה, איך יתכן שהיום שלש וחצי שנים אחרי התחלת הזרמת הגז מתמר, עדיין יש לישראל בעיית מהותית של בטחון אנרגטי, ואיך  יתכן, שבעקבות מתווה הגז, ישראל תאלץ לחיות עם בעייה זו עוד שש שנים.

לוויתן צריך היה להיכנס לפעולה בתוך ארבע שנים ממועד מתן החזקה, קרי במרץ 2018. בעקבות מתווה הגז מועד זה נדחה ל-2020. עכשיו אנו מקבלים דחייה נוספת לסוף 2022.

מה יקרה לבטחון האנרגטי של ישראל ולמשק האנרגיה בכלל אם לא תתקבל החלטת השקעה סופית בלוויתן עד סוף השנה, או שלוויתן לא יפותח עד 2020, או עד 2022? מה יקרה עד אז עם הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל ששטייניץ נושא את שמו לשווא? האם ההחלטה של שטייניץ בדבר תחנות הכוח הפחמיות תתבטל?  מה הערך של מתווה הגז אם שר האנרגיה בהבל פה, משנה פרמטר עיקרי בו? מה המשמעות של דחייה זו לכלל מתווה הגז? למשק הישראלי?

 

באותה הודעה ובמסיבת העיתונאים, אין אף מילה על מחיר הגז המופקע, אף מילה על ייצוא הגז שנעלם, אף מילה על אנרגיה סולארית, שכולם רלוונטיים לנושא, אבל שטייניץ מעדיף להתחמק מהם, מעין "מלטה יוק".

דוגמה נוספת: שטייניץ התראיין ב-28 לאוגוסט בתכנית סדר יום עם קרן נויבך, ואמר: "אלמלא מתווה הגז ההחלטה לסגור את תחנות הכוח הפחמיות בחדרה לא הייתה אפשרית. זה חלק מפירות מתווה הגז!".
אלא שאלו הם דברי הבל. המשפט הנכון הוא 'ההחלטה לסגור את תחנות הכוח הפחמיות בחדרה הייתה אפשרית כבר לפני מספר שנים, עוד לפני שמתווה הגז הייה קיים'.

שטייניץ מסובב את המציאות כדי להצדיק את הפירות הבאושים של מתווה הגז.  אפשר וצריך היה לקבל החלטה זו כבר לפני מספר שנים, לסגור חלק מתחנות הכוח הפחמיות ולהקים תחנות כוח לייצור חשמל על גז, ללא קשר למתווה הגז.

השבתת תחנות הכח הפחמיות 1-4 בחדרה משמעותה מבחינה כמותית תוספת צריכה של כ- 1.5 עד 2  BCM לשנה של גז טבעי.  אפשר הייה לעשות זאת כבר לפני שלש שנים, אם משרד האנרגיה / הממשלה היו מחייבים אז את  השותפים במונופול תמר להגדיל את יכולת הפקת הגז ממאגר תמר ואת יכולת הובלת הגז לארץ.

ולמי שתוהה אם זה אפשרי, אציין שהרחבת ההפקה של גז מתמר בהיקף של כ- 6 BCM לשנה  תוכננה ומופיעה במצגת של נובל אנרג'י כבר בדצמבר 2013. הרחבה נוספת של 4 BCM  לשנה (סה"כ יכולת הפקה של 20 BCM  לשנה), תוכננה ונמצאת במצגות של נובל אנרג'י בספטמבר 2014.

20160828 שטייניץ

שטייניץ התעקש לספר לקרן נויבך מה מחיר הגז בהולנד. צריך היה לשאול על איזה מחיר הוא מדבר וממתי ה'נתונים' האלו. האם מדובר על המחיר לצרכנים הפרטיים הבודדים Residential Price, או למחיר לצרכנים התעשייתיים Industrial Price, ואולי זה המחיר לחברות החשמל Electric Power Price.

מה סיפר שטייניץ לקרן נויבך ולמאזינים? דברי הבל שהמחיר בהולנד הוא למעלה מ- 10 דולר ליחידת אנרגיה – "כמעט פי 2 מישראל!".  אין למספר הזה כל משמעות אם אין הבהרה מי משלם מחיר זה, אחרת זו השוואה בין מחירי גז קמעונאיים וסיטונאים, בין מחירי צבעונים לבין מחירי תפוזים.
יתרה מזאת, שטייניץ טועה ומטעה, בכוונה או בחוסר ידיעה. המחיר העדכני בבורסת הגז בהולנד הוא 3.75 דולר ליחידת אנרגיה. ואילו מחיר הגז הטבעי בישראל לחברת החשמל עומד על כ- 5.8 דולר ליחידת אנרגיה. המחיר בישראל גבוה מזה שבהולנד בכ- 50%.

שטייניץ לא רוצה לספר על מחירי הגז הטבעי בארה"ב ומסיבות טובות לטעמו. לפי הפרסום האחרון של סוכנות מידע האנרגיה בארה”ב EIA, מחיר הגז הטבעי לתעשיה בארה”ב במאי 2016 עמד על 2.91 דולר ליחידת חום, ולחברות החשמל 2.50 דולר ליחידת חום. מחירים אלו הם פחות ממחצית מהמחירים בישראל לתעשייה ולחברת החשמל.

כפי שציינה אור-לי ברלב, שאול מרידור, מנכ"ל משרדו של שטייניץ אמר לפני כחודש בלבד אצל קרן נויבך, שהמחיר בהולנד הוא קצת פחות מ- 5 דולר.  עכשיו שטייניץ מדבר על יותר מ- 10 דולר.  המחיר בהולנד לא קפץ מ- 5 דולר של מרידור ל- 10 דולר של שטייניץ תוך חודש אחד, אלא שאפילו את הפרופגנדה והשקרים של משרד האנרגיה, שטייניץ ומרידור לא יודעים לתאם.

אפשר להביא דוגמאות נוספות כמו הפירסום של משרד האנרגיה מה-15 לאוגוסט של דוח המבוסס על השוואה של מחיר ממוצע של גז טבעי במדינות ה- OECD במחצית 2015, המבוסס על נתונים מיושנים שאבד עליהם הכלח. לפני כשנה הציג שטייניץ בישיבת הממשלה, ערב אישור מתווה הגז, גרף של מחירים של שנה קודמת. זה השטנץ של שטייניץ, עכשיו, אצל קרן נויבך הוא חזר על התעלול בכסות אחרת.

https://www.eia.gov/dnav/ng/ng_pri_sum_dcu_nus_m.htm

https://www.facebook.com/orly.barlev1

http://energynews.co.il/?p=16480

https://www.facebook.com/amnon.portugaly/posts/10155169137164535

http://files.shareholder.com/downloads/ABEA-2D0WMQ/2975341938x0x714017/96d5af1f-ee87-485a-b49f-b31eaec0c6fd/2013_12_16_Analyst_Conference_In_Room_Combined_with_BREAK_SLIDE__and_Appendix_Presentation.pdf

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  שלחתי על זה מאמר נקווה שיתפרסם בקרוב
  אני חושב ששטייניץ הוא במקרה הטוב שכיר של ש/לטון ההון ויגיד מה שאומרים לו גם כשהוא יודע שזאת לא האמת ובמקרה הרע, שכיר של שלטון ההון שיגיד מה שאומרים לו בלי לדעת שזאת לא האמת כי הוא כבר לא מסוגל להאמין שהמפעילים שלו אומרים לו משהו שאינו אמת.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אכן. שטייניץ מצטייר כבובה המשרתת אחרים.

 3. אלי :

  אין כל סיבה לייצא הגז.הגז צריך לספק את האנרגיה של המדינה בלבד.להוזיל עלויות ייצור להגביר ייצוא להקל על האזרח כאן ועכשיו.הממשלה תשקיע בכסף הנחסך מקניית האנרגיה מחו"ל בחינוך רווחה ובטחון.יצוא הגז הוא גניהת רכוש הציבור פשוטו כמשמעו!!!

 4. לקסי :

  אנרגיה בת קיימא

  מה שצריך לעשות, לפי הסדר:
  – להתמקד בהעברת התחבורה לגז.
  – להעביר את ייצור החשמל לגז.
  – במקביל לבנות מתקנים לייצור חשמל מאנרגיה בת קיימא (שמש, רוח, גלי הים).
  לשם כך נחוץ:
  – להתיר לחח"י לייצר אנרגיה בת קיימא;
  – לבטל את מתווה גז, לחילופין המדינה תרכוש את השליטה בנובל אנרג'י ותמסה את תשובה כמו שממסים כל עסק בישראל.
  הקמת מתקני האנרגיה בת הקיימא תמומן ממיסוי הגז שמחירו יהיה נמוך.
  מה שדרוש לשם כך הוא ממשלה שתעמיד את טובת התושבים בראש סדר העדיפויות, זו לא הממשלה הנוכחית.

 5. לקסי :

  המשך... אבריאל אצל קרן נויבך

  https://www.facebook.com/seder.yom/posts/10153373639434513

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.