בעקבות הרעש באיטליה ומות פועלי- בניין בישראל – ממשלות ניאו ליברליות אינן דואגות לרווחת האזרח

רעש האדמה באיטליה גרם למותם של אזרחים. השקעה בתשתיות שם הייתה מונעת נזקים. 2016 הייתה שנת שיא בתאונות בענף הבנייה בישראל. כאשר שורת הרווח היא החשובה במדינות שבהן שולטות ממשלות ניאו ליברליות, ההשקעות בתשתיות וברגולציה הן נמוכות. הממשלות אינן לוקחות אחריות על תאונות

מאת: ק. טוכולסקי

ממשיכים למות בגלל החזירות של השיטה

[בוקסה=56749]בשבוע שעבר נפלו אל פציעה חמורה או אל מותם פועלים, די כרגיל. למרות המודעות הגוברת לנושא ושינויים מינוריים בחקיקה בעקבות העלייה במודעות, שנת 2016 בדרך להיות שנת שיא במספר פועלי הבניין המתים. בשבוע שעבר רעדה אדמת איטליה ומאות אנשים מצאו את מותם. לרגע עסקה התקשורת במצב התשתיות העגום במדינה אירופאית זו, אבל ממש לפני שהדיון היה עשוי לגלוש מדיון של פורנוגרפיית מוות לדיון בסוגיה של למה לעזאזל לא מגדילים את ההשקעה בתשתיות, העניין בנושא ירד.

התקשורת נשלטת בידי בעלי הון, לא רק בישראל גם לא רק באיטליה. הם לא מעוניינים בכך שהציבור יבין שמאות המיליארדים החסרים בקופה הציבורית לצורך פרויקטים בסדר גודל לאומי כמו הכנת מדינת ישראל או איטליה למדינות שרעידות אדמה אינן מהוות בהם איום, יכולים לבוא מכיסיהם. לא בשביל זה הם מחזיקים כלי תקשורת. הם מחזיקים כלי תקשורת כדי שלא נתעסק בשאלת  כמו איך מתמודדים עם המציאות, אלא בשביל להפחיד אותנו, לסכסך ביננו, לעזור לנו לרוקן את הראש בסוף יום העבודה ולא לחשוב.

המציאות היא שהניאו ליברלים ניצחו, התאצ'ריסטים וחסידי רייגן שולטים כבר שנים ארוכות, הם הפכו את מדינת הרווחה לבדיחה, הורידו את שיעורי המס לרמה שאפילו רייגן ותאצ'ר לא חשבו שהיא אפשרית, הפריטו כל מה שהם יכולים היו להפריט וראו איזה פלא. לא רק שלא נעשינו עשירים יותר, רובנו נעשינו עניים יותר. לא רק שהתשתיות לא טובות יותר והשירותים הבסיסיים לא נגישים יותר, יש ירידה עקבית באיכות ונגישות התשתיות והשירותים.

מה שכן אין מה לצפות מהימין השולט לקחת אחריות, להודות בטעות, או אפילו להודות בחוסר עקביות, כמו במקרה של הקצאת משאבים אדירים להצלתם של בנקים, שלשיטתו היו אמורים להסתדר לבד בשוק החופשי מ-2008 ועד עכשיו. הימין לא לוקח אחריות. דפוס הפעולה הזה מוכר מאוד בישראל היכן שהימין שולט כמעט ברצף מאז 1977, עם לבדו ועם בשותפות עם אנשי הדרך השלישית של מה שהיה פעם שמאל מרכז, ובכל זאת הוא מאשים את "השמאל" בשליטה במוקדי הכוח שהוא כבש עוד לפני שעלה לשלטון ואוחז בהם מאז.

כך גם בתחום הכלכלי חברתי, הימין לא ייקח אחריות. הפערים ממשיכים לצמוח/השירותים אינם יעילים גם אחרי שהופרטו/השוק החופשי מתגלה פעם אחר פעם כמושחת לא יעיל ובעל העדפה מובנת למונופולים? זה בגלל שלמרות שכבר שנים אנחנו מפריטים כל מה שזז/מורידים מסים/מחלישים את הרגולציה, אנשי הימין תמיד יטענו שזה לא מספיק, שמישהו הפריע להם, שה"שמאל" שולט בכול ואשם. ככה הם עובדים בכל תחום.

המציאות לא עניינה אף פעם את אנשי הימין האידיאולוגי, לא בתחום המדיני ולא בתחום הכלכלי. פועלים שנופלים מבניינים בהעדר רגולציה, כפרים שקורסים בהעדר השקעה בתשתיות, ילדים שלא מקבלים תשומת לב רפואית מאחיות בתי ספר שהופרטו ולא נמצאות בכלל מדי יום במסגרות החינוכיות, כל זה לא מעניין אותם. מעניינת אותם שורת הרווח, של הקבלן שממשיך להתעשר מכסף דמים, של התאגיד ו/או הטייקון שמשלמים פחות מסים, של בעל חברת הקבלן שמתעשר על חשבון עובדים חסרי זכויות ואיכות הטיפול ללקוחות. שנות קיומו של הניאו ליברליזם הם ניסוי אכזרי שהתוצאה שלו תמיד אחת. כישלון מוחלט של מדיניות ההפרטה והורדת המס לבעלי היכולת, בכל הקשור לצמצם פערים, וליכולת של מדינות  לתת שירותים, ושל האזרחים ליהנות מביטחון סוציאלי ושירותים טובים.

בסופו של יום נשאל לנו כרגיל לשאול את עצמנו מה אנחנו רוצים, ממשלה שתבטיח לנו שהיא: "תלחם בביורוקרטיה/תוריד מסים/תעביר שירותים למגזר הפרטי לטובת ייעול", או ממשלה שתבטיח לנו שתוך חמש שנים, כל הבניינים במדינה יהיו מחוזקים לקראת רעידת אדמה אפשרית, לכל העובדים יהיה הביטחון של העסקה ישירה, ובכל בית ספר תהיה אחות לאורך כל שעות הלימודים במרפאה.

אם אנחנו מעוניינים ומסוגלים לדרוש ממי שאנחנו בוחרים להבטיח דברים קונקרטיים ולא סיסמאות ערטילאיות, יש לנו עוד סיכוי לשנות משהו בחיינו ובמדינתנו, ואפילו סיכוי לשנות לטובה. היצמדות לדרישות קונקרטיות תשמוט את הקרקע מתחת לנאו ליברליזם שנביאיו תמיד היו טובים בסיסמאות קליטות וספינים, אבל היו מאוד חלשים בתוצאות בשטח.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

52 Responses to “בעקבות הרעש באיטליה ומות פועלי- בניין בישראל – ממשלות ניאו ליברליות אינן דואגות לרווחת האזרח”

 1. החגב עמד יציב הגיב:

  כל דבר נראה כמו מסמר
  ברור שיש קשר הדוק, טבעי והגיוני בין רעש אדמה באיטליה לתאונות עבודה בענף הבניין ובישראל ומשם הקשר ל"טייקונים" ולהפרטה, שנואת נפשך.
  הקשר הוא "השיטה" אשר לשיטתך עשקה אותך ופגעה בך.

  כתבת "המציאות לא עניינה אף פעם את אנשי הימין האידיאולוגי, לא בתחום המדיני ולא בתחום הכלכלי" לאחר קריאת כתבך, אני תוהה האם המציאות מעניינת אותך מר טוכולסקי? כי המציאות שלך, לפחות לטעמי מעט שטוחה ומדומיינת.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  עוד פועל בניין נהרג היום. זאת המציאות, לחגב עם משנה סדורה של הבלים, כל דבר נראה כמו משהו שאפשר לפתור עם שוק חופשי.

 3. נטע הגיב:

  די מדהים איך הפרקטיקה של השוק החופשי הדגימה ב- 2008 את הניתוח של מרקס.
  העולם נמצא כל הזמן בתנועה. מרקס המקורי דורש הרבה התאמות ותיקונים, בדיוק כמו אדם סמית' עבור הקפיטליסטים.
  אבל ראה ×–×” פלא – מפולת הסאב-פריים כאילו תוכננה ×¢"×™ מישהו שקרא את הקפיטל והחליט לבדוק אם מרקס צודק.

  אחת התוצאות של ה"ניסוי הזה" מתוארת במדויק ע"י ד"ר אחיקם בן ארצי.
  http://www.blacklabor.org/?p=58353

  אבל כמה אנשים שמעו עליו?
  הוא לא מוכן כנראה ומן הסתם בצדק, להפוך לאייטם תקשורתי. פרסם את דברין בארה"ב ובדה-מרקר והסכים להתראיין אצל מתן חודורוב והלך לעניניו.

  אבל התקשורת הרי לא מוכרחה את שיתוף הפעולה שלו כדי לשים את הסיפור בפרונט.
  היא לא עושה את זה.

  יש כאן על פניו תבשיל אהוב מאוד על התקשורת – והיא שותקת.
  והיא יודעת למה – ×›×™ איננה יודעת מה לעשות עם הנון-סטראוטיפ המסוים ×”×–×”. יציגו אותו באור חיובי – אוי, הוריו תומכים בחרם בישראל ואחיו סרבן גיוס.
  ואת מה שהסביר בדה-מרקר, אולי זה בכל זאת חשוב בלי קשר לאיש?? למה לעייף את הציבור.

  השורה התחתונה תמונת הפיננסים בעולם הולכת ומסתבכת ככל שהיא נחשפת. מי רוצה להתעסק עם זה?
  צבי כסה http://on-the-left-side.org.il/?s=%D7%A6%D7%91%D7%99+%D7%9B%D7%A1%D7%94+%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA+%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  Prediction is very difficult, especially if it's about the future…
  אמר מאמן הביסבול יוגי ברה.

  הסתכלתי במאמר באתר על צד שמאל, יש אסופה של מספרים עם המון אפסים שאמורים להפחיד אותנו ומכאן להסיק שניתוח שביצע מרקס במאה ×” 19 בא לידי ביטוי במערכת המודרנית… ×–×” מעט מופרך עם כל הכבוד.

  בואי נציג איפכא מסתברא: נניח שארה"ב היא משפחה ולא מדינה ונוריד תשעה אפסים:

  חוב המשפחה 16,700
  הכנסות: 6,650 (מבדיקה מהירה ברשת אלה הכנסות הממשל הפדרלי והמדינות בארה"ב).
  כלומר יחס החוב\הכנסה הוא 2.56
  למה זה משול? משפחה שבה ההכנסות השנתיות הן 200,000 ש"ח (כל הורה מכניס 8 נטו לחודש, 100 בשנה קצת פחות מההכנסה הממוצעת לשכיר במשק), למשפחה זו יש משכנתא של 512,000 ש"ח.

  בנוסף תקופת החזר החוב של משכנתא זו היא אין סוף ולא 20- 30 שנה. וכן למשפחה יש מכונה להדפסת כסף האם משפחה זו תיקלע למשבר פיננסי קטסטרופלי ? אולי אבל זה בטח לא וודאי.
  לטעמי בגלל השיטה הכלכלית העדיפה והעצמאות האנרגטית אשר הושגה לאחרונה קיים סיכוי גבוה יותר שהמאה הנוכחית תהיה מאה אמריקאית נוספת בה כלכלתה תהיה הגדולה בעולם, תצמח ותעלה את איכות ×—×™×™ תושביה כפי שעשתה ב 300 שנים האחרונות…

  ההבלים של מרקס מקומם במאה ×” 19, יש רק מרקס אחד משמעותי להיסטוריה וזהו גראוצ'ו…

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ל – 5
  כוח לעובדים, אופציה שעונה על שאלתך.

  חוץ מזה השוואה למשפחה ממש מיותרת ולמען האמת נמאסה.

  לגבי הדפסת כסף – טוב, מי מדפיס? זו הרי ההתערבות ×”×›×™ בסיסית בכלכלה.

  ולגבי הנבואה שלך על ארה"ב היא שווה בדיוק כמו הנבואות של מרקס (נבואות בהבדל מניתוח, ולכך כבר התיחסתי למעלה)).
  רק שאף אחד מאיתנו לא יהיה שם בשביל לבדוק (אלא אם כן אתה צעיר מאוד ובהנחה שעם כל מגיפות הקפיטליזם, תוחלת החיים תמשיך לעלות בקרב רוב האוכלוסיה. ההסטוריה בנויה מגלים, גם בדבר הזה טעו מרקס ובני דורו).

 6. החגב עמד יציב הגיב:

  כוח לעובדים- אולי, הם כפי הנראה לא נגועים בשחיתות של האגודה העותומנית.

  להגיד "ההשוואה נמאסה"- כיצד זה קשור לגופו של עניין? הצגתי באנלוגיה זו מציאות כלכלית מסוימת אתה מוזמן לסתור אותה בטיעון רציונלי תקף.

  הדפסת כסף ואינפלציה- תהליך המתחולל כפי הנראה מתחילת העת החדשה, ראה בגרף הבא:
  http://www.marottaonmoney.com/stocks-for-the-long-run/
  מזומן איבד כ 94% מערכו -1882-2001 ובכל זאת רמת החיים של הפרט רק עלתה ועמה רווחת הכלל במדינות החופשיות הכל כמובן בזכות הקפיטליזם והישגיו.

  עתיד ארה"ב- זה בהחלט לא ניתוח. אבל ההבדל בין מרקס לביני הוא כי הדעה אשר הצגתי מבוססת על המשך מגמה היסטורית קיימת אשר לדידי לא רואים סימנים להיפוכה ואני יודע ומבין היטב כי אין משמעות רבה לניסיונות לבצע הערכות לעתיד הרחוק.

  ההבדל בין מרקס וביני הוא ×›×™ אני מבין שזהו תרגיל אינטלקטואלי בלבד מרקס ביומרתו החליט ×›×™ הוא מדען, במובן הדטרמניסטי של המאה ×” 19,וכמדען גילה חוקיות בהיסטוריה – בני האדם חיו באחווה ושיוויון עד אירוע בשם "הניכוס הראשוני" ומאז ההיסטוריה כולה היא תנועה של מאבק משועבדים מול משעבדיהם עד להגעה בלתי נמנעת לתכלית היסטורית כלשהי אשר קרא לה "קומוניזם" What ever that is…
  וזה סוג של הד למשיחיות יהודית-נוצרית בכסות כלכלית: גן עדן, גירוש, בוא המשיח וכיו"צ

  כאמור, לדידי המרקס היחיד שאמר דברים אשר תקפים לכל הזמנים היה גראוצ'ו כפי שאמר:
  I'm not crazy about reality but it's still the only place to get a decent meal

 7. נטע הגיב:

  קץ ההסטוריה – פוקוימה…..
  יש צורך להוכיח
  1. שהיתה התקדמות בבסיס הפירמידה באופן גלובלי.
  2. יש צורך להוכיח שזה היה על טהרת הקפיטליזם.

  משימות מסובכות מדי.
  לטעון את הטענות בדבר הקפיטליזם בהתבסס על מסד נתונים רזה ושטחי, זה בערך לנהוג כמו מרקס על פי תיאוריך.

  ואכן רוח התקופה משפיעה על המדע, וביקורת דומה אפשר להשית גם על אחרים, שעסקו במדעי החברה.

 8. החגב עמד יציב הגיב:

  נטע, אני סבור כי אין עוררין על כך שהחל מהמאה ה 17- מהמהפכה התעשייתית והשיטה הכלכלית אשר התפתחה באנגליה ואח"כ במקומות אחרים בארה"ב ומערב אירופה הובילו לשיפור מתמשך ומהותי ברמת החיים של האדם.

  "התקדמות בבסיס הפירמידה לבקשתך":
  http://www.krusekronicle.com/kruse_kronicle/2008/07/wsi-worldwide-per-capita-income.html#.V8UD5JgrK00

  "טהרת הקפיטליזם"- תפתחי ספר היסטוריה ותשווי מדינות עם שוק חופשי למדינות ללא שוק חופשי מאוד פשוט.

  פוקויומה- סתם אופנה אינטלקטואלית שהייתה IT לבערך שנתיים, חסר משמעות כיום.
  בדומה לסוציאליזם, אידאולוגיה אשר נראה כי רב קוראי "עבודה שחורה" דוגלים בה. אידאולוגיה אשר הובילה רק לאלימות, כפייה, בריונות וסבל למאות מליונים ברחבי העולם

 9. ק. טוכולסקי הגיב:

  בסופו של דבר אחרי שכל הערפל הרגיל של פויה שחיתות של ארגונים מקצועיים נגמר, הצבר ההון האדיר בעולם אינו בידי ארגוני עובדים, גם לא השחיתויות הגדולות. שום ארגון עובדים לא קיבל תספורת על חשבון המשקיעים, שום ארגון עובדים לא קרס בבורסה או הריץ מניות. שום ארגון עובדים לא קיבל בתחמנות מידי פוליטיקאים שהוא ממן משאבי טבע של מדינה ועושה בהם כבשלו.
  העומדים יציב עושים את מלאכתם נאמנה, במקרה הטוב מבחינתם הם יודעים שהם משקרים, במקרה הרע הם כבר מאמינים בהבלים שהם אומרים.
  לעולם מזדהם והולך שצורות הניצול בו רק הולכות ומשתכללות זה לא ממש משנה.

 10. החגב עמד יציב הגיב:

  אני לגמרי מאמין במה שאני כותב טוכולסקי.

  "צבר ההון האדיר" – צבירת הון אינה חטא או פשע וגם אינה בלתי מוסרית כפי שנרמז בדבריך, חלוקת הון ×–×” מחדש לעומת זאת תכלול במינימום כפיה ובהסלמתה תגרום לאלימות (אבל הרי כל הגותכם היא אלימות לשמה).

  "ארגון עובדים שלא קרס" – ספר היסטוריה על שנות ×” 80 …"חברת העובדים" וכור וקרנות הפנסיה ההסתדרותיות, בריה"מ… כאשר חברה, קיבוץ או כל ישות אחרת שייכת "לכולנו" אף אחד לא אחראי ואף אחד לא נותן דין וחשבון חברה בבעלות פרטית עם Owner Operator אשר עתידו ועתיד משפחתו תלוי בהצלחת החברה ויש למולו דוח רוחח הפסד ובכן, שילוב ×–×” יוצר הרבה פעמים חשיבה ארוכת טווח ויוצר ערך לכל הנוגעים בדבר (אפילו לעובדים המועסקים בעסק וכמובן "מנוצלים")

 11. החגב עמד יציב הגיב:

  חברות "קורסות" , נעלמות, תעשיות משתנות
  החברה שהמציאו את המכונית לא תכננו לשלוח מליוני סוסים לפנסיה.
  אפל המציאה את הסמארטפון ונוקיה חטפה מכה קשה
  תקרא שומפטר, תלמד על disruptive innovation, אלה חלק מהמרכיבים של המערכת הקיימת, כך הקדמה פועלת.

  "הרצת מניות"- היא פעולה לא חוקית, למרות העניין התקשורתי והציבורי אנרון וכדומה היה האירוע היוצא דופן במערכת, רב מנהלי החברות הגדולות אנשים חרוצים, משכילים, חדורי מטרה, בעלי שיעור קומה מסוים, אין להם ברירה הם נמדדו על פי איכויות כי לארגונים בהם הם מעוסקים אין ברירה- צריך להתחרות, הם לא נמדדו ולא על פי כמות השנים שישבו על הכסא או כמה הם קרובים ליו"ר הועד

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מכיוון שאתה נכנס לאתר, ונדמה לי שזו השאלה מופנית אליך פעם שניה – איך פספסת
  http://www.blacklabor.org/?p=58353 ?

  תמצא שם קישור מעניין לראיון בדה-מרקר.
  אולי תקרא אותו לשם שינוי?

  ונשמע אז מה יש לך להגיד על אנרון שלטעמך היה אירוע יוצא דופן אבל המציאות מלמדת שהיה רק סנונית שבישרה משבר עולמי, שעד היום לא יצאנו ממנו.

  האדם הפשוט לא יכול היום לחסוך לשעת צרה.
  ואנחנו כבר 8 שנים אחרי פרוץ המשבר.

  אולי תישאר בתחום הספרות?
  שם אפשר לתאר מצב שבו גרמניה הנאצית משתלטת על ארהב, בדיוק כמו שאצלך אנרון היה יוצא דופן.

 13. ק. טוכולסקי הגיב:

  בשנות ה-80 ממשלת הימין עשתה הכל כדי למוטט את חברת העובדים אבל גם מה שהם עשו לא יכל לה, היה צריך את רמון שיהרוס את ההסתדרות מבפנים.
  אבל זאת לא הנקודה, הנקודה היא שאנחנו חיים בכוכב מזוהם יותר ויותר, בשיטה כלכלית שלא מסוגלת להתקיים בלי משברים ורישוש ההמונים תוך ניצולים. זה לא ישתנה בלי לשנות את השיטה הקפיטליסטית והכרה בכך שהפושעים הכי גדולים במאה ה-20 אחרי היטלר היו תאצר ורייגן ועם המורשת החולנית שלהם ושל אנשים כמו מילטון פרידמן אנחנו עוד לא ממש מתמודדים.

 14. החגב עמד יציב הגיב:

  קראתי את הראיון – מה אני אמור ללמוד מכך? בן ארצי הוא נון קונפרמיסט אשר מוכן לשלם מחירים אישיים כואבים בגין החלטותיו ודעותיו ובדויטשה בנק התחוללה פרשת שחיתות שאינה חוקית והרגולטור פעל בנדון , האם אני אמור באופן טבעי ומיידי להסיק ×›×™ המערכת כושלת, דינה נחרץ והשיטה הקפיטליסטית בדרכה להיעלם (כפי שתרצו)? אולי ×–×” אירוע מבודד המראה על היכולת של המערכת לתקן את עצמה ומעיד על חוזק המערכת?

 15. החגב עמד יציב הגיב:

  אנרון לא סנונית ולא חסידה, אנרון הכריזה על פשיטת רגל בשנת 2001 המשבר הפיננסי ×”×™×” ב 2008 והוא נבע מהמערכת הבנקאית האמריקאית אשר חולצה ×¢"×™ הממשל (ביחד עם תעשיית הרכב האמריקאית) מאז המערכת נבנתה מחדש ותיקנה את הליקויים (פשוט תסתכל על מאזן של בנק אמריקאי × × ×™×— וולס פארגו 2006 והיום או תגגל "בזל 3") מערכות פיננסיות בדומה לצה"ל ומערכות גדולות אחרות מתכוננות למלחמה הקודמת… כך שרב הסיכויים שהמשבר הבא ינבע מסיבות אחרות שאיננו צופים אותן כעת ("ברבור שחור"). ההבדל הוא שמערכות מבוססות חופש כלכלי גמישות מספיק להתפתח ולתקן את עצמן בניגוד למערכות בהן יש תכנון מרכזי, אני סבור ×›×™ זו אחת הסיבות מדוע בריה"מ הפסידה במלחמה הקרה וקרסה בשנות ×” 80.

  האדם הפשוט- אולי אתה לא יכול לחסוך, אני חושב שאחרים יכולים, המשבר נגמר, גם בעולם וגם "לאדם הפשוט" לא יודע איפה הסתובבת ב 8 שנים האחרונות אבל אני ראיתי אנשים מסיימים לימודים, מתפתחים בקריירה, מקימים משפחות או מרחיבים אותן המשבר לדידם נגמר מזמן ולא בטוח שהשפיע עליהם כלל.

  הערה ספרותית- החגב עומד יציב מתאר מציאות טובה יותר מהמציאות ביקום הספר המדובר ואף מההיסטוריה ביקומנו אנו…

 16. החגב עמד יציב הגיב:

  " בשנות ×”-80 ממשלת הימין עשתה הכל כדי למוטט את חברת העובדים"- טענה קונספרטיבית ומעט הזויה, חברת העובדים קרסה ×›×™ לא יכלה להתחרות ביעילות, והאפיליאציה להסתדרות כמובן סייעה לקושי להתחרות…

  "רישוש המונים"- הפוך גוטה, הפוך ההמונים נהיים עשירים יותר לפחות במדינות בהן יש חופש כלכלי, וזו מגמה הנמשכת מאז המהפכה התעשייתית.

  "הפושעים הכי גדולים במאה ה-20" ראשית אחרי היטלר ולא רחוק ממנו נמצא רוצח ההמונים סטאלין.
  שנית רייגן ותא'צר הצילו את מדינותיהן מהפכו את המגמה הכלכלית העגומה של שנות ה 70.

  משברים כלכליים- היו תמיד, מאז שקיימת כלכלה, גם באימפריה הרומית הייתה אינפלציה, מערכות צריכות להיבנות כך שהן גמישות ויכולות להשתנות (כמו בקפיטליזם) ולא עם תכנון מרכזי הגורם להתאבנות ומוביל לכל הסבל האנושי אשר הסוציאליזם גרם לו במהלך המאה ה 20

 17. ק. טוכולסקי הגיב:

  תראה מגש הכסף, הפרק של גוטווין.
  אני מניח גם שלא האמריקאים בנו את הגיהאד האיסלמי העולמי באפגניסטן נכון?
  ההמונים התעשרו במהלך העידן הסוציאלדמוקרטי, הם התעשרו כשהם נאבקו נגד הקפיטל מעמדית, הם הולכים ומתרוששים מאז.
  כמה אנשים מילדים ועד קשישים מתו בשביל שתוכל ללכת בנעליים זולות רק שהם מתו באיזה חור תחת באיסה, מי בגלל תנאי עבודה במפעל ומי בגלל שניסה להלחם למען שיפור התאנים, אבל אף אחד לא סופר כי כאמור זה קרה בחור מסוים באסיה.
  כל ה"טענות" שלך נובעות מבורות, רק מה לעשות אני לא איזה שטייניץ ולא בור. תצטרך לחכות עוד כמה עשרות שנים של שליטה ימנית במערכת החינוך עד שכולם יחשבו שהבלים "ליברליים" מהסוג שאתה מלהג הם האמת. עבודה שחורה זה עדיין לא מרכז הליכוד.

 18. החגב עמד יציב הגיב:

  ואני מזהה את הטענה שלך בדבר מגמה מכוונת של ממשלת הליכוד בשנים הללו להפיל את ההסתדרות והחברות הקשורות כטענה משם.
  אני חושב שזו טענה לא נכונה ובעלת מאפיינים קונספירטיביים בנוסף אני סבור כי זו טענה הזויה.

  העובדה היא שהסוציאליזם קרס בשנות ×” 80 בכל רחבי העולם: בריה"מ והגוש המזרחי ככלל, בארץ בדמות הקיבוץ, כור וחברת העובדים. הליכוד לא יכול ×”×™×” להפיל את בריה"מ…הרעיונות שהנחו את הגופים הללו היו כושלים ובשנות ×” 80 לא ניתן ×”×™×” לקיים את המערכת.

  ילדים וקשישים שמתו "כדי שאתה תוכל ללכת בנעליים זולות"- במזרח ובכלכלות המתפתחות רמת החיים של הפרט עולה ככל שיש יותר מקום ליזמות וחופש כלכלי, זו עובדה.
  בסין כיום יש בערך 400 מיליון איש החיים כמעמד בינוני, כל חודש מצטרפים אליהם כמה מיליונים והם לא היו קיימים לפני 25 שנה.
  בהודו יש 50 מיליון איש והם צפויים תוך עשור להגיע ל 200 מיליון.
  כולם מרצונם החופשי רוצים לשפר את חייהם ומצליחים אף אחד לא כופה זאת עליהם,הם משפרים את עתידם הכלכלי ואת עתיד ילדיהם. אם זה לא היה המצב לא היו מצביעים ברגליים.

 19. ק.טוכולסקי הגיב:

  כן כמו המעמד הבינוני באמריקה הדרקומית שהתעורר בבוקר לגלות את הגנרלים של ארצותה בירת ומילטון פרידמן בכל מקום שהצליח לצמוח בניגוד לשיטה שארצותה ברית מכתיבה.
  המעמד הבינוני החדש חי באזורים מזוהמים מפוצצי אוכלוסין ועל חשבון ניצול אדיר ובמחיר אדיר. זה לא בדיוק מה שהנאו ליברליזם מחסל עכשיו באירופה ובצפון אמריקה מעמד בינוני בר קיימא.
  אבל כרגיל, תעמולה נאו ליברלית, מזה יש לנו בשפע.

 20. החגב עמד יציב הגיב:

  בדבר רמת החיים הגבוהה והעושר אשר היה מנת חלקם של תושבי הגוש המזרחי בין 1945-1989 נכון?
  וגם הרבה עדויות על הצלחתם בשימור הסביבה…

  מילטון פרידמן, הנשר הגדול, ביקר בארץ בשנות ה 70 ומסקנותיו היו כדלקמן (בניסוח חופשי שלי):
  "רבותי, יש לי חדשות רעות וטובות
  הרעות- בניתם מערכת ביורוקרטית, מסורבלת, שוללת חופש וחירות כמיטב המסורת של בריה"מ וגרורותיה.
  הטובות -יהודים פיתחו במשך 20ם0 שנה דרכים להראות אצבע משולשת למערכות האלה…"

  לא ילך לכם טוכולסקי, אתם בקרב מאסף בצד המפסיד של ההיסטוריה.

  על "הוורידים הפתוחים של דרום אמריקה" נדבר בפעם אחרת

 21. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אתה ממציא פה אגדות מן האצבע.
  באירופה כבר הגיעו לריבית שלילית – אחלה תיקון.
  ×–×” בדיוק מה שאומר ד"ר בן-ארצי, אבל אתה קורא כנראה את העברית משמאל לימין ופשוט הופך כל מה שהוא מתאר – גלגול השחיתות על הלקוחות הפשוטים.

  לכן הצעתי לך להישאר בתחום הספרותי.

  אפרופו קריאה – חיסול הדרגתי של האנלפבתיות העלה את רמת החיים. ברה"מ חיסלה את האנלפבתיות בזמן קצר להדהים. ×–×” בין השאר מה שהפיל בסוף את המשטר של הדיקטטורה הבירוקרטית שהקימו שם, שאין לה דבר וחצי דבר עם סוציאליזם ואין לה דבר וחצי דבר עם המשטר שהיה בישראל.

  בסופו של דבר מה שיכול לעבוד לאורך זמן ×–×” משק מעורב – ס"ד, שאיננו בנוי על ניצול של אנשים רחוקים מן העין.

 22. החגב עמד יציב הגיב:

  מהן אותן אגדות אנונימי?
  שבריה"מ קרסה? שחברת העובדים וכור קרסו בשנות ה80 בזמן שהיו 10% מהמשק הישראלי?
  ביקור מילטון פרידמן?

  אולי הקיטורים והרטינות החוזרות ונשנות של טוכולסקי כי בעלי ההון באיטליה קשורים לרעידת האדמה ול"טייקונים" ישראלים וכל זה מוליך לאבדן טרגי של חיי פועלי בניין? אולי זוהי אגדה?

  הבנת הנקרא- להבנתי ד"ר בן ארצי הלין על פגיעה בבעלי המניות של דויטשה בנק. בחטיבה בה עבד כפי הנראה עבדו מול גופים מוסדיים אחרים וההונאה שחשף פגעה לדבריו בבעלי המניות.
  ייתכן ובעלי המניות בדויטשה הם בעלי הון ובעצם ד"ר בן ארצי מסייע בכך לאותם "טייקונים נאו ליברליים אשר עושקים אותנו ומפקירים אותנו לחסדי השוק החופשי?" 🙂

 23. החגב עמד יציב הגיב:

  זה אגב נכון, בריה"מ וכלל המדינות הקומוניסטיות הביאו להשכלה רחבה לכלל האוכלוסייה וללא עלות.
  חבל מאוד שזה לווה בשעבוד, דיכוי ושלילת החופש של האוכלוסייה המשכילה הזו.
  בבריה"מ לדעתי זה גם לווה ברצח עם מעת לעת
  אבל מה אני מבין?
  ומיהו ג'ון גאלט?
  🙂

 24. ק. טוכולסקי הגיב:

  ברית המועצות נפלה כי בניגוד לכל מדינה מערבית, כמה מאות אלפי אנשים ברחובות זה מספיק בשביל המשטר ללכת. בישראל ב-2011 עמדו יותר אנשים ברחובות יחסית מאי פעם בברית המועצות אבל במשטר "דמוקרטי" הממשלה נאחזת בכסא. ברית המועצות דרך אגב פורקה בהחלטה מלמעלה, כמה חודשים לפני הפירוק הכפוי והמעבר לחבר העמים הצביעו רוב מוחלט של אזרחי ברית המועצות (רוב של למעלה מ-60% בכל המדינות למעט הבלטיות) בעד שמירת ברית המועצות כמסגרת מדינית וחוקה סוציאלדמוקרטית. זה כמובן לא התאים למערב. כדאי שתקרא קצת על איך כפו על גורבצוב החלש קפיטליזם דורסני ולא סוציאלדמוקרטיה. אבל כרגיל חגב, הססמאות מעל לפרטים. כמו בממשלה קטנה או בפחות מסים יותר כסף וכל שאר הקשרים שהנאו ליברלים מספרים להמון בכלי התקשורת שהם כל כך מקפידים לשלוט בהם.

 25. ק. טוכולסקי הגיב:

  אנחנו גם רואים את ההצלחה של הקפיטליזם חסר המעצורים במדינות ברית המועצות לשעבר מאז 1991. את הדמוקרטיה, את השוויון הכלכלי, את האפשרויות הפתוחות ובעיקר את חופש הדיבור וזכויות הפרט.

 26. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכלסקי, טוכלסקי , טוכלסקי עד לאן תתדרדר?
  בריה״מ נפלה בתהליך דמוקרטי? לא הייתה שם דמוקרטיה לשנייה מרגע שהבולשביקים הסתערו על הכיכר האדומה ב 1917
  בריה״מ הייתה מקום מדכא, אלים, עגום ומבוסס על אידאולוגיה שקרית בסוף אף אחד גם לא האמין בה וזה סייע לשינוי המערכת הנוראית הזו

  הקונספירציות שלך מזכירות לי את הסיבות להפסד גרמניה במלחמת העולם הראשונה- ״סכין בגב האומה״ שתקעו היהודים כמובן.

  מחאת 2011 אשר נכון לכנותה ״מחאת השמאל״ הקיפה בין 200-500 אלף איש והיא אכן כשלה בבחירות לאחר מכן להחליף את ממשלת הימין, זו מהות הדמוקרטיה לא? הרב מחליט, או שבאסכולה שלך עוד מחכים למהפכה וטיהור השורות?

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  התגובה שלך חגב 27 מלמדת שקפיטליזם/סוציאליזם, לא קשורים בהכרח לדמוקרטיה.
  הבול שיט הזה כבר הופרך כל כך הרבה פעמים,
  עד שמביך לחשוב שמישהו עוד מנסה לפרוט על המיתר הזה.

  שוק חופשי יכול להתנהל בדיקטטורה, וסוציאליזם יכול להתנהל בדמוקרטיה.

  נחוצים עוד מרכיבים כדי להשפיע על הכיוון. ליד הנעלמה אין כל קשר לכך.

  לגבי תג 24 – לא נעים לאמר אבל כדי לחסל אנלפתיות בזמן כל כך קצר, יש לדיקטטורה יתרון.
  אחר כך בהרבה מקרים, ההשכלה גובה את חשבון השעבוד.
  לפעמים השומה גבוהה מדי וחוזר חלילה.

 28. ק. טוכולסקי הגיב:

  ב-1917 הבולשביקים לא הסתערו על הכיכר האדומה. כרגיל בורות, כלי המפתח בתעמולה הנאו ליברלית.
  ברית המועצות פורקה בניגוד להצבעת רוב תושביה הדמוקרטית, ילצין שאחר כך גם פיזר בכוח את הפרלמנט הנבחר פשוט התעלם ממשאל העם. אבל שוב, זה לא משנה אלו עובדות כמו הדם והזיהום על כל מוצר צריכה זול שהקפיטליזם מספק. לא משהו שאמור להפריע לתועמלנים.

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  http://www.themarker.com/realestate/1.3056141

 30. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולסקי, בין השורות נדמה לי שאני מזהה אצלך תמיכה וסימפטיה לבריה"מ, התנהלותה ומנהיגיה
  האם תסכים להודות שסטאלין היה רוצח המונים מתועב?
  האם תסכים להודות שהדרך לגיהינום הייתם רצופה כוונות טובות ובסופו של דבר השיטה הפוליטית הזו הובילה לסבל, שלילת חירות ודיכוי הפרט?
  האם תקבל שהיא קרסה כי היא לא הייתה יעילה ולא בגלל קונספירציות חיצוניות?

  אנונימי- אני מוצא שהכתבה של האקונומיסט רדודה, מה הבנת מהכתבה אשר הצריך קישור אליה כאן?

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חגב
  האקונומיסט הוא מהצד שלך.

  וכמובן שלא נוח לך המאמר הזה.
  אז הוא רדוד.
  מה רדוד.
  יש נתונים.
  אתה לא מתייחס אליהם.
  איזו הפתעה.

  ומה שייך עכשיו ברה"מ?
  חסרים משטרים קפיטליסטיים רודניים?
  מה לדעתך הפיל את מובארכ למשל?

  כמה ישראלים יודעים על הפגנות ושביתות העובדים במצרים שהקדימו בהרבה את ההפגנות בתוניס ובכיכר תחריר- אלה האחרונות היו הקצה של תהליכים מוקדמים יותר שאף אחד לא שם אליהם לב, אבל הן יצרו את התשתית למה שהתפרץ מאוחר יותר.
  ככל שהמשטר של מובארכ הפעיל פרקטיקות של ניאו-קפיטליזם, כך גברו השביתות במפעלים. ולא, לא מדובר בשובתים סטלינסטים שדרשו משטר סטליניסטי במצרים.

  השאלה שלך לטוכולסקי היא אנכרוניסטית באופן מביך.

  רק היום במקרה סיפר לי מישהו על הבניה ברה"מ – ההבדל בין הבנייה בתקופת סטלין לבין הבנייה במשטר כרושצ'וב, לטובת הראשון. אז מה ×–×” אומר שסטלין לא ×”×™×” רודן? ×”×™×”.
  תיכף תגרד מאיזשהו מקום שרוזוולט היה רודן.

  אתה חמקמק מדי קצת כמו החגב.

 32. החגב עמד יציב הגיב:

  אנונימי, אשאל שנית- מה הבנת מהמאמר?
  מה משמעותי כל כך המצריך הכנסה לדיון פה בעקבות הפוסט של טוכולסקי? (קרא לזה תרגיל בהבנת הנקרא).

  אנכרוניזם מביך- את מי? אשמח לראות את מר טוכולסקי עונה.
  "הפגנות העובדים במצרים"- אתה אדם עם פטיש, כל דבר נראה כמו מסמר, הכוח המניע בעולם האסלמי כיום הוא הכוח ×”×’'יהדיסטי והפונדטליסטי בדמות המדינה האיסלמית, אלקעידה וחבריהם על איזה הפגנות פעולים אתה מדבר? יש שם מאבק מעמדות במובן המרקסיסטי? אני סבור ×›×™ זו טענה מביכה…

 33. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  החגב
  1. יש לך חורים בהשכלה ואינך מכיר את העולם הערבי.
  האסלאם הקיצוני נכנס לחלל הריק שמדיניות ניאו-ליבראלית יצרה.
  הם אומרים את זה בצורה הכי מפורשת שאפשר.
  הם מתגאים בזה.
  מבחנתם הם הברירה הטובה ביותר בין הקומוניזם שנפל לניאו-קפיטליזם הרעוע.

  ניתוח המצב כפי שהם מציגים די נכון.
  הפתרון שלהם מזעזע.

  2. האקונומיסט מראה איך ה"תיקון" של המשבר מ-2008 איננו תיקון כלל אלא הטלאת טלאים שמזכירה את התכנון המרכזי שהיה נהוג בברה"מ.
  תתמודד עם זה.

 34. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי 34 :

  אין שום קשר ושום נעליים ושום בטיח , בין שום תכנון מרכזי שהיה נהוג בברה"מ ( אפילו לא מזכיר ) לבין שום תיקון של המשבר של 2008 , שכלל לא היה תיקון ולא כלום !!

  בנקים מרכזיים , מדפיסים כסף תדיר . בנקים מרכזיים , קובעים תדיר , באמצעים שונים ומשונים , את כמות הכסף בשוק ( על מנת להילחם באינפלציה , על מנת לעורר צמיחה וכדומה …) .

  קביעת כמות הכסף בשוק , יכולה להיעשות בדרכים שונות ומשונות . מקניית אג"×— , הדפסה , דרך ריביות , דרך הפעלה של הבנקים המסחריים וכדומה ….

  זה מה שעשה בן ברננקי , נגיד הבנק המרכזי בארה"ב במהלך המשבר . הינדס מומנטום , באמצעות הרחבות כמותיות ( בעיקר , הייתה גם השתלטות על תאגידים גדולים מדי מכדי ליפול , אבל , זה נטו בגלל המשבר ) .

  התוצאה , עד כה , מרשימה ביותר !! בלתי נתפסת למעשה !!

  כך או כך , בנקים מרכזיים , תדיר , מהנדסים כמות הכסף בשוק , ולא משנה : לא סוציאליזם , לא קפיטליזם , ולא שום כלום !! ההינדוס של כמות הכסף בשוק , הוא כורח מעצם קיומו של כסף . שהרי , אין מחיר או עוגן לשווי מוצרים ושירותים , הכסף , הוא עוגן מלאכותי לכך . ולכן , הינדוס או שליטה על כמות הכסף ,הכרחית בשביל ניווט משק מכל הבחינות .וזה מה שעושה בנק מרכזי , בכל מדינה .

  מעבר לזה , אין שום קשר בין שום איסלאם רדיקלי לשום ענין פה . לא מובן מאיפה התיאוריות הללו . תכל"ס , על קצה המזלג ממש :

  הפיגוע בתאומים ( 2001 ) הביא לפלישה לעיראק , ולנפילת סדאם חוסיין . נפילתו של זה האחרון , הסירה מחסום פחד , מעריצות של משטרי מוחאברת אכזריים , וכך , התגלגל כדור שלג בעולם הערבי ( צריך גם לאזכר , הפגנות הענק בלבנון , אחרי רצח רפיק חרירי , וניסיון המהפיכה הירוקה באיראן ) . בתוך כדור השלג הזה , האיסלאם הקיצוני תפס טרמפ . לא כל שכן , בגין המדיניות של אל מליקי , ראש ממשלת עירק , שהיפלה הסונים , והיה מוטה לטובת השיעים . מה שהצמיח את דאע"ש .

  תודה

 35. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  פוקסי
  1. אתה מגיב על המאמר באקונומיסט?
  לא נראה כך.
  2. "הסיפור" מתחיל בטאלבן ובנפילת ברה"מ.
  אלה מבחינתם הבטיחו וקיימו – הפלנו שטן אחד ועכשיו פנינו להפיל את השני.

  ב-1988 (אולי אני טועה במעט בשנה) התקיימה ועידת פסגה בירדן של מה שנקרא "החזית המזרחית" (מצרים, סעודיה, המפרציות, ירדן, עיראק – לא כולל כמדומני סוריה).
  סאדאם ×”×™×” הנואם הראשון – הוא שטח בנאומו את יחסי הכוחת החדשים עם התערערות הגוש הסובייטי (שעדיין לא התפרק בשלב ×–×”).

  הקשבת במקרה לנאום שלו?
  ×›×™ הניתוח שלו ×”×™×” די קולע. המסקנות – על כך אפשר להתווכח.

  הוא זיהה את הסכנות הבאות:
  התחזקות איראן,
  התחזקות גורמים אסלאמיים בכלל,
  חופש פעולה של ארה"ב בהעדר שווי משקל מעצמתי – כלומר תלות גוברת של העולם הערבי והמדינות הבלתי מזדהות במשטר הגלובאלי שמכתיבה ארה"ב.
  ואידך זיל גמור.

 36. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי , מס' 36 :

  המאמר באקונומיסט , לא מעלה ולא מוריד , מה שתיארתי , זה מה שקרה , זה מה שקורה גם . מה זה משנה אקונומיסט אם לאיו ? בהמשך אדחוף לך לינקים , ותבין אולי .

  מה שאתה מתאר מבחינת אביב העמים הערבי , מופשט , וחסר כל אחיזה במציאות . המציאות , נקבעת , ביחס לאירועים , ולהשתלשלות העינינים בעליל כפי שקרה .

  אתה רציני לקחת נאום ,ולעשות ממנו משהו ? הכל במקום לנתח האירועים בשטח . זה מגוחך עד כדי אימה ממש !!

  האם כיכר תחריר היו איסלמיסטים ? ממש לאיו !! אלא שמורסי והאחים המוסלמים , תפסו אכן טרמפ ( יעיל ומוצלח ) האם האירועים בסוריה בכפר דרעה בדרום ( ממש החוליה האחרונה עד כה באביב העמים , והראשונה בסוריה ) היו קשורים לאיסלמיסטים ?? ממש לא , אלא מרי אזרחי ספונטני ,כנגד משטר מוחבארת אכזרי .

  עשרות שנים , אזרחים ערבים , חיו במשטר של פחד , שיתוק ואימה , בל יתואר פשוט .ועם נפילת סדאם חוסיין , בין לילה ממש , הוסר מחסום פחד עצום , וכדור השלג התגלגל .

  אין לך מושג מה זה לחיות תחת משטר מוחאברת דנן . הם ( משטרי המוחאברת ) בכלל היו רודפים עד מוות סלפיסטים קנאים מוסלמים .

  בן אדם , אתה חי בעולם לא מציאותי כלל וכלל עם כל הכבוד . דוגרי , הרבה זמן לא קראתי דבר כזה !!

  בוא אפנה אותך פה ללינק , איך פרץ אביב העמים בסוריה , עינויים אכזריים על ילדים שציירו גרפיטי בגנות המשטר ( כאחד הגורמים המרכזיים ) ותבין שאין שום קשר! זוהי התקוממות כנגד משטרי מוחאברת אכזריים וכללית שלא עושים הרבה למען האזרחים כמובן . נאום כלשהוא , לא מתקשר בהכרח למהלכים היסטוריים כאוטיים , לא מובנת כלל ההנחה הזו שלך , הנה פה :

  http://edition.cnn.com/2012/03/01/world/meast/syria-crisis-beginnings/

  https://news.vice.com/article/the-young-men-who-started-syrias-revolution-speak-about-daraa-where-it-all-began

  אשאיר לך לינקים בהמשך , לגבי ההרחבות הכמותיות , ×›×™ לא עושה רושם שאתה כלל מבין , על מה המדובר פשוט ….

  תודה

 37. פוקסי הגיב:

  למי שמעונין בעברית , כפר דרעא סוריה ופרוץ ההתקוממות , כאן :

  http://www.mako.co.il/world-now-world/Article-5dc5c99b2505e31006.htm

  תודה

 38. פוקסי הגיב:

  אנונימי וכל המעונין , הקשר בין ממשלת אל מליקי , ודיכוי הסונים , לבין עליית דאע"ש :

  http://www.bbc.com/news/world-middle-east-20914273

  https://www.theguardian.com/world/2014/aug/22/syria-iraq-incubators-isis-jihad

  תודה

 39. פוקסי הגיב:

  רק הערה כללית חשובה , פשוט תקצר היריעה פה :

  כמובן שיש לקחת את המדיות המבוזרות ( אינטרנט , סלולרי וכדומה…) כבעלות השפעה משמעותית על היווצרות אביב העמים הערבי , ואין צורך להפליג ולתאר אני מניח .

  אבל , לא בלעדית כמובן :

  שהרי , האינתיפאדה הראשונה ( 1987 ) הייתה בבחינת התקוממות עממית נרחבת מאוד , בלי שום מדיות מבוזרות . וזו , יצרה תודעה או תקדים אנושי חשוב מאוד :

  כיצד אפשר לייצר מהפיכה של ממש , רק על ידי התקוממות עממית, ספונטנית , ולא באמצעות ארגונים מחתרתיים עם נשק קונבנציונלי בהכרח .

  תודה

 40. פוקסי הגיב:

  אנונימי , מס' 36 :

  אתה יכול לקרוא כאן , על התופעה של הרחבות כמותיות , על מנת להתמודד במשבר עם האטה של המשק וכדומה ….

  אתה יכול לקרוא , כיצד זה מיושם בכמה מדינות ושווקים , ולמעשה בכל העולם . זהו כלי שגרתי בידי נגידי בנק מרכזיים .

  אין לזה שום קשר לתכנון מרכזי , אלא , מעצם העובדה שיש כסף בשוק , וצריך לשלוט בכמות שלו . אלא שבמהלך משברים , הכלי הזה , מופעל בעוצמה ודינמיות הרבה יותר משמעותיים .

  כאן :

  https://www.theguardian.com/business/2015/jan/22/quantitative-easing-around-the-world-lessons-from-japan-uk-and-us

  תודה

 41. פוקסי הגיב:

  למי שמעונין בעברית , על הרחבות כמותיות ( quantitative easing ) הנה פה בגלובס , נגיד הבנק המרכזי בארה"ב :

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000785013

  תודה

 42. החגב עמד יציב הגיב:

  אנונימי, בהחלט ייתכן שיש לי חורים בהשכלה אבל טענתך הגורסת כי "האסלאם הקיצוני נכנס לחלל הריק שמדיניות ניאו-ליבראלית יצרה" נשמעת לי כמו בורות וכן המשך מגמת "האיש עם הפטיש" בוא נסתום מעט חורים בהשכלתך- תקרא את "מה השתבש" של ברנרד לואיס להבנה מעמיקה יותר של העולם הערבי המודרני וההיסטוריה שלו.

  " האקונומיסט מראה איך ×”"תיקון" של המשבר מ-2008 איננו תיקון כלל אלא הטלאת טלאים" – אני לא חושב שהאקונומיסט הראה את ×–×”, דנושהיה במשבר אשר יצאו ממנו וקיימים סיכונים מערכתיים לכלכלה העולמית ב 2016, ×–×” ×”×™×” נכון גם ב 2006, גם ב 1996 וגם ב 1886…

 43. החגב עמד יציב הגיב:

  אני מוצא כי חלקכם נתלים רבות באירועי 2008 כאילו הם מהווים סיגנל לשינוי הקרב ובא בעולם ואבדן הדרך של השיטה הקפיטליסטית, אני מוצא שזה מעט מוזר.
  המשבר ×”×™×” האירוע המשמעותי ביותר מאז 1929 אבל…×–×” ×”×™×” המשבר החמור יותר מאז 1929! 79 שנים בין המשברים בהם העולם שגשג, צמח והפך לחופשי יותר למרות כל מה שהיה בדרך הסיכויים ×›×™ אנו לא נראה משבר בהיקף ×›×–×” בשנות חיינו גבוהים מהסיכוי ×›×™ נחווה משבר נוסף בהיקף ×–×”.
  אם כבר הדבר מלמד על הגמישות שמערכת שוק חופשי נותנת ומאפשרת למערכת כלכלית, גמישות לטעות ולתקן להבדיל אלף אלפי הבדלות המערכת הדכאנית מבוססת התכנון המרכזי של בריה"מ קרסה ללא יכולת להגיב לאתגרי העולם בשנות ×” 80…

  אז- מיהו ג'ון גאלט??

 44. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  1. פוקסי – איפה טענתי שאנשי כיכר תחריר היו אסלאמיסטים?
  איפה טענתי כך לגבי העובדים השובתים?
  להיפך, להיפך.
  וגם לא מדובר על התבססות על נאום אחד.
  כשנוח לך אתה בעצמך משתמש ב"תקצר היריעה". אז הרי לך.
  מכיוון שאתה מתמצא בענייני מח'אבראת אולי יש לך כמה מקורות בערבית?

  2. לגבי הרחבה כמותית, זה לא חדש ואין צורך למכור לי את זה.
  הבעיה היא לשיטת הקפיטליסט ואיך רואה את זה עיתון כמו האקונומיסט.

  3. לחגב טוב – לא היו משברים בין 1929 ל- 2008 שיהיה. איזה עולם נפלא ×”×™×” באמצע. מרוב דאגה ×›× ×” לחירותם של הרוסים תחת המכבש הסטליניסטי לא בדיוק שמו לב למכבש הנאצי. אבל ×–×” הרי לא שייך לכלכלה….
  (וגם היפך נכון, סטלין בחש מהכיוון שלו ותרם גם הוא את חלקו), אבל זה לא שייך להרחבות ומחזורי מיתון וצמיחה והרחבות כמותיות וכל השאר.

  וחודש أيلول טוב, כפי המנהג שהחל במקומותינו.

 45. פוקסי הגיב:

  אנונימי 36 :

  אני לא מבין , אתה בהכרה ? בוא נראה מה כתבת לגבי הסיבות של היווצרות האיסלאם הקיצוני , מצטט אותך , הנה :

  " האסלאם הקיצוני נכנס לחלל הריק שמדיניות ניאו ליבראלית יצרה …."

  עד כאן הציטוט :

  אחר כך , הבאת הרי הנאום של סדאם חוסיין שצפה עליית איסלאמים עלק …..

  אז אלו הסיבות לעליית האסלאם הקיצוני ? ועוד בעקבות אביב העמים הערבי ? תגיד לי אתה רציני ? אולי אתה מסתלבט פה על הקוראים ? אני נדהמתי מן התגובות שלך , הענקת לי חוייה של פעם בחיים אשכרה !! ואם אתה מבין , שכיכר אל תחריר לא היו איסלאמיסטים , אז אתה מבין : עסקינן במרי אזרחי , נגד משטרי מוחאברת אכזריים , שכלל וכלל ממילא לא דואגים לרווחת האזרח לא כל שכן .

  אני תוהה , אתה מבין מה זה מוחאברת ? קראת הלינקים שהבאתי , הבנת השתלשלות עינינים ? לא מצליח להבין !!

  אחר כך , כתבת על תכנון מרכזי ? נוסח ברה"מ משהו בקירוב ?? לא מצליח להבין :

  × × ×™×— רגולציה מתקנת או משדדת מערכות , והרחבות כמותיות , ×–×” תכנון מרכזי ? אתה מבין מה ×–×” תכנון מרכזי בכלכלה ? פה עסקינן בפיקוח , וצעדים בשעת חירום , בתוך משבר קשה … קשה מאוד . מה ×–×” קשור לתכנון מרכזי בכלכלה ריכוזית – סוציאליסטית – קומוניסטית ?

  שהרי , לא מכתיבים את הייצור או היקף הפעילות בכך , אלא :

  מייצרים תנאים בגלובל , לצמיחה של המשק , או לריסון או הרחבה של כמות הכסף , ורגולציה על הקיים . אבל , לא מייצרים יש מאין באופן ריכוזי ומוכתב , מלמעלה למטה .

  אין לזה שום קשר !! בחייך , לא צריך להתבטות פה בכל מחיר … אם אתה לא מבין בדבר , תעזוב …. דחיל רבאק , איזה מן דבר ×–×” ?

 46. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  פוקסי, כותבים מח'אבראת.

  2. אם אינך מבין זה לא תמיד אשמת הכותב.

  3. הפניתי לדברים של האקונומיסט, כמה פעמים צריך לאמר לך עד שיפול האסימון?

 47. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי , מס' 47 :

  ברור כשמש ששוטה כמוך , ייתלה בדקדוקי עניות במקום מהותו של ענין . איך כותבים מוחאברת ? עלה על דעתך , שזה מינוח ערבי , ויש לו אקסנט (מבטא ) חופשי בעברית , ואני כותב בעברית אם לא שמת לב , לקורא בעברית .

  הנה , גש ללינק הבא , ותראה איך בעברית חופשית כותבים מוחאברת , גש לתגובה מס' 2 למשל :

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/718/397.html

  והנה פה , לתגובה מס' 90

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3664948,00.html

  והנה פה , העיתונאי עצמו , הבלוגר עצמו בכותר :

  http://www.haaretz.co.il/misc/1.1059761

  אבל , לא נסתפק בכך , נראה לך , כמה התופעה נפוצה גם בשפות אחרות , הנה למשל :

  בעברית אומרים :מילייה ….( חוג או מעמד חברתי מסוים ) אבל , בצרפתית, הוגים וכותבים :

  Milieu , לא אטרח , להמחיש לך , כמה זה נשמע לגמרי אחרת בצרפתית ועברית . והנה , באנגלית כותבים :

  Messiah ולא : Mashiah כפי שאומרים בדיוק בעברית : משיח …. .

  ועוד :

  בעברית אומרים וכותבים :קונקלוסיבי , ואילו המקבילה באנגלית : conclusive .

  המחשות זניחות , מתוך עשרות מליונים . ואפילו כך , לגבי מוחאברת , יש כמה גרסאות בכתיבה ובהגיה , אבל , לא ניכנס לזה , זה לא רלבנטי כלל למהותו של הענין , אלא , רק להוכחת הכסילות שלך .

  אם אתה רוצה להמשיך לאכול פדיחות פה , ולא הספיק לך , אתה מוזמן !! לא ברור , למה אתה בוחר שוב ושוב , לירות לעצמך ברגל , תחזיק סכין באמתחתך , יועיל לך יותר .

  במחשבה שניה , פשוט בחרת בשם : אנונימי בלתי מזוהה , אז מה פדיחה בכך ? לא יודעים מי אתה !! אפשר להניח , ששוטה כמוך , גם דמותו , שניבטת אליו מן המראה ,בינו לבינו לא עושה לו זאת !! אתה חי טוב עם עצמך הא ?

  לגבי האקונומיסט , אתה פקינג פשוט , לא מבין אפילו על קוצו של יוד , שום כלום !! לא תבדיל בין שיט של עכבר , לבין פצפוצי אורז , בין בירה לשתן , בין טיבי לביבי , אוסמה ואובמה ….

  איזה שוטה , יא ווארדי !!

  יללה , חלאס , תתחפף …..

 48. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  כשאין כבר מה להגיד – מגיע הקטע של ניבולי הפה והאיומים.
  לא ברור לי למה המערכת סובלת את זה.
  מצד שני, אולי עדיף לא לגעת. ידברו הדברים בעד עצמם.

  וכאילו מישהו יודע מי זה או מה זה פוקסי.
  תזדהה בשם מלא, אדרבא. אח"כ תטיף לשאר ה"שוטים".

 49. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי 49 :

  כשאין מה להגיד ? זבל שבזבלים אתה !! תראה את מלאכת המחשבת של ההוכחות והלינקים ,אליך ..פנינים על חזירים זרקתי .

  הדברים אכן מדברים וידברו בעד עצמם !!

  לידיעתך , זוהי עבירה פלילית למחוק תגובות .זוהי אפליה אסורה על פי חוק .

  טול צימר מבין עינך , אתה מזדהה כאנונימי לא מזוהה , מחרבן פה תגובות של סוציופט , חופר וחופר ….. ומטיף לזיהוי של האדם והמגיב מולך ?

  זיהוי של המגיב , לא נועד לזהות את שמו , במציאות , אלא נועד לתת אופי , קוהרנטיות , רציפות , ועקביות , להשקפת העולם או לאספקטים האינטלקטואלים של אדם / מגיב , ואחרת , איך יזהו בין אנונימי לאנונימי ?? ראש שיט שכמוך .

  אתה טיפש כמו נעל !! בסוליה של נעל , יש יותר קשרים סינפסים , יותר מסלולי קשר , מאשר לאימבסיל כמוך .

  אני לא אזדהה בשמי המלא , והסברתי לך למה אין צורך , אבל מעל הכל :

  לא אתן שום תוקף , לסוציופט כמוך , ולדרישותיו בדבר זיהוי , בעודו מתייצג כאנונימי בלתי מזוהה . אבל :

  לידיעתך , מכירים אותי ברשת , בלא מעט בלוגים ,והכל תחת שמי האמיתי , זוהי רק טעות מעין טכנית נגררת , שגרמה לי פה , ובעוד כמה מקומות , לא להזדהות בשמי האמיתי והמלא .

  ממילא , איך מפגר כמוך , שהמתת חסד לא תועיל לו , יבין בכלל הכתוב בתגובה? …מגוחך !!

 50. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  פוקסי
  למה יש לך צורך להסביר כל כך עניינים שאף אחד לא גילה בהם עניין בהיקף שמצדיק תגובה כל כך מפורטת?
  וממה נובע הצורך לניבול פה?
  וכן
  זו זכותו של אתר להגביל תגובות שתוקפות מגיבים אחרים, או סתם מלאות בניבולי פה.

  שיהיה לך לבריאות.

  דרך אגב איך כותבים אירוניה בלטינית? זה צד ממש חלש אצלי.
  שפות שמיות יותר קרובות אלי, כמו גם המרחב השמי וההסטוריה הקדומה של האזור.
  יש לקוות שזה לא פשע.
  كُلّ عَام وَأَنْتَ سَالِم

 51. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי :

  מאיפה נובעים כל כך הרבה צרכים ? תסתכל במראה ותבין !! ואם לאיו , ברור שממילא , מפגר כמוך , לא יתפוס התחת בשני הידיים שלו .

  " אף אחד לא גילה בהם ענין בהיקף שמצדיק ….. "

  כתבת הרי , על תכנון מרכזי קומוניסטי עלק והקשר לסאב פריים , כתבת על הקשר המטורף בין ניאו ליברליזם לבין איסלאם קיצוני . אם כך :

  הרבה זמן לא נתקלתי , בדעתן טיפש כל כך !! ולכן הגבתי . בהתחלה בטוב , ראיתי שאתה דעתן וכסיל , ועשיתי מה שצריך לעשות !! תלמד לקח , תלמד להתנהג !!

  אני מאסטר אכזרי בחוק ומשפט , ואם אני כותב לך , שאין לשום אתר , שום זכות למחוק תגובות , אז אין !!

  החיים מלאים בניבולי פה , בלוג ×›×–×” פה , הוא בבחינת מרחב ציבורי . וכשם שאתה לא יכול לסתום הפה לבן אדם ,במרחב ציבורי , בחנות המשרתת הציבור וכדומה … כך גם בבלוג , אי אפשר למחוק תגובות , מה גם שעסקינן בחופש ביטוי , בנושאים שהם בליבת השיח הציבורי .

  שופט יכול להזיע הרבה זמן , בשביל להחליט , שדבריו או פרסומו של אדם , היה בבחינת לשון הרע בדיעבד למשל , לשון הרע מתועדפת על פני חופש הביטוי . אז :

  איך לפי דעתך , בלוג יכול לדעת , למחוק , להפלות , כך בקטנות ?

  אם בלוג , או אדם שמעלה פוסט , רוצה שישמע קולו , ויהדהד קולו , מקצה ארץ , לקצה שני , ופותח הפוסט לציבור , על מנת לקבל רייטינג , אזי , הוא צריך לגלות כל סבלנות וסובלנות מתבקשת , נקודה !! ואם אדם , רוצה להגביל השיח , אזי , שלא יעשה זאת במרחב ציבורי , אלא :

  יתכבד לסגור הבלוג , להרשאות משתמשים , וירווח לו ( גם זה לא בטוח , אבל , לא ניכנס לסיבוך משפטי שממילא לא תבין בגרוש , אלא , על פניו בלוג כזה , כך היה צריך לנהוג ) .

  בלוג או בלוגר , לא יכול בכובעו האחד , לפנות לציבור ולהרוויח חשיפה , פרסום , רייטינג , ובכובעו השני , למחוק תגובות !! זוהי הפליה אסורה על פי חוק , וגם אינטואטיבית , נבזות הרי !!

  סלאמת … ואל תטריד אותי עוד , ×›×™ באמת אין לי עצבים לשרץ כמוך ….

Leave a Reply