תקציב 2017-2018 – הממשלה ממשיכה בקיצוץ ההעסקה הישירה ובהגדלת ההעסקה הלא ישירה

נתוני הצעת חוק התקציב וחוק ההסדרים מלמדים שהממשלה לא תקצץ בתקני עובדים, אלא תקצץ במקומות עבודה בהעסקה ישירה עם עובדים מאוגדים. מטרת הממשלה היא חיסול העבודה המאורגנת. וההסתדרות במקום להיאבק, עוצמת עיניה

מאת: ק. טוכולסקי

אשליית הקיצוץ בתקנים

אין קיצוץ תקנים יש קיצוץ של מקומות עבודה בהעסקה ישירה עם עובדים מאוגדים בתנאים הוגנים.

הכותרות בדפי ההסבר לתקציב המדינה וחוק ההסדרים ובתקשורת הם לא יותר מאשר שקרים. ממשלת ישראל לא מתכננת החלפת 1.5% מהעובדים במשרדיה במכונות, היא לא מפעל. היא גם לא תעמיד טרקטור בשדה עם מכונת קטיף, או גדיד חדישה שתחליף עובדים, שלא לדבר על מענה קולי ממוחשב, כמו במרכזי שירות הלקוחות, או קופות לסריקת הקניות בסופרים.

ממשלת ישראל לא מתכננת להוריד את מצבת העובדים בפועל באף משרד ולו בעובד אחד.  איש לא יוותר על עובדים ועל סמכויות ועל יכולות ביצוע, אף שר לא יחלום להגיד שיחידת סמך X אבדה את משמעותה ואת עובדיה צריך להסב מחדש לעבודה, או להוציא לפנסיית גישור מוקדמת. לא יהיו פחות עובדים במשרדים, לא יהיו פחות מורים בבתי הספר, או אנשי מחשבים במשרד התעשייה. גם לא יהיו פחות מנקים במשרד הבריאות, או אחיות בטיפות חלב. לא יהיו פחות שוטרים, או מאבטחים, או עובדי שיקום במשרד לביטחון פנים  ובמשרד הביטחון.

אני לא יודע למה ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל לא הכריזה עדיין על שביתה כללית במשק במאבק בגזירה המרושעת הזו. אני יכול להניח למה לא מדברים על זה בתקשורת אלא על סלמונלה. אבל הגיע הזמן שלפחות אנחנו, באתר זה, נניח את הדברים על השולחן. ממשלת ישראל, בעצימת עין מצד ההסתדרות ובשיתוף פעולה עם התקשורת, מחסלת את הסיכוי של אזרחיה להיות מועסקים בצורה ישירה במשרדי הממשלה ובחברות הממשלתיות.

המשמעות של הקיצוץ בתקן, סעיף שמלווה את תקציבי המדינה כמעט בכל תקציב מאז התכנית הכלכלית של 2003, היא אחת ויחידה. החלפתם של עובדים בעלי יכולת לקבל קביעות, עובדים המועסקים ישירות במקום העבודה ונהנים מהגנת וועד העובדים שלהם וארגון עובדים בעובדים זמניים, מועסקים באמצעות קבלנים, או בכלל לא מועסקים אלא מגיעים לעבודה, מחתימים כרטיס, עושים עבודה והולכים הביתה כשירות הנרכש בחוזה החשב הכללי.

כן זה מה שהולך לקרות. עובדים יצאו לפנסיה מוקדמת וזה יעלה למדינה מיליונים ולא תמיד תהיה לזה הצדקה. לא יוציאו לפנסיה מוקדמת דווקא עובדים שחוקים ביחידו שצריך לסגור, אלא יוציאו עובדים שאפשר למצוא להם בשוק העבודה תחליף להעסקה באמצעות קבלן או בקניית שירותים. לכן יוציאו עובדי מחשוב בעלי ידע אדיר, אנשים שבנו מערכות ויחליפו אותם בנותני שירותים, שיתחלפו כל כמה שנים, וחברות שיתחרו על הזכות להעניק למדינה שירותים. וכל כמה שנים, כל הידע שכבר ייצבר ילך לאיבוד. לא יוסיפו מורים ואחיות טיפות חלב בהעסקה ישירה, אלא דרך קבלנים ועמותות ובחוזים אישיים ללא שום סיכוי לקביעות וקידום. לא יעסיקו מאבטחים ועובדי ניקיון כעובדי משרד ובתנאים הוגנים, אלא יפקירו אותם לנוגסי חברות הקבלן. זה לא יעלה למדינה פחות, החברות לא מטומטמות, גם היום זה לא עולה פחות מעובד רגיל, אבל המטרה של המדינה היא חיסול העבודה המאורגנת במשרדי הממשלה והעיוורון של ההסתדרות לראות את זה מדהים כרגיל.

ממשלת ישראל רוצה שלעובדיה בעתיד לא תהיה אפשרות לחלום על קביעות. קביעות נותנת לעובד ביטחון שמאפשר לו יושרה ועמידה על שלו מול דרישות אד הוק, שלא תמיד עולות בקנה אחד עם תקנים ותקנות. המדינה לא רוצה עובדים מאורגנים שהם היסוד של המאבק המעמדי למען צדק חלוקתי חרות שוויון ואחווה. המדינה רוצה עבדים. השרים רוצים לחלק לחברות של מקורבים את הזכאות להתמודד במכרזי החשב הכללי ולקבל חוזים להעסקה קבלנית. לגזור קופון של בערך שליש מהעלות שמשלמת המדינה על העובד לכיסם בלי לעשות כלום. למדינה זה עולה יותר, גם בעלות שהייתה מופרשת לעובד המועסק באופן ישיר, גם בעלות של קצבאות עתידיות לזקנים עניים, שהועסקו באמצעות קבלנים, וגם במענקים מיותרים לחברות, שכל תכליתן היא ניצול עובדים לטובת מקורבים.

הממשלה הרעה הזו, כמו קודמותיה הרעות, ממשיכה את אותה המדיניות המרושעת והעוינת את מעמד העובדים כמו קודמותיה. המדיניות הכלכלית של השנים 2002/2003 ממשיכה וכולנו עדיין קרבנותיה.

זה הזמן לשמוע משהו מההסתדרות, זה הזמן לדאוג שלא יהיו יותר עובדי מדינה מחוץ לתקן, שה"קסם" החשבונאי הזה יעלם. אין מקום להעסקה באמצעות קבלנים, בחוזים אישיים ובאמצעות קניית שירותים במכרזי חשכ"ל. עובדים הם לא סחורה ויש להם זכות לביטחון תעסוקתי ויציבות תעסוקתית. הקיצוץ בתקנים הוא אשליה מסוכנת.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

9 Responses to “תקציב 2017-2018 – הממשלה ממשיכה בקיצוץ ההעסקה הישירה ובהגדלת ההעסקה הלא ישירה”

 1. המגיב המגניב הגיב:

  אולי כדאי להציע לממשלה לפטר את העם הקיים ולהעסיק במקומו עם בהעסקה לא ישירה – עם עובד קבלן?

 2. החגב עמד יציב הגיב:

  כן טוכולסקי, מאוד הגיוני שעובד יעבוד עבור המדינה וכעבור מספר הקפות של כדור הארץ את השמש באופן קסום לא ניתן יהיה יותר לפטר את העובד, לא משנה כמה הוא גרוע, מזלזל, מפקיר את חובותיו, עושה נזק וכדומה- העובד הוא ילד קטן שאינו נדרש להפגנת אחריות מינימלית של אדם בוגר וההסתדרות הפטרונית תשמור על מקום עבודתו NO MATTER WHAT.

  קביעות היא רעה חולה הפושה במערכת הציבורית המושחתת הישראלית, מושחתת בגלל ההסתדרות ומוסד הקביעות והקביעות גם מייצרת בינוניות, בינונית כואבת ואומללה.

  המשפט "קביעות נותנת לעובד ביטחון שמאפשר לו יושרה ועמידה על שלו מול דרישות אד הוק, שלא תמיד עולות בקנה אחד עם תקנים ותקנות " הוא בליל דברי הבל ושטות שאינו אומר דבר…

  מיהו ג'ון גאלט ?

  http://mida.org.il/2014/10/20/%D7%9C%D7%91%D7%98%D7%9C-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%AA/

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  אם היית יודע על מה אתה מדבר הייתה יודע שקביעות אינה מגינה על עובדים מושחתים לא יעילים וכדומה. מה שמגן על עובדים אלו הוא בדרך כלל מנהלים מושחתים לא יעילים וכדומה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אי אפשר לפטר עובדים?
  כאילו להישאר תקוע על האמונה שהשמש סובבת את כדור הארץ.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ראיתי במו ×¢×™× ×™ איך פיטרו מהיום למחר מורה ותיקה, מנוסה, מוכשרת – והכל על איזה עניין טכני.
  זה היה כבר בשנות ה- 80.

  היא הגישה ערעור ואחרי שזכתה – התפטרה.
  בדרך כלל המורים הטובים מתפטרים בשלבים הרבה יותר מוקדמים.
  באין מורים טובים – יש מה שיש. לך תפטר את המורה הפחות מוכשר כאילו במקומו יבוא מוכשר יותר.

  ההסבר – http://www.blacklabor.org/?p=58346
  וזה הסבר בעדינות מופלגת.

 6. דליה הגיב:

  לחגב,
  האם אתה בעד שיטת העסקה של עובדי קבלן לאזרחי ישראל? האם מתאים לך שכולם יעבדו בהעסקה לא ישירה?

 7. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולסקי כתב : "אם היית יודע על מה אתה מדבר הייתה יודע שקביעות אינה מגינה על עובדים מושחתים לא יעילים וכדומה. מה שמגן על עובדים אלו הוא בדרך כלל מנהלים מושחתים לא יעילים וכדומה. "
  ללא ספק הוכחת במשפט ×–×” שקביעות אינה משחיתה ואינה גורמת כל נזק, הנך אורטור בחסד עליון 🙂

  לאנונימי אשר חזה בפיטורי מורה ותיקה בשנות ה 80 : חזית באירוע נקודתי לפני מספר עשורים, ראה-
  http://www.iba.org.il/bet/?type=1&entity=1178046
  הקישור מוביל לנתון המורים המפוטרים בישראל בשנה האחרונה הנתון הוא 13, יש בערך 150 אלף מורים -בקיצור לא ניתן לפטר מורה, לא ניתן לפטר עובד עם קביעות גם אם הוא ינהג כמו ג'ורג' בסיינפלד ויישן מתחת לשולחן שלו כל יום שנת צהריים (לא אתפלא אם רבים מהם עושים זאת).

  דליה, ממש לא מטרידה אותי סוגיית העסקה ישירה אל מול העסקה קבלנית היקף ההעסקה הקבלנית בישראל הוא תוצר ישיר של מדיניות הקביעות וחוקי העבודה הנוקשים בישראל. מצב זה יוצר למעסיק סיכונים משפטיים הקשורים להעסקת עובדים ויוצר תמריץ למערכות גדולות להעסיק עובדי קבלן.
  אם אני בעד משהו אז זה בעד שהמגזר הציבורי לא יהווה 50% מהתל"ג. קיים צורך חיוני להקטין את המגזר הציבורי משמעותית- פחות משרדי ממשלה, פחות עובדי עיריות, היעדר מוחלט של חברות ממשלתיות וכן שהמגזר הציבורי ירכוש כמה שיותר שירותים אשר ניתן מהמגזר הפרטי, ללא קביעות, תוך תחרות, ללא "חברי הוועד", ללא מעורבות פוליטית שתסדר ג'ובים לחברי המרכז עם יכולת לקדם עובדים לפי כישורים ויכולת והצד השני של המטבע הוא פיטורי עובד אשר אינו מבצע את עבודתו בצורה משביעת רצון

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  המנהלים המושחתים והלא יעילים מועסקים בדרך כלל במשרות אמון וחוזים אישיים לא ראיתי שהנפוטיזם התאצריסטי הזה מונע שחיתות.

 9. החגב עמד יציב הגיב:

  טענתי היא כי קביעות יוצרת שחיתות, מטפחת בינוניות ויוצרת וסביבה בעלת סטנדרטים מקצועיים ירודים.
  לשלוף באוטומט משפט כגון "המנהלים מושחתים וגו'"
  או להגדיר שהתצ'ריזם הוא נפוטיסטי ובכן- זה מעט ילדותי

  בכלל אני מציע לך לא לנפנף במושג נפוטיזם לא צריך לחפש הרבה בקונטקסט של ההסתדרות ודומיה
  לדוגמה:
  http://www.themarker.com/career/1.1562865
  כתבה על מינוי בת זוגו של עופר עיני למשרת מנכ"לית רשת עמל.

  אם ברצונך למנוע את הנפוטיזם הנגזר לשיטתך ממינוי "מנהלים מושחתים ולא יעילים" הפתרון פשוט- למנוע ממדינת ישראל להיות בעלים של חברות וארגונים

Leave a Reply