postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אולפנים – סגירת היחידה לעברית בנגב סגרה בפני אזרחים את הדלת להשתלבות בעבודה ובחברה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אולפנים – סגירת היחידה לעברית בנגב סגרה בפני אזרחים את הדלת להשתלבות בעבודה ובחברה

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 24.08.16 1:13

היחידה לעברית לעולים באוניברסיטת בן גוריון בנגב נסגרה לפני כשלוש שנים. מנהלת היחידה לשעבר מסבירה את גודל המחדל בסגירה זו. ביחידה למדו סטודנטים עולים וגם תושבי הנגב שאינם סטודנטים, כגון, בני מיעוטים. סגירת היחידה לעברית סגרה בפניהם את הדרך להשתלבות בעבודה ובחברה

מאת: מרים מאירסון בר דרור

רבע מחברי הכנסת נגד סגירת האולפנים לעברית

כזכור, שרת החינוך החליטה לבטל את האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך, ובכך לפטר את מורי האולפנים לעברית. בתגובה פנה פורום מאבק מורי האולפנים לחברי הכנסת בבקשה לעזרה, ואנו מביאים חלק מתגובות חברי הכנסת כאן . סה"כ הגיבו בעניין 29 חברי כנסת.

לקריאה נוספת

מה גורם לי עתה, לאחר שלוש שנים מאז פיטוריי ומאז סגירת היחידה לעברית לעולים באוניברסיטת בן גוריון, שבראשה עמדתי, לפרסם זאת ?
א. הסיבה העיקרית היא הדאגה לעולים שאינם יכולים יותר ללמוד עברית באזור הדרום.
ב. סיבה נוספת היא התנהלות האוניברסיטה שהוליכה שולל  את בית הדין לעבודה בכך שלא איפשרה לי לעבוד כמורה וכפיצוי שילמה לי עבור סמסטר שלם שבו לא הועסקתי.

הוראת עברית למי שאינם דוברים את השפה היא מיומנות מיוחדת שההכשרה בה ארוכה ושונה לגמרי מהוראת עברית לדוברים ילידים בבתי הספר ובתיכונים.

ביחידה ל'עברית לעולים' שהוקמה ב 1990 , עם גלי העלייה מבריה'מ, ושאותה ניהלתי מאז 1995 ועד לסגירתה ב 2013, לימדנו עברית בכל הרמות מא' עד ו' בעיקר את הסטודנטים העולים אך גם את בני המיעוטים שבנגב במחיר סביר ביותר.
היחידה לעברית שנסגרה נתנה מענה  לתושבי הנגב שאינם סטודנטים שרצו לשפר את העברית שלהם לרמות שמעבר לאולפן הראשוני, ולכאלה שעובדים בבוקר ובאו ללמוד פעמיים בשבוע אחה"צ.

כעת המצב הוא שמי שאינם סטודנטים לא יכולים ללמוד עברית.

מדוע הבעיה בנגב כה חמורה?

בירושלים ובמרכז ישנם פתרונות חלופיים לאולפנים הממלכתיים, המלמדים בבוקר,אך בדרום אין ולכן היחידה לעברית לעולים הייתה המקום היחיד שבו יכלו ללמוד עברית .

תושבי הנגב מקופחים פעמיים: הן בגלל הסיבות הידועות של היותם בפריפריה והן מפני שסגרו בפניהם את הדלת להשתלבות בעבודה ובחברה כפי שיכלו בעבר.

השיקולים של האוניברסיטה היו זרים ונכלוליים וכמובן שלא אלאה את קוראי האתר בהשתלשלות הארוכה של סגירת "היחידה לעברית לעולים" ובמכרז המכור שהתקיים אז, וכן בניסיון הכושל לחמוס ממני את פיצויי הפיטורין, אך אשמח לעשות זאת אם יהיה בכך צורך.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. חנה גלוסטרון :

  לא נעים לראות מחלקה סגורה ,{ואנשים שהתחננו ללמוד בה בחוץ}

  התגובה שלי למעלה.כל מילה של מירי חקוקה בסלע. האוניברסיטה שיקרה את דרכה בעורמה וללא מצפון כדי לסגור את המחלקה לעברית לעולים. אני רואה זאת בחומרה רבה כי אנשים קטנים שמו לעצמם להרוס משהו טוב ויפה שעזר לאלפי אנשים למצוא את דרכם בארץ החדשה.אנשים קטנים שרק הורסים, לא בונים.הלב כואב מול הרוע וחוסר המצפון הזה.איפה הציונות וכו"

 2. חנה גלוסטרון :

  כל מילה של מירי חקוקה בסלע.הגיע הזמן שמישהו יגיד איך האוניברסיטה בגדה בעקרונותיה ושיקרה ותחמנה את כל העולם, כדי להשיג את מטרטם של כמה אנשים קטנים וחסרי מצפון:לסגור את המחלקה לעברית לעולים.כי לכמה אנשים קטנים שקינאו בהצלחתה ויעילותה של המחלקה בער בנשמה לא לתת לה להתקיים עוד.עצוב וכואב הלב לדעת שאין כיום לעולים איפה לשפר את שפתם ולאף אחד לא אכפת…

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המדינה מקפחת זכותם של אזרחים, בין אם הם עולים חדשים, בין אם הם בדווים, ללמוד עברית כהלכה לצורכי השכלה, תעסוקה והתערות ראוייה בחברה. על המחלקה לעברית באוניברסיטת בן גוריון היה להישאר פתוחה לצרכי כלל האזרחים.

 4. פוקסי :

  תודה על הפוסט . באמת מקומם , חבל רק שאי אפשר לקרוא פרטים בתמצית לפחות , מה הסיבות או השתלשלות הענינים שהביאה לסגירה .

  חיפשתי הקייס , ומצאתי החלטות שונות בבית הדין האזורי לעבודה ( ב"ש ) אבל , אין לי מספר ההליך , על מנת להגיע להחלטה הסופית , אם תואיל הכותבת להשאיר אותו פה ( את מס' ההליך ) .

  תודה

 5. פוקסי :

  ואגב גב' מאירסון :

  את בהחלט יכולה לא לומר נואש , ולהתחזק מן הסיפור . שהרי , את יכולה ברמה ארצית , ויעילה מאוד , לפתוח וובינרים ( Webinar) וללמד עברית , ברמה ארצית כמובן , בכיתות וירטואליות . תתחילי עם התלמידים שהיו לך עד כה , תפני אליהם , תציעי להם הענין , ופרסמי עצמך הלאה , ארצית ממש ואפילו בינלאומית , תרוויחי יותר , והם ירוויחו יותר יעילות , יותר שעות , יותר הספק .

  הנה , יש לך פה לינק דוגמא למערכת , עם הסבר בעברית וכדומה …. הנה :

  http://www.getwebinar.co.il/מערכת-וובינר/

  בהצלחה

 6. פוקסי :

  ואגב גב' מאירסון , אם תצטרכי כל עיצה שהיא : טכנולוגיה , שיווק , עסקים , משפט , בהקשר זה , אעזור ברצון רב , ללא תמורה ….

 7. מרים מאירסון בר דרור :

  מס' התיק בבית הדין

  36218-07-13
  בפני הנשיאה א' סלע
  בתאריך 1.8.13
  תודה לך על הצעתך הנדיבה.

 8. פוקסי :

  על לא דבר גב' מאירסון , ותודה גם לך ….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.