חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על רגולציה וחשיבותה העצומה לחיינו

נושאים דעות, התמונה הגדולה ב 23.08.16 1:17

השיטה הניאו ליברלית נוטה לבטל את ערכה של הרגולציה ומטיפה לביטולה. אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה מתייחס באופן שלילי אל הרגולציה, ומדבר על מגמת הממשלה לצמצם את הרגולציה בישראל. מה משמעות הצמצום? מה חשיבותה של הרגולציה? להלן במאמר זה עם דוגמאות ממחישות

מאת: אמנון פורטוגלי

ב-2 לאוגוסט, מטוס של חברת אמירייטס שהגיע מהודו לשדה התעופה בדובאי ביצע נחיתת חירום, התנגש בקרקע, ורוב חלקו העליון עלה באש. ממראה ההריסות אפשר היה להניח שזו התרסקות ללא ניצולים. גוף המטוס של בואינג 777 נשרף והתעוות, כל החלק העליון של גוף המטוס ניתך עד לגובה החלונות, ומה שנראה בפנים היה חרוך ללא הכר. איך יתכן שמישהו יכול היה לברוח ולהינצל מתופת זו? למרות זאת, אף אחד מבין 282 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו במטוס לא נפגעו ופונו בבטחה.

זה לא היה נס שכולם ניצלו מההתרסקות ומהמטוס הבוער, זו הייתה הרגולציה במיטבה, תוצאה של תקני בטיחות מודרניים בתעופה.  ביו השאר הגדרות לגבי חומרי הבנייה, המושבים ודרכי פינוי מהיר מהמטוס.

ב-14 ליולי 1997 התמוטט גשר ארעי שהוקם מעל נחל הירקון כדי לאפשר מעבר משלחות המכבייה לטקס פתיחת המכבייה ה-15. עקב ההתמוטטות  נהרגו 4 ספורטאים ו-69 נפצעו, חלקם פגיעות אנושות. בית המשפט קבע כי אסון המכבייה קרה בגלל מחדל חמור שנגרם על ידי המהנדס שתכנן את הגשר, הקבלנים שהקימו אותו ובעל חברת האירועים שתיווך בין הנהלת המכבייה לקבלנים. חמישה אנשים הורשעו בגרימת מוות וחבלה ברשלנות ונשלחו לתקופות מאסר.

זה לא היה אסון, זו הייתה תוצאה של העדר רגולציה מתאימה ואי אכיפת תקני הבטיחות הקיימים. 

במאמר בדה-מרקר מה-9 לאוגוסט, אלי גרונר מנכ"ל משרד ראש הממשלה  מדקלם סיסמאות שחוקות על הצורך בהפחתת 'הנטל הרגולטורי'.  גרונר לא דיבר על ביטול הרגולציה, רק על צמצומה, אבל מגישתו עולה שרגולציה היא בכלל דבר שלילי .  בכל המאמר אין אף מילה וחצי מילה על מטרות הרגולציה, על החשיבות העצומה שלה לחיינו, לבריאותנו לאיכות החיים שלנו, לתעשייה, למסחר וכו',  כפי שהמקרים של יוניליבר וסלטי שמיר מורים על החיוניות של תקינה במזון ובבריאות. בנוסף, אי אפשר למדוד רגולציה בלי להתייחס לתוכנה ולאכיפתה, וכפי שכותב פרופ' דוד לוי־פאור, לא ברור כלל שיש נטל רגולטורי ושקיצוץ כזה נחוץ. .

מר גרונר טומן את ראשו בחול.  הוא אינו מכיר בחשיבות העצומה, בנחיצות של רגולציה במשק מודרני, במיוחד לאחר שהמדינה מפריטה שירותים ואין לה אחריות ישירה.  כמו כל חסיד אדוק של התפיסה הניאו ליברלית, כל דבר נמדד אצל גרונר בכסף.  הוא סבור שהרגולציה מסוכנת כי יש לה עלות, כי אין ארוחות חינם. לפי ההיגיון הזה אין צורך במפקח על הבנקים או להבדיל, לחייב בית מלון להעסיק מציל בבריכה.

הרגולציה נחוצה כדי לקדם אינטרס ציבורי, חברתי או כלכלי, כדי להגן על הציבור ועל בעלי עסקים קטנים ובינוניים מול גופים טורפניים הפועלים בשוק ללא רסן, להבטיח מסחר ותחרות הוגנים, והגנה בפני מונופולים.

בישראל, לפני שמקצצים ברגולציה צריך קודם כל להוסיף רגולציה בתחומים שבהם קיימות פגיעות ברורות בביטחונם הפנסיוני, הבריאותי והסיעודי של הישראלים ולהגביר את אכיפת הרגולציה בכל מקום בו שורר עדיין משטר 'יהיה בסדר'.

לפי המאמר, הממשלה קבעה יעד לפיו תקוצץ הרגולציה ב–25% לפחות. קביעה סתומה זו דומה להחלטה לקצץ 25% מסוגי התרופות בארץ.  האם יבוטלו רבע מכל  תקנות הרגולציה במשק, או רבע מהדרישות בכל רגולציה, כאשר יש הבדלים עצומים ביניהן?

גרונר כותב כי "בתחום זה החלה פעילות רבה וכבר גובשו תוכניות שאפתניות להפחתת הנטל הרגולטורי הקיים בתחומים כגון ציוד רפואי, תמרוקים, רישום קבלנים, חומרי הדברה, סקרי אנרגיה ומוצרי חשמל."

צריך מידה רבה של אטימות או עזות מצח כדי להציע הפחתת רגולציה כזו. לפני מספר ימים רעשה הארץ כאשר התגלה כי דגני הבוקר של תאגיד יוניליוור היו מזוהמים בסלמונלה, לא עמדו בתקנים, ובבקרת איכות. מדי כעשרה ימים נהרג אדם בתאונת עבודה בבנין, עד סוף יולי נהרגו 22 אנשים בתאונות בניין ולמעלה מ-100 נפצעו.  בסוף 2003 הייתה פרשת רמדיה שהביאה למותם של  3 תינוקות ועוד 15 תינוקות הסובלים מפגיעות קשות. במאי 2001 התרחש אסון אולמי ורסאי, אחד האסונות האזרחיים הגדולים בתולדות מדינת ישראל,  בו נספו 23 ונפצעו כ- 350.  אולי כדאי להודות לגרונר ולממשלה שאינם מציעים לבטל בכלל את הרגולציה על מוצרי מזון ועל רישוי קבלנים במסגרת זו של ביטול 25% מהרגולציה.

מעניין יהיה לראות אם הפחתת הרגולציה בתחום התמרוקים תביא ליותר מקרי אלרגיה, אם הפחתת הרגולציה על מוצרי החשמל תאפשר ייבוא מוצרי חשמל מסוכנים לציבור, אם הפחתת הרגולציה בתחום חומרי ההדברה תביא ליותר מקרי מוות, ואם הפחתת הרגולציה ברישום קבלנים תביא לעוד מקרי נפילות מפיגומים.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לא נותן דעתו או שאינו מבין את הסכנות הכרוכות בדה-רגולציה, ומתעלם מהמחיר בבטיחות הציבור ובחיי אדם של הקלות אלו.  הדוגמא שהוא מביא בתחום רישוי בניה (קבלנים) מלמדת על סכנות אלו, וחשוב להרחיב בנושא זה.

לפי גרונר, מטרת העל של הפחתת הרגולציה בתחום רישוי הקבלנים, "היא הגדלת התחרות בענף והורדת יוקר המחיה."  ואכן, מועצת הקבלנים במשרד השיכון אישרה ב-10 לאוגוסט המלצות להקלות ברגולציה על קבלני הבניין. האישור התקבל על אף אזהרותיהם של שורת אנשי מקצוע בתחום, לפיהן מדובר בהמלצות קיצוניות אשר עלולות להוביל לפגיעה בביטחון הציבור ובחיי אדם.

בין הצעדים שאושרו: צמצום רמות הסיווג כך שגם הקבלן הזוטר ביותר יוסמך לבצע עבודות בהיקף כספי של עד 8 מיליון שקל או 2,500 מ"ר בנוי למגורים, כלומר 12-10 קומות. כיום מותר להם לבנות עד 6-5 קומות בחוזים של עד 4  מיליון שקל. (יש כאן מידה מסוימת של הונאה. עלות  2,500 מ"ר בנוי למגורים נאמדת ה-10 עד 12.5 מיליון שקל), מתן אפשרות להעלאת סיווג על סמך חיבור השטח הבנוי בשתי עבודות שביצע הקבלן במקביל; הפחתת הדרישות להעסקה קבועה של הנדסאים ומהנדסים בקרב חברות בנייה מסדר גודל קטן ובינוני ועוד.

בחוות הדעת של הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים נכתב: "אין בהמלצות אלה כדי להפחית את הנטל הרגולטורי, אלא להקטין דרסטית את רמת הכישורים המקצועיים הנדרשים מקבלנים… יש בכך פגיעה והפרה משמעותית באיזון נגד בטיחות הציבור, ושמירה על האינטרסים הכלכליים של מזמיני העבודות.ההשלכות על בטיחות העובדים והמשתמשים, איכות הבנייה, משך הבנייה ומחירי הדיור – ברורות לכל…. לא סביר בעליל כי קבלן מתחיל יהיה רשאי לבצע עבודות הנדסה בנאיות של עד 8 מיליון שקל ו–2,500 מ"ר למגורים…..בעל השלכות חמורות יותר משיטת הפל-קל".

גרונר לא מנסה או שאינו יכול לענות לטענות אלו ומעדיף את הספין של "המתנגד הגדול למהלך — איגוד המהנדסים — הוא בעל אינטרס כלכלי ברור בשימור המצב הקיים".  האם נזדקק לקריסת בניין ולא רק מרפסת כדי להבין את הבעיה בהפחתת הרגולציה בתחום הבניין?.

אין ספק שצריך לבדוק מחדש ובקפדנות את מכלול הרגולציות שהצטברו מאז קום המדינה. יש הגיון  לבדוק  אם התועלת ברגולציה חדשה עולה על כלל העלויות הכרוכות בה. יש צורך לשנות רגולציה מופרכת ודרקונית, ולתאם בין רגולציות שונות.  אבל  נקודת המוצא לרפורמה כזו צריכה  שונה לגמרי — הכרה בחשיבות הרגולציה ולא סיסמאות כזב בדבר רגולציה מסוכנת ומיותרת. אדרבה, שמשרד ראש הממשלה יפרסם את תכנית הדה-רגולציה שלו ויעמיד אותה למבחן, הן של אנשי מקצוע והן של הציבור.

לפי גרונר, המדבר מפי אדונו, נתניהו, האסדרה (רגולציה) היא אם כל חטאת. המסקנה מדבריו ומתפיסתו המוכרת לנו מהניאו ליברליזם, היא לבטל את כל האסדרה במשק, לחזור לתקופת 'איש הישר בעיניו יעשה' – Laissez Faire. ואם זה נראה לכם מופרך, זה אכן מופרך.

אנחנו לא זקוקים לפחות או יותר רגולציה, אנחנו זקוקים לרגולציה אפקטיבית וחכמה – ובראש ובראשונה צודקת. רגולציה שתגן על האזרח. גם על התעשיינים, אבל גם בעיקר על האזרח.

אמנון פורטוגלי – מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

16 תגובות

 1. פוקסי :

  אמנון ,

  אין צורך לשכנע משוכנעים , כל אדם במדינת ישראל , מבין את החשיבות של פיקוח ואכיפה של תקנים בריאותיים ובטיחותיים וכו… על כך , אין חולקין !! זה ענין טכני , מקצועי , הכרוך בחיי אדם . אין מחלוקות בעיקרון .

  אלא שזוהי לא רגולציה , הרגולציה יסודה בהנדסה של השוק , הנדסה כלכלית בעיקר , לאור תכליות מסויימות ציבוריות שלטוניות .

  כאן נמצאים חילוקי הדיעות ( בין ימין כלכלי , לבין שמאל כלכלי בגדול , בהפשטה ) .

  הנדסה כלכלית דנן , לא כרוכה בבטיחות , בסיכון חיי אדם , סיכונים בריאותיים וכדומה ….אלא , בדרך היעילה ביותר , והצודקת ביותר , להגעה לצמיחה ועשיית עושר .

  אם אתה רוצה לשכנע , אזי : אתה צריך לשכנע שהתועלת החברתית והכלכלית מרגולציה אינטנסיבית , גדולה מן התועלת שבתפיסה של הסו קולד :

  שוק חופשי …..

  אבל , הפוסט שלך , ברובו , מצדיק , את מה שאין עליו חולקין כלל הרי .

 2. דליה :

  פוקסי,
  המאמר לא טריביאלי כלל וכלל ואל תנסה להקטין אותו. הוא חשוב מאוד, במיוחד לאור יוזמות הדה רגולציה הממשלתיות. כשבתחום החינוך מאפשרים לחברות להעניק שירות גרוע לתלמידים ומשלמים להם מיליוני שקלים בלי לבדוק אם התלמידים מקבלים שירות ראוי, זו דה רגולציה שגורמת לבזבוז כספי ציבור.
  לממשלה מגמה של דה רגולציה ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אומר זאת בפירוש ומשמיץ רגולציה. חשוב להגיב להתנהלות לא ראויה כזו ולהגיב לה. זה לא ברור לך?

 3. פוקסי :

  דליה :

  איפה טענתי כך , איך הבנת שהמאמר טריביאלי לא מבין ? בכלל לא !! רק שהוא לא מתמקד בנקודות העיקריות ששנויות במחלוקת .

  קראי שוב תגובותי . ובזהירות . ישנה אכן מגמה של דה רגולציה , אבל ,כותב הפוסט , לא מבין מהי רגולציה ,או לפחות זו ששנויה במחלוקת .

  המחלוקת אינה נוגעת לעינינים הנוגעים בבטיחות או בבריאות הציבור , אלא :

  הנדסה כלכלית מלמעלה ….. אז מה רצית ממני בדיוק ? תקראי שוב , בזהירות , את הרי מורה כמדומני , לא מצליח להבין . אל תקראי בהיסח הדעת , תקראי שוב ושוב מצידי . קצת דיסיפלינה ריבונו של עולם .

 4. דליה :

  פוקסי,
  אני מכירה עוד כמה שמסתכלים על בני אדם מלמעלה ומנסים להקטינם. אתה מנסה להקטין את אמנון, אותי ונראה שעוד רבים אחרים.
  אמנון התייחס לנקודות עיקריות שנויות במחלוקת. ענף הבנייה למשל. ענף התעופה למשל. ואם אתה חושב שיש נקודות עיקריות אחרות, נא הצג אותן. קל לבקר, קשה לעשות. נראה אותך עושה.

 5. פוקסי :

  דליה , מה בדיוק עובר עלייך ?? מי מסתכל עליו מאיפה לאיפה אני לא מבין . מהתגובה שלי , אדם נמצא למד מפורשות , שהנושא חשוב מאוד , רק שכותב הפוסט , לא קלע ממש למטרה הרצויה והרלבנטית .

  בטיחות ורפואה או בריאות הציבור , לא נתונים במחלוקת בעיקרון . מאיפה את מביאה דבר כזה , לא מבין ??

  מה שנתון במחלוקת בעיקר , זוהי ההנדסה הכלכלית , או החסמים הביורוקרטים הכרוכים בעיכוב של יוזמות בשוק החופשי לכאורה . ראי למשל את מאמרה של עו"ד אפרת כהן , מומחית לדבר , ותביני שהמיקוד העיקרי אינו בבריאות הציבור או בטיחות ,אלא בעיקר : יזמות וחסמים בכלכלה , הנה כאן :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4664103,00.html

  אם תרצי אדחוף עוד אינספור המחשות מאוחר יותר ….

  נ.ב: רדי מאנרגיות שליליות , לא מובנת הנימה שלך . כי אם אני רוצה לפגוע או להוריד בן אדם ( מה שאינו כלל המקרה של הפוסט הנוכחי ) הרשת רועדת , האמיני לי , לא רואה בזה אבל , חוכמה גדולה . מציע שתשימי רסן לכתיבתך . בעליל מציע !! לא מומלץ כלל לבחון סבלנותי .

  בברכה

 6. פוקסי :

  דליה ( וכל המעונין כמובן ) :

  הנה למה הכוונה באופן יותר ממוקד :

  שיווק קרקעות, דיור , מחירי הדיור , הסרת חסמים וכדומה :

  http://www.themarker.com/markets/1.539812

  כנ"ל בחברות תקשורת :

  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02952.pdf

  כנ"ל ריכוזיות בהחזקה של חברות ( פיננסי מול ריאלי וכו… ) :

  http://www.israeli-corporate-governance.org/files/gallery/source/concentration.pdf

  עיקר השיח הציבורי מקצועי , מתמקדבתחומים אלו , שהם : כלכליים , יזמיים , עסקיים . אין הרבה מחלוקת לגבי שאלות של הגיינה , בטיחות וכדומה …

  אז נא להרגיע קמעא , הצלחת באמת לעצבן אותי .

 7. עבודה שחורה » מה יש לביבי עם הקבלנים? :

  […] הטור של אמנון פורטוגלי והשבוע: על רגולציה וחשיבותה העצומה לחיינו […]

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פוקסי אין לו מושג מה זו רגולציה, והוא מבלבל בין ביורוקרטיה ורגולציה

  הגישה שלפוקסי מעניינת. בשלב הראשון אין התייחסות עניינית אמיתית למה שכתוב במאמר אלא נסיון להטות את הדיון לכיוון שמעניין אותו. לדבריו "כותב הפוסט, לא קלע ממש למטרה הרצויה והרלבנטית". המפתח הוא בעצה שהוא נותן: אם אתה רוצה לשכנע , אזי : אתה צריך לשכנע ש…….".
  גם לי עצה לפוקסי אם אתה רוצה לשכנע , אזי במקום לכתוב תגובות לא ענייניות, כתוב מאמר ל'עבודה שחורה'. אני בטוח שהם ישמחו לפרסם אותו.

  בהיבט שני העסק הופך יותר ביזארי. פוקסי ממציא הגדרה חדשה לרגולציה, ואני מצטט מדבריו:
  "הרגולציה יסודה בהנדסה של השוק, הנדסה כלכלית בעיקר, לאור תכליות מסויימות ציבוריות שלטוניות. כאן נמצאים חילוקי הדיעות (בין ימין כלכלי , לבין שמאל כלכלי בגדול , בהפשטה) הנדסה כלכלית דנן, לא כרוכה בבטיחות, בסיכון חיי אדם, סיכונים בריאותיים וכדומה ….אלא , בדרך היעילה ביותר, והצודקת ביותר, להגעה לצמיחה ועשיית עושר."

  הללוייה, איך לא ראינו זאת עד עכשיו? אם חשבתם שמטרות הרגולציה הן להבטיח את בריאותנו ואיכות החיים שלנו, להבטיח שנאכל מזון שאינו רעיל, שהמטוסים יהיו בטוחים, להבטיח שיבנו בתים שניתן לגור בהם, שהרצפות והמרפסות לא יקרסו, שיעמדו ברעידות אדמה. אם חשבתם שמטרות הרגולציה הן להבטיח שיהייה שוק חופשי, להבטיח מסחר ותחרות הוגנים, והגנה בפני מונופולים, שמטרות הרגולציה הן להגן על הציבור ועל בעלי עסקים קטנים ובינוניים מול גופים טורפניים הפועלים בשוק ללא רסן, אז תדעו שאתם טועים. הרגולציה, ההנדסה הכלכלית לפי פוקסי, "לא כרוכה בבטיחות, בסיכון חיי אדם, סיכונים בריאותיים וכדומה..".

  לפי המאמרים שפוקסי שולח אותנו לקרוא בהם, נראה שאין לו מושג מה זו רגולציה. הוא אינו מבין מה היא רגולציה ומבלבל בין ביורוקרטיה ורגולציה. אלי גרונר מנכ"ל משרד ראש הממשלה במאמר עליו הגבתי, מספק הסבר יפה על ההבדל בין הביורוקרטיה והרגולציה: "כשבעל עסק מתבקש להיפגש אין־ספור פעמים עם רשות המסים בגלל חוסר יעילות וחוסר תיאום, זוהי ביורוקרטיה. כשהחוק הישראלי אוסר על אותו בעל עסק להעסיק עובד גם בבוקר יום שישי וגם במוצאי שבת, זו רגולציה."

  לבסוף, כמה מילים על השוק החופשי שפוקסי דוגל בו, שהוא לדעתו אמת המידה לבדיקת כדאיות הרגולציה. שוק חופשי הוא מודל כלכלי יפה, הבעייה היא שהדינמיקה של מה שפוקסי קורא שוק חופשי מחסלת בעצמה את תנאי הסף והדרישות של מודל השוק החופשי. נושאי הדגל של כלכלת השוק החופשי (בלי התערבות הממשלה) הם בעלי ההון הגדול והתאגידים העסקיים הגדולים שהם עצמם פועלים נגד כלכלת השוק החופשי. קבוצות רבות עצמה אלו, שתומכות להלכה אבל מתנגדות למעשה לשוק החופשי, פועלות למיקסום רווחיהן בדרכים שונות וחשוב להן שהממשלות לא יתערבו ולא יפריעו להן בפעולות אלו.
  חברות ענק וחברות בינלאומיות שגדולות מהתל"ג של הרבה מדינות מפותחות, פועלות כנגד התחרות החופשית כנגד השוק החופשי ע"י מונופוליזציה של השוק, בדרכים המקטינות את היכולת של אנשים לבחירה חופשית של המוצרים (מיתוג, פרסומת וקידום מכירות), לובי לחקיקה אוהדת לעסקיהם, ובמגוון אמצעים אחרים כולם לגיטימיים מבחינת התאגידים, החוק, והחברה.
  בנוסף הדינמיקה של הכלכלה החופשית מגדילה את אי השוויון. מי שחלש נופל ובסוף נשארים התאגידים והמונופולים שצוברים כוח, עושקים את כל היתר והכל בהתאמה ל'חוקי' הכלכלה הניאו ליברלית.
  התוצאה הסופית היא שוק שאינו חופשי, שאין בו תחרות אמת, ואשר בו התאגידים שולטים הן בהיצע והן בביקוש, והם הקובעים את המחירים.

  כפי שאמר פרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המועצה הלאומית לכלכלה: "כשאתה נותן לכלכלת השוק לפעול באופן חופשי, מתפתחת כלכלה לא חופשית, כמו קרטלים, מונופולים והסדרים שמצרים את התחרות ולא נותנים לה לפרוח."

 9. פוקסי :

  אנונימי , אתה פקינג מפגר :

  הוא כתב על דה רגולציה , וזה נושא המאמר שלו . הוא מזהיר מפני כך . אבל , שם דגש , על בטיחות והגיינה ובריאות הציבור וכו… אלא שאלו לא נקודות המחלוקת העיקריות . והוכחתי זאת לעילא .

  לא הגדרתי כך הרגולציה , אלא שים לב מה כתבתי , מצטט :

  " אבל כותב הפוסט , לא מבין מהי רגולציה ,או לפחות זו ששנויה במחלוקת "

  אתה רואה , אתה פקינג מפגר !! איי קיו של פתקת לחם . ברור שהעלת פוסט בשביל להתנגח בי אישית . ואכן רואים זאת , אתה נטפל לאיזה ניואנס סמנטי , כמו איזה שף סיני , שיתן לכלב לזיין חזיר , רק שייצא יותר טעים .

  הרי נתתי לו גם עיצה , איך לשכנע !! או איפה להתמקד !! ואם כך , איך הבנת שאני בעד שוק חופשי . בוא תראה לי , משפט , מילה , חצי מילה , שמעיד שאני מעיד שאני בעד שוק חופשי ( בפועל , לא בעד , לא נגד , אלא , שאין דבר כזה ממש ) .

  לבסוף , פחדן מתועב כמוך , מעלה תגובה , תחת שם אנונימי , בלי שם פסאדו אפילו , שיעיד על מינימום של אופי , קוהרנטיות . פחדן שחי בביבים אלקטרוניים , עכברוש בוגדני .צריך היה לשלוח זבל אנושי כמוך , למחנה של עבודת פרך , אם חינוך מחדש , אבל : לאן נוליך החרפה ….

  מבאס , מן התחת מבאס !!

 10. אמנון פורטוגלי :

  פוקסי מסתבך ויורד לשפת ביבים

  פוקסי מגדיר מה אינה רגולציה, ואני מצטט: "לא כרוכה בבטיחות, בסיכון חיי אדם, סיכונים בריאותיים וכדומה …."
  ובמקביל, פוקסי ממציא הגדרה חדשה לרגולציה, ואני מצטט מדבריו:
  "הרגולציה יסודה בהנדסה של השוק, הנדסה כלכלית בעיקר, לאור תכליות מסויימות ציבוריות שלטוניות. כאן נמצאים חילוקי הדיעות (בין ימין כלכלי , לבין שמאל כלכלי בגדול , בהפשטה) הנדסה כלכלית דנן, לא כרוכה בבטיחות, בסיכון חיי אדם, סיכונים בריאותיים וכדומה ….אלא , בדרך היעילה ביותר, והצודקת ביותר, להגעה לצמיחה ועשיית עושר."

 11. פוקסי :

  אמנון ,

  כמובן שאתה עוזר השף של הזבל האנונימי למעלה . במקום לעיין בלינקים , להפנים הטעות , ולהתכוונן לפי כן ,ואשכרה ככה באמת ובתמים לשכנע הציבור בתפיסות העולם שלך , אתה נטפל לאיזה ניואנס לכאורה ( וזה רק לכאורה ) ומתעלם מן המהות הבאמת קריטית .

  אבל , אני מניח , שזוהי הפרנסה שלך , זה הביטחון התעסוקתי שלך , והבלגן באגו , יותר חשוב כמובן מזוטות כגון דאלו כמו תפיסות הציבור והמחלוקות בשיח הציבורי לגבי יעילות הרגולציה .

  כאילו שאת הציבור מענין באמת הבטיחות וההגיינה וכדומה …זה אכן מענין , אבל , החסר ברגולציה באכיפה של בטיחות וכדומה ,זה מה שמענין , ופה ניסית לשכנע ? העודף לכאורה בתחום ההנדסה הכלכלית , זוהי הסוגיה ! אתה אשכרה : ill and imbecile אומרים בארה"ב .

  אבל , אלו זוטי דברים בשבילך ….אתה פרזיט אינטלקטואלי , זוהי האמת הפשוטה , וגם כסיל , אבל אשכרה ברמות .

  האמת היא , שמעולם לא נתקלת בכלים אמיתיים , וכשנתקלת , אכן , ירדו לך על הראש , וחזק ….. כל האוונטה שלך , על טוקבקיסטים ובלוגים . אתה אשכרה אינפנטיל …

  עשית טעות , כי אני אמנם בחור עדין , עד שמרגיזים אותי . ואני פה , אחכה לך , ואוכיח , אחת לאחת , איזה כסיל , איזה שוטה זב חוטם אתה …. אסיר הכפפות מכאן ואילך , אתה עוד תצטער עמוקות !!

 12. שרון :

  הצעה לסדר היום

  אני מציע לסדר היום: למחוק תגובות כמו זו שמעלי. חבל על הבמה. יש למחוק תגובות לגופו של אדם, בוודאי שפה כזו

 13. פוקסי :

  שרון :

  קודם כל ,מחיקת תגובות הינה בלתי חוקית . זהו מעשה הפליה , הפליה אסורה , שהיא עבירה פלילית למעשה .

  שנית , טיפוסים מלוכלכים כמוך , מטהרים הכוס מבחוץ . אם קראת את כל רצף הפוסט , היית מבחין היטב , מי הקורבן , מי האגרסור . בעוד אני מכווין בטיעונים קוהרנטים , וברורים את כותב הפוסט , לטעות עינינית בהבנת מצב הדברים , הרי ש :

  ניסו לתקוף אותי , באלימות מילולית , תוך השלכות אישיות , בלתי מתקבלות על הדעת , שלא עולות כהוא זה מן התגובה . תקרא שוב , בן נעוות המרדות .

  נשאלת השאלה , כיצד זה טבועה בך , ההתנאה הקרימינלית הזו , להפוך יוצרות בין קורבן לאגרסור ? בוא אסביר לך , קרוב לוודאי מצבך :

  אביך , וגם אימך יש לשער , היו מכים אותך מכות רצח , מן הילדות , על כל דבר של מה בכך , אפילו קצת חלב שנשפך לרצפה , מכות רצח . כך גדלת להיות קורבן אלימות , ספגת אלימות , ואינסטינקטיבית פרקת אותה , על כל מה שסביבך .

  הטענה שלך עלק , לאיזה שפה טהרנית מצועצעת , מכמינה למעשה , קרימנליות , אכזריות , של ממש !! אתה מכונה מקולקלת , חסרת תקנה !!

  תפטור אותנו משפלות הרוח שלך , מן הפחדנות ומוג הלב . עכברוש בוגדני מתועב !! על כך הגבת ? לכך העלת תגובה ? אתה חושב שמישהו יאמין לך ?? זב חוטם !!

 14. החגב עמד יציב :

  הדיון הפך אלים

  אני אמנם טרול ליברטריאן חביב הפוקד את האתר מעת לעת אבל אני חייב לציין שהדיון כאן הפך לאלים וללא סיבה אני מציע כי נחזיר את תרבות הדיון למקום הולם יותר.
  תזכרו כי כל מה שאתם מעלים לרשת נשאר שם לתמיד

 15. פוקסי :

  לחגב , מה שעולה אכן , טוב שישאר ברשת , ולתמיד . שיהא הדבר עדות ואות ומופת , לחרפה המתגלה נכוחה מלפניו של אדם .

  לא זו אף זו :

  למען יראו וייראו , עוד ייעשה שימוש בזה בעתיד , שימוש משפטי , ואבוא על אחד לאחד , וייסגר חשבון , באופן הכי כואב ואכזרי .ואפילו במקומות בהם מוחקים תגובות ,אני דואג ואדאג לשחזור התגובות , ויבוא יום נקם ושילם .

  טוב שכך אכן !!

 16. עבודה שחורה » הרגולציה כנטל בתפיסה הניאו-ליברלית – השריפה בלונדון :

  […] לא זקוקים לפחות או יותר רגולציה, אנחנו זקוקים לרגולציה אפקטיבית וחכמה – ובראש ובראשונה צודקת. רגולציה שתגן על האזרח. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.