חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מוסר בצה"ל – אילו ערכים משקפים חיילי צה"ל באירוע ההרס בבית פלשתיני?

נושאים חינוך ותרבות, מדיני-בטחוני ב 18.08.16 19:45

חיילי צה"ל זרעו הרס בתוך עמדה הממוקמת בבית תושב פלשתיני. תגובת דובר צה"ל המעיטה בערך המעשה. איך משפיע הכיבוש על עולם הערכים של החיילים המשרתים בצבא "הכי מוסרי בעולם"?

מאת: איתן קלינסקי   

הכיבוש משחית את הצבא הכי מוסרי בעולם

חיילי צבא הגנה לישראל התמקמו למספר שבועות בעמדה צבאית בתוך ביתו של אחמד אל וואן תושב בעיירה סינג'יל. בעמדה הצבאית הם הרשו לעצמם לזרוע הרס, כולל עשיית צרכים על חפצים.

אותם חיילים יצאו מכפר סינג'ל לחופשות בבתיהם בישראל. נפגשו עם חברות, יצאו לבילוי בתיאטרון ישראלי, ישבו בבית קפה ישראלי, שיחקו עם האחים והאחיות ובילו עם הוריהם. על מה הם שוחחו? מה סיפרו לחבריהם?

מספר שבועות בבית פלשתיני של אחמד אל וואן בעיירה סינג'יל חיילים בצבא הגנה לישראל זורעים הרס אדיר, כולל ניתוץ רהיטים וחלונות ועורמים ערמות פסולת בתוך הבית. הצבא מצא לנכון לקנוס בקנס כספי את מפקד הכוח הצה"לי בדרגה של סגן משנה.

אומנם דובר צה"ל מודה, שהכוח "פעל בניגוד להנחיות כלפי הרכוש שהיה בבית, מדובר באירוע חמור אשר דווח למפקדים וטופל באופן מידי, מפקד הכוח נשפט ונענש". רק חבל, שדובר לא מוצלח של הצבא מבקש להמעיט בערך המעשה ומתייחס לעובדה, שבעל הבית, אחמד אל וואן, חי בארצות הברית והוא מבקר בביתו לפרקי זמן קצרים כל שנה. מכאן צצה המילה "בית נטוש", שבמקרה הוא מרוהט, יש בו חדרי שינה מרוהטים, יש בו ספות וכורסאות, יש בו מטבח מאובזר ומקררים וגם חדרי שירותים, יש בו בוסתן גדול, שאת תאניו אורים וזיתיו מוסקים תושבי הכפר.

דובר צה"ל אינו מתמודד עם זוועת הנורמות החברתיות, הכוחניות והאלימות, שהפעילו אותם חיילים רגע לפני שהם חוזרים להוריהם, לחבריהם, למקומות הבילוי. דובר צה"ל אינו מתמודד עם הנורמות החברתיות אותן מביא החייל לחברה האזרחית בה הוא חי, כשהוא מגיע אליה מנורמות החיים שהתגבשו בכפר סינג'ל.

אותו הכוח שבמשך מספר שבועות עשה את צרכיו על חפצים בבית פלשתיני, הרס והשמיד את כל תכולת הבית, יוצא לחופשה לבית הוריו בו התחנך על ערכים מוסריים.

עולם הערכים, שיצקו הורים בעמל רב, הושחת על ידי מרחב של כיבוש בו נמצא הילד-חייל. ישראל העלתה את הילד-חייל של אותם הורים על שרטון של כיבוש. בו עולם הערכים של שיעורי תנ"ך וספרות עברית בבית הספר נרמס.

שתים עשרה שנות בית ספר ישראלי, שמונה עשרה שנות חום של בית והורים מושחתים לחלוטין במציאות של כיבוש, כשהילד-חייל עושה את צרכיו בסלון ביתו של אחמד אל וואן בכפר סינ'יל.

מציאות של כיבוש רמסה את עולם הערכים של ילדים-חיילים מחטיבת גבעתי, שהשליכו רימון לעבר כמה נערים פלשתינים בפתח ביתם בכפר לקאף. נכון, שמפקד הגדוד שפט את הסמל למספר ימי מחבוש במחנה ואת יתר החיילים לכמה ימי ריתוק.

מדובר בתופעות שמגיעות אלינו, כי הן צולמו על ידי פלשתינים. אך אנחנו נמנעים מלשאול כמה עדויות אינן מצולמות. מי שיבקש להקל על עצמו, כי מעבר לפינה ניצבות כנופיות של דעאש, שעריפת ראשים זו שפת הדיבור שלהן, וינסה לגמד את התופעה של כיבוש ישראלי המשחית את סולם הערכים שלנו כחברה, הוא טומן ראשו בחול.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. נטע :

  הצרה היא שהסאגה הזאת נמשכת כבר שנים על גבי שנים.
  כבר לא בטוח שהילד-חיל לא מביא איתו משהו מהבית, ואפילו מבית הספר ומהתקשורת "השמאלנית" כאילו, ומהאחים הגדולים יותר ובני משפחה אחרים ואולי אפילו ממורים.

  הטמנת הראש הרבה יותר קלה מאשר העמידה נגד הזרם.

  ולא היה שם חיל אחד לרפואה שאמר – הרף? או אולי היה ולא שמעו לו? אולי לעגו לו?

  ועל איזה עונש מדובר? זה עונש זה?

  האמת היא שצריך אופי חזק מאוד כדי לא להידבק במארה הזאת ואף לצאת נגדה.
  במיוחד כאשר מי שנעמד וצועק נגד מסומן מיד כבוגד.

  ואם נכון שבעל הבית שוהה זמנים ארוכים בחו"ל – לא צריך את שוברים שתיקה כדי שיהיה מי שיספר שם בחו"ל על המתרחש.

  שוברים שתיקה יכולים לכל היותר להוכיח שיש פה עוד בישראל
  כמה ירמיהו וישעיהו שמוכנים לפתוח את הפה.

 2. המגיב המגניב :

  כל מילה בסלע

  נטע, כל מילה בסלע וכל מילה נוספת, מיותרת.
  יצא לי בזמנו להיות בשמ"פ ברמאללה. המילואים הסתיימו יום לפני העברת העיר לרשות הפלשתינאית. לעולם לא אשכח את המבט הזועם בפניהם של נערים בכיכר המרכזית ברמאללה. אין לנו מה לחפש שם, זה משחית אותנו והכי מסוכן – זה הופך את צה"ל לצבא שיטור שבהדרגה מתרחק מייעודו העיקרי – צבא הגנה, ולפעמים תקיפה. חייל שוטר – איננו חייל לוחם.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  רבנים למען זכויות אדם - הצבא יפצה על הנזק

  אתר רבנים למען זכויות אדם http://rhr.org.il/heb/2016/08/25320/ מדווח:
  חקלאי פלסטיני שביתו נתפס כעמדת צה"ל והושחת ייקבל פיצוי מצה"ל. ההשחתה כללה נזק לרכוש, עשיית צרכים על הרהיטים, וחילול ספר קוראן.

  רבנים למען זכויות האדם, באמצעות התחקירן שלנו זאכריה סדה, דיווחו על האירוע לצה"ל והיו שותפים ללחץ על הצבא ליישם פיצוי לבעל הבית שנפגע. אנו רואים בנכונות הצבא לפיצוי ולחקירת המקרה צעד חיובי ומבורך. לטעמנו הפיצוי לבעל הבית והענישה של האחראים צריכים לבטא את חומרת המקרה ולא רק בהיבט של הנזק הפיזי (ראוי שיכירו גם בפגיעה הרגשית שגלומה בחילול ספר קדוש ופגיעה בבית מגורים) ושיניבו הרתעה למניעת מקרים עתידיים.

  התפיסה של בתי מגורים לצרכים ביטחוניים ("אלמנת קש") רווחת בשטחים.

  לכתבה המלאה בהארץ http://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.3042117

 4. ידידיה :

  יפה שהצבא יפצה את בעל הבית שרכושו הושחת.

  נושא הפיצוי הכספי , לדעתי, הוא אינו בליבת הנושא שהועלה ברשימה שקראתי.

  הנושא הוא שבעמדה הזו במשך כחודשים שהו חיילים 24 שעות ביום. חיילים שהם בוגרי מערכת החינוך הישראלית, חיילים שקיבלו חינוך בבתי הורים ישראלים. כיצד קרה שהעדריות השתלטה ואפשרה התנהגות בהמית, ולא קם חייל שהתריס, לא קם מפקד שמנע. לא היה שם חייל שעצר בגופו ואמר : " קיבלנו דירה רחבת ידיים מרוהטת, ואנחנו מחזירים דיר חזירים מטונף. בואו נישאר יום אחד נוסף וננקה, נשפץ".
  חיוך של 12 שנות לימוד בבית ספר עברי הגיע לתוצאת שפל בחודשיים של ונדליזים".

  ואי אפשר לסיים בלי מילה טובה לצה"ל, שהחליט לפצות את בעל הבית.

  מבחינה מוסרית וערכית צה"ל הובס בדירה אחת בכפר אחד קטן בשטחים הכבושים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.