חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כמה שווה מדלייית ארד?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 17.08.16 0:38

מי מממן את התורמים המסחריים לספורט (אלה שזכו לאחרונה מכחלון בהפחתת מס), ומי ימלא את החור שבצמצום כספי ההימורים? קראו וגלו את הפתרון הגאוני

מאת: נטע חוצן

מי שכבר קבר את ערוץ 1 מפסיד. מזה זמן משודרות בערבים תכניות משובחות משלל הז'אנרים: תכניות תעודה מקוריות ומיובאות (VICE ); סדרות דרמה, כנ"ל (שטיסל, למשל); סאטירה משובחת (היהודים באים); מיטב סדרות המתח (פארגו, למשל) – שמספקות בריחה מושלמת: מרתקת  בלי להפוך את הצופה לעוד כרית על הספה. ככה בדיוק צריך להיראות שידור ציבורי – איכות, גיוון – מכאן ומהעולם הרחב.

ואכן ב- 12.8.2016 , בקיצו של יום שישי ירושלמי, לח ומלא אתגרים, כשמסביב נפלה סוף סוף שלוות קרירות דביקה על עירנו – השתרעתי מול הטלוויזיה לצפות בפרק שני של סדרת מתח בריטית – "שחיתות". חובבים אמיתיים של הז'אנר יודעים  לאיזה דיוק מגיע החישוב של כל דקה בסרטים אלה, לכדי יצירת רצף של עניין ומתח. האפשרות לצפות בסדרה כזאת בלי הפרעה של פרסומות וקדימונים מקפצצים היא היתרון של ערוץ ציבורי. אך אבוי, כעבור כ-עשרים וחמש דקות, באמצע הפרק, עלה על המסך הסמל של מבזק מיוחד. החסרתי פעימה. מה קרה?

אורי ששון זכה במדליית ארד בבית התנחומים בג'ודו. ממש חם מהתנור. שמחתי כמובן בשמחתו וציפיתי להמשך הקרנת הסרט. לא העליתי על דעתי שמכאן, לזמן לא ידוע, יתחיל רצף של דיווח קלישאי צפוי. אין ליבי גס בשמחתו של המנצח ואחזור לכך בהמשך, כפי שהיה צריך לעשות ערוץ 1 – אבל מי שבורח לסדרת מתח בריטית מניח שלא יקטעו לו את הנחמה הזאת אלא מסיבות שאינן ניתנות להידחות. והנה, עברו חמש דקות והדיווח השבלוני לעייפה התחיל להיראות כמו מסטיק שעוד מעט אי אפשר יהיה לגרד מהמסך.

חייגתי למערכת החדשות בערוץ 1  לשאול עד מתי יימתח המסטיק הלא ערוך הזה ולמה לא להתחשב באחרוני הצופים בערוץ. האיש בצד השני הודיע לי שהבין את הפואנטה ושהוא חולק עלי ובכך מסתיים הדיון. אבל סליחה – "התקשרתי לדעת, עד מתי?". "לא ברור עד מתי" הייתה התשובה. יכולתי אולי ללכת לעשות קפה? איך אדע מתי לחזור? הגברתי לפיכך את הקול עד שקרע את השקט מסביב. רבע שעה ארך הדיווח הזה וכמעט שיצאתי מאווירת הסרט שנקטע באמצע (כולו חמישים דקות).

ומה מסתבר? להזכיר: הספורטאים הישראלים לא מתוקצבים ברוחב לב על ידי המדינה ותלויים במידה רבה בתורמים, עבודתם קשה ומפרכת וכרוכה בוויתור על דברים שרובנו לא נחלום לוותר. זכייתם היא קודם כל הישג אישי ושמחה אישית, גם כשמדובר באירוע על בסיס של ייצוג לאומי. שמחה אותנטית כזו היא מדבקת אבל כל מאמץ להפוך אותה בכוח  לדיווח מביך שמדגדג את בלוטות הציניות, הוא מיותר. הפיכת האירוע לקיטש איננה מוצדקת – לא עניינית ולא תחרותית. ערוץ 1 לא יזכה לעולם בתחרות על קיטש. במיוחד לא נגד  הקיטש הממשלתי.

וכאן תפנית בעלילה – הפעם אני עם מירי רגב, לא בקטע של הקיטש אלא בקטע של המס.  לתומי חשבתי שהמדליה היא הפרס היחיד לזוכה. האם פספסתי משהו ומדובר גם בפרס כספי בנוסף?

על מה בדיוק משלמים הזוכים את המס, על הזכות לקבל שיחת טלפון מראש הממשלה (כמה היא באמת עולה ולמי?)? איזה רווח יש להם כשהמדליה מונחת לראווה בסלון? למה אי אפשר לגלות קצת סבלנות? כשהספורטאי הישראלי ימכור את מדליית הארד שלו (כמה היא שווה?) כדי לממן את המשך האימונים – אז ניתן לעוט עליו, בלי שזה יעלה גרוש למשרד ראש הממשלה.

אבל הנה מתברר שהזכייה במדליה מזכה את בעליה בבונוס מטעם הוועד האולימפי הישראלי (250,000 ש"ח לזכייה בארד). מי מממן את הבונוס הזה, וחשוב לא פחות, את מה הוא מממן – האם ניתן לראות בו  הכנסה לכל דבר או סוג של פרס? הרי הספורטאים בישראל, מתוקצבים כאמור באופן מדולל ביותר ע"י המדינה שאותה הם מיצגים. כמו כל דבר שזז בעולם גם הספורט ממוסחר ותלוי בתורמים מסחריים. לתומי חשבתי שהבונוס נועד להחזיר חלק מההוצאות שהביאו את הספורטאי עד לזכייה שעושה כל כך הרבה כבוד לראש הממשלה, טעיתי? האם שיחת הברכה מטעם ראש הממשלה היא בעצם לא יותר מהבעת תודה על המס שהולכת המדינה להרוויח מהזכייה?

עוד אני תוהה בעניין ומסתבר ששר האוצר הולך לקצץ בכספי הטוטו לספורט. האם יש בתקציב החדש של הממשלה אלטרנטיבה לקיצוץ הזה?

עכשיו הדברים מתבהרים – בוודאי שיש – המס שישלמו זוכי מדליית הארד.

לגבי ערוץ 1 – התקף המשובחות יעבור לו במהירות. נא לא לפתח ציפיות, קו"ח התמכרות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ברוך :

    מקווים שהתקפת המשובחות לא תעבור. עד סגירת הרשות מכל מקום.
    קצת אופטימיות נחוצה בימים אלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.