חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לזכרה של במבי שלג, שפעלה לשינוי פני החברה הישראלית

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 16.08.16 1:11

החברה הישראלית לא יכולה להרשות לעצמה מערכת פוליטית חלולה ותקשורת הנעדרת עמוד שדרה ערכי. ובעיקר – היא לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך ביצירת יקומים חברתיים מקבילים שאין ביניהם מפגש. אלה הדברים שכתבה במאמר "גזענות, אלימות, ריסון עצמי ומציאת דרך"

 

במבי שלג הייתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת." חבריה לכתב העת כתבו עליה בפייסבוק "ארץ אחרת": "אנחנו אבלים וכואבים על הסתלקותה בטרם עת של במבי שלג, מקימת המגזין ארץ אחרת והעורכת הראשית שלו.
מפעלה של במבי לשינוי פני החברה הישראלית לא תם. הזרעים שזרעה באמצעות המגזין ופעילותה הציבורית נושאים פרי כל העת.
על כולנו מוטלת המשימה להמשיך את פועלה ואת אמונתה של במבי למען ביסוסה של חברה טובה יותר, מאוחדת יותר ואחראית יותר.
יהי זכרה ברוך."

להלן המאמר שכתבה על תופעת הגזענות בישראל:

גזענות, אלימות, ריסון עצמי ומציאת דרך

החברה הישראלית לא יכולה להרשות לעצמה מערכת פוליטית חלולה ותקשורת הנעדרת עמוד שדרה ערכי. ובעיקר – היא לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך ביצירת יקומים חברתיים מקבילים שאין ביניהם מפגש

מאת: במבי שלג

"ערפל קרב" איננו ביטוי המתאר רק את מצבו של שדה קרב ספציפי. "ערפל קרב" יכול בהחלט לתאר גם את מצבן של אומות הנמצאות במצב מלחמה. באופן מוזר נדמה כי מלחמת עזה הנוראה עושה את ההיפך ומאירה חלקים מסוימים מן התמונה הישראלית באור בהיר שכמותו לא נראה במקומותינו מזה זמן רב.

במשך עשרות שנים הייתה התמונה הישראלית מטושטשת, שקועה תחת הררי תכניות הריאליטי, הספינים, המניפולציות, וסדר היום המעומעם בכוונת מכוון; בייחוד מתמחים באמנות הזאת כלי התקשורת הרואים את עצמם כמבטאים את מדורת השבט. אמנם, מעת לעת המציאות מעיזה להרים ראש ולפרוץ אל הכותרות הראשיות, אך מיד כשהדבר ניתן המערכת חוזרת לסורה. סדר היום החלול הפך לסדר היום הראשי.

אירועי השבועות האחרונים מוכיחים כי החברה הישראלית לא יכולה להרשות לעצמה מערכת פוליטית חלולה, החברה לא יכולה להרשות לעצמה תקשורת הנעדרת עמוד שדרה ערכי. ובעיקר – היא לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך ביצירת יקומים חברתיים מקבילים שאין ביניהם מפגש, ושאין להם ליבה ערכית משותפת.
אחיו התאום של סדר היום החלול הוא סדר היום האפל. במקום שבו אין הנהגה תרבותית, חברתית, אקדמית, פוליטית ותקשורתית הרואה את עצמה כמשרתת של כל החברה צומחות ביצות הבורות, ההסתה והשנאה, הרוע והגזענות. קבוצות מוזנחות בכל המגזרים הישראלים, ובייחוד קבוצות מוזנחות של צעירים, הסובלים ממשבר ערכי בבית הגידול שלהם, מהוות סכנה לעצמם ולחברה כולה.

שריפתו בחיים של הנער משועפט מוחמד אבו חדיר אינה יכולה להיות מוסברת כתקלה חינוכית; ההתנהגות הבריונית והאלימה של קבוצות המחפשות פורקן יצרים באמצעות התגוששות ופגיעה ב"סמולנים" ובערבים; ההסתה הפרועה והאלימה ברשתות החברתיות – כל אלה הם עדות לתהליך ניוול של חברה חסרת הנהגה וחסרת דרך, שחישוקיה הערכיים מתפוררים והולכים.

ובאותה נשימה עצמה, ובאותה חברה עצמה, יצאו לפתע מחושך האלמוניות אל האור המסמא של כלי התקשורת ישראלים מסוג אחר לגמרי; ישראלים שלא היינו יודעים על קיומם בלי אימת השבועות האחרונים. החטיפה והרצח של אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער מישיבת "מקור חיים" בכפר עציון, חשפה לעיני הציבור המשתאות שלוש משפחות דתיות שאסונן הכבד לא קיפד את עוצמתן הרוחנית ולא פגע באצילותן האנושית. הריסון העצמי שבו נהגו כל המשפחות ומנהיגותה הטבעית של רחלי פרנקל, אמו של נפתלי, הציבו מודל אנושי ודתי מעורר השראה.

מנהיגותם של ראשי הערים הערביות ביניהם מורסי אבו-מוך מבקה אל-גרבייה או ראש העיר קלנסווה עבד אל-באסט סלאמה שטפלו בניסיונות ההתפרעות של צעירים שחלקם רעולי פנים בעריהם ועצרו את פעולותיהם – היא חלק מתופעת הריסון העצמי בחלקים שונים של החברה.

להמשך קריאה ב"ארץ אחרת"

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יהי זכרה ברוך

 2. איתן קלינסקי :

  יהי זכרה ברוך

  יהי זכרה ברוך. יהיה חסר לי הקול השפוי של במבי שלג, בימים שעל השיח בימין משתלט הקול של "הצל".

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  על השיח השתלט צל.

  .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.