חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התקשורת ההגמונית אינה חופשית. האלטרנטיבה החופשית נמצאת בשולי האינטרנט

נושאים דעות, תקשורת ב 10.08.16 0:29

לאחרונה מתחמם הקרב בנושא התקשורת.  התקשורת ההגמונית אינה חופשית. התקשורת החופשית בארץ מתקיימת בשולי האינטרנט

מאת: ק. טוכולסקי

מותה של התקשורת ה"חופשית" לא באמת מעניין אף אחד, ובצדק

בחודשים האחרונים מתחמם הקרב בתקשורת בין כלי התקשורת, ששייכים לשלל טייקונים ומשרתים אותם ולא את הציבור, לבין כלי תקשורת שמשרתים טייקונים, שמפעילים את ראש הממשלה כמריונטה. הציבור ברובו אדיש. בניגוד לאדישות הציבורית לשורה של סוגיות מהמלחמה בסוריה דרך הפרטת אחיות בתי הספר ועד מותם של פועלי בניין שאינה ניתנת להסבר, האדישות כלפי גסיסתה של התקשורת, ששייכת לטייקונים, ותאגידים ,שאינם בהכרח קשורים לראש הממשלה, די ברורה.

אין בארץ תקשורת חופשית כבר שנים, והציבור הרחב נהיה אדיש לגורלם של "הארץ", עיתון של טייקון עולה מרוסיה, איל הון ישראלי וטייקון גרמני, שעוסקים בהסתה נגד איגודים. או "ידיעות" ו"מעריב", עיתונים של בעלי הון, שגם הם לא מספרים לציבור שום דבר שעשוי לעניין אותו, ומוכרים לו את אותה סחורה, שהוא יכול לקבל חינם ב"ישראל היום". אותו דבר לגבי חברות החדשות של ערוצי 2 ו-10, שכבר שנים מתכסות בעלי תאנה, שלא באמת יכולים להסתיר את ערוות השירות שלהם לימין ולהון. בקיצור, מלחמת התקשורת תגמר בתוצאה כזו או אחרת. לציבור בישראל גם ככה עיתוני נייר, ערוצי רדיו או טלוויזיה שלא שווה לו להגן עליהם וככה ה"מאבק" הזה גם נראה.

כבר שנים שאין לציבור הישראלי אלטרנטיבות אמתיות לתכנים שמלעיטים אותו כמה כלי תקשורת שנשלטים בידי טייקונים. הציבור הישראלי לא מטומטם לגמרי, ההבדלים בין "ידיעות" ל"ישראל היום", או בין ערוצי 2 ו-10 די קטנים. ובאמת, אחרי שגמרו למכור לנו בתקשורת מ"הארץ" עד "מעריב" כמה סוציאליזם זה רע והתאגדות זה שטות, והשוק חופשי והבחירה שלנו היא בין ניאו ליברליזם לניאו שמרנות, די ברור למה הקוראים לא ממש מתרגשים מכך שהאפשרות שלהם לקרוא תעמולה של טייקונים ותאגידים עשויה להצטמצם לעיתון אחד.

גם בתחום הטלוויזיה, חברות החדשות משדרות את אותן ידיעות באותו סדר ותוך הדגשת אותם נושאים. כן. מפעם לפעם יש איזה תחקיר שאמור לזעזע משהו נגד ה"ממסד", אבל התקשורת הממוסדת של המיינסטרים ממסמסת כל אפשרות לשינוי מהותי של השיטה. היא כולה חלק מהשיטה, גם רביב דרוקר בערוץ 10 הוא בסופו של דבר חלק מהשיטה. מי שניסה למכור לנו שהאלטרנטיבה לביבי זה ממשלה עם הרצוג, כחלון, לפיד וליברמן, אנשים גרועים כמו ביבי לכל דבר ועניין, למעט העובדה שהם מאמינים בסטטוס קוו בין שופרי שלטון ההון בתקשורת ולא בחיסול כלי התקשורת של טייקונים שלא קשורים ישירות בביבי. זה לא הבדל לבסס עליו מהפך, או לגייס עליו את הציבור. ההבדל בין "ידיעות" ל"ישראל היום" כל כך זניח, שאף אחד לא ישים לב אם אחד מהם יעלם וכל עוד השני ימשיך למכור את הבליו, זה גם לא באמת ישנה.

התקשורת החופשית בארץ מתקיימת בשולי האינטרנט, "דבר ראשון" החדש של ההסתדרות, שבמגבלות הנאמנות שלו להסתדרות, עדיין נותן במה לסוגיות חשובות ודעות שלא נמצא במיינסטרים, "שיחה מקומית", "העוקץ", "עבודה שחורה", נותנים למספר הלא גדול של קוראים שטורחים לקרוא אותם אלטרנטיבה משמעותית ומהותית. יש לקוות שכניסתו של "דבר ראשון" רק תרחיב את הצריכה של עיתונות רשת, שמהווה אלטרנטיבה.

הקרבות ההיסטריים בין מחנה "ישראל היום" למחנה "ידיעות אחרונות"/"הארץ"/"מעריב", מעניינים ציבור הולך וקטן של אנשים שחושבים שיש משמעות לכך שטייקון א' יוכל להחזיק כלי תקשורת משלו ולא רק טייקון ש'. בדיוק כמו העובדה שגסיסתן הממושכת של ה"עבודה" ומרצ לא מעניינת ציבור הולך וגדל של מאוכזבים, כך גם גסיסתם של כלי התקשורת של הטייקונים לא מעניינת ציבור הולך וגדל של אנשים, שלא טורחים לקרוא עיתון/לראות חדשות בטלוויזיה או לשמוע רדיו.

לציבור הולך וגדל נמאס שמציבים בפניו שתי אלטרנטיבות לא שונות במיוחד, לא טובות במיוחד ולא רלבנטיות במיוחד, ואומרים לו: זה מה יש. ציבור הולך וגדל צמא למשהו אחר. אם מחר "ידיעות אחרונות" יקרוס ו"מעריב"/"סופשבוע" אתו, או לחלופין "ישראל היום" יעלם, לישראלי המצוי, שאוסף איזה חינמון בתחנת אוטובוס/רכבת/צומת בשביל לראות איזה מבצעים יש ברשתות שיווק, לבדוק מה יהיה מזג האוויר ומה קרה אתמול בגביע הטוטו, זה לא ישנה יותר מדי. בלי אלטרנטיבות תקשורת אמתיות שיהיו בסכנה אף אחד לא יצא להילחם והשאלה האם צהובון של טייקון א' ינצח או זה של טייקון ב' לא באמת מעניינת יותר מדי אנשים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט טוכולסקי , אתה כותב את הדברים נחזה להיראות, מתוך שכנוע עצמי ודעתנות בלתי ניתנים לאתגור ממש .

  אם כך טוכולסקי , אני רק יכול להניח , שתוכל להביא לנו , לפחות המחשה אחת , ברורה , קוהרנטית ( בקלות אני מניח תוכל , שהרי לא טרחת אפילו על המחשה אחת אפילו ) .

  בוא תביא המחשה , כיצד כלי התקשורת הגדולים והמסורתיים :

  מלעיטים אותנו בידיעות , שהן לא תוצר של תקשורת חופשית , תקשורת עם אג'נדה , תקשורת שמופעלת על ידי טייקונים וכו….מרעין בשין .

  אני מניח , שאדם היה מניח ,שלא יקשה עליך כלל וכלל …. ( למה לא טרחת כך , נרד מזה כרגע ….. ) .

  תודה

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דוגמה - עיוות מוחלט של מושג התחרות.

  אם רוצים לדון בו ברצינות, הדיון צריך לכלול את הניתוחים למשל של תמר בן -יוסף.
  לא מוכרחים להסכים איתה (חלקית או כללית) אבל אי אפשר באמת לנהל דיון בנושא בצורה חד ממדית.

  למשל "פתיחת היבוא" – מה זה באמת?
  כמה גודל שוק יש כאן לתחרות?

  מדוע אנחנו לא שומעים כמעט כלום בשיח הציבורי על הצורך להגדיל את היצוא?

  מישהו יודע להגיד מהו המאזן המסחרי של ישראל? (או מה זה בכלל?)

  לאתר של תמר בן-יוסף
  https://tamarbenyosef.com/%D7%A4%D7%A8%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%A0%D7%91%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%9D/

  ואם רוצים באמת לנהל דיון – צריכה להיות תחושה של חופש לנהל דיון כזה.

  גם באתר הזה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רעפורמה רעפורמה רעפורמה.

  רן בנימיני מנסה לראיין את מנכ"ל משרד האוצר.
  רק בשביל להקשיב לו צריך לקחת רטלין.

  האיש יורה בצרורות רשימת רעפורמות ולמראיין אין בכלל "ארגז כלים" כדי שיוכל לנהל את הראיון בשפה כלכלית לא מביכה.
  שלא לדבר על כך שלמראיין אין אפילו כלים מקצועיים עיתונאיים, כדי לעצור את "הירי האוטומטי" של המנכ"ל שמרעיף צרורות של מושגים די מעורפלים בעצם.

  הראיון מסתיים באנחת רווחה של המראיין.

  ראיון כזה היה אמור להתנהל ע"י כתב כלכלי שלא נבהל מהצרורות ולא קונה מושגים תאורטיים כלליים, ויודע מה ואיך לשאול.

 4. פוקסי :

  משתמש אנונימי ( מס' 2 ) :

  תחילה , באתר הנוכחי כאן , יש תחושה של חופש לנהל דיונים . מגיבים כאן מכל גווני הקשת הפוליטית , לא מוחקים כאן תגובות בניגוד לאתרים אחרים ( מה שהוא אסור ובלתי חוקי בכלל ) . לא מובן , איזה טענות יש לך כלפי האתר כאן ( באם אני מבין נכון , מנימת הדברים , שיש לך טענות משתמע ) .

  תכל"ס לגופו של ענין :

  אתה מערב ,בין תפקיד התקשורת לגווניה , להביא ידיעות או להציג מידע אובייקטיבי שוטף , לבין שיח ציבורי אידיאולוגי .

  התקשורת יכולה להיות במה לשיח אידיאולוגי ( טורי דיעות למשל ) אבל ,בראש ובראשונה , היא צריכה להציג מידע : יבש ,עובדתי , אובייקטיבי ככל הניתן , לציבור כולו . זאת היא צריכה לעשות באמצעות העלאה של ידיעות שוטפות , ותחקירים מעמיקים ( follow up וכדומה ).

  לכן , אין לערב , במה וזירה תקשורתית , עם תפקיד התקשורת . בכל הנוגע לתפקיד התקשורת , התקשורת המסורתית בישראל , הינה סבירה ביותר , ואין בה דופי של ממש :

  היא מציגה ידיעות עובדתיות באופן הוגן וסביר בדרך כלל , וגם מהווה במה וזירה לשיח אידיאולוגי ומקצועי .

  מה הבעיה שלך לא הבנתי , לקרוא את סבר פלוצקר בידיעות אחרונות , או את כתבי גלובס באינטרנט , או כלכליסט באינטרנט , ולהבין מה הוא מאזן מסחרי , פתיחת יבוא וכו…. ובכל מקרה :

  אין לערב בין במה וזירה , לבין תקשורת במונח הקלאסי של הענין .

  מעבר לכך , יש גם בלוגים מקצועיים , ושם אתה גם יכול להבין עינינים כלכליים .

  תודה

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בסדר פוקסי
  תתייחס לתגובה 3
  והיום אותו הדבר חזר הפעם המראיין היה יואב קרקובסקי –
  רמת הדיון בתחום העובדות – מביכה.
  השימוש במושגים מביך.

  דיון בנושא מאזן מסחרי הוא קודם כל דיון בעובדות.

  רשת ב' שפונה לציבור רחב של מאזינים ומדובר ברשות ציבורית – יכולה להרשות לעצמה לנהל דיון ברמת עובדות סבירה ושימוש במושגים שנחוצים כדי לנהל דיון כזה.

  מה שקורה בפועל זה שהם פותחים מיקרופון ונותנים לכל אחד לשקר את השקרים שלו והמאזין צריך להחליט איזה שקר עדיף בעיניו.

 6. פוקסי :

  משתמש אנונימי ( מס' 5 ) :

  יש כמה דברים עקרוניים , שאתה פשוט לא מבין :

  קודם כל , גם אתה וגם מגיב 3 , מביאים כדוגמא תקשורת אלקטרונית , בזיכרון נדיף ( רדיו , טלויזיה וכו… ) . אלו המחשות לא רצויות כלל . באשר , אי אפשר ממש , לנתח תקשורת בזיכרון נדיף . אם אתה למשל , מעתיק ומדביק טקסט , בתוך התגובה , אפשר לנתח , לבודד , לחזור על כך , למחזר ולאחזר כראוי , זה קופא במקום !! בטלויזיה , וברדיו , אלו כישורים ספונטניים ממודרים של המראיין , ולא התקשורת מכללא במדינת ישראל . אז באמת חבל על הזמן !!

  דיון בנושא מסחרי , הוא לא עובדות , הוא לא דיון בעובדות . עובדות נכללות בכל נושא , זה לא עושה זאת דיון עובדתי , אלא : דיון מקצועי , אקדמי , שטבועה בו השקפת עולם , ואגב אורחא , כלולות בו עובדות כמובן .

  תפקיד התקשורת הקלאסי בקשר לעובדות , הינו :

  באופן שוטף , יום יומי , וחם ( מדגיש חם , עדכני למעשה ) להביא לידי ידיעת הציבור , את האירועים החשובים בהתהוותם והתרחשותם :

  ירי חייל בחברון , בשעה זאת וזאת , ביום זה וזה , החייל הזה והזה , בנסיבות האלו והאלו . חקירה נפתחה נגד ראש הממשלה , בקשר לנסיבות של עבירה כזו וכזו , וכדומה ….

  משמע : מסגרת של : זמן , מקום , אנשים , נסיבות .

  כל זה כלל לא קשור לדיון במאזן המסחרי . מאזן מסחרי , אתה יכול לפתוח וויקיפדיה , אינווסטפדיה , ולהבין מהו , זה לא אירוע חם , לא אירוע עדכני , שמוכמן , נעלם מעיני הציבור , אלמלא התקשורת . ואכן :

  תפקיד התקשורת , ככלב שמירה של הדמוקרטיה , להביא לידיעת הציבור , מה שמוכמן ממנו , מה שלא היה מתגלה אלמלא התקשורת , ולא :

  דוקטרינה כללית , שרירה וקיימת , בדמות מאזן מסחרי . ואתה הרי יכול ללמוד לבד הדבר ( או לפחות לנסות , אם לשפוט על פי רמת ההבנה שלך , בנושאים כה בסיסיים ועקרוניים כמו תפקיד התקשורת , ספק אם תעמוד בזה , אומר לך דוגרי , אבל , תנסה , מה יכול להיות ) .

  אבל שוב : התקשורת , יכולה גם להוות במה וזירה לדיונים ציבוריים , לויכוחים אידיאולוגיים , אבל , זה לא התפקיד הקלאסי שלה :

  בתפקיד הקלאסי , של הבאה לידי הציבור , עובדות חמות , עדכניות , שיש להם חשיבות ציבורית בהבנה של התנהלות השלטון , הרי ש :

  התקשורת במדינת ישראל , המסורתית , הקלאסית , עושה העבודה בצורה מאוד סבירה , וחסל !!

  הוסבר פה הדבר , למעלה מן הדרוש , אתה פשוט לא בכיוון אפילו עם כל הכבוד .

  תודה

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  סליחה,
  מה שהובא כדוגמה מהתקשורת הנדיפה (היא לא,
  "שר הבריאות יעקב ליצמן יתנגד להצעת התקציב שתובא הערב לאישור הממשלה. לדבריו, הצעת האוצר אינה נותנת מענה לצורך לשפר את המערך הגריאטרי ולהוסיף מיטות אישפוז בשל הזדקנות האוכלוסיה. כמו כן, הצעת האוצר אינה מתמודדת עם המשבר התקציבי של קופות החולים ושל בתי החולים הציבוריים ומתעלמת מהמשבר החמור בתחום הפסיכיאטריה, בצורך להוסיף תקני מתמחים ולקדם את בריאות הציבור. השר ליצמן גם מתנגד להצעת האוצר לקבוע היטל על תכניות בשירותי בריאות נוספים – שב"ן – ועל הביטוחים הפרטיים.
  בתוך כך, סיכם שר המדע אקוניס עם שר האוצר כחלון שתקציב המדע בשנתיים הבאות יהיה כמיליארד שקלים. ב-2018 יחצה תקציב המדע בפעם הראשונה את רף החצי מיליארד שקל"
  http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=1&entity=1176369&page=292 )

  הוא רק דוגמה.

  נתונים על מאזן מסחרי הם בהחלט מסוג המידע שצריך להיות מעניינו של הציבור.
  נקודה.

  והדוגמאות רבות.

 8. פוקסי :

  אנונימי ( מס' 7 ) :

  תחדד את כישורי הקריאה והבנת הנקרא שלך , או שתיקח ריטלין , כי אין לי זמן לטיעוני סרק פה :

  נתונים על מאזן מסחרי , הם מסוג המידע שצריך להיות מעניינו של הציבור , לא גרסתי אחרת בשום אופן !! אלא :

  לאור הכתוב בפוסט , והתפקיד הקלאסי של התקשורת , הקלאסי והליבתי , אזי :

  עסקינן בניתוחים מקצועיים , ולא בתפקיד ליבתי של תקשורת ( תקרא שוב הפוסט , תקרא תגובותי , ותבין ההאשמות של טוכולסקי כלפי התקשורת , האשמות חסרות שחר , שהוא לא יכול היה להביא אפילו המחשה אחת לגביהן , משמע : טייקונים , תקשורת עם אג'נדה וכו….. ) .

  ובכלל , אני מציע שאם אתה רוצה להתגבב פה , תרד מהזיהוי האנונימי , כי , גם מגיב אנונימי , צריך מינימום של קוהרנטיות , אני רוצה לדעת , שאתה כן או לא , מן האנונימים מעליך , ואיך אדע בדיוק ? על ידי ניתוח פסיכואנליטי ? את האמת , אפשר ! אין לי זמן , ולא יחמיא לך כלל וכלל !!

  הרישא של התגובה שלך , לא מובנת כלל וכלל , תקרא שוב הפוסט , תקרא שוב ההאשמות של טוכולסקי , תקרא שוב התגובות שלי , ותראה שוב , תבין שוב , על מה המדובר :

  כיצד נוהגת התקשורת הקלאסית מסורתית במדינת ישראל , ריאיון מסויים אקראי ספונטני , נדיף , אלקטרוני , לא בדיוק ממין הענין כאן .

  עכשיו , או שתביא לי המחשה ( בנעליו של טוכולסקי ) לתקשורת : מוטה , טייקונית , לא מקצועית , עם אג'נדה , הכל :

  במסגרת התקשורת המסורתית קלאסית , או שתחדל לזיין לי פה השכל עם הבלות רוח , כי אין לי זמן ממש !!

  אני מצידי , יכול להביא , אלפים של דוגמאות , כיצד תקשורת לא מסורתית , היא זו שהיא לא מאוזנת , מוטה , ומעוולת , הכל בעוד טוכולסקי כותב על בלוגים כתחליף לתקשורת מסורתית קלאסית . בלינק להלן , ראה , פה , בבלוג : "עבודה שחורה " , סיקור חד צדדי , מוטה , של בעיית המים ביהודה ושומרון , בלי לקבל את עמדת הצד שמנגד ( ישראל , רשות המים , מקורות וכו…. ) וכך העלו פוסט , לעומת זאת :

  בחיפוש זריז שעשיתי , בעיתון הארץ , השמאלני הבזוי , שם , הם טרחו , על מינימום של אתיקה , וקיבלו תגובה של הצד מנגד , קרא תגובתי שם , קרא הפוסט , ותבין , הנה :

  http://www.blacklabor.org/?p=58270&utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+blacklabor+%28Blacklabor%29

  וזה למה ? כי מדובר בעיתון גדול , בחברת תקשורת גדולה , בחובות אתיות וחוקיות , בתעודות עיתונאי , להבדיל מבלוגרים חסרי אחריות לא פעם , שמחרטטים מתוך סברות כרס לא פעם ( אם כי , גם לכך יש ערך תקשורתי מסוים ) .

  ותאמין לי , הייתי יכול להציף אותך בגשם זלעפות , אבל , במקום לכתוב לענין , מזיינים השכל , ואין לי זמן !!

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אין לך זמן, למה אתה טורח לענות באריכות כזו.
  בסך הכל הסבתי תשומת ליבך לעובדה שהתקשורת שאתה קורא לה נדיפה מחזיקה היום גם אתרים עם חומר כתוב ולא נדיף.

  מלבד זאת ראיונות בשידור עם מנכ"לים של משרדי ממשלה, או ראשי מפלגות וכו' הם בעלי ערך חדשותי רב, והאופן שבו הם נערכים יכול להעיד על התקשורת שרבים בציבור מחוברים אליה יותר מאשר לעיתונות הכתובה (למשל רשת ב').
  התפקיד של רשת ב' איננו לתת במה לא' ואח"כ לב' כמו מנחה בתחרות הארוויזיון.
  כעתונאים מקצועיים הם אמורים להגיע לראיונות עם ידע שיוכל לאתגר את המראוינים ולא לתת להם במקרים רבים מדי לשקר. כן, לשקר.

  את העיתונאים המקצועיים ברשת ב' אפשר לספור על כף יד אחת והם עדיין שם למרות שניסו להיפטר מהם, כי הציבור השמיע קול והוכיח שיש צמא לעיתונות רצינית.

  אתר עבודה שחורה הוא אתר שמציף נושאים שאף כלי תקשורת לא מעלה וכשהן מגיעים למיין סטרים הם אמורים לקבל את הטיפול המקצועי, שחסר לך .

  ביחס להערות אד-הומינום שלך, עלי לציין שהן נראות לי מאלפות ביותר אבל לא מהכיוון שאתה חושב.

 10. פוקסי :

  משתמש אנונימי ( 9 ) :

  אני טורח לענות לך באריכות , מכיוון שאני מחנך אותך , לדיסיפלינה ( משמעת אינטלקטואלית ומנטלית ) . אין לך את זה פשוט !! וחסל !! ואין לי זמן ,משמעו : זה לאיו דווקא פיגורטיבי ( רסמי ) , אלא :

  אין לי זמן להבלות רוח , יש לי זמן ( במשורה , אבל איכשהוא ) להסביר למגיב / קורא תמים , שמנסה באמת ובתמים להבין בדבר . אתה לא כזה , וחסל !!

  ואם אתה מדבר או כותב על מקצוענות , אזי , בלוגים , זה המקום האחרון למקצוענות בקשר לעיתונאות או עבודה עיתונאית , והמחשתי לך זאת לעי"ל עם הלינק לפוסט על מצב המים ביהודה ושומרון . ועל זה , נסוב הפוסט כאן הרי .

  אתה לא מבין דבר וחצי דבר במקצוענות בכלל , ועיתונות בפרט , אז לא אתה תספור , על יד אחת , או שניים , או של חבלן פגוע אם לאיו …..אלא , ששוב , אני מנסה לחנך לדיספלינה , מלא הבלים , ברשת ובכלל , ואכן , ראית את הבלוגר , כותב בדעתנות , ולא יכול להביא המחשה אחת אפילו . תופעות כאלה למכביר ברשת , ושופכים דם של תאגידים ואנשים ונושאי משרה , והכל בקלות בלתי נתפסת , אבל , זוהי מדינה חופשית , מה לעשות ?

  שנהיה רק בריאים …. מיצינו כאן הדיון , חבל על הזמן !!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.