חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אובמה הולך, טראמפ ודאע"ש נשארים

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 7.08.16 1:06

עם עזיבתו את הזירה, אובמה משאיר את אמריקה מסוכסכת ומושפלת, ואת העולם במצב של כאוס וחוסר ודאות לעתיד

מאת: יעקב בן-אפרת

"טראמפ אינו כשיר לשמש כנשיא באופן קיצוני, למה אתם תומכים בו?" שאל אובמה את חברי המפלגה הרפובליקנית מאה ימים לפני הבחירות לנשיאות, וכמה חודשים לפני שהוא הולך הביתה. זוהי שאלה לגמרי לגיטימית, אלא שלא פחות לגיטימי לשאול אותו – איך הגיעה המעצמה החשובה בעולם למצב שדונלד טראמפ הופך למועמד המוביל לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית, אחרי שעקף בקלות את כל המועמדים שלה? איך יכול להיות שאחרי כהונה של שמונה שנים אתה משאיר מאחוריך את ארה"ב כמדינה מסוכסכת, כועסת, שיש לה מועמד שמהווה סכנה לא רק לאמריקאים אלא לעולם כולו?

אובמה נבחר ברוב עצום כאשר הרצון לשינוי הדהד ברחבי היבשת. הרפובליקנים דיממו אנושות מההרפתקה בעיראק שעלתה טריליון דולר ואבדות בנפש של אלפי הרוגים ופצועים. בנוסף, וול סטריט היתה אחראית למשבר כלכלי שאיים למוטט את השווקים בעולם, והשאיר אחריו בארה"ב לבדה שמונה מיליונים של אמריקאים ללא קורת גג, ומיליונים נוספים ללא מקום עבודה וללא פנסיה. האמריקאים כעסו על הממסד בוושינגטון, ודרשו להעניש את הבנקים ואת התעשייה הפיננסית בגין שקרים, חמדנות, וגנבת פת לחמו וביתו של האזרח העובד.

אובמה הבטיח הרבה אבל קיים מעט. בשמונה שנות כהונתו וול סטריט המשיכה לפרוח, החברות הגדולות המשיכו להתעשר, הוא הציל את הבנקים ע"י מדיניות ההרחבה הכמותית – כסף זול שזרם אל החברות העשירות. התוצאה היתה פער חברתי הולך וגדל וכעס שיצא משליטה. בתוך פרק זמן קצר הדמוקרטים איבדו את הרוב שהיה להם בקונגרס, ותנועת מסיבת התה השמרנית השתלטה על הרוב הרפובליקני כשהיא מכניסה את ארה"ב לשיתוק פוליטי והעדר משילות קיצוני.

המפלגה הדמוקרטית איבדה לא רק את הרוב בשני בתי הקונגרס, אלא בעיקר את מעמד הפועלים הלבן, המאורגן באיגודים מקצועיים, אשר הווה את בסיס המשטר הדמוקרטי. מדובר במיליוני עובדי ייצור במפעלי הפלדה בפיטסבורג, במפעלי המכוניות במישיגן, ובמכרות הפחם בווירג'יניה. היתה להם משכורת מכובדת, רמת חיים גבוהה, פנסיה נדיבה, והם יכלו להבטיח עתיד טוב לבניהם ובנותיהם. אלא שהמפעלים שהיו מקור פרנסתם הועברו למקסיקו, קנדה וסין, באמצעות הסכמי סחר חופשי שהדמוקרטים והרפובליקאים היו שותפים להם בעשרים השנים האחרונות. איש לא דאג למקומות עבודה חלופיים עבור העובדים המתוסכלים והמושפלים שנותרו ללא אמצעי קיום.

יתר על כן, אובמה פעל בכל מרצו כדי להרחיב את הסחר החופשי באמצעות ההסכם הטרנס-פסיפי, למרות ההתנגדות העזה מתוך מפלגתו ומהאיגודים המקצועיים, שחששו לאבד מקומות עבודה עקב נדידת המפעלים למדינות שעלות העבודה בהן נמוכה. ההתנגדות למדיניות הסחר החופשי היא כה גדולה עד שהיא משותפת לסנטור ברני סנדרס ולדונלד טראמפ. הבחירות המקדימות הראו עד כמה שני עמודי התווך של האמריקאים – הצעירים והמבוגרים הלבנים – איבדו את אמונם בשתי המפלגות ובמנהיגיהן. הצעירים שסולדים מהילרי קלינטון נהרו אחרי ברני סנדרס, והמבוגרים הלבנים תומכים בטראמפ. בנוסף, למרות שבראש המדינה עמד נשיא שחור, השחורים ממשיכים להירצח ברחובות ע"י שוטרים מוסתים, והם עדיין מרכיבים את רוב אוכלוסיית בתי הסוהר. זוהי מורשתו של אובמה לאחר שמונה שנות שלטון. אובמה הצטיין  ברטוריקה מבריקה אך לא הביא את השינוי המיוחל.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט , אלא שעם כל הכבוד , הוא מלא פירכות , והנחות וקביעות ,לחלוטין חסרי היגיון ואחיזה במציאות , לא נישאר צעירים , אבל בכל זאת , ענין עקרוני :

  המשבר הפיננסי הגדול , החל בכלל ב – 2007-2008 , תחת שרביטו של ג'ורג' בוש . ג'ורג' בוש , התחיל , בניצוחו של בן ברננקי ( יו"ר הבנק המרכזי ) עם הרחבות כמותיות ותוכניות חילוץ ( ראה לינק ) .

  אין לזה קשר לאובמה , אין לזה קשר לדמוקרטים , לא הם התחילו עם כך , ובארה"ב מודעים לכך .

  יתירה מזו , תוכניות ההרחבה הכמותיות , הזרמות הכספים , ותוכניות החילוץ , שיפרו הכלכלה , ולמעשה חילצו אותה ממדרון חלקלק .

  כיום למשל , האבטלה ירדה , ממעל 10 אחוז במהלך המשבר , ל – 4.9 אחוז , והמדדים שברו שיאים , שיאים היסטוריים למעשה ( בורסות ) .

  זוהי מדיניות כלכלית מקצועית , נהוגה בכל העולם , והיא רובצת לפתחי נגידי בנק מרכזי מקצועיים :

  אירופה , יפן , ישראל אפילו , בריטניה וכו… הרחבות מוניטריות , ריבית אפסית , והזרמות כספים לשווקים , על מנת לעודד פעילות כלכלית .

  אין לזה , קשר ממשי לאובמה ולדמוקרטים . פוליטיקאים , חסרי אונים במשבר , ונסמכים על מומחיות מקצועית של נגידי בנקים , זוהי תופעה כשלעצמה .

  ובכלל , למה טראמפ ? אין לזה קשר למה שכתוב בפוסט כלל , אבל , אולי יותר מאוחר .

  לינק להלן , אפשר לראות בלינק , את הסדר הכרונולוגי של פעולות החילוץ , הרבה לפני אובמה , רפובליקנים למעשה ( אם בכלל ) הנה :

  http://www.reuters.com/article/us-usa-fed-bernanke-timeline-idUSBREA0T0AL20140130

  תודה

 2. פוקסי :

  רק למי שמעונין בעברית , יכול לקרוא פה , על צעדים , הרבה לפני אובמה , ותחת ג'ורג' בוש בכלל , פה :

  http://www.kal-kalan.net/התמודדות-ארהב-המשבר/

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.