postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדיון בהתנגדויות לתכנית חיבורי נמל המפרץ – התכנית היא פצצה מתקתקת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדיון בהתנגדויות לתכנית חיבורי נמל המפרץ – התכנית היא פצצה מתקתקת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 3.08.16 0:28

להלן פרטים על הדיון בהתנגדויות שהוצגו לוועדה המחוזית בחיפה נגד תכנית חיבורי נמל המפרץ. לתכנית הוגשו 730 התנגדויות. הזיהום בחיפה יגדל אם התכנית תאושר

מאת: חנה קופרמן

ביום שני, 01.08.16, התקיים בקריית הממשלה בחיפה דיון  בהתנגדויות  שהוצגו לוועדה מחוזית חיפה על "תכנית חיבורי נמל המפרץ" – באמצעות כבישים, מסילת רכבת ומנהרת תשתיות לחומרים מסוכנים (חומ"ס)- תכנית מס' 304-0098590  לה הוגשו 730 התנגדויות (מופיעות באתר מנהל התכנון במשרד באוצר).

לדיון הגיעו כ-200 איש- זאת למרות שלרובם נשלח זימון ברגע האחרון,  יום- יומיים לפני הדיון. מסתבר שחלק גדול מתוך 730 המתנגדים כלל לא קיבלו כלל את הזימון.

לציבור הייתה הופעה מכובדת, והתחושה באולם הייתה, שהעובדות  לגבי נתוני האמת על הרחבת התעשייה הפטרוכימית, הונחו  על שולחן הוועדה. אבל יחד עם זאת,  הובע חשש שהכוח של החברות הכלכליות והאינטרסים הפוליטיים  יגברו. וכפי שאושרו לאחרונה התכניות להרחבת בתי הזיקוק (בז"ן) ותכנית להקמת בית זיקוק שני צמוד לבז"ן במתחם "קרקעות הצפון", תאושר גם תכנית "חיבורי הנמל", תוך התעלמות שיטתית מקיומם של בני האדם. דבר שיגרום לאסון בריאותי, אקולוגי ובטיחותי.

יזמית התכנית – חברת יפה נוף , חברת בת של עיריית חיפה, אשר לה אינטרסים כלכליים אדירים במימוש התכנית, ניסתה להציגה כתכנית תמימה, שבאה לשדרג צנרות ישנות ולהפחית סיכונים וזיהום. נציג החברה טען שלא היה לו מושג על נפט הקונדנסט – חומר שהוא הסיבה לפיתוח התעשייתי המואץ במפרץ חיפה – דבר הידוע  לראש העיר חיפה, האחראי על החברה, זאת לפי מסמכים רשמיים.

בלטה העובדה שאפילו חברת קצאא"א  טענה שלא נעשה סקר סיכונים ראוי במנהרת התשתיות בה מתוכננת לעבור צנרת החומרים המסוכנים, וכי לא נעשה תסקיר להולכת  צנרת גז טבעי, קונדנסט ותוצריו.

קצצא"א הכריזה שהיא לא תתנגד לתכנית אם יערכו סקרי סיכונים ראויים, אבל היה ברור מההתנגדות שהציגה, שהיא תסכים בתנאי שרק הצנרת שלה תעבור שם- דבר שחושף מאבק כוח בינה לבין חברת תשתיות נפט (תש"ן), אשר טענה שאם המנהרה תאושר –  תש"ן תיפגע.

אני אמרתי בוועדה שתכנית "חיבורי נמל המפרץ" היא חלק מתכנית אחת גדולה המקודמת בחלקים חלקים. זאת מבלי שהציבור יוכל להבין את התמונה הכוללת והיא- לקלוט בבתי הזיקוק המתרחבים,  כמויות גדולות של נפט מסוג קונדנסט שהתגלה במאגרי הגז, ולייצא את התוצרת למדינות העולם דרך נמל הדלקים המתוכנן בחוף קריית חיים.

תכנית "חיבורי  הנמל"  היא השלב הסופי שיאפשר את הולכת התוצרת הפטרוכימית מבתי הזיקוק  לנמל, ובכך יתאפשר לממש את הפיכת מפרץ חיפה למעצמת ייצוא פטרוכימית- דבר שמהווה מכת מוות לתושבים.

אלה נווה, מרכזת ארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" אמרה בדיון: "בטענה שנעשית הסדרה של צינורות דולפים, מובאת עוד תכנית מרעה לוועדה מחוזית חיפה והפעם: ציפוץ צינורות חומרים מסוכנים בניגוד לכל הגיון. אין סקר לסיכונים אמיתיים, אין התייחסות לזיהום האוויר שיגדל פי אלף באזור, אין התייחסות לעובדה שהנחת תשתיות בסדר גודל כזה בקרקע מתנזלת ובעלת הגברה חריגה בזמן רעידות אדמה- תסכן את האזור כולו."

בדיון הופיע  הפיסיקאי המוערך פרופ' גיורא שביב אשר פתח את דבריו וסיפר שחלה בסרטן ארבע פעמים תודות לחיפה. הוא אמר דבריו בסרטון שהוצג בוועדה והתריע שהתכנית היא פצצה מתקתקת. להלן תמליל הסרטון:

"האזנתי לכל האנשים. אנחנו מדברים על מנהרה שהיא פצצה מתקתקת. בדרך כלל, אם חלילה וחס יש פגם באחד הצינורות, השני יתפוצץ גם והשלישי והרביעי זה דבר אחד.  זאת פצצה מתקתקת ואנחנו דנים – לא איך לפרק את זה (how to defuse it), אלא איך להביא עוד דברים , שהכול ילך ביחד, לא אחד אחד.

דבר שני, אני רוצה להגיד , שאני מסתכל על מה שנעשה פה. צריך לעבור להשתמש בדלק נקי, אנחנו מדברים שצריך אנרגיה נקייה ואנחנו כאן במדינת ישראל, הולכים על מה? – על פטרוכימיה, זו תעשייה מלפני 50 שנה.!

אנחנו מצעידים את חיפה אחורה. אנחנו הופכים את חיפה לעיר רפאים. זה מה שאנחנו עושים.

יש לי שלושה ילדים נהדרים. איש מהם לא גר בחיפה. אף אחד מהנכדים שלי לא גר בחיפה…"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.