חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תמר זנדברג: במקום לדאוג למדינה כולה, הממשלה דואגת להתנחלויות

נושאים דו-קיום, זכויות אדם ב 31.07.16 1:12

בהודעה ששלחה ח"כ תמר זנדברג לחברים היא מבקרת את התנהלות הממשלה הדואגת בעיקר להתנחלויות. היא מתייחסת למשבר המים בגדה המערבית. למתנחלים יש מים, אך הפלסטינים סובלים ממחסור בהם. כמו כן היא מתייחסת להצעת חוק סמוטריץ להוספת נקודות זיכוי במס להתנחלויות

השבוע למדנו בשני מקרים מרתיחים איך הממשלה מוכנה לעשות הכול בשביל המטרה העיקרית שלה – פיתוח ההתנחלויות. הראשון, בהתנהלות הממשלה בטיפול במשבר המים המתרחש בשטחים. השני, בהעברת הצעת החוק של סמוטריץ' להוספת נקודות זיכוי במס ליישובים נוספים. לאילו יישובים? להתנחלויות.

משבר המים בגדה המערבית מתחולל מדי קיץ בהתנחלויות וביישובים הפלסטיניים, כאשר לטענת הרשות הפלסטינית, רשות המים מגבירה את כמות המים ולחץ הזרם בהתנחלויות בקיץ, מה שגורם למחסור במים לפלסטינים. אסור שיהיו חסרים מים לאף אחד, גם למתנחלים וגם לפלסטינים, אך בעוד ההתנחלויות זוכות לטיפול מסור של רשויות המים בדמות מיכלי מים ותחזוק שוטף, הישובים הפלסטינים נשארים להתייבש.

בישובים פלסטינים באזור סלפית ושכם רשות המים קיצצה כ 30% מהמים המסופקים לפלסטינים. הפסקות מים של שעות ארוכות בימים החמים בשנה, בישובים רבים אין מים בשביל להתקלח, בשביל לבשל או במקרים רבים, אפילו בשביל להשקות חיות. במקביל, בהתנחלויות, המחסור במים מגביל שטיפת מכוניות ומילוי בריכות (בתמונה למעלה: סמס שנשלח לתושבי קדומים, מתוך הטוויטר של ח״כ בצלאל סמוטריץ').

ומה עם שאר אזרחי ישראל? גם אנחנו ממש לא מעניינים את מי ששמו לעצמם מגזר מאוד ספציפי בעדיפות עליונה. אתמול הצביעה הכנסת בעד הטבות מס להתנחלויות, בתמיכת הממשלה ובניגוד למפת הטבות המס שהתקבלה בוועדת הכספים. בעוד רובם המוחלט של אזרחי מדינת ישראל שחיים בתוך גבולותיה החוקיים נאלצים להתמודד עם מדיניות אנטי חברתית, קיצוצים והפרטות, תושבי ההתנחלויות זכו השבוע בעוד הטבת מס שבסיסה דבר אחר בלבד: העדפה סקטוריאלית של מגזר

בשנת 2016 אסור שיהודים וערבים יחיו כמו בימי הביניים מבחינת אספקת מים, ולנו במרצ אסור לאפשר למתנחלים לשכנע את הציבור שאפשר לנתק את המדיניות הכלכלית והרס מדינת הרווחה מהתחום המדיני. זוהי משימה חשובה ומאתגרת, ואסור לנו להיכשל בה.

עד כאן דברי ח"כ תמר זנברג

להלן פרטים על הרקע למשבר המים בגדה המערבית ובעזה

תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה סובלים ממצוקת מים חמורה: בגדה הבעיה נוגעת בעיקר לכמויות המים העומדות לרשות התושבים, וברצועת עזה נעוצה הבעיה בעיקר באיכות המים. הזכות לגישה למים ולסניטציה הינה זכות יסוד המעוגנת באמנות הבינלאומיות עליהן חתומה ישראל. ב-28.7.10 הצהירה העצרת הכללית של האו"ם כי גישה למי שתייה בטוחים ונקיים ולסניטציה היא זכות החיונית לצורך ההנאה המלאה מהחיים ולמימוש כל יתר זכויות האדם, ובספטמבר של אותה שנה ציינה מועצת זכויות האדם של האו"ם כי הזכות למים וסניטציה היא נגזרת של הזכות לרמת חיים נאותה.

הגדה המערבית

חלוקת המים בין ישראל לרשות הפלסטינית נקבעה בהסכמי אוסלו, שנועדו להיות הסכמים זמניים שיוחלפו בהסדרי קבע לאחר חמש שנים. בהסכמים האלה נקבעה חלוקה של המים בגדה מאקוויפר ההר, שהוא משאב משותף של ישראל והפלסטינים, לפי יחס של כ-80% לשימוש ישראל וכ-20% לשימוש הפלסטינים. חלוקה מפלה זו נקבע כאמור לתקופה של חמש שנים בלבד. כמו כן נקבע בהסכמים כי הפלסטינים יפתחו קידוחי מים עצמאיים נוסף על הקיימים, אך פיתוח זה לא צלח הן בשל מגבלות שהטילה ישראל והן בשל קשיים טכניים, על אף סיוע בינלאומי. כיום הפלסטינים נאלצים לרכוש מחברת מקורות כמות כפולה מזו שנקבעה בהסכמים, כשליש מכלל המים העומדים לרשותם בגדה.

אפלייתם של הפלסטינים לרעה בניצול משאבי המים המשותפים לישראל ולרשות הפלסטינית משתקפת באופן מובהק בנתונים אודות צריכת המים של שתי האוכלוסיות: לפי נתוני רשות המים הפלסטינית, צריכת המים הממוצעת לשימושים ביתיים, עירוניים ותעשייתיים בגדה המערבית עמדה ב-2011 על כ-73 ליטר ליום לנפש. לפי נתוני רשות המים הישראלית, צריכת המים הממוצעת בישראל לשימושים ביתיים ועירוניים (ללא תעשייה) עומדת על יותר מפי שניים – כ-183 ליטר ליום לנפש.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט . רק חבל שקוראי הפוסט , מתרשמים מהצגה חד צדדית נחזה להיראות , של הנושא , אני לא מכיר לעומק ממש הנושא , אבל , אפשר היה להביא תגובות של האחראים בנושא בצד הישראלי , רק למען ההגינות בהצגת הדברים .

  אז חיפוש זריז , הביא אותי לתגובה של דובר רשות המים , כדלקמן , מצטט מעיתון הארץ ( ראה לינק ) כך :

  " אורי שור, דובר רשות המים, אמר כי כמויות המים שישראל מוכרת לפלסטינים בכל הגדה המערבית וגם באזור סלפית רק עלו עם השנים. שור הוסיף כי "נוצר מחסור נקודתי במים לישראלים ולפלסטינים כאחד בצפון יהודה ושומרון", בשל החום הכבד באזור. לדבריו, הסיבה למחסור במים בחודשי הקיץ היא סירובה של רשות המים הפלסטינית לאשר הרחבה של תשתיות המים באמצעות הוועדות המשותפות, וכי כתוצאה מכך "הצנרת הישנה והמוגבלת אינה מסוגלת להעביר את כל המים הנדרשים לאזור". מקור ביטחוני ישראלי אמר ל"הארץ" שפניות על מצוקת מים "התקבלו גם מההתיישבות". "

  עד כאן הציטוט :

  ועוד משנת 2011 מוצגות בעיות עקרוניות , הנה , מצטט :

  "ישראל עומדת בכל התחייבויותיה בהסכמים עם הפלסטינים ואף מעבר לזה" נמסר בתגובה מרשות המים. "לעומת זאת הפלסטינים מפרים את ההסכם באופן בוטה. הם הקימו 300 קידוחי מים בניגוד להסכם, מה שמסכן את מאגר מי התהום. הם גם מאפשרים לשפכים שלהם לזרום בנחלים, וחלקם מגיע לתוך ישראל. ועדת המים המשותפת אישרה לבצע מאות פרויקטים, רובם לפלסטינים ועשרות מהם לא בוצעו. בנושא נחל קדרון המצב הוא הפוך והפלסטינים הם אלו שדחו תוכנית שהציגה ישראל מסיבות פוליטיות. באשר לקידוחים במדבר יהודה, מטרתם היא לספק מים לחקלאות פלסטינית בבקעת הירדן, ולא לחברון ובית לחם, שעבורם אושרה הקמת עשרים קידוחים. חשוב לציין שהתפוקה החקלאית של הפלסטינים מעולם לא היתה גבוהה ואיכותית, ולו היתה הרשות הפלסטינית מטפלת בשפכיה כפי שמתחייב מההסכם, היא היתה יכולה להשתמש במים מושבים (שפכים מטוהרים) ולא במים שפירים הנמצאים במחסור באזור כולו". ( ראה לינק )

  עד כאן הציטוט :

  אם כך , צריך ואפשר , בשביל ההגינות , להביא התגובות של האחראים לנושא , ויברור לו הקורא המוץ מן התבן .

  לינקים :

  http://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.2982124

  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1590276

  תודה

 2. מערכת עבודה שחורה :

  לפוקסי, אתה מוזמן לשלוח למערכת "עבודה שחורה" פוסט מסודר בעניין. אנו נפרסם.

 3. פוקסי :

  למערכת עבודה שחורה :

  תודה על ההגינות . אני לא מכיר הנושא לעומק כפי שכתבתי , אבל , אשתדל לפנות זמן , וללמוד אותו באמת , ואם יעלה בידי , אעביר לכם לפרסום מסודר . תודה

 4. לפוקסי בשביל הפוסט שתכתוב על נושא המים :

  סתמנו את בורות המים: בקעת הירדן צמאה
  מזה מספר חודשים פועל תעאיוש בבקעת הירדן, בניסיון לעזור לקהילות המקומיות בעמידתן מול כוחות הכיבוש. ישראל משתמשת באמצעי פשוט ואכזרי: מניעת מים. מצגת תמונות ודיווח מיוזע מהשטח
  http://www.haokets.org/2016/07/09/%D7%A1%D7%AA%D7%9E%D7%A0%D7%95-%D7%90%D7%AA-%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A7%D7%A2%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%A8%D7%93%D7%9F-%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%94/

 5. פוקסי :

  למגיב/ה מס' 4 :

  אם אכן אחקור הנושא ואעלה פוסט בענין , אציג כמובן תמונה שלמה ומלאה ואובייקטיבית לחלוטין . תודה על הלינק …..

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נדמה לי שהאיחוד האירופי תרם לרשות כספים למערכות טיהור מים ולא נעשה בהם דבר בנידון.
  שווה בדיקה במקור, דהיינו האיחוד האירופי.

  כי דוברים ישראלים מערבים לעיתים קרובות עובדות ו"הזיות".

  כמו כן צריך לבדוק האם יש מקור כספי לבניית תשתית ביוב נורמלית, שרק על בסיסה ניתן לבנות מכוני טיהור.

  באסה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.