postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פועלים נופלים מפיגומים, בעלי החברות ישנים היטב במיטותיהם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פועלים נופלים מפיגומים, בעלי החברות ישנים היטב במיטותיהם

נושאים דעות, כלכלת בית ב 23.07.16 23:03

ההתעוררות של התקשורת והפוליטיקאים בנושא הפועלים הנפגעים באתרי בנייה מבורכת, אבל ממש לא מספיקה

מאת ק. טוכולסקי

מצד אחד אי אפשר לומר עוד שיחסה של התקשורת בישראל למותם ופציעתם של פועלי בניין נותר אדישות מוחלטת. בחודשים האחרונים בזכות קבוצה מסורה של פעילים וכמה עיתונאים נושא תאונות העבודה בענף הבניין בפרט ובמקומות עבודה בכלל, עלה על סדר היום הציבורי ויש לו נוכחות לא רק ברשתות החברתיות ובעיתון הארץ, אלא גם ברדיו ובטלוויזיה. מספר חברי כנסת לקחו את הנושא לתשומת לבם וישנן כמה יוזמות שאמורות להבהיר לבעלי חברות הקבלנות שמוות של פועלי בניין לא יעבור עוד בשתיקה מוחלטת.

מהצד השני האכיפה גם זו המוצעת מינורית, הענישה מגוחכת ואין שום שוט משמעותי שמונף כעת מול אותם חזירים קפיטליסטים שמנהלים פעילות טרור ממוקדת נגד עובדים קשי יום. לרוב הציבור יש לומר עדיין לא אכפת ממותם של כמה עשרות עובדים מדי שנה. הדיון במותם לא משרת את השלטון, בזמן שכל אקס-סלב שיגיד משהו נגד ה"מזרחיים" ירעיד את אמות הספים, נפילתם של פועלים אל מותם אינה מספיק מעניינת, גם אם לא רובם אלא כולם, שייכים למעמד המדוכא, זה שעובד יותר מדי מרוויח פחות מדי ומאבד את חייו בלי שלאף אחד אכפת, אם במהירות באיזו תאונת עבודה קשה או באיטיות ממחלות עבודה שמצטברות.  כל זה מראה שגם ה"מאבק המזרחי" מקבל כותרות רק בגלל שהוא משרת את האליטות ואילו מאבק משמעותי כנגד האליטות, המאבק המעמד, יישאר בשוליים.

וועדת העבודה דנה בשבוע שעבר בתקנות שישביתו אתרי בנייה בהם נפלו פועלים אל מותם לימים בודדים. זה פשוט לא מספיק. בזמן שבמדינת ישראל אסור להשחית פיסת בד בצבע לבן ועליה שני פסי תכלת ומגן דויד כי חברת הכנסת בוקר עוסקת ברפש פופוליסטי בשביל להסתיר את עבודתה הנאמנה בשירות ההון. הענישה על אחריות למותו של פועל מגוחכת. שלוש שנים יוכל אדם לשבת בכלא כי חה"כ בוקר צריכה מסך עשן לכסות את עובדת היותה יד להשכיר למרבה במחיר. עד שזה לא ישתנה שחברי כנסת שעוסקים בחקיקת מסך עשן לא יהיו חברי כנסת לשעבר ושלטון שיתבסס על מפלגת מעמד לא יעביר חקיקה דרקונית בתחומי הבטיחות והגהות שתכלול רגולציה נוקשה של אתרי בנייה, חובת העסקה ישירה וביטול השימוש בקבלני משנה בידי זוכים במכרזים ובכלל בתחום, פיקוח הדוק על קיום תקנות וחוקי הבטיחות והגהות וענישה קשה בכל מקרה של תאונת עבודה שתוטל על בעלי החברות, הרבה לא ישתנה. האמת מספיק שבעל חברה קבלנית יעוף לכלא ודברים יתחילו להשתנות, אבל שינוי מהותי מצריך שינוי בשלטון. לא יכול להיות שבזמן שמשפחות קשות יום, הולכות אחרי ארונות/אלונקות בבתי קברות ומבכות את מותו המיותר של יקירם, בעלי האתר/המפעל בו אבד אדם את חייו ילכו לישון בשקט, בבתיהם המפוארים, על מיטותיהם הרכות. לא יכול להיות שהקפיטליסט השמן או בן דמותו במאה ה-21, ימשיכו לחיות את חייהם הטובים, הם ובני משפחותיהם בזמן שהכסף שמרפד את כיסיהם הוא כסף דמים.

מה שקורה היום חשוב, המודעות כבר גורמת מן הסתם למעסיקים להיות טיפה יותר זהירים, גם החקיקה והתקנות בנושא ישפרו במידת מה, אבל זה לא מספיק. יש לנו כאן שלטון שלא סופר אותנו לא בחיינו ולא במותנו, יש לנו כאן דעת קהל שקונה כל ספין על רגל של תרנגולת בזמן שמדי חודש הלוויות של פועלים שנפלו למותם בשל אדישות המעסיקים יוצאות בשערי בתי הקברות. החברה שלנו חולה ואדישה למותם של פועלים. הגיע הזמן לרפא את המחלה הזו, הגיע הזמן להסתכל למציאות בעיניים. הגיע הזמן שמי שנושאים באחריות למותם של עובדיהם ישלמו את המחיר.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

14 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט טוכולסקי . לא כל דבר צריך להאשים טייקונים . טייקונים לרוב , לא מודעים כלל לבעיות ברמות ניהול נמוכות יותר או ממש בשטח, הם מחזיקים אגד חברות בהצלבה ועסוקים לרוב יותר , בניהול ממבט על , על כלל העסקים שברשותם .

  אז מעבר לאכיפה וחקיקה , בעיה כשלעצמה , יש בעיה של הטמעה של טכנולוגיות מתקדמות . טכנולוגיות שאמנם גורמות לצמצום כוח אדם, אבל , משפרות מאוד בטיחות . ולכך המדינה צריכה לשאוף או לעודד .

  בלינק הבא , אפשר למצוא מיגוון של טכנולוגיות , שמשפרות מאוד הבטיחות : ממזלטי"ם , תכנון מוקדם של בניה דרך תוכנות , אמצעי ראיה וקשר מתקדמים בין פועלי בנין ומנהלים / מהנדסים וכו…. הנה :

  http://www.rejournals.com/2015/09/14/how-technology-is-creating-safer-construction-sites/

  תודה

 2. פוקסי :

  רק הערה השלמה לתגובתי לעי"ל :

  יש לשים לב , לשיטה המוזכרת במאמר לעי"ל , של בניית בתים או חלקים שלהם , במדפסת תלת מימדית . הסינים כבר מזמן התחילו עם כך , ובונים במהירות בתים במדפסת תלת מימדית, מה שכמובן לענין הפוסט , מייצר כמעט אפס סיכון לפועלי בנין לא רלבנטים כמעט כמובן , הנה , הסינים :

  http://www.cnet.com/news/worlds-first-3d-printed-apartment-building-constructed-in-china/

  תודה

 3. ק. טוכולסקי :

  מי שנהנה מההכנסות צריך לשאת גם באחריות.
  כשהקבלן לא הקטן בשטח אלא זה שיש לו ביד את המכרז ידאג שהמנהלים בדרגים הנמוכים יותר יקפידו על הבטיחות ויאפשר השקעה באמצעי בטיחות שיעור התאונות ירד פלאים.

 4. פוקסי :

  טוכולסקי , אתה מבין מי הוא טייקון אני תוהה ? טייקון אין לו הרבה קשר לכך …. זוהי מדיניות של מנכ"ל , של מועצת מנהלים של חברה , של קבלן וכדומה …..זוהי סתם דמוניזציה מיותרת ואכזרית על טייקונים .

  בראש ובראשונה , המדינה צריכה לקחת אחריות , ולהטמיע ולעודד שימוש בטכנולוגיות מתקדמות , יחד עם אכיפה וחקיקה . זה פשוט מאוד !! טכנולוגיה גם מגדילה פריון וריווחיות, וזה לטובת : המדינה , החברות בניה , והפועלים , לטובת כולם בסוף !

  להתראות

 5. ק. טוכולסקי :

  לצורך העניין אני בעלים של חצרים בהן התבצעה פעילות בלתי חוקית, בעל דירה קטנה עם חצר והמדינה יכולה לפי החוק לחלט את דירתי הקטנה בשל העבירות שנעשו בה או למצער להטיל עלי קנס בעטיין.
  בעלי חברה עומד לדין על שורה של עבירות שלא הוא אישית עשה אם התגלה שנעברו עבירות.
  אני בעלים של חברת נדלן חובתי להורות לעובדי לשמור על חוקי הבטיחות והגהות קלה כבחמורה. זאת האחריות שלי כבעלים.

  זה לא חייב להיות טייקון אבל זה הבעלים מי שאומר קצצו בכל ההוצאות העיקר שהרווח יגדל ולכן למשל בחברות שלו לא קונים אמצעי בטיחות מודרניים.

 6. פוקסי :

  טוכולסקי , אז הבנת הענין איכשהוא , זה לא קשור לטייקונים ! אז בשביל מה לכתוב עליהם דברי בלע בפוסט ? בשביל מה לקשר אותם לזה ? הם אולי בעינך אשמים ברעות חולות מסויימות , זה לגיטימי לחשוב כך , אבל בזה ? ממש לא !! גם בעיניך צריך להיות כך הדבר !!

  לא זו אף זו : אלא שלרוב , לא רצוי כלל , וגם לא חוקי לפעמים כלל , שטייקון יתערב בכגון דא , אלו עינינים מקצועיים ופרטניים , שקשורים ככלל לרמות ניהול של חברה ותאגיד או תכל"ס שטח , וכלל לא בעלי מניות או בעלי החזקות חיצוניים ולא מקצועיים.

  להתראות

 7. ק. טוכולסקי :

  כל בעלים של חברת בנייה נושא באחריות, טייקון או לא טייקון. אין פה שום דברי בלע על טייקונים. זה לא שהחברות שהם מנהלים כמו אפריקה ישראל או שיכון ובינוי טובות יותר מאחרות.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הבעלים הם בעלי השליטה. אלה שממנים את הדירקטריון שממנה את המנכ"ל.

  בעלי השליטה אמורים להיות אחראים.
  תפקיד המדינה לאכוף את האחריות הזאת וכל השאר.

  אבל המדינה לא נוגעת בבעלי השליטה (חוץ מליטופים).

 9. פוקסי :

  טוכולסקי ,

  אתה שם לב מה אתה כותב בפוסט ? לא מצליח להבין !! אולי לא הזכרת מפורשות : טייקונים , אבל , מצטט :

  " ואין שום שוט משמעותי שמונף כעת מול אותם חזירים קפיטליסטים …"

  ועוד :

  " לא יכול להיות שהקפיטליסט השמן או בן דמותו במאה ה-21, ימשיכו לחיות את חייהם הטובים, הם ובני משפחותיהם בזמן שהכסף שמרפד את כיסיהם הוא כסף דמים…."

  עד כאן הציטוט :

  אני בהחלט משוכנע , שכיוונת לטייקונים ודומיהם , וכך קורא סביר מבין זאת.

  אז לגבי דידך , בעלים של חב' בניה , או קבלנים , הם : חזירים קפיטליסטים ? וכסף דמים מרפד את כיסיהם ? והסברתי לך , שלא תמיד הם אשמים , צריך להתמקד בהגדרת הבעיה ולפתור אותה .

  ואם אתה מתעקש , אז שוב מסביר לך :

  טייקונים לרוב , לא קשורים כלל . וגם בעלים של חב' בניה ספציפית , לא תמיד יהיו קשורים בהכרח , זה סבוך !! מהנדסים , קבלנים בשטח , מנהלי עבודה , והמדינה מעל הכל , שם צריך להתמקד . לפעמים חל העיקרון של : " עקוב או חפש אחרי הכסף " ולפעמים לא !! במקרה הזה , לפעמים כן , ולפעמים לא !!

  ענבל אור למשל , היא יזמית נדל"ן . לב לבייב הוא טייקון , זה לא עושה אותם מבינים בשאלות מקצועיות גרידא בשטח . זה לא מסיר לגמרי אחריות , אבל , גם לא מטיל אחריות או חבות טוטאלית , בגלל שהם הבעלים .

  הבעיה העיקרית : המדינה והניהול המקצועי ( כוח אדם זול , במקום טכנולוגיה מתקדמת , ואכיפה והקפדה על כללי בטיחות ) .

  להתראות

 10. פוקסי :

  טוכולסקי,

  בכל זאת , קצת טרחתי , ואמחיש לך הדבר ( אחריות טוטאלית של בעל מקצוע בשטח , כנגד אחריות מוגבלת של בעלים ויזמים כלליים ) :

  " פקודת הבטיחות בעבודה ( נוסח חדש ) תש"ל 1970 , סעיף 222 כך , מצטט :

  " חברה, אגודה שיתופית או כל חבר בני אדם אחר שעברו אחת העבירות לפי פקודה זו, רואים כאחראי לעבירה גם כל מנהל, שותף או פקיד אחראי של אותו חבר בני אדם, ואפשר להביאו לדין כאילו עבר הוא את העבירה, אם לא הוכיח שהעבירה נעברה שלא בידיעתו ונקט אמצעים סבירים למניעת העבירה."

  עד כאן הציטוט :

  משמע , אם למנהל חברה , טייקון , בעלים של חברות בניה וכו… לא היה יד ורגל במחדל בשטח , ועשו הסביר בכללי למנוע העבירה או הנזק , הרי הם פטורים ( בין היתר , מחמת העדר מקצועיות והבנה ) . לכן , לא כל מחדל בטיחותי בעבודה , ישליך חבות עליהם , כלל וכלל לא .

  תוכל לקרוא בפסק הדין להלן , כיצד , בעלים של חברת בניה , חדל מלמנות מנהל בניה בשטח , מנהל בניה מקצועי ,וכך , הואשם במותו של פועל , בעת התמוטטות חפירה .אם היה ממנה מנהל בניה מקצועי בשטח , סביר להניח , שלא היה יוצא אשם , כאן :

  http://www.martindale.co.il/Verdict.aspx?VerdictID=201

  אז לא כל דבר , חזירים , טייקונים , קפיטליסטים ואללה …קצת להרגיע .

  להתראות

 11. ק. טוכולסקי :

  א. חזיר קפיטליסט יכול להיות גם סתם חזיר לא רק חזיר על.
  ב. אם החוק מעוות זה לא אמור לפטור מאחריות. אותו הגיון חקיקתי מאפשר לחזירים להתחמק מאחריות כשחברות בע"מ שהם חולבים מתרסקות. גם את זה וגם את זה צריך לשנות

 12. פוקסי :

  טוכולסקי,

  אם כך , יש לנו בעיה רצינית כאן . אתה יוצא נגד ציבורים גדולים מאוד , נגד מרכיבים או ציבורים גדולים במיין סטרים , ורבים מהם אנשי עמל , אנשים ישרים , שתורמים במעש יום יומי למדינה ולשגשוגה , לא כל שכן נטל השירות הצבאי .

  בשביל שתגרוס שחוק מעוות , או לא הגיוני , אתה צריך תחילה להבין אותו . אם אתה לא מבין אותו , יש לנו עוד בעיה . בנזיקין ופלילים , קצת סבוך מדי , אבל :

  אם , כל יזם , שישקיע , יפול אישית , ומכיסו ( באם לא כרוך במירמה הדבר ) אזי :

  המדינה לא תראה יזמות , לא תראה השקעות , ולא תמצא שום גז בים התיכון . או כי אז : נהפוך למדינה רקובה ומנוונת .

  אדם לא יכול להשקיע מליונים , לטובת מפעל או יוזמה עסקית , ואם ייפול בתום לב , ישלם מכיסו . אף אחד לא יטרח כהוא זה בדבר .

  יש קורבנות בדרך , זה נכון !! צריך לדאוג שהם יהיו , כורח , כורח בלבד , ומינימלי ככזה .

  ואגב , יש קורבנות , כתוצאה ממעשי חקיקה , קורבנות שהם כורח , ולא רק לענינים כלכליים . זה טבוע באופי החברה האנושית, רק בכלכלה , זה מקומם יותר, ומצוי יותר .

  להתראות

 13. החגב עמד יציב :

  פוקסי VS טוכולסקי

  תמשיכו, עוד סיבוב, אני נהנה 🙂
  וברצינות, טוכולסקי השנאה וההתלהמות בכתבך מזעזעת:
  "חזירים קפיטליסטים שמנהלים פעילות טרור ממוקדת נגד עובדים קשי יום" . אין בכך פליאה שכן כל הגותכם מהותה היא כוחנות, אלימות וכפייה של המדינה על הפרט תוך רמיסת זכויותיו, ההפך המוחלט מחירות ושוק חופשי ופרותיהם אבל מה אני מבין? הרי לא הגעתי "לתודעה מעמדית מפותחת"…

 14. החגב עמד יציב :

  כולם קראו את הכתבה הזו?
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001141908

  יופי, מי שלא קרא שילחץ על הקישור 🙂

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.