postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אידיוטים לא שימושיים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אידיוטים לא שימושיים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 18.07.16 0:23

הביטוי "אידיוטים שימושיים" מיוחס ללנין שהחיל אותו על אינטלקטואלים שתמכו בברית המועצות מבלי לדעת בדיוק במה הם תומכים. השמאל הישראלי, לעומת זאת, “התברך" בשורה ארוכה של אידיוטים בלתי שימושיים שהנפיקו לחלל השיח הציבורי ביטויים מכפישים ומבזים כלפי המזרחים בישראל

מאת: אורי יזהר

הביטוי "אידיוטים שימושיים" מיוחס ללנין שהחיל אותו על אינטלקטואלים שתמכו בברית המועצות מבלי לדעת בדיוק במה הם תומכים. השמאל הישראלי, לעומת זאת, “התברך" בשורה ארוכה של אידיוטים בלתי שימושיים שהנפיקו לחלל השיח הציבורי ביטויים מכפישים ומבזים כלפי המזרחים בישראל. ביטויים אלה, בנוסף לביזוי שיש בהם גם גרמו וגורמים נזק פוליטי ואלקטורלי לשמאל הישראלי ותורמים לשימור נאמנותם של רוב המזרחים לימין המדיני שמבטיח להם כבוד ונחלה על חשבון הפלסטינים.

האידיוטים הלא שימושיים מוכרים לכל. הראשון (ולא רק בבידור) היה דודו טופז שבמחי צ'יחצ'וח אחד העביר לבגין שניים או שלושה מנדטים בבחירות 1981, מנדטים שגרמו לו לנצח בבחירות. אחריו, לא בסדר כרונולוגי, הופיעו טומי לפיד, יאיר גרבוז, תיקי דיין, עודד קוטלר, אלונה קמחי, ועתה גם גידי אורשר ואריה רוטנברג, כולם אשיות תרבות ידועות. אם שכחתי מישהו מהחבורה הלא מכובדת הזו אני מבקש את סליחתו. על מה יוצא זעמם? על הצבעת רוב המזרחים עבור הימין, על הדבקות במסורות דתיות, על האמונות הטפלות בהן אוחזים רבים מהמזרחים ועל ההתכחשות, כביכול, לקידמה שמביאה עמה תרבות המערב.

דומה שאין היום רבים שמתכחשים ליתרונות שנושאת עמה תרבות המערב: דמוקרטיה, שוויון זכויות, שוויון לנשים, שלטון החוק, השכלה מודרנית, מדע, טכנולוגיה, בריאות מתקדמת, ועוד. כל אלה מקורם במערב שהחל את עלייתו בתקופת הרנסנס והאיץ אותה במאה ה-16 עם התחלות המדע המודרני, ובמאות ה-17 וה-18 עם ערעור האבסולוטיזם וצמיחת הדמוקרטיה, בעוד העולמות המזרחיים, בארצות האיסלאם ובמזרח הרחוק (הודו, סין יפן, ועוד) וכמובן אפריקה שמדרום לסהרה, קפאו על עומדם ואף שקעו. ההתעוררות בתוכם החלה במאה ה-19, עם חדירת הקולוניאליזם המערבי לארצות אלה. אין בכך הצדקה של הקולוניאליזם. סביר להניח כי ארצות אלה היו מתעוררות גם אם לא היו נכבשות על ידי המערב, כפי שהתעוררה יפן באמצע המאה ה-19 ועברה תהליך מקיף של מודרניזציה.

הרוב הגדול של המזרחים בישראל עברו ועוברים תהליך של התמערבות, כלומר אימוץ אורח החיים המערבי. חלקם נטשו את תרבות אבותיהם וחלקם משמרים אותה. אבל בתחום ההשכלה, התעסוקה, הבריאות, גידול הילדים, ועוד, רובם מנהלים אורח חיים מערבי בעיקרו. מי מתנכר למודרניזציה הזו? לא רק מזרחים. גם החרדים האשכנזים משתדלים לשמר את אורח החיים של מזרח אירופה במאה ה-19 ולא שמעתי הרבה גינויים כלפיהם מצד אותן אשיות תרבות שהוזכרו לעיל. נכון שעכשיו קורה שינוי משמעותי בכיוון של מודרניזציה במגזר החרדי האשכנזי, אבל הרוב עדיין ממשיך באורח החיים המסורתי הכולל לימודים תורניים עד זקנה ושיבה, המון ילדים, וכן שעבוד וקיפוח האישה במסווה הצבוע של "כבודה בת מלך פנימה”. אז למה לא מתנפלים עליהם כמו על המזרחים אפילו כשמתנלה כיצד נוהגים חסידי גור בנשותיהם? אין מנוס מהקביעה שיש פה גזענות.

ובאשר לאמונות טפלות, קל ללעוג להן וגם אני סולד מהן אבל הן קיימות בהיקף נרחב גם בקרב אשכנזים האמונים על תרבות המערב.. אסטרולוגיה שנשים משכילות רבות מאמינות בה אינה אמונה טפלה? הסיינטולוגיה והנומרולוגיה הן דיסציפלינות מדעיות? ומה עם הקריסטלים, הפנג-שואי ושאר הממבו-ג'מבו של "העידן החדש"? יש הוכחות מדעיות להשפעת סידור הרהיטים על גורל המשפחה? ומה עם כל ההילרים וההילריות המבטיחים ומבטיחות רפואה למחלות ומיחושים באמצעות הזרמת כל מיני אנרגיות מדומות ממקום למקום בגוף? לפני שנים רבות הלכתי כניסיון לאיזו "הילרית" שיצא שמה כעושה נפלאות. היא העבירה את ידיה מעל ידיי, מיקדה את המבט, מלמלה כל מיני דברים ואחרי כמה זמן שאלה אותי מה הרגשתי. שום דבר, עניתי לה. ואילו זו שהייתה עמי הרגישה גם הרגישה. הסוגסטיה פועלת אצל מי שרוצה שתפעל.

אצל המזרחים, כמו אצל האשכנזים ואצל המעורבים וכל השאר יש דברים הראויים לביקורת. לי, למשל, יש ביקורת על מהלכים מסוימים של הקשת הדמוקרטית המזרחית. הם אפילו מרגיזים אותי לפעמים. אז מה, אכפיש בגללם את כל המזרחים? למי שיש ביקורת עניינית, יבקר וינמק ויהיה מוכן לעמוד בוויכוח. מי שרק כועס או מרגיש שגנבו לו את המדינה, שישתוק או שיפעל כך שהמדינה תהיה של כולם, ללא הבדל מוצא גזע ומין.

עם כתיבת שורות אלה צץ זן חדש של אידיוטים לא שימושיים, הבריונים מהשמאל שתקפו ביום ה' האחרון בגז מדמיע הפגנה של כמה עשרות תלמידי תיכון למען החייל היורה מחברון. ככל שנסתייג מהחיל היורה ונוקיע את מעשהו, יש לתומכים בו זכות מלאה להפגין למענו. ההתנפלות הזאת מזיקה לשמאל לא פחות מהאמירות של טופז וגרבוז. אני מקווה שהם יבואו על עונשם ושיותר לא יהיו מעשים כאלה מצד אנשי שמאל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אתה צודק אורי במאה אחוז בעניין החרדים. וראה מאמרו של טוכולסקי כאן באותו עמוד.

 2. דליה :

  לתגובה 1
  אין צורך להשתלח בחרדים. הם לא הבעיה ולא צריך להסית קבוצה אחת באחרת.

 3. פוקסי :

  תודה על הפוסט . יש כמה וכמה עינינים לתת עליהם הדעת :

  תחילה , בראיה כללית ומהותית ( לא בראיה שטוחה , המשייכת תופעה לגזע , מין , או מוצא כלשהוא ) חברה בריאה , צריכה להיות סיזיפית . סיזיפית משמע : היא מאמינה באדם , האדם הוא הקובע גורלו , הוא הפורץ קדימה , הוא המשנה את הבריאה ואורחותיה או טבעה , ומכפיף כוחות הטבע לתועלתו , ולא גורס , שהכל מן אללה ממילא , ומה שהיה הוא שיהיה .

  עכשיו , האם ניתן לטעון , שתפיסה סיזיפית דנן, מזוהה עם אשכנזים או מזרחיים ??( במהות ) ברור שיותר עם אשכנזים , אין לכחד כהוא זה בדבר !

  באם האתוס במדינת ישראל , צריך להיות כללי ואחיד ומשותף לכל , אז מוטב שיהא זה האשכנזי ( פורמלית , מה זה משנה בעצם ) אם זה האחרון , מזוהה עם סיזיפיות בניגוד לזה המזרחי .

  הרי אותם האשכנזים , בזו בשם הסיזיפיות , למוצאם שלהם , לתרבותם שלהם , וניסו ליצור דמות או פיגורה של צבר , ישראלי , עובד אדמה , המגן על אדמתו וחיו או לוקח גורלו במו ידיו , על חשבון , היהודי הגלותי , הפרזיט , שמתחנן לחייו אצל הפריץ ……לא עוד כצאן לטבח !! אלא , עם עובד , גאה , חופשי , בארץ ישראל , זוהי מהות הציונות .

  לכן , ניתן בהחלט לגרוס , שחינוך לסיזיפיות , שהוא בנפשנו ( ובנפש כל אומה למעשה ) הוא ערך משמעותי או מכריע . האם צריך להשפיל מזרחיים בגין כך ? לא ממש !! אבל , מאידך , להודות באמת , לראות הדברים בפרופורציה , ולראות הדבר כפי שהוא , הכל לתועלת כלל החברה .

  ואגב , גם בתחום התיאולוגיה , יש הבדל בין חרדים אשכנזים ליטאים לבין : חסידים או מזרחיים ( להבדיל מש"ס שהם ליטאים / מזרחיים בעיקרון ) . אותה הבחנה שתיארתי , נכונה גם לתחום הדת והחרדים ( משיחיות ומיסטיקה , אל מול הלכה נוקשה ) אבל תקצר היריעה .

  נ.ב : הסיינטיולוגיה הינה כת אמנם , אבל , בסיס האידיאולוגיה שלה או הגרעין והליבה הקונספטואלית , הינה בריאות נפשית , תוך יצירת זיקה בין הנפש למדדים אמפירים / מדעיים , כך שהכותב טועה למעשה : הבסיס , הגרעין האידיאולוגי, מקשר בין מדע ואמפיריזציה לבין הנפש , ואגב , אין נכון מכך מכללא , אבל סבוך מדי ולא רלבנטי הרבה כאן .

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.