תא "תל אביביות": לפרסם את שם המרצה שהטריד מינית באוניברסיטת תל-אביב

בימים האחרונים פורסמה הרשעתו של מרצה בכיר מאוניברסיטת תל אביב בהטרדה מינית. ועדת המשמעת החליטה לא להדיח את המרצה המטריד ואינה מפרסמת את שמו. להלן שני מכתבים של סטודנטיות מתא "תל אביביות" לרקטור האוניברסיטה

מכתב מהסטודנטיות

"אנו, סטודנטיות באוניברסיטת תל אביב, מזועזעות ונפגעות מהחלטת ועדת המשמעת האוניברסיטאית שלא להדיח מתפקידו את המרצה הבכיר אשר הטריד מינית, ואף לאפשר לו להמשיך ללמד בשנת הלימודים הקרובה. אנו רוצות להזכיר ×›×™ על פי הנוהל למניעת הטרדה מינית באוניברסיטת תל-אביב – אוניברסיטת תל-אביב תשמש מקום עבודה וסביבת לימודים, שאין בהם הטרדה מינית או התנכלות שמקורה בהטרדה מינית.

החלטת הועדה אינה עולה בקנה אחד עם מטרתו של הנוהל הנ"ל. לא זו אף זו, הועדה קבעה על איסור חשיפת שמו של המרצה הבכיר, אשר ימשיך ללמד ולהנחות סטודנטיות לתזה.

אנו עומדות נבוכות ותמהות לאור החלטה זו, שכן אם על פי החלטת ועדת המשמעת ניאלץ ללמוד תחת מרצה שהטריד בצורה כה בוטה סטודנטית שכפופה לו, לפחות היינו יכולות, בהינתן פרסום שמו, לנקוט במשנה זהירות בעצמנו ולקבל החלטה מודעת ומושכלת לגבי הקורסים שנרשם אליהם, והמנחים שנפנה אליהם. אם כן, לא זאת בלבד שהוחלט כי המרצה האנונימי ימשיך להיות בעמדת כוח עלינו, הסטודנטיות במוסדכם, ולסכן אותנו; אלא החלטה זו למעשה מונעת מאיתנו את האפשרות לשמור על עצמנו.

אנו לא נרגיש בטוחות בקמפוס עד אשר לכל הפחות יפורסם שמו של אותו המרצה שהחליט שמסמכותו להציע הצעות מגונות לסטודנטית, לפנות אליה בכינויים משפילים, להטריד אותה ואולי החשוב מכל – לפגוע בהשכלתה, בכבודה, ובביטחונה האישי. אנו דורשות מכם לפחות לאפשר לנו לממש באופן עצמאי את זכותנו לסביבת לימודים בטוחה ומכבדת"

תגובת תא "תל-אביביות" לתשובתו של הרקטור:

"רקטור אוניברסיטת תל אביב, פרופסור ירון עוז, שלח את תגובתו הרשמית לבקשתנו לחשוף את שמו של המרצה המטריד (מכתב התגובה בתמונה המצורפת).
פרופסור עוז כתב כי מדיניות האוניברסיטה היא אפס סבלנות כלפי הטרדות מיניות.
אנו תוהות האם כך נראית מדיניות אפס סובלנות? לא לפטר את המרצה המטריד, אלא רק להוריד ממנו את עול התפקיד המנהלי שכיהן בו, להרשות שימשיך ללמד סטודנטיות וסטודנטים תוך ×”×’× ×” על שמו. לא זו אף זו,  ועדת המשמעת נתנה כעת אזהרה ראשונה – ללא כל ענישה שהיא, ובמידה הוא יטריד שוב – כבר קבעו את עונשו מראש: חצי שנה השעיה ללא משכורת.

אנחנו מבקשות לשאול – האם חיינו, ביטחוננו, והשכלתנו נדמים לך כבדיחה, אדוני הרקטור, שאתה מתבטא באיזו סיסמא חסרת תוכן בכזו ציניות לנוכח תגובתכם המרוככת, בלשון המעטה?

פרופסור עוז מצטט מן התקנון, שאנו כבר שנים מבקשות לשנות, משל היו אלה דברי אלוהים חיים. אך לא כך הוא. התקנון מקולקל, התקנון פוגע בנו, והגיע הזמן לשנותו לאלתר. ממש כמו באוניברסיטה העברית.

הרי זה לא ייתכן שמרצה יישפט על ידי הקולגות שלו, ללא נוכחות סטודנטיאלית בועדת המשמעת. לא ייתכן שנקבע עונש מראש לפעם הבאה שהמרצה האנונימי יחליט להטריד, או לתקוף או חמור מכך.

לא ייתכן ששמו של אדם שפוגע בסטודנטיות אשר לומדות תחתיו לא ייחשף, על מנת שנוכל אנו להתגונן מפניו, בהיעדר הגנה ממסדית כלשהי.

לא ייתכן שההצדקה לכך היא כי פרופסור עוז וחבריו מקווים שחופשה של חצי שנה תרתיע אותו מלנהוג באופן דומה בעתיד.

אתם תקווה שהוא לא יטריד שוב? האם ועדת המשמעת והנהלת האוניברסיטה לא יכולים או לא רוצים להבטיח כי מקרה כזה לא יחזור על עצמו בעתיד?

לא ייתכן שאנו, הסטודנטיות נצטרך לקוות שמרצים במוסד שבו אנו לומדות לא יטרידו אותנו, כי אין לכך השלכות ממשיות.

אז אדוני הרקטור, וחברי הסגל הנכבדים, תשובתכם הרשמית אינה מספקת כלל, ומביעה זלזול עמוק בנו ובביטחוננו. עליכם לחשוף את שמו של אותו המרצה המורשע בעבירות מין, לכל הפחות, ואם התקנון אינו מאפשר זאת – עלינו לשנותו יחד.

סטודנטיות, סטודנטים – אנו דורשות ביטחון באוניברסיטה. אנו דורשות שיתייחסו אלינו ואת עתידנו האקדמי בכבוד הראוי. עזרו לנו על ידי חתימה על העצומה.

תא "תל-אביביות",
בשם חברות התא והסטודנטים והסטודנטיות באוניברסיטת תל אביב."

העצומה שפורסמה בעניין

הפייסבוק של "תל אביביות"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

3 Responses to “תא "תל אביביות": לפרסם את שם המרצה שהטריד מינית באוניברסיטת תל-אביב”

 1. פוקסי הגיב:

  תודה על הפוסט . עם כל הסימפטיה העצומה לסטודנטיות , זה לא יעלה על הדעת כלל , לקרוא להחלטה של ועדת משמעת : הרשעה בכלל .

  הרי נניח שאותו מרצה מכחיש , הוא יכול להתגונן , ודינו להיחרץ , רק בבית משפט . הרי נאשם ברצח , עם ראיות חזקות , בבית משפט , בהליך פלילי , עומדת לו " חזקת החפות " אז ברור , שמרצה כזה , עומדת לו חזקה כפולה ומכופלת : הוא לא אשם במעשה , עד אשר בית משפט מכריע גורלו , בהליך הוגן .

  דינו של אדם , נחרץ בבית משפט , בהליך פלילי , ואז הוא פומבי ( בעיקרון ) ושמו מתפרסם , וזהו !

  ועדת משמעת באוניברסיטה , זה לא בית משפט , ולא הליך פלילי , עם כל הכבוד , והסימפטיה לתסכול של הסטודנטיות .

  תודה

 2. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  "אנחנו מבקשות לשאול – האם חיינו, ביטחוננו, והשכלתנו נדמים לך כבדיחה, אדוני הרקטור, שאתה מתבטא באיזו סיסמא חסרת תוכן בכזו ציניות לנוכח תגובתכם המרוככת, בלשון המעטה?"

  האם המגיב למעלה מבין זאת?

 3. פוקסי הגיב:

  מיכאל , מה מבין לא מבין ? אתה יכול להסביר ? אתה שם ציטוט מן הפוסט , ואחר כך שואל , אם אני מבין לא מבין ?

  ואם אני לא מבין , אולי תסביר לי !! אז בוא נראה …. אני אמתין בקוצר רוח להסברים שלך , נראה שפיספסתי משהו ענק …

  רק קח בחשבון , שאם ההסבר שלך , יהא מה שאני רק יכול לשער שהוא ( אבל , אתן לך צ'אנס הוגן ) אתה תסתכן בפאדיחות , תאמין לי , תאבד החשק לחיות .

  אני אמתין בסבלנות ….

  תודה

Leave a Reply