חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אינטרנשיונל: לחקור את פשעי המלחמה ב"צוק איתן"

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 10.07.16 1:22

אמנסטי אינטרנשיונל: שנתיים חלפו מ"צוק איתן" וקורבנות פשעי המלחמה עדיין לא זוכים לראות את הצדק

"אני לא יכול להבין כיצד פשע, שבוצע לעיני המצלמות, כשכל העולם ראה כיצד ילדים שמשחקים על חוף הים נטבחים בלא רחמים, יכול לעבור מבלי שמבצעי הפשע יתנו את הדין"
(סובחי באכר, קרוב משפחה של ארבעה ילדים שנהרגו בתקיפה אווירית ישראלית ב-16 ביולי 2014, בשיחה עם אמנסטי אינטרנשיונל במאי 2016)

8 ביולי 2016, היה יום השנה השני לציון מתקפת 50 הימים של ישראל אשר גרמה למוות ולהרס חסרי תקדים ברצועת עזה. בתדריך חדש תחת הכותרת "זמן לטפל בחסינות מעונש" ראו פה מעלה תנועת זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל את השאלות מדוע טרם נפתחו חקירות פליליות אמיתיות בעקבות הלחימה ומדוע אף אדם עוד לא נשא באחריות לזוועות ולפשעי המלחמה שביצעו שני הצדדים.

"במשך 50 ימי המתקפות, הכוחות הישראליים זרעו מוות והרס במימדים מסיביים ברצועת עזה. המתקפות הישראליות גבו את חייהם של כמעט 1,500 אזרחים, יותר מ-500 מתוכם ילדים", אמר פיליפ לות'ר, מנהל תחום המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

כתבי האישום הפליליים היחידים שנבעו מהחקירות הצבאיות של ישראל הוגשו נגד שלושה חיילים בגין הפרות מינוריות יחסית של החוק בפעולות ביזה, התעללות ושיבוש חקירה. בינתיים, פשעים חמורים בהרבה, רבים מהם פשעי מלחמה, עדיין עוברים ללא עונש ראוי לאחראים.

בצד הפלסטיני, לא הייתה כל חקירה אמיתית של הפרות החוק הבינלאומי, לרבות של פשעי מלחמה, שביצעו חמאס וקבוצות חמושות פלסטיניות אחרות. הקבוצות הללו ירו אלפי רקטות בלתי מונחות ופצצות מרגמה לעבר אזורים של אוכלוסיה אזרחית בישראל, והרגו שישה אזרחים ישראלים. כוחות חמאס ביצעו הוצאות להורג ללא משפט של פלסטינים, או תקפו אותם, משום שסומנו כ"אויבים".

"העובדה שאיש עוד לא נשא באחריות לפשעי מלחמה שבוצעו באופן ברור על ידי שני הצדדים בסכסוך פשוט בלתי ניתנת להצדקה. שנתיים חלפו והגיע הזמן שגלגלי הצדק יתחילו לנוע", הוסיף פיליפ לות'ר.

בתדריך "זמן לטפל בחסינות מעונש" מופיעים קטעי ראיונות עם קרובי משפחה של הרוגי הקרבות, פרטים לגבי הפגמים שנפלו בחקירות שערכו עד כה רשויות הצבא הישראלי וכן מתוארות כמה מתקפות שמטרותיהן הברורות היו אזרחיות והפרו את החוק ההומניטרי הבינלאומי.

אמנסטי אינטרנשיונל קוראת לישראל לערוך רפורמה במנגנוני החקירה שלה לרבות הבטחת עצמאות הגופים החוקרים מהגוף שמייעץ לצבא בשעת מלחמה ומיישם את מדיניותו. ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית נדרשת להבטיח חקירות פליליות עצמאיות של פשעי מלחמה שביצעו פלסטינים במהלך הלחימה ב-2014. רשויות חמאס בעזה חייבות לגלות שקיפות לגבי כל התקדמות בחקירות מקרי ההוצאות להורג ללא משפט והפרות חוק אחרות שביצעו פלסטינים בעזה.

בנוסף, אמנסטי אינטרנשיונל קוראת לכל הצדדים לשתף פעולה באופן מלא עם הבדיקה הראשונית שמבצעת התביעה מטעם בית הדין הפלילי הבינלאומי של הטענות לפשעים שבוצעו במהלך העימות.

הודעה מטעם אמנסטי אינטרנשיונל

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.