חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת ארז ביטון – כלי לפירוק הישראליות הציונית והאדרת השבטיות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 10.07.16 1:26

מקבלי החלטות בימין פועלים למחיקת ההיסטוריה והתרבות הציונית כפי שהתהוותה כאן בארץ מסוף המאה ה-19 ועד 1977, בתקופות ההגמוניה של תנועת העבודה. רעיון הקמת ועדת ביטון הוא יוזמה המשרתת הליך זה של פירוק הישראליות והאדרת השבטיות בשירות שלטון ההון

מאת: קורט טוכולסקי

איזה עבר מלמדים

לא קראתי את דוח ביטון, בטוח מישהו יעלה קישור לדוח בן 360 העמודים או לתקציריו ובזמן שהדוח עצמו יעשה את דרכו, כדרכם של דוחות במדינת ישראל מהספין התורן למדף נשכח בארכיב המדינה, עוד נוכל להתפלמס ביננו ובין עצמנו על מהותו ודרישותיו. לתת מקום למורשת יהדות המזרח היה משפט שאלוהים יודע אם הוא ציטוט מדויק או סתם משהו קליט שחזר ברשתות החברתיות ובתקשורת. הגיע זמן לתקן ולהשוות ולתת למזרחיים את מקומם.

במדינת ישראל קם העם היהודי ובתהליך של מחיקת זהות עצמית של דור המייסדים נסה לברוא את עצמו ואת בניו כאדם חדש. בתהליך הזה נמחקו שתי זהויות בשביל הממלכתיות. ראשית נמחקה הזהות האשכנזית, היידיש, המאמע-לשון, נכרתה באכזריות מהציבוריות של היישוב העברי, מהמדינה הצעירה ובכלל. קצת יידיש נכלאה בגטאות פריפריאליים בתרבות, וכולם המתינו שהשימוש בה ימות. במקביל מתה העברית בנוסח אשכנז ואומץ נוסח ספרד. השפה הייתה רק קרבן אחד.

במסגרת המאמץ ליצור אדם חדש, כרוך בארצו, עוצב העבר ובו הוצגה הגלות כאם כל חטאת ובעיקר בגלות האשכנזית. הקיום היהודי בגולה הוצג כרצף של אסונות שהתוצאה הבלתי נמנעת שלו הייתה הציונות והקמת המדינה. מי שלומד היום בבתי הספר לא יודע מה זאת תרבות אשכנזית, לא לומד את ספרות ההשכלה ולא את מה שבה אחריה. הגלות האשכנזית מוצגת כדבר מוכה אסון שמי שהיה לו שכל עלה ממנו לארץ ישראל בטרם הכה הכורת. מה יודע ילד בישראל על הבונד? או הוא יודע על התרבות החילונית המפוארת של יהודי אירופה? מה הוא יודע על קרל מרכס, זיגמונד פרויד, היינריך היינה, רוזה לוקסמבורג ופרנץ קפקא שכל אחד מהם בתחומו תבע חותם בנשמתה של אירופה? מה מלמדים על אירופה ובטיולים אליה: גסיסה מתמשכת, חורבן ושואה.

עכשיו ממליצה וועדת ביטון שיתנו מקום גם לתרבות המזרח. אם יתנו לתרבות המזרח את מה שנותנים לתרבות המערב, אז מה שהילדים ילמדו יהיה שהקהילות חרבו. בואו נאמר את האמת המרה, מערכת החינוך לא מסוגלת בכלל כיום במשאביה הדלים בכלל ובמה שמוקדש לספרות והיסטוריה לתת יותר מדי. אפשר לחשוב שבתכנית הלימודים בספרות ילדי ישראל הרכים לומדים את י. י. זינגר וא. ל. שילר, את י. רות ואת י. הופר, את ח. גראדה או כל סופר אשכנזי אחר.

האופן שבו מצטיירים המלצותיה של וועדת ביטון, ויותר מכך, הפרשנות שהתקשורת הממסדית ומקבלי החלטות, כמירי רגב ונפתלי בנט, נותנים להם היא, שלמחיקת ההיסטוריה והתרבות האשכנזית הולכת להתווסף מחיקת ההיסטוריה של ההיסטוריה והתרבות הציונית כפי שהתהוותה כאן בארץ מסוף המאה ה-19 ועד 1977, בתקופות ההגמוניה של תנועת העבודה. ברור למה הם עושים זאת, זה חלק מהדרך שבה הימין רוצה למחוק את חדלונו בתקומת ישראל.

רב אחד אמר בשבוע שעבר בתגובה לדוח ביטון שילדים שהולכים לבית הקברות בכינרת צריכים גם ללכת לקברי צדיקים. לפני שבועיים היה בכנסת אירוע לציון הקמת האצ"ל. הארגון הזניח הזה, שעיקר פועלו היה ניסיונות להפריע לתקומת ישראל באמצעות טרור, צוין בפאר ובהדר ובעיקר במלל רב שנועד לכסות על דלות החומר. לא סתם מנסה הימין להכניס לתחרות על מעט הלימודים שיש, מתחרים לסופרים והמשוררים בני הארץ, שלא נמנו על מחנהו ולביקור באתרי מורשת שמלמדים בעיקר כמה מועט היה חלקו בתקומת ישראל, גם קברי צדיקים ואת מורשת יהדות המזרח.

הציונות הסוציאליסטית בניגוד לציונות הזעיר בורגנית ניסתה ליצור אדם חדש בארץ ישראל. היא השליכה מאחורי גווה את העבר, לטוב ולרע ואם לא הייתה סופגת מפלה ב-1977, אולי הדיון שלנו היה אחר לגמרי היום.

התהליך של יצירת אדם חדש אינו פשוט, לא כשמשה נתן לדור יוצאי מצריים למות במדבר כדי שלא יכנסו לארץ ישראל, לא כשמעצבי ברית המועצות ניסו ליצור אדם חדש וגם לא כאן במדינת ישראל.

אם במסגרת הליך פירוק הישראליות והאדרת השבטיות בשירות שלטון ההון רוצים להכניס את פאר הגולה בארצות המזרח לתכנית הלימודים, אז הגיע הזמן שיכניסו גם את תפארת הגולה של אירופה, זו שתרמה לעולם כולו את ההומניזם, הסוציאליזם והמודרניזם, אותם הדחיקה החברה הישראלית יותר מדי זמן לשכחה. העבר שמלמדים היום הוא מאוד מסוים, ואם אנחנו כבר רוצים לנער את אבק השכחה וההדחקה, הגיע הזמן לתבוע גם את חלקן של גלויות אשכנז.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב

  אלה דברי יהודה הלוי "אבו אל-חסן אל-לאוי, أبو الحسن اللاوي; 1075–1141 בקירוב) היה משורר ופילוסוף בתור הזהב של יהדות ספרד, מגדולי הכותבים היהודיים בימי הביניים ובכלל". (ויקיפדיה)

  אז איפה המערב ואיפה המזרח?
  האם יהודה הלוי היה מזרחי או מערבי? איך צריך להציג אותו בתכנית הלימודים?

  הרבה הגדרות לתרבות המזרח כמספר המגדירים.

  הגעגועים של הפונדמנטליזם האסלאמיסטי לאותה תקופה בדיוק,
  מחזקים את השאלה.

  המפגש בין הנצרות לאסלאם שהוליד תרבות נשגבה ותהומות איומים לא התקיים בתימן בעיראק ובפרס כפי שהתקיים בצפון אפריקה ובספרד.

  אז על איזה תרבות מזרחית מדברים?

  השאלה הזו תקפה כרונולוגית, גיאוגרפית ואיכותית.

  מישהו בעולם החרדי מעיז היום לזוז ימינה ושמאלה בלי לעיין בדברי הרמב"ם? אז האם הליטאים הם אשכנזים? ספרדים?

  ואם לא מתכוונים לרמב"ם וליהודה הלוי, אז למה כן מתכוונים?

  ושאפו לטוכולסקי שכיוון את הזרקור למה שכביכול הוא תרבות אשכנזית שנלמדת כאן כביכול.

  מה שנכון ודי בפשטות אכזרית – את יסודות הישוב העברי שעליהם קמה מדינת ישראל הציבו יהודים ילידי אירופה.

  על התרבות שממנה באו מלמדים מעט ובאופן סלקטיבי, זו היתה הבחירה שלהם. כן, לטוב ולרע.

  הם קבעו במידה רבה את כיווני ההתפתחות התרבותית של החברה החדשה שניסו להקים ולא הסתירו את זה לרגע.

  על היסודות האלה התפתחה למשל ספרות נפלאה, ובין הסופרים רבים מבני העליות המאוחרות יותר מהמזרח.

  עד עכשיו האשכנזים יושבים בשקט. כי נכון – הם דור של ממשיכים – לא את תרבות יהודי אירופה אלא את תרבות המיסדים.

  אבל כשהם יפתחו את הפה – אז יהיה פה שמח.

  אני כבר התחלתי בתגובות פה ושם.

  תודה לטוכולסקי ששם את הדברים בהיר ומואר.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רק כדי להבהיר – לא כולם צמחו פה באיזה הוויה זהותית "נקיה".

  לכולנו יש גם סיפור פרטי שלא תמיד מתיישב בדיוק על הנרטיב שמכנס את כל הסיפורים הפרטיים לסיפור אחד כאילו עקבי, שמטשטש את הסיפור הפרטי.

  לרבים יש נטיה לחזור והלביש את הנרטיב על הסיפור הפרטי שלהם.

  במקרה שלי זה לא יכול להצליח. הסיפור הפרטי שלי חורג יותר מדי מדרך המלך של הנרטיב הכללי.

  לכן יש לי לפעמים יכולת להסתכל על הדברים מהצד.

  וזוהי הבהרה לדברים האחרונים בתגובה שלי למעלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.