חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החקלאות בצפון מתייבשת

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 6.07.16 1:41

עוד פרק בנסיגה של החקלאות הישראלית מהבסיס של הישראליות

מאת: קורט טוכולסקי

"בסופו של דבר זה יגמר עם המים", אומר לי מנהל גד"ש באחד הקיבוצים בצפון, את המשפט הזה שמעתי מאוד חברים שחיים חקלאות וכמה מומחים לנושא מים שטרחתי להטריד בנושא. במדינת ישראל מאז שהפריטו את מי השתייה אף אחד לא דורש מהציבור לחסוך ואף אחד לא מעודד חיסכון במים או דיון במצב המים. מצב מפעלי המים של אריסון, תשובה ושאר הטייקונים בסדר גמור, הם מקבלים מי ים חינם ומוכרים לנו מי שתייה בכסף טוב.  אז אף אחד לא מדבר יותר על הכינרת שמתקרבת לקו השחור או על הנחלים המובילים אליה שניתן לחצות ברגל מבלי להירטב כמעט. תכלס, מי כבר נפגע היום מהעובדה שאין מים לחקלאות? רק החקלאים ואותם אף אחד לא סופר כבר שנים ארוכות.

בזמן שכולנו שותים מים מותפלים, הצפון סוגר שנת בצורת שלישית. בזמן שהיכן שחיים רוב אזרחי ישראל במרכז ודרומה משם, כבר שלוש שנים יש חורף ממוצע ומעלה, בצפון הארץ כבר שלוש שנים בצורת קשה. זה לא באמת משנה ליותר מדי אנשים, מי נפגע? רק החקלאים בפריפריה, מעסיקים ועובדים, קיבוצניקים ומושבניקים, נוטעים חורשים ומגדלים שמביטים לשמים בדאגה ואין מושיע. קרב מתנהל על כל טיפת קולחין, על כל קידוח אפשרי על כל הקצאת מים.  שטחים שהוכנו למטעים חדשים נותרים בשיממונם, מטעים נעקרים, עוברים לגידולי בעל, עוברים לגידולים שצורכים פחות מים, עוברים לבדוק מה עוד אפשר לעשות באזור שהחקלאות היא נשמת אפו.

אבל מה שברור לכולם זה שאף אחד לא מתעניין באמת בחקלאים, בטח לא בשלטון ולמען האמת (ולמרות שזה לא חשוב במיוחד) גם לא יותר מדי באופוזיציה. כבר שנים ארוכות שאין בממשלות ישראל שר חקלאות שמתעניין בבעיות של החקלאים ברצינות, שאין שר עם כוח או יכולת לעשות משהו. בשנים האחרונות המצב רק החמיר, אורית נוקד, יאיר שמיר ועכשיו אורי אריאל, רק גרמו וגורמים נזק.

מבחינת הממשלה שהחקלאות תגווע, ככה אף אחד לא יפריע לה לייבא תוצרת חקלאית זולה מחו"ל. הממשלה גם כך עושה הכול כדי שהמשקים של מגדלי הביצים ימותו, אז לגמור גם עם המטעים והגד"ש? מה טוב! ככה יוכלו לייבא תפוחים מארצות הברית ותירס מרומניה, אגסים מצפון אירופה וזיתים מדרומה. באירופה החקלאות מסובסדת לעייפה וזולה לקונה מבחוץ, מה אכפת לממשלה מהחקלאים? אפשר לתייג אותם כשמאלנים וערבים ולהמשיך הלאה. להשתיק אותם באיזו הקצאה של תאילנדים שיוכלו לעקור עצים מיובשים במקום שהיה בו מטע. הורגים את החקלאות ברכות, כי לחקלאים שאף פעם לא הבינו יותר מדי בפוליטיקה כבר אין כוח להילחם ואין אמונה בפוליטיקאים. החקלאות בפריפריה והיא לא מעניינת את השלטון, השלטון הזה נזעק רק כשרוצים לקרוא לפריפריה שולה, אבל בתכלס הוא לא עושה שום דבר בשביל אף אחד שאינו טייקון והטייקונים רוצים להתפיל בשקט ועל הדרך לייבא דברים בזול.

הקיץ רק מתחיל והמאגרים ברמה כבר נראים כאילו הסתיו בפתח, הנחלים והמעיינות בעמק החולה מזרזפים בחולשה, הצהוב שולט גם בגליל התחתון כי האביב נגמר מאוד מהר תחת גלי החום והיובש. מתחילה עוד עונה קשה, עוד פרק בנסיגה של החקלאות הישראלית מהבסיס של הישראליות אל בין דפי ספרי ההיסטוריה והמוזאונים. בין האדישות הממשלתית והרצון לפתוח עוד ועוד מכסות ייבוא ליובש של שלוש שנות בצורת.

עושה רושם שהחקלאות מגיעה לשלב מתקדם בגסיסה ארוכה וממושכת. אז נכון כבר נהוג להספיד את החקלאות בישראל, אבל בלי מים ובלי יכולת להתמודד עם ייבוא של תוצרת הרבה יותר זולה, כבר באמת לא יישאר לחקלאים איך להתקיים. שלטונו הפוסט-ציוני של ביבי עומד לנחול עוד ניצחון על החברה הישראלית ועל הפריפריה שלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  לשלטון הפוסט ציוני של ביבי לא איכפת ,לא מהחקלאות ולא מים המלח

  לשלטון הפוסט ציוני של ביבי לא איכפת ,לא מהחקלאות ולא מים המלח.

  הרי ניתן עדיין להציל את ים המלח על ידי הצפתו במים המליחים הנמצאים בשפע בכינרת .אין בעיה של אמצעים טכנולוגיים.
  תחשבו-גם להמתיק את הכינרת וגם להציל את ים המלח.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לך, לך למדבר
  הדרכים יובילו,
  ליל טרם בא
  לך, אחי, אל המדבר.

  שוב, שוב נחזור,
  הצוקים יריעו,
  חור שחור משחור
  עוד ירד עלינו.

  למדבר
  ארץ לא מים
  הו, את, אדמתי,
  שבנו אלייך.

  ארץ מלוחה
  רוח וזעם
  המחרבים חזרו
  הו, כסער.

  למדבר…

 3. לקסי :

  מצוות הרבי

  הרבי אמר
  "יא ברעכען"
  והתלמידים, כאותו גולם שמהר"ל שכח להוציא ממנו את רוח החיים, הולכים ומשברים כל דבר.
  וכמטאטא של שוליית הקוסם הם הולכים ומטביעים הכל.
  איפה מהר"ל ואיפה הקוסם שיבואו וישחררו אותנו מחסרי בינה אלה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לקסי - לא כולם יודעים לאיזה רבי אתה מתכוון - ז'בוטינסקי

  וכן התלמיד עולה על רבו עד שזה מתהפך בקבר.
  עד שביבי לא יהרוס את ה"מונופול" הנקרא מדינת ישראל, הוא לא ירגע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.