postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחרתם ליכוד אז תאכלו אותה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחרתם ליכוד אז תאכלו אותה

נושאים דעות, פוליטי ב 5.07.16 0:12

"בחרתם ליכוד אז תאכלו אותה"  הוא משפט המופיע בכל פוסט ותגובה לנוכח הבעת מחאה של תושבי הנגב והגליל על העוול של המדינה כלפיהם. זה החל מיד לאחר הבחירות האחרונות כתגובה להצלחתו של הליכוד להמשיך ולאחוז בשלטון. דפוס ההצבעה לפי פילוח אזורי היה ברור – הליכוד הוא המפלגה הנבחרת באזורים המוחלשים בישראל
מאת: בתיה רודד

על האין-דיאלוג הישראלי בין מרכז לשוליים

כתושבת הנגב וכמזוהה עם השמאל, נדהמתי כשספגתי תגובה כזאת לראשונה. במהלך הזמן חיפשתי תשובות לשתי שאלות: האחת, מדוע אנשי המרכז מטיחים את המשפט הזה? והשנייה, מדוע יושבי השוליים ממשיכים להצביע למפלגה שמפקירה אותם? אין תשובות חד-משמעותיות ומסתמן מצב מורכב. יחד עם זאת, ניכר בבירור שדיאלוג אַיִן, שני הצדדים במשוואה חרשים זה לזה ועוינים.

ובכן, מה מבטא הביטוי הזה? כעס "עליהם", ואולי גם כעס עצמי על שלא עשיתי די כדי לשנות בעת שהאפשרות לשינוי נראתה כה קרובה. זו גם ענישה – אני מסיר את אחריותי ומבטל את הסולידאריות האזרחית כלפי תושבי השוליים. יש בה באמירה זו התנשאות המדיפה ניחוח קולוניאלי, בדומה ליחסו של "הכובש הנאור", המאמין בעליונות הגזע הלבן, כלפי העמים הילידים. עוד יש כאן סטראוטיפיזציה המחילה את התפיסה הזו על כל התושבים, בעוד שהם מהווים מגוון אנושי ופוליטי. הפסילה הטוטאלית נוחה יותר, פשטנית וקליטה.

ההשלכות של מערכת יחסים כזו מעצימה התבדלות והסתגרות. כה נוח לחיות בפרבר מגודר ולהשתלח ביישובים מרובי התרבויות עליהם משליכים את כל בעיות החברה והסביבה. התוצאה המעשית של התהליך מבטאת מתן לגיטימציה אזרחית להתקיימותו של המצב הפריפריאלי, אישור להמשך העמקת הפערים והנתק הגובר.

השאלה השנייה תובעת הסבר למצב התמוה, כביכול, של בחירה מסיבית בליכוד במקומות המוחלשים שהליכוד מפקיר. סיבה אחת מחזירה לתחושת ההשפלה שחוו עולי שנות ה-50 ועברה מדור לדור שהצמיחה זהות המתכנסת אל הזדהות עם הליכוד ההיסטורי. השנייה, נעוצה בניצול הציני של רגשות השנאה והפחד מערבים בקרב יוצאי מדינות ערב שחוו שם רדיפות והרג, בבחינת כל אמצעי כשר כדי למשול. השלישית, נובעת מתחושת השליחות הלאומית שמעניקה להם הרטוריקה הפוליטית כ"מגיני הגבול והספר". הרביעית, התפתחה כתולדת הקשרים הישירים של אזרח מהשורה עם חברי כנסת ושרים הודות לדפוס ההתנהלות במרכז הליכוד, שלא יימצא במפלגה אחרת, ומעניק תחושות בית, אמון ושייכות יקרי-ערך.

לבסוף, השלטון טורח לאורך שנים לעקר את יסודות הדמוקרטיה מהשיח הציבורי והפוליטי, מהתודעה ומתכניות הלימודים. הצלחתו נמדדת בעיקר בקרב יושבי השוליים שהחינוך מעניק להם פחות, כך שאינם מודעים ליתרון שבחילופי שלטון כושל הנבחן בתוצאות המדיניות שהוביל, כגון אי-שוויון, אי שקיפות, יוקר דיור ומחיה, העברת משאבי המדינה לידי הטייקונים, הדרת הערבים אזרחי ישראל והנצחת הכיבוש.

מן הראוי היה שיושבי המרכז המבוסס יחצו את קווי הגבול ההולך ומתעבה מהמרכז לשוליים ויקיימו דיאלוג. כך תעלינה תובנות משותפות בהתייחס להשפעותיו של המבנה המחליש, המנוון והמסוכן שיוצרת הממשלה. אלא שנוח יותר שמבקשי המקלט יזרקו למדבר, שלחרדים יוקם גטו חדש בנגב המזרחי, שהבדווים ימשיכו לחיות בטאונשיפס בסגנון דרום אפריקה בעידן האפרטהייד, שתעשיות ומכרות יעלו את  שיעורי התחלואה והתמותה ושירותי הבריאות והחינוך לוקים בחסר. כל זה רחוק מהעין ורחוק  מהלב.

לסיכום, אין הזועקים "בחרתם ליכוד אז תאכלו אותה" שונים מאחיהם מצביעי הליכוד בפריפריה. אלה וגם אלה תומכים בהנצחת המצב הפוליטי הקיים ומשחקים היטב לידי שלטון מעוול. מצב זה מעלה את השאלה, מדוע שהמוחלשים ישנו את דפוס הצבעתם בפעם הבאה אם זה היחס לו הם זוכים מהצד שכנגד?

ד"ר בתיה רודד היא גיאוגרפית, תושבת ערד

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    זה ניסוח די מחורבן אבל צריך לזכור שכולנו כאזרחי ישראל צריכים לכבד את הכרעת הבוחר.
    הבוחר רצה ליכוד, אנחנו צריכים להציע אלטרנטיבה מהותית.
    כרגע יש מעט מאוד אלטרנטיבה מהותית באופוזיציה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.