postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יוסי יונה על פינוי הקשישים מבתיהם בשכונת הארגזים בתל-אביב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוסי יונה על פינוי הקשישים מבתיהם בשכונת הארגזים בתל-אביב

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 28.06.16 23:51

כוח משטרה, דחפורים ועורכי דין של טייקונים במבצע פינוי קשישים מביתם בשכונת הארגזים, בו הם מתגוררים שישים ושבעים שנה.  הצעת חוק שהגיש ח"כ יוסי יונה, אם תתקבל, תסדיר את מעמדם המשפטי של תושבי השכונה הוותיקים ותביא פתרון צודק לעוול שנגרם להם. על הפינוי כתב יוסי יונה בפייסבוק שלו

רוכבי המכוניות שחלפו היום, על פני שכונת הארגזים בתל אביב בשעות הבוקר המוקדמות, הופתעו לראות ריכוז של כוחות משטרה מוגברים צרים על השכונה. האם היה מדובר בחשיפתו של תא טרור שעמד לבצע אירוע ראוותני במרכז תל אביב? האם מדובר היה בהתארגנות לשם חילוצם של בני ערובה שנפלו לידם של אנרכיסטים?

לא! מדובר בשושנה נוריאל, אישה בשנות השבעים לחייה ובבני משפחתה הגרים באחד מבתי השכונה המקוללת הזאת מזה שבעים שנה. רשויות החוק הגדירו את האישה הזאת ״כפולשת״ ולכן משוללת זכויות על הקרקע שעליה בנתה את ביתה וגידלה את ילדיה. האישה האומללה הזאת נפלה קורבן לידם של טייקוני נדל"ן תאבי בצע ששואפים לפנות אותה ולבנות במקום בנייני מגורים לבעלי יכולת.

הם הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות, נציגי הטייקונים, מצוידים בצווי פינוי, מלווים בדחפורים ומסתייעים בכוחות משטרה מוגברים. הם הציבו בפני האישה האומללה הזאת שתי אפשרויות: חתמי על הסכם פינוי ואם לא תסכימי, הדחפורים יהרסו את ביתך ואותך נזרוק לרחוב.

נכדתה הקטנה של שושנה חיה זמן רב עם הפחד והחרדה מפני פינוי אפשרי. כל פעם ששמעה את טרטורו של דחפור, שאלה את אביה בחרדה, ״אבא, הם יהרסו לנו את הבית?״

כן, זו הייתה כוונתם, אם שושנה לא תחתום על הסכם הפינוי. אז שושנה חתמה, כאשר שלושים שוטרים ״מכוונים את נשקם לרקתה״! הם יאמרו לימים שהיא חתמה מרצונה החופשי על הפינוי. היא תקבל דירה חלופית בבניין דירות במתחם וילדיה "יזכו" לסיוע זעום בשכר דירה. בעוד עשור, הבטיחו להם נציגי הטייקונים, גם הם יקבלו דירה, וזאת בתנאי שפרויקט הפינוי של כלל התושבים יתבצע. עכשיו יש לילדיה אינטרס שהתושבים האחרים יחתמו על הסכם פינוי, בתנאים שנציגי הטייקונים יציעו. הפרד ומשול!

בינתיים משפחת לוי, משפחה נוספת במתחם, מתבצרת בביתה. היא מסרבת להתפנות, מסרבת לקבל הסכם כניעה.

בשנה החולפת אני מלווה את תושבי השכונה, יחד עם פעילים חברתיים מסורים.
ביום ראשון תעלה הצעת חוק שהגשתי לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה – הצעה שנועדה להסדיר את מעמדם המשפטי של תושבי השכונה. אני מקווה שבעת הדיון בחוק למול עיניהם של שרי הממשלה תעמוד דמותה של שושנה וילדיה בעת שכוחות המשטרה צרים על ביתה היום בבוקר ונוהגים בה כאחרונת המחבלים; אני רוצה שהם יחשבו על הילדה שמדי לילה מרטיבה במיטתה מהפחד שהבית הדל שבו היא נולדה ייהרס ויהפוך לעי חורבות.

כולנו מחויבים למאבק הזה עד ליישום פתרון צודק לעוול הזה שנמשך שנים, ולא נניח לעניין עד שיבוא על פתרונו.

 

חדר המצב דיווח על הפינוי:
פינוי קשה ומביש של שתי משפחות ותיקות מבתיהן השכם בבוקר בשכונת הארגזים.
שושנה נוריאל , אשה בשנות ה-70 לחייה פונתה בכוח מביתה. גם ציון נעימי בן ה-80 ובני ביתו פונו בכוח מביתם. כוחות יס"מ גדולים פשטו הבוקר על שני הבתים ברחוב שתולים 99 ובכוח שלפו מהם את יושביהם , חלקם חיים שם כבר שישים שנה, ילדיהם ונכדיהם נולדו שם. לאחר שנזרקו בני משפחת נעימי ונוריאל מהבית וכשדחפורים מקיפים את הבית הגישו להם עורכי הדין של היזמים יצחק תשובה וישעיהו חכשורי לחתימה מסמכי פיצוי בלתי הולמים. אם לא תחתמו עליהם , נאמר לתושבים, יהרסו הבתים עכשיו ותצאו מכאן בלי כלום. אם תחתמו תקבלו חודשיים. בשטח נראו הבוקר מראות קשים של בני משפחה המומים, ילדים מבוהלים, מרטיבים מלחץ, ותושבי שכונה מתגודדים בחוץ ומוחים נגד הפעלת טרור נגד המשפחות שבסה"כ ביקשו קורת גג תמורת זו הניטלת מהם.. משפחה שלישית, משפחת לוי, מתבצרת בביתה מאז הבוקר.

הפינוי מתבצע לטובת בנית מגדל מגורים נוסף של פארק TLV על האדמה עליה ישבו התושבים כברי רשות מאז שנות ה-50. לפני 15 שנה נמכרה האדמה כשהתושבים גרים עליה כברי רשות. היזם חכשורי שרכש את השטח נדרש לשלם לתושבים פיצוי הולם שיאפשר להם רכישת בית חלופי אולם נמנע לעשות זאת כל השנים בטענה לחוסר באמצעים וגם נמנע מפינויים בפועל. לאחרונה רכש ממנו את השטח היזם יצחק תשובה אולם כדי לא להתעמת ישירות עם התושבים סוכם ביניהם כי את הליכי הפינוי ימשיך חכשורי.

דרישת התושבים היתה: עימדו בקריטריונים שנקבעו בזמנו. ביהמ"ש שלח את הצדדים , הלא שווים בכוחם לגישור שבפעול התנהל כמכבש לחצים על התושבים ופעל נגדם. לאחרונה הוצאו צווי פינוי נגד שלוש משפחות. ושניים מהם בוצעו הבוקר. |אבי

צפו בסרטון שובר הלב בו מבקש ציון נעימי הקשיש לשוב לביתו לאחר שהכוחות השליכו אותו ממנו: https://goo.gl/KPpKrm
לראיון עם שושנה נוריאל שפונתה הבוקר, רגע לפני: http://goo.gl/YZdHFT

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.