ששה סופ"שים ארוכים בשנה לא יתנו לנו כלום

ממשלת ישראל אשרה הצעת חוק להנהגת ששה סופי שבוע ארוכים בשנה. אין שום תועלת בהצעת חוק זו. על השמאל להוקיע את הצעת החוק ולהציע אלטרנטיבה מועילה יותר

מאת: קורט טוכולסקי

ממשלת ישראל אשרה הצעת חוק להנהגת ששה סופי שבוע ארוכים מדי שנה, פעם בחודשיים יום ראשון לא יהיה יום עבודה. חזקה על ממשלות ישראל מזה שנות דור שלא לעשות שום דבר שישרת באמת את האזרחים וכך גם הפעם. לפי ההצעה את השעות שירדו פעם בחודשיים נחזיר בשאר הזמן וכך שבעצם נעבוד יותר ולא רק שנעבוד יותר אלא גם שנעבוד בצורה לא יעילה, בימי עבודה יותר ארוכים. מה זה נותן? לא יותר מדי ובטח לא את מה שאנחנו צריכים.

בשנת 1936 נקבע בצרפת שבוע עבודה בין 40 שעות, 80 שנים אחרי הצרפתים עובדים פחות ואנחנו עובדים יותר. אם יש משהו שהשמאל צריך להבטיח לבוחריו כבסיס הוא מעבר לשבוע עבודה בן חמישה ימים ו-40 שעות לכל עובד ותגמול הולם על עבודה בימי המנוחה השבועיים (שישי-שבת לפי יום חופש חלופי ו-150% ביום שישי ויום חופש חלופי ו-200% בשבת וחג) נוסף על כך במקום לתת לנו עוד 6 ימי חופש תמורת עוד עבודה בשנה, הגיע הזמן שמספר ימי החופש הבסיסיים לעובדים בישראל יכפיל את עצמו ויתחיל ב-20. את זה לא נקבל כמובן ממשלות ימין, אבל על זה צריך להילחם. הגיע הזמן שבאוגוסט גם אנחנו נהיה בחופש ולא רק ילדינו.

מה יתנו לנו ששה סופ"שים ארוכים שבהם גם יום ראשון הוא חופש? קודם כל הם לא יתנו חופש לכל מי שעובד בשירותים. כי המטרה של ימי החופש הללו היא שנקנה יותר ונסייע לשפר את תמונת המצב הכלכלי המזעזעת שבו בצד יותר ויותר אנשים שעובדים במשרות חלקיות ובשכר מזעזע, הצריכה הפרטית הולכת ופוחתת. מימי החופש הללו ייהנו בעיקר עובדים מסודרים בשירות הציבורי ובחברות גדולות והשירות שהם נותנים לאזרחים יפגע פעמיים, גם בימים שהם לא יעבדו וגם בשירות הפחות טוב שהם יתנו בימים ארוכים. אלו לא יהיו ימי מנוחה אלא ימי סידורים, בקיצור לא באמת חופש.

הממשלה מתעקשת לתת לנו את מה שאנחנו לא צריכים כדי שהיא תוכל להמשיך ולמנוע מאתנו את מה שאנחנו כן צריכים. גם מקומות העבודה יפגעו כי הפריון הגם כך נמוך, בין השאר בגלל שעות העבודה הארוכות לשווא, ירדו עוד בימים יותר ארוכים. בתמורה ל"חופש" הלא נדרש הזה נצטרך לתמרן עוד יותר מול מסגרות לילדים ששעות עבודתם גם כך בקושי רב חופפות את שעות העבודה במשק.

מהממשלה הזו אין למה לצפות, וכאן בדיוק המקום ששמאל חפץ חיים ושואף לשלטון יכול לעשות את ההבדל. במקום לברך על המתנה המזיקה והמיותרת הזו שהממשלה רוצה לתת לנו על חשבוננו, השמאל צריך להוקיע את הניסיון הנואל ולהציב אלטרנטיבה. אנחנו לא צריכים ששה סופ"שים ארוכים בשנה, אלא שבוע עבודה מובטח של 40 שעות בחמישה ימים ולפחות 20 יום חופש בשנה (לא כולל ימי חגים). כך גם אנחנו לא צריכים חופשת לידה של שמונה ימים לאבות על חשבון ימי חופשה ומחלה, אלא חופשה נוספת בזמן לידה לאבות של שבוע או שבועיים. את כל זה יכול השמאל להציע, והגיע הזמן שזה יקרה.

במדינת ישראל יש פריון נמוך ולעומת זאת יש ימי עבודה ארוכים, יותר שעות עבודה לחודש מאשר ברוב מדינות ה-OECD  ומעט מאוד ימי חג וחופשה בתשלום. אולי לא נגיע בקרוב ל-30 שעות עבודה כמו בהולנד או לניסוי של 6 שעות עבודה ביום שעושים היום בהצלחה רבה בכמה מקומות בשבדיה, אבל כדאי שנגיע לפחות ל-40. עובדים לא מותשים, לא מוטרדים בטיפול בילדים ונתמכים אחרים בזמן שהם אמורים לעבוד, יתנו גם פריון יותר גבוה וממנו ייהנו כולם, עובדים ומעסיקים כאחד. את זה כמובן לא נקבל ממשלת הרוע הנוכחית, אז כדאי שנציע זאת במסגרת המאמץ להחליפה.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

2 Responses to “ששה סופ"שים ארוכים בשנה לא יתנו לנו כלום”

 1. שרון הגיב:

  תודה על המאמר,
  ראשית, לאמירתך ×›×™ "הם לא יתנו חופש לכל מי שעובד בשירותים" – החוק דווקא מתייחס לאלו שעובדים במקומות הפעילים שבעה ימים בשובע. לשם המחשה, אם שבוע העבודה מוגדר חמישה ימים והעבודה עצמה נמשכת שבעה ימים, ניתן להגדיר מספר ימי חופש שהמעביד מחוייב לתת בכל חודש, כפיצוי על עבודה ביום שבתון – בנוסף על פיצוי כספי על עבודה במשמרת.
  שנית, התייחסותך לכוונות של המחוקק איננה עיסוק בנושא אלא הסטת הדיון אל הכוונות שלו. אתה נמצא בתוך הראש של המחוקק? אכפת לך בכלל מה יש שם? או לחילופין, אתה עוסק בכלכלה, בפוליטיקה ובחברה – שאז, אתה אמור לעסוק בהשלכות של החלטות (או של הימנעות מקבלתן) בעולם הממשי.
  ואחרונה, האם הבשורה היא: הכל או כלום? או שתקבל מיד את כל מבוקשך, או שייפסל?
  לחילופין, האם יש פוליטיקאי שבו אתה תומך ואשר יוכל להשיג הכל ככל שיחפוץ ללא קואליציות, פשרות ומקח וממכר? אני מקווה שלא, כי אחרת יש שם למשטר שאתה חפץ בו. "דמוקרטיה" איננו אחד השמות האלה.
  בסיכומו של דבר: ראשית הגדרת ×›×™ שבוע העבודה בישראל ארוך מדי, ואחר כך פסלת חוק אשר מקטין את משך שבוע העבודה – לא את כל שבועות העבודה בשנה, לא באופן מושלם, לא כמו שהיית רוצה. כנראה נוח לך המצב כמות שהוא.
  ×›×›×” מגיעים לשלטון… בחיים שאחרי

 2. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולסקי, קל לתת עצות, קשה ליישם ועוד יותר קשה לקחת אחריות, מי ישלם על הוקאנס שאתה רוצה לסדר לעצמך? המעסיקים במשק? היזמים? בעלי ההון? הרי את הקבוצה הזו הסוציאליזם הישראלי חולב עד בלי סוף…

  ברשותך אצטט אשה גדולה:
  "The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money "
  אני סבור שכבר שמעת את ×–×” בעבר 🙂

Leave a Reply