חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחוזי נכות גבוהים במפרץ חיפה יותר מאשר בשאר הארץ

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 27.06.16 0:58

 אדריכל שמואל גלבהרט מתייחס אל הכתבה של יערה שפירא בגלי צה"ל על נתונים חדשים ומדאיגים של שיעורי הנכות הגבוהים באזור מפרץ חיפה לעומת אזורים אחרים בארץ, שפורסמה אתמול (26.6.2016)

להלן לשון הכתבה: "אחרי רצף נתונים ומחקרים בנוגע לשיעורי התחלואה הגבוהים במפרץ חיפה הנה עוד אחד, מדאיג במיוחד: ניתוח נתוני הביטוח הלאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2015, מצביע על כך שבחיפה יש יותר נכים, בעיקר בשל מחלות שונות.

שיעור מקבלי קצבת נכות בגילאי 20 ל-64 בנפת חיפה הוא אחד מ-15, שזה כ-27% יותר מת"א, וכ-47% יותר מירושלים. הנתון לא כולל תאונות עבודה. גם בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 19 הפערים עצומים: אחד מכל 59 ילדים מוגדר כנכה. כ-12% יותר מת"א, וכ-29% יותר מירושלים, סמנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות: "מקבלי קצבאות מביטוח לאומי, זה אומר שיש להם תחלואה יותר גבוהה מערים אחרות. בהינתן שאין סממן חיצוני לתחלואה יש להניח שהגורם הוא זיהום אויר".

עוד הסבירה כי לשיעור נתמכי הקצבאות בפריסה גיאוגרפית מקדם התאמה מדויק יחסית לשיקוף סכנות בריאותיות אזוריות, בפרט כאשר מדובר בנתוני זכאות בקרב ילדים.

מנהלת עמותת "אזרחים למען הסביבה", ליאורה אמיתי, קוראת למשרד הבריאות לפרסם מיד את כל הנתונים הנוגעים לתחלואה בחיפה. לדבריה "הנתון באמת חשוב והוא מצטרף לשורה של נתונים. האוכלוסייה בנפת חיפה משלמת מחיר גדול ולא יתכן שמשרד הבריאות מסתיר נתונים על עודפי תחלואה במפרץ חיפה".

מנגד, במשרד הבריאות דוחים את הניתוח שלפיו יש קשר בין שיעור הנכים הגבוה בנפת חיפה לבין שיעור התחלואה בה, ומוסרים: "מדובר בנתונים מנהליים של המוסד לביטוח לאומי המושפעים מגורמים רבים שאינם קשורים לבריאות, ולא ניתן להסיק מהם מסקנות"."

(עד כאן הדיווח. ההדגשות של שמואל גלבהרט)

להלן דבריו של אדריכל שמואל גלבהרט:

"תגובת משרד הבריאות מקוממת! איני מאמין שניתנה על דעתם של שר הבריאות מר ליצמן, והממונה על בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו. היתכן שאין קשר בין התחלואה החריגה לשיעור הנכים החריג? הייתכן שאין לכך קשר לזיהום האויר החריג? או אולי אין קשר בין זיהום האוויר, לריכוז התעשייתי החריג? בשטח של 4% מהמדינה מרוכזים 25% מהמפעלים המסוכנים והמזהמים, ו"אין קשר"? אלה רק "נתונים מנהליים"?

הרי הם תואמים בעקביות לכל מחקרי השנים האחרונות, מלבד הסקר האפידמיולוגי המוסתר מידיעת הציבור. אכן לתחלואה גורמים רבים, אולם בכל המחקרים הוכח שאזור חיפה ותושביו אינם נבדלים מערים אחרות בשום "גורמים אחרים", מלבד שניים:

התעשייה הפטרוכימית,

והזיהום הסביבתי.

אבל משרד הבריאות בשלו: "לא ניתן להסיק מסקנות". הנהלת בז"ן אפילו לא צריכה לנסח תגובה, רק לעשות "קופי-פייס" לתגובת משרד הבריאות. אקדים את המאוחר: נראה איך יגיבו כאשר נשלים ונפרסם בקרוב את נתוני התמותה החריגה שריכזנו. צפו לטלטלה."

שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.