חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת "לילות בעמידה" NUIT DEBOUT בצרפת נגד הרפורמה בדיני העבודה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 19.06.16 0:18

שחר פיינברג כותב על מחאת ה"לילות בעמידה", שהחלה בסוף מרץ והגיעה לשיא במחאת ה-14 ביוני. הציבור הצרפתי מוחה נגד הרפורמה שתשנה את יסודותיו התעסוקתיים של המשק הצרפתי

הרפורמה שמאיימת לטלטל את צרפת ולפלג אותה

יורו 2016, צרפת מוצאת את עצמה מארחת את טורניר הכדורגל על רקע מחאה עממית מהגדולות שידעה בשלושת העשורים האחרונים. המחאה פרצה בסוף חודש מרץ כשאלפי מפגינים השתלטו על כיכר הרפובליקה בפריז לאחר הפגנת מחאה נגד הצעת החוק לרפורמה בדיני העבודה. כיכר הרפובליקה הפכה לאסיפה עממית שקראה לעצמה Nuits debout, “לילות בעמידה”, בה כל ערב, בין השעות שש וחצות, התכנסו אלפי אנשים להתדיין בשלל נושאים חברתיים ופוליטיים, ובראשם הצעת החוק השנויה במחלוקת והשקפת העולם הפוליטית העומדת מאחוריה.

הרפורמה המקיפה באה לשנות את יסודותיו התעסוקתיים של המשק הצרפתי. אם תעבור, חברות יוכלו לעקוף חוזים קיבוציים ולהביא להחלת חוזים פנים-חברתיים; היא תאפשר פיטורין בגין עילה כלכלית גם  לחברה שלא נמצאת בקשיים כלכליים; היא משנה מן היסוד את אופן קביעת גובה פיצויי פיטורין; מאריכה את שעות העבודה השבועיות, והרשימה עוד ארוכה.

הממשלה הצרפתית מפעילה סעיף  טוטאליטרי אך חוקתי

הרפורמה באה אמנם מבית המפלגה הסוציאליסטית, אך משקפת את האג’נדה הליברלית של יוזמיה, הנשיא פרנסואה הולנד וראש הממשלה מנואל וולס. לרפורמה לא קיים רוב בקרב הציבור. על פי הסקרים האחרונים כשלושה רבעים מהאוכלוסיה מתנגדת לה. יותר מכך, בדלנים במפלגה הסוציאליסטית איימו להצביע נגד הצעת החוק, דבר שהביא את ראשי המפלגה השלטת להפעיל  בחודש שעבר באופן חריג את סעיף 49-3 השנוי במחלוקת. הסעיף מאפשר לממשלה להעביר הצעת חוק ללא הצבעה בבית המחוקקים. סעיף שהולנד התנגד לו בחריפות בטרם הפך לנשיא.

עד להעברת הצעת החוק בקריאה ראשונה בעזרת הסעיף 49-3, המחאה נסבה סביב תנועת “לילות בעמידה”, אשר התאספה בכיכר הרפובליקה בפריז ובכיכרות בכ-60 ערים אחרות ברחבי צרפת. כבר מראשיתה הכריזה התנועה כי איננה נתונה לאף קו איגודי או מפלגתי, שהיא מסרבת למנות מנהיגים ושאין לה דרישות כלפי ממשלה המייצגת שיטה רקובה לטעמה, הריהי הכלכלה הניאו-ליברלית. תנועת “לילות בעמידה” צברה תאוצה בחודש אפריל עם אסיפותיה ופעולותיה השונות ורוממה את השיח סביב הרפורמה מסוגיה נקודתית לכדי אירוע מכונן בתולדות המאבק החברתי הצרפתי. מטרתה המרכזית של התנועה הייתה שילוב המאבקים עם שאר התנועות והשחקנים החברתיים בצרפת בתקווה להביא לשינוי במאזן הכוחות במדינה שמוסדותיה הסוציאליים הולכים ונשחקים.

הצטרפות האיגודים למאבק והשבתת המדינה

בתנועת “לילות בעמידה”, בה הקו המנחה היה ונותר הרחבת המחאה, דחפו מצידם להצית שביתה כללית בקרב כלל האוכלוסייה הפעילה. אך למרות אהדה ותמיכה של רוב העם, עדיין נותרה התנועה מצומצמת מדי מכדי לגייס ולנייד מסה קריטית בקרב הפועלים והשכירים; והשביתות נותרו נקודתיות. מרכז הכוח של המחאה נדד אם כך אל עבר האיגודים.

כאשר הכריזה הממשלה באמצע מאי על השימוש בסעיף 49-3, החריפה תגובת האיגודים. אם במרץ ובאפריל האיגודים הסתפקו בהפגנות, מאמצע מאי הם התחילו להשבית עוד ועוד ענפים בתדירות הולכת וגוברת: עובדי חברת הרכבות השביתו חלקית את תנועת הרכבות הארצית פעמיים בשבוע, עובדי הדואר שבתו חלקית, ובמהרה הצטרף גם ענף זיקוק הנפט ששבת בעוצמה יתרה ואף הביא במשך כעשרה ימים למחסור בנפט בצפון המדינה. לאחר גל השביתות הראשון, הצטרפו גם עובדי חברת החשמל אשר העבירו מאות אלפי בתים לתעריפים מוזלים, וגם ענף התברואה השובת חלקית בערים הגדולות.

להמשך קריאה ב"הכלכלה האמיתית"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.