postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מבקשי מקלט – מדיניות "כיבוי השריפות" מחמירה את מצב תושבי תל-אביב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבקשי מקלט – מדיניות "כיבוי השריפות" מחמירה את מצב תושבי תל-אביב

נושאים זכויות אדם, רווחה ושירותים חברתיים ב 9.06.16 0:09

ארגוני זכויות אדם בוועדת הפנים של הכנסת: מאבק המדינה במבקשי המקלט פוגע בהם ובתושבי שכונות דרום תל אביב כאחד

נציגי הארגונים המסייעים למבקשי המקלט הציגו היום (ד') בדיון ועדת הפנים של הכנסת נתונים שמוכיחים כי המדינה אינה משקיעה כמעט בשכונות דרום ת"א באופן ישיר וכי מדיניות "כיבוי השריפות" של המדינה בנושא מבקשי המקלט מחמירה את מצבם של כל תושבי האזור כולם. "הגדר בגבול, מתקן חולות, המגבלות על התעסוקה וההרחקה למדינות שלישיות – כולם מופעלים כבר שנתיים ומצב השכונות בדרום ת"א לא השתפר, אלא החמיר", אמרה חן בריל אגרי מאמנסטי אינטרנשיונל ישראל. מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה: "גם את מי שדוחים לא ניתן לגרש בכפייה"

המדיניות הממשלתית הנוכחית לטיפול במבקשי המקלט מגבילה את יכולתם לנהל חיים מחוץ לתל אביב, משמרת את המצב הקיים בשכונות דרום העיר ואף מחריפה אותו. כך הבהירו היום נציגי ארגוני זכויות אדם שמסייעים למבקשי המקלט בדיון ועדת הפנים של הכנסת.

גם חלק מחברי הכנסת שהשתתפו בדיון הציעו שהפתרון היעיל והנכון הוא פיזור מבקשי המקלט האריתראים והסודנים בארץ באמצעות עידוד העסקתם ומתן גישה לשירותי בריאות ורווחה מחוץ לת"א. ח"כ יעל גרמן אמרה כי: "הפתרון למבקשי המקלט הוא גם הפתרון לתושבי דרום תל-אביב, הפתרון הוא פיזור".

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, קרא לממשלה להתייחס לעובדה שבדרום ת"א חיים זרים רבים שאינם אריתראים וסודנים, מהגרי עבודה ותיירים שאשרתם פגה, ואילו הממשלה מתעלמת מבעיה זו ונמנעת מלטפל בה. בן עמי הדגיש בעצמו ש"גם כל מי שאנחנו דוחים אנחנו לא יכולים לגרש בכפייה – אף מדינה בעולם, כולל ישראל, לא מחזירה לסודן ואריתריאה".

ח"כ דב חנין הוסיף והדגיש בדיון ש"אוכלוסיית האריתראים והסודנים בישראל מהווה רק 20% מכלל האוכלוסיה הזרה השוהה שלא כחוק".

טוגוד, מבקש מקלט מדרפור, אמר בדיון כי "כשיצאתי מסהרונים בשנת 2011 קיבלתי מהרשויות כרטיס אוטובוס לדרום ת"א. רק באוקטובר 2013 הצלחתי להגיש בקשת מקלט. עד היום לא קיבלתי תשובה מהמדינה".

לפי נציגי הארגונים (פירוט הרשימה בסוף) במסגרת המדיניות הנוכחית, הממשלה אינה משקיעה כמעט דבר בקידום שכונות דרום תל-אביב באופן ישיר. למשל, תגבור שירותי הרווחה, השקעה בחינוך, בבריאות ואפילו בשירותי שיטור נאותים – כולם אינם כלולים במדיניות זו, שמתבססת אך ורק על "כיבוי שריפות" וטיפול במקרי חירום. בנוסף, השירותים המעטים הזמינים למבקשי המקלט נמצאים רובם בדרום תל אביב, מה שמגביר את תלותה של הקהילה בשכונות האזור. במקביל, ישראל היא המדינה היחידה שלא מכירה באריתראים וסודנים כפליטים, כשאחוז ההכרה באריתראים עומד על 87% ושל סודנים על 63%. חן בריל אגרי, ראש קמפיין מבקשי מקלט באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אמרה: "כל עוד ממשיכים לדחות בקשות מקלט ומשאירים את כולם כאן בלי זכויות ובלי גישה לשירותים בסיסיים, הם תלויים במעט שקיים רק בדרום תל-אביב. רק שם יש מרפאה, שירותי רווחה, פעוטונים. זה המקום היחיד בו המדינה מאפשרת להם לחיות".

ח"כ מירב מיכאלי הוסיפה: "המחנה הציוני הגיש הצעת חוק טובה להתמודדות עם הבעיות של דרום ת"א, זאת בניגוד לממשלה שלא מציעה דבר כבר שנים".

לכן, קראו נציגי הארגונים היום בכנסת לממשלה לבטל את פרק ד' לחוק למניעת הסתננות, שמכוחו מופעל מתקן "חולות", ולפעול לפיזור אפקטיבי של מבקשי המקלט בארץ באמצעות שורת צעדים פשוטים, בהם מתן רישיונות עבודה כדין ועידוד העסקת מבקשי מקלט, בעיקר מחוץ לתל אביב, על חשבון הבאת מהגרי עבודה נוספים. כמו כן על הממשלה לפעול למתן שירותי בריאות ורווחה בסיסיים למבקשי המקלט ברחבי הארץ וליישם באופן מיידי את מסקנות דו"ח מבקר המדינה בנושא. במקביל, על המדינה להשקיע בתשתיות בשכונות דרום תל אביב, להסדיר את האכיפה באזור ולבחון את כל בקשות המקלט ולהכריע בהן בהתאם למקובל בעולם.  

חן בריל אגרי, ראש קמפיין מבקשי מקלט ופליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, הוסיפה בתום הדיון כי: "גם היום הממשלה ממשיכה לברוח מאחריותה לטיפול בדרום ת"א ובמבקשי המקלט. היא מציגה שוב את אותם 'פתרונות' כושלים שבמשך שנתיים לא עובדים אלא רק ממשיכים לפגוע במבקשי המקלט ובתושבי השכונות, כמו כליאה במתקן חולות והרחקה למדינות שלישיות. שוב המדינה מציגה את השקרים שמבקשי המקלט אינם פליטים, אף על פי ששאר העולם ממשיך להכיר בהם כפליטים בשיעורים הגבוהים בעולם. רק הסדרת מעמד האריתראים והסודנים תאפשר את פיזורם בארץ ותהווה פתרון יעיל וארוך טווח לכולם".

הודעה מאת גיל נוה, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל בשם

רופאים לזכויות אדם| המוקד לפליטים ומהגרים  | א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל  | אמנסטי אינטרנשיונל ישראל | האגודה לזכויות האזרח בישראל | קו לעובד |  ARDC –  המרכז לקידום פליטים אפריקאים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.