חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יום העיוור – המדינה לא רוצה לראות את בעיות העיוורים

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 6.06.16 0:35

ה-6 ביוני הוא יום האנשים העיוורים וכבדי ראיה. מדינה מודרנית נדרשת לספק מענה מתאים לאוכלוסיות עם צרכים ייחודיים. כותב המאמר, שהוא כבד ראייה בעצמו, כותב על הבעיות, על דו"חות מבקר המדינה ועל מה שהמדינה צריכה לעשות עבור אוכלוסיה זו

מאת: אשר רוכברגר

ב- יום ב'  06/06 יצוין בפעם ה6 הBLIND DAY – יום של האנשים העיוורים וכבדי ראיה.

הבליינד דאי אינו יום התרמה, כי אם יום להגברת המודעות לקהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראיה בישראל. בין מטרותיו – חשיפת הציבור הרחב לחברי הקהילה, הצגת יכולות ומסוגלות של אנשי הקהילה בכל אחד מתחומי חיים, לנפץ סטיגמות ודעות קדומות, להבין שכולנו שווים ולכולנו מגיעות זכויות שוות ועוד. לאנשי קהילת העיוורים יש רצון לחיים נורמאליים ושלווים, הם שואפים להתקיים בכבוד ולחיות כמו כולם, לא מבקשים שילוב מתוך רחמים, אלא מתוקף חוקים בלבד.

בדו"ח מבקר המדינה 66 א' משנת 2015 "היבטים במערך השירותים לאנשים עיוורים", כתוב " לאנשים עיוורים צרכים ייחודיים, הנדרשים להם לתפקודם היומיומי בתחומים רבים. ואכן מדינת ישראל מספקת ומממנת מגוון שירותים לאנשים עיוורים מלידה ועד זקנה בתחומים כגון שיפור התפקוד העצמאי, החינוך, התעסוקה והפנאי.

עם זאת, בדו"ח עולים ליקויים במתן שירותים אלה לנזקקים להם, ועל  המדינה לתקנם. נוסף על כך, נשוב ונציין את ההמלצה שהובאה בדו"ח המבקר מ-2014 בנושא פעולות הממשלה לשילובם של אנשים עם מוגלות בתעסוקה, בדבר הצורך לדון באפשרות לחקיקת חוק שיקום, אשר יקבע את הנורמות ואת אמות המידה לטיפול בעניינם של אנשים עם מוגבלות, שכן הזכאות לקבלת רבים מן השירותים שניתנים לאנשים עם מוגבלות ובכללם עיוורים, לא נקבעה בחוק. פעולות אלא נדרשות כדי להבטיח את זכויותיהם של אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות ולקדם את שילובם המלא בחיי החברה והמדינה" (עמ' 381 לדו"ח)

זה גם זמן להיזכר בכמה דברים, שהם אולי פחות חגיגיים, אבל אותם העיוורים וכבדי ראיה סובלים מהם כל השנה. למרות שהאנשים האלה כמובן שייכים לאנשים עם מוגבלויות, הם " מופלים לרעה בישראל –לעומת מוגבלויות אחרות", כך האשימה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח"כ עו"ד קארין אלהראר בדיון שהוקדש לנושא בוועדה בשנה שעברה (גם אני נכחתי באותו הדיון) . מאז עברה שנה ושום דבר לא השתנה.

על פי הנתונים הסטטיסטיים המעודכנים, נכון לשנת 2014, חיים בישראל קרוב ל24000 עיוורים וכבדי ראיה, שזה בערך 0.3% מכלל האוכלוסייה. הרוב המכריע הוא מגיל 19 ומעלה, כאשר יש יחס כמעט זהה בין גברים לנשים.  שיעור העיוורים בגיל העבודה שעובדים עומד על כ17% -שיעור זהה יחסית לשיעור המועסקים מבין מקבלי קצבאות הנכות. שכרם החודשי הממוצע של העיוורים המועסקים עומד על כ3400 ₪ (נתונים נכון לשנת 2013).

קיימות מספר בעיות שמיוחדות לציבור העיוורים, שבמשך שנים המדינה גוררת רגליים מטיפולה.

 • דמי ליווי לעיוורים שמשמשים כסיוע בניידות (כי מן הסתם לבן אדם כזה יותר קשה להתנייד מאשר לבן אדם רגיל, בין היתר לצרכי העבודה) הם בשיעור של עד 900 ₪ לחודש והרבה יותר נמוכים מקצבת ניידות שמשולמת לנכים עם בעיות ניידות כמו נכי גפיים וכו', שהיא בגובה 2500 ₪, שמעוגנת בהסכם בין משרד האוצר לביטוח הלאומי. בהסכם ניידות עיוורים ממודרים לחלוטין. למה? ככה, גם מנהלת שירות לעיוור, ד"ר אילנה גלייטמן הודתה באותו דיון, שגם במשרד הרווחה לא יודעין מתי ועל סמך מה נקבע אותו הסכום. כל מי שמתעוור בגיל הפנסיה בכלל לא זכאי לדמי ליווי.
 • שר"מ –קצבת שירותים מיוחדים. מטרת הקצבה היא לסייע לאנשים עם מוגבלות שמתקשים בביצוע פעולות יום יומיות. זכאות לקצבה נקבעת לפי מבחני ADL ולאחרונה הוכנסו מבחנים חדשים של הוועדה בראשות פרופ' בן יהודה (מבחן הIADL). הבעיה היא שלרוב העיוורים מאוד קשה, עד בלתי אפשרי לצבור את הניקוד הדרוש כי המבחנים האלה לא מותאמים לבעיות של העיוורים. מה לעשות- ברוב המקרים בן אדם עיוור שולט בסוגרים, יכול להתרחץ ולהתקלח לבד, לבוש ולפשוט בגדים. הוא גם מתמצא במציאות (יודע איפה הוא נמצא, איזה יום היום וכדומה) ולכן הוא נפסל. זה שהוא לא יכול לראות מה צבע הבגדים שהוא לובש והאם הם תואמים זה לזה ויכול להיפגע בחוץ או אפילו במטבח ועוד המון סכנות שעורבות לו, זה לא נלקח בחשבון. אז במקרה הטוב, בן אדם עיוור יכול לקושש נקודות שמקנות לו 50% מקצבת שר"מ. כתוצאה מכך הוא מודר מהרמה שמזכה אותו בהטבות בחשמל ובמים, רכב ללא מיסים, תו חניה ועוד כמה דברים.
 • גם לגבי הזכאות לדיור ציבורי על פי הנהלים הקיימים העיוורים מופלים לרעה. כמו כן, העיוורון לא נכלל במסגרת הנכויות שמחייבות את רשות מקרקעי ישראל להקצות מכסה לנכים בכל מכרז.
 • ציוד עזר לעיוורים, קיים ציוד עזר מגוון שהוא חיוני לתפקוד יום יומי של העיוורים הן בחיים הפרטיים והן בתעסוקה למי שעובד. הוא כולל גם ציוד ממוחשב, טלפונים חכמים, צגי ברייל, תוכנות הקראה ועוד כמה אביזרים מיוחדים שמקלים על חיי העיוורים ומשפרים את איכותם. הבעיה שבד"כ כל ציוד עזר הזה הוא די יקר ועם בלאי גבוה וצורך בשדרוגים, ולכן העיוורים זכאים לסבסוד. נכון להיום המדינה מסבסדת לעיוור כל סוג של ציוד עזר פעם אחד בחיים. כמובן שיש צורך בהרחבת הסבסוד לפעם בכמה שנים (5-7, תלוי בסוג הציוד), סבסוד כזה גם יכול להקל על האנשים העיוורים.
 • נגישות בהיבטיה השונים. המרחב הציבורי בארץ עדיין מאוד לא נגיש לעיוורים מבחינת שילוט, תחבורה ציבורית, מכשולים ונגישות מבני ציבור. לאט-לאט נעשים שיפורים, אבל מטבע הדברים, כיוון שמדובר בתחום שבחלקו הגדול קשור לרשויות מקומיות, מי שהתמזל מזלו והוא תושב רשות מקומית חזקה- מרוויח ומי שלא, אז לא. בימים האלה, מספר ימים לפני חג מתן תורה, אי-אפשר שלא להזכיר את הציווי המפורש "ולפני עיוור לא תיתן מכשול". אז יכול להיות שהנגישות הופיעה בכלל לראשונה בעולם בתורה.
 • סקר צרכים האחרון שיזם משרד הרווחה בנוגע לאוכלוסיית האנשים העיוורים נערך בשנת 1996 דהינו לפני כ20 שנה.

אני לא מתיימר להקיף את כל הבעיות, גם יותר פנים קהילתיות, אלא להציג תמונה כללית. היתרון של הקהילה אולי שלעומת אנשים עם מוגבלויות ששייכים לסוגים אחרים של מוגבלות, לחברי הקהילה שלנו יש ארגון גג שלפחות מתיימר להציג אותנו בפני הממסד ולדאוג לשינוים הדרושים. בנימה אישית אציין, שמאז שהכרתי את ארגון הגג מלפני 5 שנים, אני לא יכול לומר ולא מרגיש שלפחות ב5 השנים האחרונות, הוא נחל הצלחות רבות. ההסברים לכך יכולים להיות שונים, תלוי בעיני המתבונן, אבל זו השורה התחתונה.

לאחרונה, מנכ"ל מרכז לעיוור החדש, ניאות ( לאחר שבשנה האחרונה התקיימה פעילות מאומצת בעניין ע"י מספר גורמים בקרב אנשים עם מוגבלויות ובראשם עמותת "נכה לא חצי בן אדם") לתמוך בשם המרכז במאבק להעלאת קצבת הנכות לגובה של שכר המינימום. לדבריו "יש בהצעה זו הגיון רב, שכן כשחוקק חוק שכר המינימום ונקבע גובהו, נקבע אגב כך שעל מנת שאדם יחיה בכבוד במדינת ישראל, עליו להשתכר, לפחות, שכר זה. אין סיבה לחשוב שאדם עם מוגבלות, אשר הכנסתו מקצבת נכות יכול להתקיים בכבוד, מפחות משכר זה. המרכז לעיוור בישראל תומך באמירה זו ובמאבק צודק זה!".(איגרת המנכ"ל 29.05.2016).

בסיכום לדו"ח הביקורת ציין מבקר המדינה:

"מדינת ישראל נותנת ומממנת מגוון שירותים לאנשים עיוורים מגיל לידה ועד גיל זקנה בתחומים שונים של חיי האדם, ובהם שיפור התפקוד העצמאי, חינוך , תעסוקה ופנאי.

הביקורת העלתה ליקוים באופן שבו ניתנים השירותים אלא לנזקקים להם: משרד הרווחה לא יזם ולא ערך מיפוי של צורכי האנשים העיוורים בעשרים שנים האחרונות. הגופים האחראים למתן שירותים לאנשים עיוורים, ובהם השירות לעיוור שבמשרד הרווחה, משאד החינוך ומשרד הכלכלה, לא עשו די כדי אוכלוסיה זו תוכל למצות את זכויותיה ולהפיק את המרב מהשירותים הניתנים לה: תלמידים רבים לא קיבלו את הערכות הטכנולוגיות שלהן הם זכאים; השירות לעיוור לא מיפה ולא בחן את הסיבות לאי-מיצוי זכות לקבלת הדרכה שיקומית ואת האפקטיביות של תכניות השיקום התעסוקתי; ונמצאו ליקוים בפעולות משרד הכלכלה להגדלת מספר המעסיקים שיקבלו מימון להתאמות לעובדים עיוורים. כמו כן הפיקוח של משרד הרווחה על השירותים שבאחריותו לוקה בחסר במידה רבה, דבר שאף הוא עלול לפגוע בזכויות האנשים העיוורים ולהגביל את יכולתם להשתלב בחברה.

מדינה מודרנית נדרשת לספק מענה מתאים לאוכלוסיות עם צרכים ייחודיים כדי לאפשר להם להשתלב בחברה ולמצות את יכולותיהן, ובכלל זה אוכלוסיית האנשים העיוורים, שאיכות חייה תלויה במידה ניכרת בהיקפם ובאיכותם של השירותים שהיא מקבלת כמענה לצורכיה. על הגופים המופקדים על מתן השירותים,, ובראש ובראשונה השירות לעיוור שבמשרד הרווחה, לבחון את הצרכים העדכניים של אוכלוסיית העיוורים ולפעול להגדלת שיעור המיצוי של זכויותיהם ולהגברת השימוש שהם עושים בשירותים שבאחראיות גופים אלה כמפורט בדוח זה".

הגיע הזמן שהמדינה תפקח את עיניה, תיישם את המלצות המבקר ותתקן את הליקויים וכל זה ע"מ  לשפר ולהיטיב את חייהם של העיוורים וכבדי ראיה בארץ.

גילוי נאות: הכותב מוגדר ככבד ראיה ע"י שירות לעיוור במשרד הרווחה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  קבוצה גדולה של לקויי ראיה, רובם קשישים, איננה יכולה לקבל אפילו שירותים שמגיעים לה לכאורה בדין.

  אחריות ישירה של המדינה לטיפול בקבוצה הזאת היתה מגדילה את עצמאותם וחוסכת הרבה כסף, שלא לדבר על כבודם של בני אדם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.