רדיפות הימין והחרם – איך פועל "אם תרצו" להדרת מרצים ישראלים מהאקדמיה

ארגון "אם תרצו" מפרסם דו"×— רדוד וממוחזר, עיתונות הימין נותנת את הפרסום והח"×› התורן מזמן דיון דחוף בכנסת. כך עובדים מסעות השיסוי – הפעם נגד חוקרים ישראלים באקדמיה

מאת דליה בלומנפלד

ארגון הימין "אם תרצו" פתח ביוזמה חדשה לסילוק מרצים, בעלי השקפה שונה משלו, מן האקדמיה הישראלית. לצורך ×–×” הוא פרסם דו"×—, כביכול אקדמי,  המציג מידע על החרם של ×”-BDS , מדביק למידע שמות של מרצים ישראלים וממליץ לנקוט פעולה נגדם. (להלן הדו"×—) ציטוט ×–×” משקף אחת ממטרות הדו"×— באצטלא של שמירה החופש האקדמי –  ההמלצה לפטר מרצים ישראלים: 1 ". אנו ממליצים למועצה להשכלה גבוהה ולעומד בראשה – שר החינוך – לעמוד על כך שהאוניברסיטאות והמכללות יפטרו לאלתר מרצים ישראליים המקדמים חרם אקדמי על ישראל- בעודם עובדים במוסדות ציבור אקדמיים ישראליים." (עמ' 15 בדו"×—)

ההתנהלות עם הדו"ח של "אם תרצו" (ראו ויקיפדיה) חושפת שיטת פעולה לסילוק בעלי תפקידים שדעותיהם שונות מאלו של "אם תרצו" ושל הימין הקיצוני. השיטה מבוססת על שיתוף פעולה בין המגזר השלישי, תקשורת וחברי כנסת.  ארגון בצד הימני של המפה מפרסם תחקיר או דו"ח. התקשורת הימנית מפיצה כתבות אודותיו. חבר כנסת מהצד הימני של המפה הפוליטית מבקש דיון באחת מוועדות הכנסת. במקרה הנוכחי, ארגון "אם תרצו" פרסם דו"ח. החינמון "ישראל היום", שכל קיומו נועד להאדיר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו והשקפותיו הימניות, פרסם שתי כתבות בעניין הדו"ח. ח"כ עודד פורר מהמפלגה הימנית "ישראל ביתנו" ביקש דיון בוועדת החינוך.

החינמון "ישראל היום" פרסם כתבה שכותרתה: "מאחורי חרם אקדמי בארה"ב: 20 ישראלים". הכתבה אמורה לחזק את הכתוב בדו"ח של "אם תרצו" ולהציג את המרצים כאויבי מדינת ישראל הכורתים את הענף עליו הם יושבים. זאת בהקשר לכוונת אגודת האנתרופולוגים האמריקנית להחרים את ישראל. הכתבה מציינת שמות של עשרים מרצים ששלחו מכתבים לאגודה האמריקנית.

בכתבה מצוין כי "בנובמבר 2015 התקבלה באסיפה השנתית של האגודה החלטה לקיים הצבעה בין כלל חבריה על הטלת החרם על ישראל. בהצעת ההחלטה נכתב בין, השאר, כי "במשך עשורים, למרות גינויים מהאו"ם ומגופים בינלאומיים, מונעת המדינה הישראלית מהפלשתינים את זכותם הבסיסית לחופש שוויון והגדרה עצמית באמצעות טיהור אתני, קולוניזציה, הפליה וכיבוש צבאי. ישראל מונעת את זכות הפלשתינים לחינוך בכך שהרסה אוניברסיטאות ובתי ספר פלשתיניים בהפצצות צבאיות".

האגודה האנתרופולוגית האמריקנית, המאגדת כ-10000 חברים, אינה אויבת מדינת ישראל. היא מביעה התנגדות למדיניות הכיבוש הישראלית בשטחים הכבושים ונוקטת פעולה נגד מדיניות זו. התנגדות למדיניות הכיבוש אינה התנגדות למדינת ישראל ואינה התנגדות לקיומה, אלא להיפך, מאבק לקיים אותה כדמוקרטית ונאורה. הצגתה כאויבת המדינה והצגת 20 המרצים התומכים בה ומתנגדים למדיניות המפעילה שלטון צבאי בשטחים כאויבי המדינה, היא הטעייה והשטחת הדיון הציבורי המעוניין להציג את התמונה בצבעי שחור לבן. כל מי שמתנגד למדיניות הישראלית הנוכחית הוא אויב המדינה

תגובות האוניברסיטאות שמופיעות בכתבה הן חלק משיח שפוי ומתייחסות לעובדה שבישראל קיים חופש אקדמי וזכותם של מרצים להביע דעותיהם באופן אישי. הן עצמן מתנגדות לחרם על ישראל.

באותו כיוון של הטעייה פעל גם חבר-הכנסת עודד פורר ממפלגת "ישראל ביתנו", הידועה בהשתלחויותיה הגזעניות המונעות דיון דמוקרטי ומורכב, ושלח מכתב ליו"ר ועדת החינוך המבקש לכנס את ועדת החינוך. החינמון "ישראל היום" פרסם גם על כך כתבה המסייעת לקמפיין ההשתלחות במרצים תחת הכותרת: "הישראלים שמאחורי החרם". המרצים בכתבה זו מוצגים כאויבי האוניברסיטאות בהן הם מלמדים. על הכנסת להתכנס לפעילות נגדם. האמת כמובן הפוכה. מרצים שמביעים דעותיהם במסגרת החופש האקדמי הקיים עדיין במדינת ישראל תורמים לאיכותו האינטלקטואלית של השיח הציבורי במדינה ומאדירים את אופייה הדמוקרטי. הניסיונות להשתיק את השיח הם ניסיונות לסתום פיות ולהטיל מורא על מרצים ועל אזרחים, תהליך שמכרסם בדמוקרטיה הישראלית.

פרטי הכתבה בחינמון  מעידים על שיטת הפעולה המשקפת שיתוף הפעולה בין "אם תרצו", "ישראל היום" וחברי-כנסת. במקרה זה, חבר-הכנסת עודד פורר. עודד פורר, בפירוט הבקשה לדיון בוועדת החינוך, מציג את המרצים כאויבים הפוגעים במדינת ישראל ובמעמדה. על כן, לא ייתכן שהמדינה תשלם שכרם הממומן מכספי משלם המסים.  זו אינה אמת. המרצים אינם אויבים. הם אינם פוגעים במדינת ישראל אלא להיפך. אוהבים אותה ומנסים לשמור על מעמדה כדמוקרטיה מכובדת במשפחת העמים ולמנוע את תהליך בידודה באמצעות חרם בינלאומי המשקף התנגדות מדינות נאורות למדיניות כיבוש לא הומאנית. רבים ממשלמי המסים תומכים בשמירה על מעמדה המכובד של ישראל, והתנהלות המרצים משקפת עמדות של רבים מהם. האם ראוי שכספי משלם המסים יוקדשו רק למימון ההתנחלויות ולא יושקעו באוניברסיטאות המקיימות את נורמת חופש הביטוי?

תגובתו של מנכ"ל "אם תרצו" למכתב ח"כ עודד פורר הוא הוכחה לקיומה של שיטת פעולה המשקפת שיתוף פעולה בין ארגון אזרחי, עיתון לא עיתון, שופרו של ראש-ממשלה וחבר-כנסת מהימין. הכתבה בסיומה מציינת שמנכ"ל עמותת "אם תרצו" ברך את ח"כ עודד פורר על כי החליט לקדם את נושא הפוליטיזציה הגוברת באקדמיה בעזרת דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת.

וכל הקמפיין הזה מבוסס על דו"ח שאינו עומד כלל וכלל בקריטריונים של דו"ח אקדמי והיה נפסל לו היה מוגש לבדיקה באקדמיה. בדו"ח מופיע שימוש גס בטרמינולוגיה של "אם תרצו", הנמנעת מתאור מדויק של פעילות הארגונים ומסווגת כארגונים "שתולים" או "אנטי-ישראלים", מן הראוי לציין בהקשר זה כי עורך הדו"ח הוא ד"ר למדעי-המחשב. אבל מטרתו של הדו"ח ברורה, לרדוף אחר כל מי שאינו תומך בעמדות הימין, לאיים על פרנסתו, להניא אזרחים מלהביע דעה, ליצור מורא בציבור, ליזום מהלכי חקיקה אנטי דמוקרטיים ולהפוך את מדינת ישראל ממדינה דמוקרטית הומאנית למדינה חשוכה.

לעיון בדו"ח:
דוח של אם תרצו נגד מרצים ישראלים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “רדיפות הימין והחרם – איך פועל "אם תרצו" להדרת מרצים ישראלים מהאקדמיה”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    אורוול במיטבו.

  2. מערכת עבודה שחורה הגיב:

    ועדת החינוך תקיים דיון על הנושא ביום רביעי 8 ביוני.

Leave a Reply