postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עבודת המלצרים – אין תנאים אז למה שיהיו עובדים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עבודת המלצרים – אין תנאים אז למה שיהיו עובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 15.05.16 0:52

מחסור במלצרים הוא פתח ללחץ לייבא עובדים זרים. במקום זאת, מן הראוי להתייחס אל מלצרות כמקצוע עם תנאי עבודה ושכר בסיסיים, ואז ישראלים רבים יסכימו לעבוד במלצרות

מאת: קורט טוכולסקי

מעסיקים בתל אביב מלינים שאין מספיק מלצרים. האמת אני לא מבין איך זה לקח כל כך הרבה שנים לצעירים בתל אביב להבין שיש מקצועות לא מעטים שמרוויחים בהם יותר ונשחקים בהם פחות. רק לאחרונה הועלתה בידי חה"כ דב חנין הצעת חוק זכויות המלצרים, הצעה שעצם הצעתה מעידה על כך שיש תחום עיסוק שבו קבלת התנאים הבסיסיים כרוכה בחקיקה נפרדת. זאת כיוון שעל המלצרים במדינת ישראל הריבונית לא חלו מעולם לא חוק שכר מינימום ולא חוק שעות עבודה ומנוחה. לעומת זאת, כל מני הסדרים בזויים כמו התלמדות חלו עליהם גם חלו ומצפים ממלצרים לעבוד על טיפים תמורת ההבטחה, שמה שהם מקבלים כטיפ יהיה שלהם בלי הבטחה של שכר מינימום והפרשות כדין. אז בזמן שהמעסיקים בענף המסעדנות התנגדו כמובן לחקיקת חוק זכויות המלצרים, הם מלינים על כך שאין מספיק אנשים שששים לעבוד בתנאים של עבדים.

העבודה במלצרות בישראל לא השתנתה הרבה מזה שנים. זוהי עבדות מודרנית, בדומה לזו שתיאר אורוול בספרו "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון", רק בלי שכר בסיס. המלצר הוא עבד והוא כבר אפילו לא נהנה מזה שבמטבח יש עבדים במצב יותר גרוע כמו שוטפי הכלים מאריתריאה.

אני מתאר לעצמי למה זועקים בעלי המסעדות, הם רוצים עובדים זרים. ככה זה תמיד, מי שמתעמר בעובדים שלו ולא מוכן לשלם, תמיד יזעק כדי שיתנו לו עבדים מחו"ל שאפשר לנצל אפילו יותר מהעובד הישראלי. בכל מקום בעולם המפותח נוכל למצוא במסעדות מלצרים בכל הגילאים שמתייחסים לעבודתם לא כאל חלטורה בזמן הלימודים שעושים באין ברירה כי זה מה יש, אלא כאל מקצוע. רק בישראל הפכנו את המלצרות לעבדות לצעירים, לעוד דרך לחנוך את הדור הבא שישראל היא מקום מחורבן ופוגעני. הגיע הזמן לשנות.

מלצרות היא מקצוע והיא צריכה לתת תנאים בסיסיים כמו שכר והפרשות כדין לעובדים. אדם שהתחיל למלצר אחרי צבא צריך לדעת שעד שהוא יגמור ללמוד כבר תהיה לו קרן השתלמות יפה ושהוא כבר מפריש לקרן הפנסיה שלו (למקרה שיום אחד לפנסיה תהיה משמעות אבל זה כבר סיפור אחר). מלצר צריך לדעת שיום העבודה שלו הוא בן 8 שעות ושהמשמרות שלו לא יכולות להתאדות או להתארך באופן שרירותי. מלצר צריך לדעת שיש ימי מחלה ותשלום במקרה של תאונת עבודה או מחלה ושיש ימי חופש ותשלום נוסף על עבודה בסופי שבוע וחגים. מלצר צריך לדעת שעל כל דקה בעבודה יש תשלום. רוצים בעלי המסעדות שלמלצרים תהיה הכשרה בסיסית? שיציעו דרך שירות התעסוקה קורס של שבועיים מבוא למלצרות (תשלום דמי אבטלה כהכשרה מקצועית) אין מקום לניצול של הכשרה כל פעם מחדש בעבודה תמורת כלום.

המערכת הקפיטליסטית בישראל היא מערכת של ניצול. לא תמיד מדובר בטייקון ענק שמנצל אלפי עובדים, אלא בהרבה מקרים – בבעל עסק קטן שחלק מההישרדות שלו היא באמצעות ניצול העובדים המעטים שלו. זה נכון בחקלאות, זה נכון במסעדנות, זה נכון בעסקים קטנים. ככה זה כשמדינה מעניקה מתנות לעושקים הגדולים, אבל עושקת עסקים קטנים תוך שהיא מאפשרת להם, כאמצעי ריכוך של המכה לעשוק את עובדיהם. בעושק צריך להילחם. מלצרים, כעובדי חקלאות כשכירים בעסקים קטנים בתחומים אחרים, לא צריכים לשאת בנטל ההישרדות של עסקים קטנים והאמת, בחלק גדול מהמקרים זאת אפילו לא הסיבה האמתית לעושק.

הסיפור כתמיד פשוט. אם לא יעשקו את העובדים ולא יאפשרו תחרות בלתי הוגנת באמצעות עבדות של זרים יהיו מלצרים ישראלים, יהיו פועלי בניין ישראלים, יהיו אפילו עובדי חקלאות ישראלים. הקפדה על שעות העבודה והמנוחה וחופשות, על שכר מינימום והפרשות כחוק, על תנאי בטיחות וגהות ועל יציבות תעסוקתית, שלא לדבר על הסכמים קיבוציים שיבטיחו זכויות נוספות, יביאו עובדים. המשך העושק והניצול ירחיקו עובדים. זה הזמן לחוקק את חוק זכויות המלצרים ולהגביר את האכיפה של חוקי העבודה השכר והבטיחות והגהות בכל המשק כולו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נכחתי פעם בדיון בית דין לעבודה. מלצרית מול המעסיק.

  הדיון כולו התנהל תחת ההנחה שהעובדת זכאית לכל הזכויות והמעסיקים נדרשו להוכיח שפעלו בהתאם ולא כפי שטענה המתלוננת.

  במסדרונות הסתובב עוה"ד שלהם שיעץ להם, כל פעם שביקשו הפסקה. בסוף הוא אמר להם שאם הם ממשיכים לשקר הוא עוזב את המקום.

  מתוך הדיון עצמו היה די ברור שהרשמת קולטת שהם משקרים. ונדמה לי שהעובדת זכתה בתביעה שלה.

  בקיצור – לא בטוח שהחוק לא חל.
  בטוח שיש בעיית אכיפה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.