ארגון גישה: המנהל האזרחי יחויב לפרסם את הנהלים לפיהם הוא פועל בשטחים

 הישג לארגון "גישה" בבית המשפט: המנהל האזרחי יחויב לפרסם את כלל נהליו תוך חודש וחצי.  השופט פסק עוד כי על המנהל האזרחי לשלם לגישה 30 אלף שקל הוצאות משפט

בתום דיון קצר בראשית מאי בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, נתן השופט משה סובל פסק דין שמחייב את המנהל האזרחי לפרסם באתר האינטרנט הזמני של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, בתוך חודש וחצי, עשרות נהלים שלפיהם פועל המנהל האזרחי (מנהא"ז) בגדה המערבית. על הנהלים להתפרסם בעברית ובערבית. המנהל האזרחי לא פרסם את הנהלים עד כה, למרות שהוא מחויב לעשות זאת על פי חוק חופש המידע.

ארגון גישה עתר לבית המשפט המחוזי בירושלים ב-31 בדצמבר 2014 בדרישה לחייב את המנהל האזרחי לחשוף את כלל הנהלים שעל פיהם הוא פועל. מדובר בנהלים הנוגעים לתחומים רבים וחשובים, בהם כניסת תושבים פלסטינים לישראל לפגישות עבודה, למטרות רווחה ובריאות, לאירועים משפחתיים; עבודת ארגונים בינלאומיים בגדה המערבית, התנהלות המנהל האזרחי מול ארגונים ישראליים, וכדומה.

בעקבות העתירה, הגיש המנהא"ז לבית המשפט לוח זמנים, שעל פיו התחייב לפרסם את עשרות נהליו בארבע פעימות, לו"ז שבו לא עמד. עד כה, כמעט שנה וחצי לאחר הגשת העתירה, פורסמו רק 41 נהלים, באיחור רב. חלקם לא תורגם לערבית, גם זאת בניגוד להתחייבויות מנהא"ז. עוד התחייב המנהא"ז לסיים את פרסום הנהלים בספטמבר 2015. על-אף שקיבל מבית המשפט ארבע דחיות שונות לפרסום (האחרונה שבהם הייתה ב- 28 במרץ 2016) המנהא"ז לא עמד בכך.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר נתן השופט סובל תוקף של פסק דין להתחייבות המנהא"ז לפרסם בתוך חודש וחצי את הנהלים שטרם פורסמו. ככל הנראה מדובר בכ-25 נהלים, בעברית ובערבית. ארגון גישה הבהיר כי אם לא יעמוד המנהא"ז במועד אחרון זה, יגיש נגדו הליך על ביזיון בית המשפט.

השופט סובל פסק בנוסף כי על המנהא"ז לשלם לארגון גישה 30 אלף שקל הוצאות משפט, סכום גבוה באופן חריג בעתירות חוק חופש מידע.

לדברי עו"ד מעיין נייזנה מהמחלקה המשפטית של גישה:

"המנהל האזרחי שולט באלמנטים מהותיים רבים בחייהם של מיליוני אנשים, זאת לכאורה על פי נהלים שהוא עצמו מנסח. חמורה מאוד העובדה שאינו מקפיד לפרסם נהלים אלה באופן יזום, שקוף וברור. יש לקוות שהמנהל יפנים את הביקורת שנמתחה עליו מצד בית המשפט וישלים את פרסום הנהלים הנותרים במועד, מבלי שנידרש לפעילות משפטית נוספת".

   הודעה מאת שי גרינברג דוברת גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע

לקריאה נוספת על הנהלים באתר גישה

Tags: , , ,

3 Responses to “ארגון גישה: המנהל האזרחי יחויב לפרסם את הנהלים לפיהם הוא פועל בשטחים”

 1. מנחם עוזר הגיב:

  אפרופו" נעשה לי עוול ע"י המנהל האזרחי, או קבלן הרשות האזרחית שמפקח על מעבר/ ביקורת מעברים בין כפר סבא לכפר נביאלייה , בגלל שגיאה/ טעות של המבקר שבדק את הרכב שלי והמטען בו שהיה חומרי בניין שקניתי ברעננה, בגלל ליקוי בתקשורת בין הפקחים במעבר הרימו לי בטעות את הדוקרנים בעודי נוסע לכוון רעננה למרות שנסעתי לאט גרמו לי נזקים בכל ארבע הצמיגים חדשים של מכונית רנו , ונאלצתי לגרור את האוטו למוסך והחלפתי את ארבעת הצמיגים בעלות של 1,190 שקלים ,
  מי משלם על נזק ? כשהתלוננתי למפקח על המעבר הוא הטיח בי האשמות שווא וטען שקניתי את חומרי הבניין בכפר ערבי, בעוד יש לי קבלה מחנות בניין מאיזור התעשייה ברעננה , היה זה ביום שישי לפני שבת , ראיתי שאין עם מי לדבר והאנשים מושחתים האחראי בשראשם , איים שיזמין לי משטרה , אמרתי לו תזמין ואז הוא המשיך בטענות שווא וזה היה מילה שלי נגד מילה שלא , מאחר ויש לי נסיון במושחתים במדינה נאלצתי להמשיך בדרכי הביתה,
  מה עושים למי פונים,האם יש עוד צדיק במדינה או, הכול מושחת לרבות הרשויות בית משפט והממונים למעלה !
  האם יש תקווה? והאם יש בידכם לכוון ולעזור בעניין ?אודה לתגובתכם !

 2. פוקסי הגיב:

  מנחם , תחילה , צר לי על הצער והעוגמת נפש שנגרמו לך .

  בעיקרון , תמיד רצוי ללכת לעורך דין , שמתמחה בתחום , זה הכי יעיל , נחוץ , וחשוב .

  מעבר לזה , כפי שאתה מציג הדבר , לא מומלץ לך כלל , בשביל נזק של 1190 שח' , להיכנס לסיפור כזה . אלא אם כן , אתה רוצה בשביל העיקרון , התחושות האישיות , ותיקון עולם .

  האם תוכל להוכיח רשלנות של ממש , או זדון מצד הפקחים או המבקר שם , שבעטים הדוקרנים פינצ'רו לך האוטו ? אם הם פעלו , בתום לב , וקרה מה שקרה , אין לך הרבה סיכוי בבית משפט .

  אלא מאיי , אם נהגו בך לאחר מכן , לאור תלונותיך , איך שנהגו , והטיחו בך האשמות שווא , ואיומים במשטרה לשווא , זה כבר סיפור , שיחד עם הנזק הפנצ'רי ( ואפילו בלי ) יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים בבית משפט בתביעה נכונה .

  מעבר לזה , אם קצרה ידך לעורך דין , אתה יכול להגיש תלונה , לנציב קבילות הציבור , יכולה להיות בעיה פוטנציאלית מסויימת עם זה ( שהרי , עסקינן במינהל האזרחי לכאורה , אבל ,לא אכנס לסיבוכים ) , אבל סביר מאוד לנסות , בסך הכל , למלות טופס מקוון , גש ללינק הבא :

  http://www.mevaker.gov.il/he/Ombudsman/Pages/Complaint-Intro.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1

  בהצלחה

 3. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  תגובה שהגיעה למייל המערכת מאת DR, Mani oz בתאריך 9 במאי: תודה רבה לתגובתכם, נו אתם בארץ רגילים אני לא התרגלתי ואחרי7 שנים ראיתי שאין עם מי לדבר והכול כל כך מושחת, מסורבל, ולא שווה את המאמץ,
  הנה גם מתגובתכם אפשר להסיק זאת , אני מודה לכם מקרב לב ,
  או למדינה שכך מתנהלת ,ואוי לאזרחים שאין להם מדינה שתגן עליהם, שוק פשפשים בשם מדינת ישראל , איך אפשר לחיות בשלווה שם ,
  לצערי עזבתי ואני שמח ושלו איפה שאני באמריקה וכך למעלה ממיליון ישראלים שעזבו לפחות ב-40 שנים האחרונות,
  נמאס ומדכא לשמוע על שחיתות ואזלת ידה של כל המערכות במדינה , ובמיוחד אלו שאמורים להגן על האזרח !
  מסכנים הנכים החלשים והעניים,.
  הידד לעבריינים , רק ככה אפשר לשרוד במדינה כזו !

Leave a Reply