postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עם העבדים הפך לעם הנוגשים כלפי מבקשי המקלט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עם העבדים הפך לעם הנוגשים כלפי מבקשי המקלט

נושאים דעות, זכויות אדם ב 25.04.16 0:54

היהודים שהיו גרים ועבדים במצרים, אינם מגלים רגישות כלפי מבקשי המקלט. השלטון הישראלי מתעמר בהם לעומת האירופאים  המכבדים את זכאותם של הפליטים. מדינת ישראל יכולה הייתה לטפל בבעית מבקשי המקלט בצורה אנושית יותר. היא נוהגת במבקשי המקלט כמו שנהגו המצרים בבני ישראל כשהיו במצרים

מאת: קורט טוכולסקי

"כי גרים הייתם בארץ מצרים", נכתב בתורתנו ה"קדושה", והנה קראנו זה עתה את ההגדה של פסח וספרנו לעצמנו שוב שהיינו עם של עבדים שזכה לחירות. במקביל יכולים היינו, כרגיל בחודשים האחרונים, לחכך את כפות ידינו בהנאה לנוכח משבר ההגירה באירופה, ולסנן מתחת לשפם משפטים כמו: "תראו את האירופאים, פתאום הם מבינים מה זה/נו הם כבר לא כאלה יפי נפש/דרום תל אביב דרום בריסל אותה החרדה". אז הנה לנו עוד חג חירות ותסלחו לי על השפה הבוטה, כמו שאנחנו נראים בכל מה שקשור ליחסינו לגרים, אנחנו יכולים לחגוג את החג, ולהפנים שגם אנחנו המדכאים, עודנו עבדים.

מה לא נאמר על אירופה מאז תחילת המשבר בישראל, איזו אצבע של תוכחה לא הונפה, מי לא ציפה שהאירופאים יגלו לנו, אלופי המזרח התיכון בלא לקבל מבקשי מקלט מוכי גורל תודה על הרוע שהפגנו בכך שהפכנו אנשים שנמלטו מחורבן חייהם לפושעים. איכשהו זה לא קרה. בדיוק כמו שגל הטרור באירופה לא גורם לאירופאים להבין את הכיבוש. עם קשה עורף נאמר עלינו פעם, היום אפשר לדבר על עיוורון ואטימות. האירופאים, אלו שעכשיו בצעד די עלוב סוגרים את גבולותיהם, קלטו לפני הסגירה רק בשנת 2015 מיליון מבקשי מקלט, בכל אחת מהשנים שקדמו לה בעשור האחרון למעלה מרבע מיליון בשנה וגם עכשיו הזרם נמשך והאירופאים קולטים. האירופאים לא בודקים בקשות מקלט במשך חמש שנים תוך כליאה והתעמרות של מבקשי המקלט, תוך ניהול משחקים ביורוקרטיים מולם כדי להתישם. האירופאים לא מתעלמים מזכאים למעמד במשך שנים, כדי שיישברו ויעזבו, ולא מנהלים מדיניות של אפס אינטגרציה עם אוכלוסיות מוכות גורל. את כל זה אנחנו עושים. כן באירופה הימין החדש עולה, בני ברית וותיקים של הימין הישראלי, המודל שלהם שכבר נמצא שנים בשלטון, רק שבאירופה המפלגות האלה מצורעות, את שטארכה האוסטרי לא יקבלו שרים ומפלגות שלטון לביקורים באירופה. בגרמניה מוקמות קואליציות שאיש לא יכול היה לדמיין רק לא מזמן כמו שמרנים-סוציאליסטים וירוקים, העיקר להשאיר את הגזענים אנשי האלטרנטיבה לגרמניה באופוזיציה. פה בארץ לעומת זאת, השלטון הוא הגזען והמדכא.

בזמן שאתם חוגגים את חג החירות, קיים מתקן כליאה בדרום הארץ, באותו מדבר בו נעו אבותינו בדרכם מעבדות לחירות ובמתקן נכלאים אנשים לשנה (אחרי שביתה משפט העליון ביטל שלוש פעמים חוק וחלקיו לצמצום התקופה מנצח ללא יותר משנה) רק בגלל שהם בקשו מקלט בישראל. תאמר המדינה, הם לא בקשו מקלט! ועל כך יגיד כל מי שליבו אינו ערל, הרי המדינה אמרה להם לא לבקש, אלא אמרה להם, אתם זכאים להגנה קבוצתית אל תבקשו מעמד פרטני! תאמר המדינה, הם מחפשי עבודה מסתננים. יאמר כל מי שליבו אינו ערל, אם הייתם מקימים בתים ומושיבים בהם מבקשי מקלט עם קצבאות לעשות קורסי שפה ואינטגרציה, בזמן שבקשתם נבחנת מספר חודשים, ומי שהיה נמצא זכאי, היה מקבל מעמד של תושב ארעי, ויכול היה לעבוד זה היה נראה אחרת. אבל אתם לא מגרשים אותם, אז כנראה הם לא סתם מהגרי עבודה לא חוקיים! תאמר ויאמר וכך הלאה והלאה. בסופו של יום פחות מ-50 אלף מוכי גורל שנמלטו לכאן מחורבן חייהם בדיקטטורות מטורפות, מרצח עם,  נמצאים היום בתוכנו ובמקום להכילם בכבוד, אנחנו מאפשרים באדישות, במקרה הטוב, ומשנאה גזענית, במקרה הרע, לממשלות הרעות שלנו להתעמר בהם.

הפכנו לנוגשים וכמו רוב הנוגשים בהיסטוריה גם אנחנו בתחתית הפירמידה. משמלות שמענות אותנו בקוצים ועקרבים נתנו לנו מסכנים אפילו יותר מאתנו להתעלל בהם. וכמו רוב המסכנים בעצמם לאורך ההיסטוריה, משתפים אנו פעולה וקצף על שפתינו. 50 אלף מבקשי מקלט אפריקאים לא מהווים איום על מדינת ישראל. גם לא עוד 100,000 לא היו מפילים אותנו. גם לא להפסיק למכור נשק לדיקטטורים המדכאים במדינות מהם מגיעים עלינו פליטי החרב. אבל אנחנו עם של עבדים ממשיכים לאפשר את אותה מדיניות אטומת לב ומרושעת ואנחנו נשלם את המחיר. יום אחד אולי אנחנו נזדקק לחוף מבטחים ואיש לא יענה לשוועתנו, כי ערלים הינו בארצנו שלנו לכאבם של אחרים. אפשר להפסיק עם המצות, כל עוד מתקן חולות קיים, כל עוד הרדיפה של הזכאים להגנה קבוצתית נמשכת, כל עוד אלו שהגיעו לכאן נאלצים להתמודד לבדם מול מערכת אטומה, אין לנו מה לחגוג את פסח, גם לא לקרוא את ההגדה. במצרים אולי הינו גרים, פה בארצנו אנחנו נוהגים כפי שנהגו בנו אז המצרים.

התמונה: מתוך הפגנה נגד גירוש הפליטים. צילמה: ענת

תמונה מהפגנה נגד גירוש הפליטים

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נראה שעדיין סיסמאות הן החלק החזק של רוב הכותבים כאן

  ראשית, ישראל איננו עם עבדים. הוא הפסיק להיות עם עבדים כשיצא ממצרים לפני כ- 3500 שנים.
  יהודים היו גרים ופליטים לא מבחירה. הם אינם צריכים לשלם קנסות על מעשיו של שר ההיסטוריה ואין צורך לחזור ולהזכיר להם שסבלו דורות על לא עוול.
  כיום, הלקח הנכון איננו להפקיר את עצמנו לרצונם הטוב או הפחות טוב של זרים, אלאל לשמור בשבע עיניים על מה שיש. הזדמנות לשיקום לאומי בדרך כלל אינה חוזרת בהיסטוריה, וכדאי לזכור גם זאת.
  יש כנראה יהודים שנותר אצלם פגם גנטי שמניע אותם לא להבחין בין עם ששומר על ריבונותו לעם שנוהג לפי הוראות של ממונים מבחות- עבדים או וסאלים.
  את מכבדי – אכבד, אומר משפט יהודי בסיסי. כשמבקשי מפלט מקלט או כל סטטוס אחר יפסיקו לשקר, יתחילו לכבד את הריבונות ואת שיקול הדעת שלנו ולכפות עצמם עלינו, נוכל להתיחס אליהם ביתר הבנה וסלחנות עד אז – יוק! (זה בטורקית)
  ישראל עדיין לא אירופה – לא בגודל, לא בשטח ולא בעושר הלאומי. אירופה מחליטה בשביל אירופה, ארה"ב מחליטה עבור ארה"ב, וישראל, ולא אף אחד אחר מחליט עבור ישראל. ובישראל מחליטה הממשלה לפי כלל השיקולים הלאומיים.
  מי שמוכן לוותר ממה שיש לו (לא ממה שיש לי…) עבור הפליטים – דירה, עבודה, איכות חיים וביטחון אזרחי – שיקום. שילך להרשם במשרד הפנים ויציג עצמו כמתנדב-מתאבד מסוג חדש. אני בטוח שמשרד הפנים ידע כיצד לנצל עד תום את רצונו הטוב.
  גם אירופה הפסיקה להיות נאיבית. מחצית המדינות כבר סגרו את הגבולות, והמחצית השניה בתהליך – זה איננו מקרה. גם הם מבינים שזו נדידת עמים שמסכנת את קיומם ומהותם. הם מבינים באיחור, אבל עדיין לא סוף העולם. אנחנו כבר עכשיו"בסוף העולם", כלומר במזרח התיכון. מוטב נתנהג בהתאם.
  ולמי ששכח: מדינת ישראל קמה וקיימת בכדי לשלמש מקלט לעם היהודי, לא מפני שהיה עם עבדים לפני אלפי שנים, אלא כדי שלא יחזור להיות כזה תוך עשורים ספורים.
  תודה

 2. ק. טוכולסקי :

  אין שום הצדקה לאופן שבו התייחסה ישראל למבקשי המקלט. אם היה אפשר לגרש הרי הינו מגרשים אבל אי אפשר ומהרגע שזה נקבע, היחס שלנו אליהם פשוט מחפיר.
  זה עוד לפני שאנחנו מדברים על הדיקטטורות והחברות שלנו באפריקה שמהן בורחים לכאן אנשים.

 3. ק. טוכולסקי :

  אירופה קודם כל קלטה מאות אלפים במעמד קבע. ישראל עד היום קלטה 11 איש.

 4. דליה :

  נראה שגזענות היא החלק החזק בתגובה 1

  לתגובה 1. מדוע אינך משתמש בשמך ומסתתר תחת אנונימיות? להתייחס למבקשי מקלט או בעלי כל סטטוס אחר כשקרנים זו גזענות. לומר עליהם אינם מכבדים ריבונות, זו גזענות. להעביר את המסר כאילו הענקת תנאי מחייה סבירים למבקשי מקלט, במקום להחזיקם אסירים בבתי כלא, משמעותה שהאזרחים יוותרו ממה שיש להם, זו גזענות. מי שמתנהג כאחד שמרשה לעצמו להיות אגואיסט, ותומך במדיניות אגואיסטית, יוביל לכך שגם אחרים, פרטים ומדינות, יהיו אגואיסטים כלפי צרכי האזרחים והמדינה פה.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  באיזה מחלקה של משרד הפנים נרשמים?

  יואיל מגיב 1 להפנות אותנו בצורה מפורטת יותר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.