אין שום ניצחון לפריפריה בהעברת מכון וולקני והפקולטה לחקלאות לגליל

עקירת מכון וולקני והפקולטה לחקלאות ממקומן והעברתן לפריפריה – מהלך פופוליסטי שטומן בחובו לא רק זלזול בחקלאות כולה ובפריפריה כולה, אלא גם מעיד כמה רחוק שר החקלאות אורי אריאל מהציונות במחוזות השיטיון של הפשיזם החרד"לי

מאת: קורט טוכולסקי

שר החקלאות הנוכחי הוא אחד האנשים הכי רחוקים מחקלאות בארץ. הוא לא מבין בחקלאות וחקלאות לא מעניינת אותו, לפעמים כשעל איזו גבעה בשומרון מגדלים משהו אז הוא מוכן לגלות עניין אבל פה נגמר הקשר בין השר והמשרד. אין כל פסול בכך ששר החקלאות לא יהיה חקלאי, אבל יש פסול גדול בכך שאורי אריאל הוא שר ועוד שר החקלאות. חוסר העניין שלו בתחום העדין והפגיע הזה מסוכן לענף החקלאות שגם כך הולך ומאבד את חיותו בשל אטימות ממשלתית ארוכת שנים לצרכי החקלאות וקשייה.

והנה הודיע שר החקלאות על החלטה לחיזוק החקלאות והפריפריה, עקירת מכון וולקני והפקולטה לחקלאות ממקומן והעברתן לפריפריה שבגליל. מהלך פופוליסטי שטומן בחובו לא רק זלזול בחקלאות כולה ובפריפריה כולה, אלא גם מעיד כמה רחוק אריאל מהציונות במחוזות השיטיון של הפשיזם החרד"לי.

החקלאות – מקומה בכל הארץ לא רק בפריפריה, ולא צריך להקים גטו בגליל חקלאות ועובדיה. כן. בפקולטה ברחובות תמצאו בנים רבים של ההתיישבות העובדת, הם יכולים לצאת מיישוביהם לא רק למרחבי הגטו הפריפריאלי שמתכננים אריאל ושכמותו להם. מקומה של החקלאות, במרכז הארץ לא פחות מאשר בגליל או בנגב. ואין שום סיבה לקחת את אבני הראשה של העשייה החקלאית, את מרכזי הלמידה והידע ולעקרם ממקומם. גם בדרום וגם בצפון יש מרכזים מקומיים, שלוחות וחממות טכנולוגיות בתחום, אבל חקלאות יש גם במרכז הארץ וכך צריך להיות.

שר החקלאות חושב נדל"ן לא חקלאות והוא רוצה להציע לראש ממשלתו אתנן של נדל"ן. עקירת מכון וולקני, משרד החקלאות והפקולטה ברחובות תפנה עוד ריאות ירוקות בארץ לטובת עוד בנייה, במקרה הטוב רוויה, במקרה הרע צמודת קרקע. מבחינתו פוסט ציוני שכמותו ככה צריך, במרכז הארץ בנייה בכל מחיר ובפריפריה נזרוק את שאריות האתמול. לכן הוא מציג משחק סכום אפס של העברת מקומות עבודה ממקום אחד למקום אחר כהישג לפריפריה. אין בכך שום הישג ואין בכך שום הצלחה, עוד ספין שיעזור לו להמשיך להעביר את כספי המשרד הדלים מחוץ לישראל אל ההתנחלות הכושלת שבלי למצוץ את תמיכות כל הארץ לעצמה לא יכולה להתקיים.

לחקלאות מגיע שר יותר טוב, לפריפריה מגיעה ממשלה טובה יותר, לכולנו מגיע משהו אחר. בעיקר הבנה שמשחקי סכום אפס, כמו העברה ממקום למקום של מקומות עבודה ומחקר קיימים, לא ישנו את המחסור הכללי, ושחקלאות כבר יש בפריפריה. צריך שם עוד דברים. בזמן שהחקלאות במדינה הולכת וכלה, השר עוסק בהצגות וממשיך לגרום לחקלאות נזק. מהממשלה הזו אין מה לצפות, היא רק רוצה להרוס, והחקלאות מסמלי התחדשות ישראל היא עוד מטרה לפירוק.

דווקא עכשיו בחג האביב, כשהארץ פורחת וביכורי פירות הקיץ מופיעים בשווקים, חשוב להבין כי החקלאות בישראל במצב קשה וכי דווקא בעת הקשה הזו, עומד בראש משרד החקלאות שר שהחקלאות זרה לו. האמת, גם בממשלה הקודמת היה שר כזה ולפניו שרה חסרת משקל. החקלאות בישראל מתקשה לעמוד בתחרות עם יבוא של תוצרת מסובסדת זולה, עם מחיר נמוך מעלות הייצור, עם עלית מחירי המים, עם העדר תמיכות מאפיינות למדינה מפותחת. נוסף על כל אלה באים ורוצים להרוס את ליבת המחקר החקלאי, הערך המוסף שמאפשר לחקלאות בישראל להתמודד עם שוק גלובלי. אין לא סיבה ולא טעם אמתי להעביר את מרכזי המחקר והפיתוח של החקלאות ממקומם והגיע הזמן להתחיל לחשוב איך באמת מסייעים לחקלאות ולפריפריה לפני שיהיה מאוחר.

Tags: , , , ,

14 Responses to “אין שום ניצחון לפריפריה בהעברת מכון וולקני והפקולטה לחקלאות לגליל”

 1. נטע חוצן הגיב:

  האיש הזה מיצג את הכוחנות בצורה הכי מובהקת שלה.

  בשבילו זו לא רק הזדמנות נדלנית אלא גם דרך ליבש עוד מוקד העסקה חשוב, ולהפריט אותו.

  הרי ברור שהעובדים לא יקומו כולם ויעברו לגליל.

 2. מישהו שאיכפת לו הגיב:

  כמו האתר גם שר החקלאות הוא תקלה טכנית חמורה
  גם הוא נופל ואם הוא קם הרי זה על החקלאים ועל עובדי משרדו ובעיקר על מכון וולקני…

 3. עמיר בצלאל הגיב:

  שייצרו שם בלונים, סכיני גילוח, כפתורים וכו' באיכות טובה ולמתג את זה. מכל העולם יבואו לקנות והיתרשם מהפלא.

 4. יעל הגיב:

  אין שום דבר שלא ניתן לעשות גם במעבדה בפריפריה. הכל עניין של תקציב לתקנים ולציוד. גם אף חוקר לא צריך לצאת בכל יום מהמכון ואין שום בעיה להמשיך לבצע שיתוף פעולה עם ויצמן ועם הפקולטה לחקלאות מהצפון, זה בסך הכל שעה נסיעה בכביש 6. אנחנו במאה ה 21 ויש טלפונים ואינטרנט. אצלנו במעבדה יש שיתוף פעולה יום יומי הדוק עם מעבדה בגרמניה והמרחק לא מפריע לנו.

 5. דני הגיב:

  עם כל הכבוד, זה לא סתם מעבדות. אלו חוקרים שמקיימים מחקרים בכל רחבי הארץ. לרכז אותם בצפון הרחוק או בדרום הרחוק זה טעות קטלנית שהאבות המייסדים לא עשו כי הם חשבו אסטרטגית ולא נדלנ"ית ולא רדפו אחרי כותרות.

 6. דני הגיב:

  ובנוסף, כ- 50 חוקרים בולקני מלמדים בהתנדבות בפקולטה לחקלאות (המוסד היחיד ללימודי חקלאות אקדמיים בארץ) כדי לקיים הוראה ראוייה בתחומים שאין לאונ' העברית יכולת לקיים. מי ייסע 3 שעות לכל כיוון כדי ללמד בהתנדבות? מה יהיה על החקלאות? חקלאות ישראל המפוארת תתדרדר לרמת עולם שלישי.

 7. נדב הגיב:

  מה זה בדיוק הצפון הרחוק והדרום הרחוק?
  מדובר במרחקים של מדינת ישראל ולא בנסיעה מחוף לחוף בארצות הברית. במקרה הכי גרוע צריך לנסוע לא יותר משעתיים. ואם ימקמו את המכון החדש ליד תחנת רכבת של רכבת העמק, אז בכלל לא תהיה בעיה.גם אין באמת הרבה חוקרים שבכל יום צריכים לצאת מהמעבדה שלהם במכון.
  בכל מקרה העובדים ירוויחו מהאפשרות לגור ולהתפרנס בצפון, המקום הכי יפה ואיכותי בארץ.

 8. יואב הגיב:

  בגלל כמה חוקרים שמתנדבים פעם בשבוע ומלמדים כמה סטודנטים, החקלאות בישראל לא תתדרדר לרמה של עולם שלישי ואם כל עתיד החקלאות הישראלית תלוי בזה, אני בטוח שימצאו תקציב כדי לא להיות תלויים בטוב לבם של כמה מתנדבים.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  1. כל הטיעונים שנשמעים כאן בעד אינם מחזיקים הרבה מים.
  הכבישים, גם 6, פקוקים.
  בכביש 6 יש בעיות קשות של שוליים ותאונות- אוי ואבוי לאוטוסטראדה שכזאת.

  יש להניח שבמכון וולקני יש גם שירותי מזכירות ומנהלה ומעבדות ולא כולם חוקרים שם.

  מי שצריך בכל זאת להגיע למכון – נניח מהדרום יצטרך לנסוע יותר.

  אם יש עובדים שחשקה נפשם לעבור לצפון בהנחה שניתן לעשות חלק מהעבודה משם – מישהו מונע זאת מהם?

  מכון מחקר מרכזי שמשרת את כולם אמור להיות במרכז.

  וכן לפעמים מה שנחשב פה מרחק של שעתיים לכיוון אחד יכול לקחת יותר זמן מאשר בארץ שהתשתיות שלה מאפשרות להגיע בשעתיים למקומות רחוקים יותר.

  2. מכון וולקני הוא עוד משל – הנמשל הם גופים נוספים שמיועדים לייבוש ולהפרטה. אחת הדרכים היא להרחיק מהמרכז – באופן טבעי ולמרות מה שטענו פה מספר מגיבים – מהלך כזה לא עובר בלי תחלופה של עובדים.
  ותחלופה של עובדים היא אמצעי קלסי להפרטה.

  3. התאווה הנדלנית, מלבד העובדה שמעידה על כשלי תכנון – תייבש בסוף את כל הארץ הזאת, ממטולה עד אילת.
  גם בצפון עצמו כבר ניכרים סימניה.

 10. לקסי הגיב:

  אם זה אכן יקרה ויעבירו את מכון וולקני, הוא ימשיך להתקיים בצפון (נאמר בנוה יער), אולם לא תעבורנה שנים רבות והוא ייעשה (או ישוב להיות) מכון מחקר אזורי שנותן מענה בעיקר לאתגרים החקלאיים של עמק יזרעאל והגליל התחתון. בדומה למיגל בקרית שמונה ולתחנות הנסיונות ביטבתה, בחצבה, ברמת נגב ובעמק המעיינות (בקעת בית שאן).
  כל אלה חשובות אבל המרכז שבו פקולטה לחקלאות ולצידה מכון המחקר ומכון וייצמן (שעוסק גם במדעי החיים) המרכז הזה יוצר סינרגיה מחקרית-לימודית שגורם המרחק – קנס המרחק – פשוט יהרוג אותו.
  החשיבה הנדל"נית הוציאה את משרד החקלאות מהקריה בתל-אביב והגלתה אותו לבית-דגן, לפינה המרוחקת של מכון וולקני. הדבר נבע מאי הבנתם של ראשי המשרד למהותו של משרדם. משרד החקלאות אינו עוסק בחקלאות אלא בחקלאים ולכן – בדומה למשרדי ממשלה אחרים הוא צריך להיות צמוד לנתיבי התחבורה הציבורית. כמו שעשו במגדל המשרדים הצמוד לתחנת השלום בתל אביב. במקומו הנוכחי המשרד נגיש רק להסעה מיוחדת, במונית או ברכב של הנזקקים לשרותיו.
  אכן חשיבה מקיימת למופת.
  החשיבה הנדל"נית היא גם שהביאה את המדינה להשקיע ממון רב בהקמת קרית ההדרכה בנגב (פיתוח הנגב הוא מס השפתיים לחיפוי).
  אז "מפנים" מהגלעין הגדוש עוד כתם ירוק של חקלאות וצובעים עוד פינה ירוקה בשלמה האפורה של בטון, על כל המשתמע מכך במונחי גודש, זהום ושאר מרעין בישין.
  ככה זה כשבראש הקהל ניצבים מי שבשבילם תכנון היא מילה גסה, גם אם הרוש למד אדריכלות בצעירותו.
  חבל.
  נקווה שלא יגשימו את האיוולת.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  תמ"א 38 זה תכנון?

  עוד אין סוסים והעגלה דוהרת.
  הנה מקבץ של סימני שאלה, סתירות, "חוסרים".
  http://www.sell2.co.il/Facebook/kalcala/TimeLine/?phrase=%D7%AA%D7%9E%22%D7%90%2038

  ועוד לא נאמר כלום על השאלה – האם יתכן שמממדים הם הכנה למלחמות קודמות?

 12. אגרונום אריאל שי עו"ד הגיב:

  לאור קריסת החקלאות במשך מספר עשורים והעובדה שאין דור המשך בהתיישבות – אפשר לסגור את מכון וולקני. רבים מהמחקרים במכון ווקני אינם רלבנטים יותר לעתיד הקרוב ואינם משרתים את החקלאים הזקנים שמספרם פוחת. לדעתי יש לסגור את מכון וולקני ולהפריט השירותים לחברות פרטיות כפי שקיימות חברות זרעים, שירותי מעבדה ועוד. אכן היה מקום למכון וולקני עד לפני 30 שנה והיה אז צריך לסגור אותו ולא לנפח את מנגנון המחקר שהפך לפיל לבן ולא השכיל לראות את המציאות החקלאית.

 13. דליה הגיב:

  גוף ממשלתי רואה לנגד עיניו את האינטרס הציבורי. גוף פרטי רואה לנגד עיניו את שורת הרווח הכספי. מכון וללקני עוסק במחקר חקלאי. האם גוף פרטי יעסוק במחקר חקלאי בלי להיות בטוח שירוויח ממנו?

 14. הצופה הגיב:

  שר החקלאות מחפש סיבות (חיזוק חקלאות בגליל והחלשתו בנגב, בניית דירות לזוגות צעירים עשירים) להצדיק העברה (השמדה) של מכון וולקני. אבל אף תרוץ לא יכול להטעות את האזרח. סיבות אמיתיות הן אחרת לחלוטין והתירוצים לא מצליחים להסבות אותן. מתברר שקיימת סיבה כזאת-לאחרונה אחד מקרבי משפחה של השר לא התקבל למכון וולקני לתפקיד חוקר. למה קרובי משפחה של נתניהו, שיטרית, רבין וכו' כן התקבלו ג'ובים ושל אורי אריאל לא?

Leave a Reply