חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם צריך להקים בי"ס חרדי ל-26 תלמידות בלבד

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 17.04.16 0:46

מאמר תגובה לכתבה ב"סדר יום" של קרן נויבך, בה הועלתה ביקורת נגד יו"ר מועצה מקומית יסוד-המעלה שסגר בית-ספר של חסידי חב"ד המונה 26 תלמידות בלבד

מאת: קורט טוכולסקי

פוליטיקת הזהויות מנציחה סגרגציה, דיכוי האישה ושנאה

בשבוע שעבר שמעתי אייטם אצל קרן נויבך שתקפה בחמת זעם את יו"ר מועצה מקומית יסוד-המעלה על כך שהוא סגר מסגרת חינוכית פרטית, בית ספר ל-26 תלמידות באמצע שנת הלימודים. בבית הספר בו 26 תלמידות לומדות בכיתות א עד ד' שייך לעמותה של חסידי חב"ד ולא זוכה לאהדה בישוב חילוני ברובו המוחלט. מצד אחד אין ספק שבאמצע שנת הלימודים לסגור מסגרת חינוכית זה לא לעניין, מצד שני, עם כל הכבוד לקרן נויבך העיתונאית מספר אחת בישראל ולמאבקיה הסיזיפיים למען החלשים והנדכאים, עולות מהסיפור הזה מספר שאלות שהתשובה עליהם מצביעה בעיקר על המצב העגום של השיח בחברה הישראלית בכלל ובשמאל הישראלי בפרט.

יש משהו מאוד בעייתי בבית ספר שנפתח לפני שקיבל את כל האישורים. כן זה נהוג בישראל לא לחכות לכל האישורים וזאת באמת בעיה בפתיחה של כל מוסד, אבל מסגרות חינוך עם ילדים מן הראוי שלא יפתחו בלי כל האישורים. מן הראוי גם לשאול ממתי מדינת ישראל פותחת ל-26 תלמידים בגילאים שונים מסגרת חינוכית משלהם או משתתפת במימונה.

מהיכרותי ניסיונות למשל של יהודים וערבים להקים מסגרות דו לשוניות, הדרך למימון או למסגרת אינה קלה ול-26 תלמידים בארבע שכבות גיל אף אחד לא יפתח מסגרת. הבחנתי משאלותיה של קרן נויבך עצמה שהדברים קצת צורמים ומפריעים לה, אבל היא המשיכה במאבק בגלל נושא הזהויות בגלל הטענה של המשפחות לאפליה על רקע היותן דתיות בישוב חילוני. טיעון, שעם כל הכבוד, לא תופס בשביל 26 תלמידות בארבע שכבות גיל שונות. מה לעשות, פוליטיקת הזהויות נצחה שוב את הדיון הענייני. עם כל הכבוד לזהות שלהם, אף אחד לא יכול לקבל בית ספר שבכיתותיו יש בממוצע 6 תלמידות, לא משנה מה זהותו ולמה הוא חושב שמפלים אותו. הרצון של קהילות שונות להפרדה, בין כאשר אנחנו אוהדים אותו בחילונים ביסוד המעלה, או מתנגדים אליו, כמו בסמינרים חרדיים, בעמנואל הוא אותו דבר.

עם כל הכבוד לרצונם של אנשים ללדת ליד אנשים כמותם וללמוד ליד אנשים כמותם מדינה היא אמנה בין אזרחיה והבסיס צריך להיות משותף. הקריאה למסגרות נפרדות מבחינה חברתית/לאומית/דתית/עדתית בחדר היולדות או בסמינר הדתי, שבו יש רק אשכנזיות או בבית ספר ל-26 תלמידות שילמדו שהן עזר כנגדו בעמותה של חב"ד, היא סכנה לאמנה החברתית, למכנה המשותף נטול משוא הפנים שאמור להיות במדינה. התשובה אף פעם לא צריכה להיות סגרגטיבית אלא מאחדת. זה נכון בחדרי היולדות, זה נכון במגורי החיילים, זה נכון בכיתות בתי הספר, זה נכון במקומות העבודה, זה תמיד נכון, חברה צריכה לאחד לא לבדל.

זה נכון לא רק כלפי ה"אליטות" לא רק כלפי עריצות הרוב, לא רק כנגד אטימות הממסד, זה נכון גם כדי למגר את ה"פריבילגיות" שמאפשרות לקבוצות מיעוט להיות קבוצות דכאניות. אני לא רוצה לחשוב בכלל מה מלמדים בבתי הספר החרדיים ועם כל הכבוד לחסידי חב"ד ביסוד-המעלה יש לכם בית ספר ממלכתי. אם אפשר לומר להורים יהודים וערבים שרוצים לימודי ערבית בבתי ספר ממלכתיים שיסתפקו בשיעורי העשרה בשעות החוגים אחר הצהריים, אז אפשר גם לומר לחסידי חב"ד שאחרי שהבנות שלהן תלמדנה במסגרת הכללית עד אחת, הן תוכלנה לקבל שיעורי העשרה ברוח חב"ד. לי אישית זה נראה מיותר ונוגד את רוח ההשכלה והאוניברסאליזם, אבל זה חלק מהפשרות שצריך לעשות למען ה"ביחד". לימודי ליבה לכולם והעשרה שתכלול גם העשרה לפי קהילות.

אי אפשר לתמוך בהפרדה בחינוך ולתהות איך יולדות רוצות הפרדה בבתי החולים. צריך להילחם בהפרדה. צריך לחזק את מערכת החינוך הכללית, צריך להגיד לאנשים לחיות ביחד זה לחיות ביחד. לא צריך שכל כניסה של קהילה ליישוב תיתפס בידי הקהילה המקורית ביישוב כסרט אפוקליפסת זומבים שבו קיומם מוטל בספק בשל הופעת אחרים. מצד שני לא צריך להגן על הזכות של כל אחד לייחודיות על חשבון ה"ביחד" שמגולם בשאיפה שלנו למסגרות אוניברסאליות חזקות של מדינת רווחה, במיוחד בחינוך ובבריאות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אם היינו סופרים כמה בתי"ס כלליים חילוניים נסגרו בגלל מיעוט תלמידים היינו מגלים פי כמה ויותר תלמידים שנפגעו, ולא בגלל 26 תלמידים אלא הרבה יותר.

  אין בצפת בית ספר שיכול לקלוט אותן?

 2. ק. טוכולסקי :

  יש בצפת ויש בחצור אבל יש גם בית ספר ממלכתי ביסוד המעלה ומי שרוצה לחיות ביסוד המעלה ולא רוצה שהילדות שלו ייסעו רחוק בבוקר מוזמן לשלוח אותם לבית ספר ממלכתי ואם המדינה הזו יום אחד תהיה נורמלית, זה גם מה שיקרה. חלאס עם הסגרגציה במסווה של רב תרבותיות, זה לא בית ספר המוסדות החרדיים והערכים של אין חכמה אין בינה ואין דעת לא שווים להשכלה אוניברסלית חילונית.

 3. לקסי :

  תזכורת

  פוליטיקת הזהויות היתה החמצן שאיפשר את שלטונו של ראה"מ בגין.
  בנ"ל קיבל סיוע חשוב מאישים כמו שמעון פרס שחידש לנו את חשיבות המימונה ומבייגה שוחט חובש תרבוש בתכנית טלוויזיה רבת צופים.
  האש מתחת לכור ההיתוך כובתה מוקדם מדי

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לקסי

  אכן כובתה ע"י המפא"יניקים בכבודם ובעצמם.
  כדאי לקרוא למשל כאן (ולשאול מה קרה לרבין בין שתי הקדנציות שלו)
  https://www.itu.org.il/?CategoryID=1252&ArticleID=10033

 5. ק. טוכוסלקי :

  בואו נגיד את האמת מהרגע שבן גוריון העדיף את הדתיים על מפ"ם המלכתיות הלכה לפח. אבל אין מה לבכות עלה עבר, צריך להסתכל קדימה ולבנות את העתיד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.