חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין לב לבייב, ענבל אור, אליעזר פישמן, יצחק תשובה ונוחי דנקנר

נושאים כלכלת בית, תקשורת ב 13.04.16 1:11

התמקדות התקשורת בסיפורה של ענבל אור היא מוגזמת. טייקונים בישראל מקפחים את הציבור ב"תספורות" בסכומים הרבה יותר גדולים מאשר ענבל אור. התקשורת לא מעזה לעסוק בהם

מאת: קורט טוכולסקי

העיתונות הכלכלית חוגגת את עלייתה ונפילתה של ענבל אור בצורה היחידה שהיא מכירה, שטחית ולא פרופורציונלית. העיתונות הכלכלית בישראל רובה ככולה צהובה ורדודה וכך גם במקרה הזה. כן ככל הנראה מדובר בנפילתה הגדולה של מי שנכשלה במקרה הטוב או הייתה נוכלת במקרה הרע, אבל כשסופרים את הכסף בסוף היום מגלים שכרגיל בתקשורת, סיפורי זוועה על אנשים שגרמו נזק יחסית קטן מחליפים את העיסוק באנשים שלא רק שאיבדו מיליארדים לציבור כולו אלא ממשיכים לעשות זאת פעם אחר פעם.

יצחק תשובה למשל, לא שילם בשורה של תספורות מאות מיליונים לאנשים להם היה חייב כסף, ויש יותר מיסוד סביר להניח שהתספורת הבאה בדרך. כמוהו לב לבייב, כמותם אליעזר פישמן. הגברים המדוברים בניגוד לאישה שבחבורה לא איבדו ממון של אחרים פעם אחת תוך שהם צוברים הון אישי אדיר לעצמם, אלא כמה וכמה פעמים. הם לא ניהלו חברה אחת אלא כמה וכמה חברות שהיו קשורות עסקיות לעוד כמה וכמה חברות במארג העדין מאוד של ההון והשלטון בישראל. חלקם ניהלו או היו הבעלים של כלי תקשורת שדאגו גם הם לסיקור מאוד מנומס אם בכלל של הנזקים שהטייקונים האלה גרמו לחברה והכלכלה בישראל.

בלי לגרוע מהכישלון המסתמן, במקרה הטוב, או החשד לנוכלות, במקרה הרע, של ענבל אור, מבלי להפחית מעצמת הכאב של מאות משפחות שעולמם חרב עליהם בשל השקעת חסכונותיהם במיזמי הנדל"ן של הגברת אור, כדאי לחשוב לרגע על מאות האלפים שהפנסיות שלהם נפגעות פעם אחר פעם מידי אותם טייקונים כמו משפחת עופר, משפחת דנקנר או משפחת אריסון, אליעזר פישמן או לב לבייב, שמפסידים מיליארדים של חברות ציבוריות שכספי החוסכים לפנסיה מושקעות בהן בעל כורחם. אפשר לחשוב על מאות האלפים שהבנקים מוצצים את לשד חשבונותיהם כדי לממן את ההפסדים של טייקוני העל האלו.

אפשר גם לחשוב על התמונות של תשובה בתקשורת, או של פישמן, או של כל גבר אחר בגיל העמידה, שעלה לנו בשנים האחרונות מיליארדים בחסכונות שלנו, או ביוקר המחיה שלנו, או בהעדר הביטחון התעסוקתי שלנו ובעמלות הבנקים שלנו.

מה שהעיתונות מרשה לעצמה ביחס לענבל אור היא לא הייתה מרשה לעצמה ביחס לגבר, לא בתמונות ולא באופן הכתיבה. היות שגם את שרי אריסון לא יציגו כך לעולם או את עופרה שטראוס. אני יכול להניח שעדיף להיות טייקונית ולא איזה מתעשרת חדשה דרג שני, כשזה מגיע להוגנות בסיקור התקשורתי. צריך גם לציין שכל עוד רכבה על הגל נהנתה ענבל אור מהאופן השוביניסטי והשטחי של התקשורת הישראלית לנשים.

הייתי שמח אם בדה מרקר, בכלכליסט, בגלובס יקדישו את אותה תשומת לב לבעלי ההון שעושקים אותנו יום יום. כן הרבה יותר קשה לשים לב למחלה זוחלת, כמו כרסום בפנסיה, שאת מהותה אנחנו עוד לא באמת מבינים, מאשר לבום הפתאומי של אנשים שאבדו במכה אחת הכול. אבל לא צריך להיות מתמטיקאי על כדי להבין שהתקשורת ממקדת אותנו במישהי שהפסידה לציבור סכום די נמוך יחסית לשחקנים הראשיים במשק הישראלי. מי שכבר איבדו לנו מיליארדים ומי, שכמו במקרים של בזק ותנובה, מרוקנים חברות ענק מנכסים ריאליים ומביאים אותן לסכנת התמוטטות.

כמה פעמים אפשר להעלות תמונה של ענבל אור במשקפי שמש ושיער מפוזר ברישול ולכתוב שהכסף הלך לאיבוד? הרי היא נפלה בינתיים פעם אחת. מתי ראינו בעיתון או אתר תמונה מרושלת של יצחק תשובה או לב לבייב? מתי האנשים האלה כמו פישמן או תשובה יובלו לחדרי חקירות ויתבקשו להסביר איפה הכסף? התקשורת טובה מאוד בזיהוי פושעים עד סדר גודל מסוים, הבעיה מתחילה בפושעים הגדולים, בסיפורים המהותיים, את אלו התקשורת במקרה הטוב נכשלת מלזהות ובמקרה הרע מועלת בתפקידה.

פעם בכמה שנים תהיה לנו ענבל אור, כשהיא תיפול היא תשלם מחיר. אבל כל השנים יש לנו טייקוני על, שבוזזים אותנו בלי להפסיק, שההפסדים שלהם מכונים "תספורות", שהנזק שהם עושים לנו בפנסיות, ביוקר המחייה, בעמלות הבנקים, לא מכאיבים בהבלח פתאומי, אלא מצטברים לאט ואנחנו מתרגלים אליהם.

התקשורת לא מסוגלת או לא רוצה להתמודד איתם, אז היא מתעסקת בענבל אור באופן מוגזם. זה אולי מסקרן בצורה פורנוגרפית, אבל זה חלק ממסך העשן שמאפשר לגדולים להמשיך לחגוג עלינו ולשיטה להמשיך לעבוד. כל עוד העופרים, הלבייבים, הפישמנים, הדנקנרים והגדול מכולם. יצחק תשובה ממשיכים בלי למצמץ, אנחנו סופגים מדי חודש יותר ממה שענבל אור עשתה ב"מפעל חייה" כולו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  קורט,שכחת את התספורת הגדולה מכולן ,התספורת הקראת הפרטה

  קורט,שכחת את התספורת הגדולה מכולן ,התספורת הקראת הפרטה.
  בריוני ההפרטה-הפוליטיקאים הניאו-ליבראלים של הליכוד והעבודה,ממשיכים כבר כמעט 30 שנה לגדל לנו את עלוקות הטייקונים הגדלים על גווית גכסי מדינת הרווחה שהיתה פה לפני 1977-1985 .

 2. ק. טוכולסקי :

  כן והחצופים גם נהנים ממנעמי הארץ בפרוטות וגם לוקחים עליהם אגרות חוב וגם עושיםא ז תספורות.
  כך את בזק, אלוביץ חולב את החברה וכשהיא תיפול גם נצטרך לחלץ וגם נאבד בפנסיות.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  התרופה לשוד הגדול של הפרטה +תספורת=לחזור לשורשים להלאים את כל מה שנגנב בהפרטה

  התרופה לשוד הגדול של הפרטה +תספורת=לחזור לשורשים להלאים את כל מה שנגנב בהפרטה.
  ההפרטה והנגזרות(תספורות+תכנוני מס) הם תוצאת החלטות של הפוליטיקאים של ההפרטה.
  גם הלאמה תהיה תוצאה של החלטה פוליטית הפוכה=להלאים את כל מה שנגנב והופרט במירמה.

 4. ק. טוכולסקי :

  ופנסייה ממלכתית מחוץ לבורסה, שיהמרו שם כמו בקזינו רגיל.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  יש עוד יתרון לפנסיה ממלכתית

  יש עוד יתרון לפנסיה ממלכתית(או לטעמי,מבוססת איגרות חוב יעודיות ב-95% כמו שהיה פעם בימי מפא"י לפני חורבן ההפרטה),והוא שלספסרי וכרישי הבורסה לא יהיה מה לגנוב מהציבור.
  מי בכלל צריך בורסה?עד 1977 חיינו יפה למדי בלי הבורסה ובלי הליכוד ובלי המשת"פים שלו מהמערך…..

 6. לקסי :

  תדריך לגנבים

  גנוב כיכר לחם כדי לאכול ותיאסר.
  גנוב מיליארד שקלים ותהיה יקיר החברה.

 7. ק. טוכולסקי :

  ההתעסקות בענבל אור מראה שגילדת הגנבים הגדולים מוכנה תמיד להשליך להמון הזועם אינה גנב מתלמד חדש.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  קורט,אני חושב שאתה אופטימי מידי

  בסוף ,חברי הגילדה השולטים בכל המערכת השלטונית והשיפוטית,יסדרו לה איזה "מערוף".
  היא "תישב" כמה חודשים במעשיהו,ואחר כך נשמע על נסיבות מקילות,ועל כך שהיא לא "הפנימה" את הכשל הכלכלי,ובכלל היא מסכנה וחד הורית,והיא תצא לחופשי.
  המיליונים יחכו לה ב"פנמה" או איזה מקלט מס אחר.

 9. ק. טוכולסקי :

  לא מיכאל גם לזאת מהבנק למסחר אתי אלון לא סידרו, היא תשב יפה והם ימשיכו לשדוד וכשהיא תשתחרר ימצאו עוד איזה גנבת בסדר גודל בינוני להכניס לכלא.

 10. מורן :

  ובעת הזאת, אין מנהיגים בישראל אותם רבים מכבדים ומעריכים עליהם סומכים ואליהם נושאים עיניים, צנועים וישרי דרך, שאיכפת

  ובעת הזאת, אין מנהיגים בישראל אותם רבים מכבדים ומעריכים עליהם סומכים ואליהם נושאים עיניים, צנועים וישרי דרך, שאיכפת להם, באמת, מעתידנו כמו : לובה אליאב, ז'בוטינסקי, בגין, בן אהרון, זכרם לברכה וסמי מיכאל, אלי עמיר יאריכו ימים בטוב. החליפו אותם : כותבי נאומים, יועצי תקשורת, יועצי שיער-איפור-לבוש–תדמית, מעצבי דירות, יועצים משפטיים, יועצים ביטחוניים, דוברים, לוביסטים, עורכי דין, מאכרים, פוקדי ארגזים וקולות, מנכ"לים, דירקטורים, מנהלי עמותות בשווי 600.000 ₪ גונבי כספי ניצולים באישור כנסת וממשלה, מוחאי כפיים, דגלנים, קולות אימתניים.
  ההפרטה מעמיקה, מרחיבה ומקדשת עובדי קבלן, סיעודיים, קשישים, עובדים סוציאליים, אחיות, כוח עזר בתי חולים, דיירי/ות דיור ציבורי … וילדים העניים ביותר בעולם.

  נהגי תחבורה ציבורית, שלא יודעים לנהוג, אוטובוסים לא מגיעים, מתים רבים בתאונות דרכים.

  גם אם יסגרו את ישראל ויפתחו מחדש, השינוי לא יקרה –
  הלימוד, ההשכלה, הידע המקצועי והמומחיות הנרכשת באוניברסיטאות, במכללות, בבתי ספר מקצועיים, שנסגרו, שאינה מזוייפת ואיינה נקנת בכסף נזרקת לפח ההיסטוריה.

  אולי צריך להחזיר את הטמפלרים, שעשו הכל במקצועיות ובמחויבות אישית,
  אף לקחו על עצמם אחריות עד חרקירי.
  כך – הייאוש עצום,

  אין תקוה !!!

 11. מורן :

  פרסום בדמרקר - עוד כרסום בשלטון החוק: נתניהו יבקש מהממשלה לאשר מינוי פוליטי שנפסל זו הסיבה וההוכחה לקריסת ישראל המוחלטת : הדואר, שריפת הכרמל, שריפת הערבה

  פרסום בדמרקר – עוד כרסום בשלטון החוק: נתניהו יבקש מהממשלה לאשר מינוי פוליטי שנפסל

  זו הסיבה וההוכחה לקריסת ישראל המוחלטת : הדואר, שריפת הכרמל, שריפת הערבה
  (אשתו הראשונה ויוסי פלד מונו על ידו),
  אין מיטות בתי חולים, ניצולים, סיעודיים, קשישים, דיירי דיור ציבורי, אין רופאות, אחיות, מרדימות,
  עובדי בניין, קבלנים עם מרפסות ובתים קורסים, עגורנאים מתים,

  רק הטייקונים, אנשי ליכוד, קרובים ומקורבים לקואליציה ובני משפחה, מקבלים הטבות ושכר עתק בלי כישורים, מבלי, לשרת את הציבור וגורמים נזקים, בלתי הפיכים, כבר שנים ועשורים.

  הם אוספים, בלי סוף, דירות, פנטאהוזים, נחלות, אחוזות… היתר מחכים לדיור ציבורי מתמוטט המסכן חיים, מרתפים, מקלטים, אוהלים

  כל זמן, שזה המנהיג, זאת ההנהגה, שלא עושה חשבון, שלא סופרת, את החלשים,
  שהיא יוצרת במודע ובמכוון – ישראל תמשיך לא לתפקד בכל תחום.

  בלי מומחים ואנשי מקצוע, שעברו הכשרה מקצועית, שלא ע"י תארים קנויים
  ומינויים פוליטיים – אינטרסנטיים,

  כל מה, שנבנה כאן מקום המדינה ימשיך לההרס, ישראל תמשיך למות וכך גם האזרח.

  המדינה, כנסת וממשלה, לוקחות את כספנו לעצמם ומסרבות להמשיך לספק שירותים כבעבר ועוד הרבה פחות.

  רוה"מ וחסידיו הורגים אותנו ובכל זאת, ממשיכים לקבל מחיאות כפיים.

  השמדה עצמית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.