postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הרפורמה החדשה של הממשלה מסכנת את משק המזון הישראלי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה החדשה של הממשלה מסכנת את משק המזון הישראלי

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 11.04.16 1:19

תכנית הרפורמה החדשה של ממשלת ישראל לתמיכה בענף החקלאות מקדמת בפועל מהלכים לחיסול החקלאות המקומית ולהפיכתה לתלויית יבוא תוך פגיעה אנושה בפריפריה. מחר תתקיים עצרת מחאה כנגד התוכנית, ושלוש מועצות איזוריות ישביתו את שרותיהן

מאת: דני בלר

ממשלת ישראל מובילה בשנים האחרונות מהלכים כלכליים התואמים את האג'נדה הניאו-ליברלית שלה: מניסיון להרוס את העבודה המאורגנת, דרך פגיעה בקצבאות של המוחלשים ביותר, הפיכת הנדל"ן לבועה ספקולטיבית, הפרטת שירותי הרווחה, ועתה – ניסיון בולט לחסל את החקלאות, המפרנסת עשרות אלפים מתושבי הפריפריה. זאת במסגרת תכנית חדשה לרפורמה במדיניות התמיכה בענף החקלאות.

בטענה של הורדת יוקר המחייה ממשלת ישראל פוגעת בזה אחר זה בענפי החקלאות השונים. חקלאי הערבה, למשל, נאלצו להפסיד מאות טונות של ירק ופרי בשל היעדר יכולת לשווק אותם במחיר שיכסה את ההוצאות שלהם. לא להרוויח חלילה, אלא רק לכסות הוצאות. לחקלאי הערבה קשה להתמודד עם מחירי היצף של עגבניות ירדניות או פלפלים ממרוקו. עם זאת, איך זה שלמשל השבוע, קילו פלפלים ירוקים עלה ברשתות השיווק 9.90 שקלים ותפוחים בין 10 ל-14 שקלים? פערי תיווך מטורפים.

גם ענפי הרפת והדגה סובלים מייבוא זול, במה שבענף טוענים שהם בבחינת מחירי היצף, של דגים מאסיה ובשר ומוצרי חלב מפולין, שעלותם לקמעונאי כרבע מעלות התוצרת הישראלית. עם זאת, פערי התיווך המטורפים מונעים מקהל הצרכנים בישראל ליהנות מההוזלה.

בממשלה רוצים לפרק את האגודות החקלאיות, לבטל את ההסדרים השונים ולהעביר את החקלאות לידי תאגידים פרטיים. את הקרקעות החקלאיות מבקשים להעביר ליזמי נדל"ן. את מכון וולקני, בעל השם העולמי במחקר ופיתוח חקלאי, מבקשים לסגור, למכור את הקרקעות עליהן הוא יושב, שסמוכות לראשון לציון, ולפתוח גרסא מוקטנת שלו אי שם בגליל.

מה יעשו הלולנים?

החקלאות הישראלית הייתה פעם סיבה לגאווה לאומית. ראשי ממשלה התפארו בנס של שדה בוקר, בפלפלים בערבה שהושקו במים מלוחים, במטעי הזיתים של חלוצה. ההתיישבות בעוטף עזה בדרום ובקו העימות בצפון היו על טהרת החקלאות: מטעי אבוקדו ופרי, לולי הודים על גדר המערכת בנחל עוז, במפלסים, בעין השלושה. לולי מטילות בצפון, ביישובים צמודי גדר כמו אביבים, זרעית וספסופה. החקלאות הייתה הסיבה שההתיישבות הזו קמה ויושבת על הגבול. בפריפריה הדרומית והצפונית אחוזי האבטלה גבוהים והאופק ההזדמנותי צר. אין היי טק, אין מסחר, והפרנסה מאירוח בצימרים היא בדוחק רב. אם החקלאות תיעלם משם, יש חשש שתתרחש נטישה המונית.

בין הנפגעים מתוכנית הממשלה נמצא ציבור הלולנים: על פי תוכנית לרפורמה במדיניות התמיכה בחקלאות, נבחנים תרחישים של התרת ייבוא בשר עוף וביצים. בין מסקנות התוכנית: את הלולנים המבוגרים (גיל העוסקים בענף הינו מעל 60) ממליצים לבחון לשלוח לפנסיה או לעבודות אחרות, באזורים שגם כך מוכים אבטלה. אחת התוכניות המוצעות מדברת על תשלום קצבת קיום, בסך 7000 שקלים, לכל לולן שיפרוש, כאשר במקביל, ישנה כוונה להפוך את הקרקעות החקלאיות עליהן יושבים הלולים לקרקע נדל"נית.

בקרב הלולנים בצפון הרוחות סוערות: מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, שלח מכתב לכלל המושבים והחקלאים וקרא להם להשתתף בעצרת המחאה של המגדלים בענף ההטלה אשר צפויה להתקיים מחר (שני) החל מהשעה 10:00 בכניסה הצפונית למושב אביבים על גדר המערכת. מחר תתקיים גם שביתה כללית של כל השירותים במועצות האזוריות מרום הגליל, מעלה יוסף ומבואות חרמון.

רק לאחרונה נדרשו בעלי המשקים הקטנים, המשפחתיים, לבצע השקעות גדולות בשיפור הלולים. רוב הלולנים במשקים הקטנים, המשפחתיים, גרים בקו העימות ובעוטף עזה. העיסוק בלולי הטלה הוא הפרנסה היחידה של המשפחות הללו מזה עשרות שנים. כל לולן מעניק עבודה לעוד כעשרה אנשים בפריפריה: עובדי משק, מובילים, רואה חשבון, טכנאי קירור ועוד. קריסת ענף הלול תחמיר את הקריסה הכלכלית בפריפריה.

להמשך קריאה ב"שיחה מקומית"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.