חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"קדימה מדע" אינה מספקת מורה – משרד החינוך מערער על הזכות לחינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 10.04.16 0:55

"קדימה מדע" מספקת לילד נכה מורה רק לחלק משעות הלימוד המגיעות לו. ההורים הפנו תלונותיהם למשרד החינוך האחראי בבקשה להעניק לילדם את מלוא השעות. מפקחת במשרד החינוך דרשה הוכחה על יכולת הלמידה של הילד. האם משרד החינוך מפר את זכותו החוקית של ילד ללמוד?

מאת: פלי אייזנשטט

מינואר 2015 נאבקים הורים לילדים חולים בבתיהם ומוריהם כנגד משרד החינוך, שהעביר את פרויקט חינוך הילדים החולים בביתם (שלבי"ם) לידי זכיינותה של חברת "קדימה מדע". הורים ומורים מתלוננים על כשלים בניהול הפרויקט ועל אי עמידה בתנאי המכרז. משרד החינוך שאליו מגיעות התלונות, נראה שאינו מפקח כראוי על החברה ומתעלם מאי עמידתה בתנאי המכרז.

שתי תלונות מייצגות יכולות לשפוך אור על מה שנראה כחוסר טיפול של משרד החינוך בעניין משני היבטיו: הפגיעה במועסקים והפגיעה בילדים החולים.

מורים, מסייעים ומטפלים המועסקים על ידי החברה מעלים טענות על כך ש"קדימה-מדע" מעסיקה אותם בהעסקה קבלנית פוגענית. מן התלונות המתקבלות מתברר ש"קדימה מדע" לא העבירה לכוח האדם בפרויקט את הסכומים שהקצה להם משרד החינוך. כמו כן דווח על פגיעות נוספות בתנאי ההעסקה. לאור כך לא פלא, שעד היום החברה לא מצליחה לספק בעיקר מורים לתלמידים החולים, למרות מחויבותה.

באוקטובר 2015 פנה מורה בעניין למפקחת משרד החינוך האחראית על החברה בפרויקט חינוך הילדים החולים בביתם. מאז ועד היום היא לא נתנה תשובה עניינית. גם התלונה למבקר המדינה ומעורבות משרדו בנושא, לא שינתה דבר עד עכשיו. המפקחת במשרד החינוך "דוחה בקש" את המענה בתואנות שווא על "בדיקה מעמיקה" שתיכף תסתיים. את הבטחות השווא שלה פיזרה גם בועדות בכנסת ובמענה לכלי התקשורת ולחה"כ שפנו אליה בעניין.

במקביל באוקטובר 2015 פנו למפקחת משרד החינוך האחראית על הפרויקט, גם הורים לילד נכה בפרויקט. הילד קיבל במשך שנים את השירות מהזכיינית הקודמת. מאז ש"קדימה מדע" קיבלה את הניהול, הילד לא קיבל חודשים את השירות. לאחר מכן למד כ-8 חודשים עם מורה מקצועי ומוסמך שלימד אותו מספר מקצועות. המורה התפטר בסוף אוקטובר מהפרויקט בגלל ההעסקה הפוגענית של "קדימה מדע" וחוסר תגובתה של מפקחת משרד החינוך האחראית על הפרויקט בעניין. מאז אוקטובר הנער מקבל רק חלק מהשעות שמגיעות לו.

באופן לא מפתיע גם את ההורים המפקחת דוחה "בלך ושוב" וזאת למרות שוועדה מקצועית שנערכה לו ביוזמתה בדצמבר 2015, קבעה שמשרד החינוך יחייב את החברה לספק לו את מלוא השעות שנקבעו לו. עקב כך נאלצו גם ההורים לפנות למבקר המדינה. אבל דבר לא השתנה, וגם מולם המפקחת מורחת זמן ומתחמקת מטיפול.

לאחרונה נודע לי שמשרד החינוך ירד לשפל המדרגה. מפקחת אחרת במשרד – במענה נוסף לפניית ההורים באמצעות עובדת סוציאלית ממשרד מבקר המדינה – ענתה: "הילד יקבל חינוך, רק אם ישלח סרטון שמוכיח שהוא יכול ללמוד".

כן, ממש כך. לא יאומן! משרד החינוך עובר על החוק במדינה ומתנה מתן חינוך לילד בישראל בהוכחת יכולתו ללמוד. כנראה שהזכות לחינוך וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, לא מעניינים את משרד החינוך. כשאין כבר תירוצים לאי טיפול בילד חולה שבסך הכול מבקש ללמוד כמו כל ילדי ישראל, המשרד מצא דרך חדשה למנוע זאת ממנו.

נראה שמשרד החינוך מחכה "אוֹ שֶׁהַכֶּלֶב יָמוּת אוֹ שֶׁהַפָּרִיץ יָמוּת או שמשיח יבוא… ."

"דחייה היא הסוג המרושע ביותר של סירוב" –  נורת'קוט פרקינסון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

16 תגובות

 1. הורה לילד חולה :

  מה עוד צריך לקרות כדי שמשרד החינוך יודה שמנהלי הפרויקט הנוכחיים אינם נותנים מענה לתלמידים החולים בבית? מה עוד צריך לקרות כדי שמשרד החינוך יקח בחזרה את האחריות על תלמידים אלו? ורצוי שכאשר יעשה זאת יבחר במפקחים ומנהלים ראויים לתלמידים הללו !

 2. ברק :

  אשתדל להגיב ברגוע

  שלום,
  ינואר 2015, אפשר לסמן בלוח השנה- 1 בינואר 2015 "יום הפקרת התלמיד החולה", סמנו, על פניו זה ילווה אותנו לדראון עולם.
  עוקב אני אחר הקורה בפארסה המדוברת, עובר שוב ושוב על כתבות קודמות ומה השתנה?
  כלום, התכנים אותם תכנים, העתק-הדבק נוראי של אוזלת יד, הפקרות, כניעה לגחמות אישיות בעלות השלכה ציבורית, חברה מסחרית המעופפת מעל ראשי התלמידים החולים כעייט התר אחר טרפו, אז חבר'ה באמת עזרו לה- הביאו את הסיר נתבל בקישוא ומעט בצל ונגיש חם וטעים.

  תלמיד נפגע פה, מורה נפגע שם, תלמיד לא קיבל את המגיע לו על פי חוק (שימו לב על פי חוק!), מורה ש…. וסובב לו הגלגל שוב ושוב ואין מי שיעצור אותו.
  קורא אני את שכתב פלי ולא אוכל לצטט מתוך כתבו משום שכל כתבו ציטוט אחד בכללותו.

  בעת מתן השירות לתלציד החולה בביתו על ידי עמותת תללי"ם, במשך 24 שנים, שנים עטורות הצלחה והוקרה הן מטעם התלמיד והן מטעם המדינה, לא היה מצב מגוחך עד כדי טיפשות מכאיבה ומדממת שבו תלמיד לא קיבל סיוע וכשהשאיפה לתת לו את המגיע לו פלוס, והתלמיד קיבל, קיבל מתוך מאגר מורי העמותה, קיבל מתוך יכולות העמותה לתרום (מתיק בית ספר ועד למחשב, ממחברת ועד לערכת הנשמה ותקשור עם הסביבה, צבא מתנדבים ומיקור חוץ במימון העמותה (סייעות/ים 24/7 אם צריך), קשר עין- מערכת בה יכול התלמיד בביתו לצפות בשידור "חי" בכל הקורה בכיתתו ולוקח חלק פעיל במהלך השיעור ואוכל למלא כאן מאות שורות נוספות).

  24 שנים של עמותת תללי"ם בשטח ואין תלמיד במתח ואין משפחה מחזרת על הפתח!

  ואז הגיע "יום הפקרת התלמיד החולה".
  בחרה המדינה להעביר את השרות לזכיין אחר, כנראה שראתה המדינה, ונציגתה לצורך העניין משרד החינוך על המשרדנות המנופחת שלו, כי טוב מדי לתלמיד החולה בביתו והחליטה להרע לו. למה שיהנה ממה שמגיע לו על פי חוק, שיסבול עוד קצת מעבר לסבלו הנוכחי.

  ולגופו של עניין- "הילד יקבל חינוך, רק אם ישלח סרטון שמוכיח שהוא יכול ללמוד", במילים אחרות בא הזכיין ואומר שהוא אינו שמרטף לימודי לעת מצוא, הוא מעדיף ללמד תלמידים בריאים ולראיה- עמותת תללי"ם העניקה שרות לכממוצע 3,500 תלמידים בשנה ונכון להיום "מתהדר" הזכיין בכ 1,000 , האם אני צריך להרחיב ידידיי?

  אשמח לדעת ממישהו הבקיא בתחום הרפואה כי נעשה נס ונמצא מרפא לכ 2,000 תלמידים חולים כרונית, שהם כ- 60 מני מחלות שונות. מייד לועדת נובל.
  אשמח לדעת ממשרד התחבורה כי תמו תאונות הדרכים במדינת ישראל וכל אזרח מצוייד במגן, מייד לועדת הפטנטים.
  אשמח לדעת ממישהו הבקיא במערכת החינוך (למשרד מסתבר אין טעם לפנות) כי תמו התאונות הבית-ספריות, מייד למבט לחדשות.
  אשמח לדעת שאין יותר בעולם מחלות כרוניות!
  רק מספר התלמידים החולים במחלות כרוניות נאמד בכ- 2,000 אז… חשבון פשוט אני סומך עליכם שתעשו.

  אנצל במה זו, ברשות המערכת, לטובת התלמיד החולה בביתו ואבקש שני דברים:-
  1. אדוני ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, כאחראי ישיר על התנהלות השרים בממשלתך פנה בבקשה לשר החינוך ו"נער" אותו במיידי!
  2. עמותת תללי"ם קיימת ופועלת למען התלמיד החולה בביתו ומעניקה שירות לימודי חינם!! באמצעות מערך הלמידה מרחוק שלה (זוכה פרס בינלאומי), הורים יקרים, משפחות יקרות, תלמידים יקרים, הכנסו לאתר עמותת תללי"ם מלאו את טופס הפנייה וקבלו את השרות הניתן לכם חינם מטעם העמותה שחרטה על דגלה את המוטו "לחבר את התלמיד לצד הבריא של החיים-ללימודים".

 3. של מי משרד החינוך הזה? :

  משרד החינוך שצריך לשמור על זכות התלמידים החולים ללימודים בבית משתף פעולה עם הפוגעים בהם! יום שחור לתלמידים החולים ולמשרד החינוך. למי עוד נשאר לפנות? מי ישמיע את קולם של התלמידים הללו?

 4. לקסי :

  הכל מאותו

  – בדיקות הכושר המשפילות לזקנים הנזקקים לסיוע.
  – מתן נכות "זמנית" ומוקטנת לנכים שצריכים לשוב ולהוכיח את נכותם.
  – התעמרות ועדות רפואיות של הביטוח הלאומי.
  – וכעת גם הצורך של ילד חולה להוכיח שהוא לא סתם מתפנק ומעדיף לשכב במיטה ולא ללכת לבית הספר.
  כל אלה בשם "השמירה על הקופה ציבורית"*.
  כל אלה מתוך הראייה שהנזקקים הם רמאים**.
  הכל מאותו סל שעל מכסהו נכתב "עני חשוב כמת"
  __________
  * שם קוד ל"למה לא למסות את העשירים" ול"למה למחוק ליתומי יולי עופר שומה של מיליארד שקלים"
  ** כי הם רק רוצים טיפול ואינם מעבירים את הונם למקלט בפנמה.

 5. פניה אישית למנהלת האגף לחינוך מיוחד :

  על הפרויקט הזה אחראיים אנשי האגף לחינוך מיוחד של משרד החינוך. כתבה מנהלת האגף לאנשי משרדה: עמיתיי היקרים, חוק החינוך הממלכתי מדגיש את מחויבותנו כאנשי חינוך "לפתח את אישיות הילד והילדה, את יצירתיותם ואת כישרונותיהם השונים, למיצוי מלוא יכולתם כבני אדם החיים חיים של איכות ושל משמעות. להעניק שוויון הזדמנויות וליצור אווירה המעודדת את השונה ותומכת בו…" מתוך חוק חינוך ממלכתי {תיקון – מטרת החינוך הממלכתי}, התש"ס- 1999.
  תפיסת האגף לחינוך מיוחד מושתתת על מחויבות ערכית זו המבוססת על כבוד האדם וחירותו.
  אני מאמינה כי לכל אחד מאתנו, מנהיגי החינוך המיוחד, קיימת הזכות והחובה לקדם, להניע ולהשפיע על תפיסת עולם חברתית, המקבלת את האדם עם הצרכים המיוחדים כמשתתף שווה זכויות בחברה. אדם החי בסביבת חיים נגישה, סביבה פיזית ואנושית מכבדת, המאפשרת לו מימוש עצמי ומגלה רגישות ואכפתיות כנה להשתלבותו המיטבית בחברה.
  גברתי מנהלת האגף, אנא התחילי ליישם את "האני מאמין שלך" בתלמיד אחד זה ומשפחתו! קצת אהבה ונתינה לתלמיד זה ומשפחתו בהחלט יהוו הגשמה של הדברים שאת דוגלת בהם.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  האם תגובתו של ברק נשלחה לראש הממשלה?

  1. ראוי שכך יעשה.

  2. אוי לרשע ואוי לשכנו. אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי.

  מכיוון שעמותת תללים ממשיכה לתת שירות בחינם, כפי שהבנתי מאתר העמותה – משה"ח ימשיך לקצץ באמצעות הזכיין החדש.

  כמה רשעות אפשר לסחוט מהתעמרות הגורל?

  עכשיו הבנתם למה תללים לא זכתה במכרז?

 7. אבא לילד חולה :

  בושה שפרויקט כזה ממשיך במתכונת הנוכחית שלו.
  אנשי ״קדימה מדע״ חייבים להפסיק את עבודתם עם הילדים החולים. הם כל כך גרועים, שהכספים שהם מקבלים נזרקים ממש סתם!!!
  האגף לחינוך מיוחד, לשם שינוי, קחו אחריות על הילדים.

 8. ברק :

  אנונימי יקר,
  אגב למה אנונימי, חוששים אה? משטרת הלילה בפתח…
  ולענייננו- אבקש במקרה של עמותת תללי"ם להעמיד דברים על דיוקם ומייד תראו כיצד זה נקשר לנושא כולו.
  תללי"ם לא ניגשה כלל, כך שאי אפשר לומר "לא זכתה". לא ניגשה משום שני דברים מתהותיים- האחד הדרישה לתת סיוע פארא-רפואי דרך הזכיין (סיוע שקיבלו התלמידים משירותי הקהילה ממילא) והשני הפגיעה בשעות ההוראה המוקצות ללמיד החולה. בכתב ההשגות של העמותה לועדת המכרז, הצליחה תללי"ם לשנות במעט את רוע הגזירה ולשפר.
  שירות פארא-רפואי: גוף חינוכי אינו גוף רפואי טיפולי ולכן תמוהה היתה הדרישה לסיוע זה מגוף חינוכי.
  מאחורינו, יש זכיין שהתחייב לסעיפי המכרז,
  האומנם?
  שאלת השאלות, האומנם אנשי משרד החינוך ישנים טוב בלילה מתוך ידיעה שהתלמיד החולה בביתו מטופל כראוי?
  אם כן, הם אינם ראויים לשנת לילה רציפה.

 9. למה אנונימי? כי כולנו מפחדים :

  למה אנונימי ? כי אנחנו ההורים והמורים בפרויקט רואים מה קורה למי שנחשף כמתלונן על הנעשה בו. כולנו, הורים ומורים זוכרים את הדיונים הסוערים בוועדת החינוך לפני שנה וחצי. משרד החינוך בחר ביודעין לוותר על שרותי העמותה שהוא הקים כדי לשמור על זכויות התלמידים החולים של המדינה. הוא ויתר על ניסיון בנושא יחודי, נסיון שנאסף במשך 25 שנה. בדיונים אז התברר שלפני משרד החינוך הייתה האפשרות לנהוג אחרת. הייתה לפני ועדת החינוך הצעת חוק להחריג את הפרויקט הזה ודומים לו בייחודם מחובת המכרזים. יו"ר ועדת החינוך דאז (ח"כ מצנע) בעצה אחת עם שר החינוך דאז (ח"כ שי פירון) בחרו שלא לעשות זאת. מתברר שחובת המכרזים היא מעל לכל שיקול במדינתנו! כיום, כשקוראים על הנעשה בפרויקט מצערת יותר מכל היא העובדה שמשרד החינוך בוחר שלא לתמוך בתלמידים החולים הזקוקים לו יותר מתמיד. במקום לדאוג שתלמיד חולה זה שמצבו קשה ביותר, יקבל את התמיכה לה הוא זכאי, דורשים ממנו וממשפחתו דרישות מבישות המבזות את כבוד התלמיד ומשפחתו. דרישות שלא היית מצפה להן מאנשי החינוך המיוחד המטפלים בפרויקט.

 10. אבא לילד חולה :

  לאנונימי
  עמותת תללים עושה עבודה מדהימה.

  קדימה מדע לא עושה כלום למען הילדים.
  המורים לא זוכים להכשרה, חסרים מורים לחינוך מיוחד, מורים לבגרויות ואין להם מושג מהם צרכי הילדים.
  אוי לנו למדינה כזאת, שמשלמת מיליוני שח לחברה כזאת כושלת……

 11. אמא מודאגת :

  עד מתי משרד החינוך יתנער מאחריותו לילדים החולים?

 12. עד שלא יהיו הורים שיודעים שהיה אחרת :

  עד מתי?
  כמה מההורים המקבלים סיוע כיום יודעים מה הן זכויות הילדים שלהם בעת מחלה? מתי מגיע להם סיוע? מתי צריך מורה להגיע לביתם? מי אחראי על תכנית הלימודים שלהם בבית? לכמה שעות הוראה הם זכאים? לאלו טיפולים? משרד החינוך פוגע בהתנהלותו באוכלוסייה חלשה שאין לה כוחות למאבקים נוספים למאבקים שלה על בריאות הילדים. למי מאתנו יש כוחות אחרי אשפוזים וטיפולים בבתי חולים ומרפאות להלחם גם במשרד החינוך ומנהליו שהשאירו אותנו לנפשנו. אם ניתן למשרד החינוך מספיק זמן אוכלוסיית ההורים היודעים מה מגיע לילדיהם, תלך ותקטן. משרד החינוך יוכל להמשיך ולהתעלם מחוק חינוך חינם לתלמיד החולה, מהתלמידים החולים והוריהם שלא ידעו אפילו שהיה פעם אחרת.
  עד מתי? עד שלא יהיה מי שידע שהיה פעם אחרת….

 13. הילדים החולים חלקם שיכים לדוח עוני! :

  ילדי ישראל – עניים ביותר במערב
  ראו את הכתבה:
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-378007-00.html
  הדוח העדכני חושף כי בישראל הפערים הכלכליים והחברתיים בין ילדים עשירים ועניים הם הגבוהים ביותר בעולם המערבי
  הדוח מציב את ילדי ישראל בתחתית אי-השוויון בבקרב מדינות העולם המפותח.
  הפערים ניכרים גם בתחום החינוך: שיעור הילדים שנמצאים מתחת לדרגה נמוכה בשליטה במדעים, קריאה ומתמטיקה, עומד על 18.5% על-פי מבחני פיז"ה.
  מבחינת הבריאות, מדורשת ישראל במקום ה-35 מתוך ה-35 בפערים ברמת הבריאות. למעלה ממחצית הילדים בטורקיה וכשליש בבולגריה, ישראל, צרפת, מלטה ורומניה דיווחו בכל יום על תסמין אחד או יותר של בריאות לקויה.

  משרד החינוך לפי כתבה זאת מערער את יסודותיו של החוק שנועד לסייע בדיוק לילדים אלו שבריאותם נפגעה, פרנסת הוריהם המטפלים בהם נפגעה גם היא ועכשיו נוטש אותם משרד החינוך שצריך לדאוג לזכותם לחינוך בעת מחלתם.
  אין פלא שישראל ניצבת בתחתית הסולם בטיפול בילדים שלה ובעיקר בחלשים ביותר בחברה.
  מדינה שמפריטה את מערכת החינוך ונוטשת את ילדיה העניים מובילה למציאות בה ילדים חולים הם לפעמים גם רעבים, אינם זוכים לטיפול רפואי הולם וזכותם הבסיסית לחינוך נגזלת מהם
  לקראת חג הפסח מוזמנים אנשי משרד החינוך לעשות חשבון נפש עם עצמם. הגיע הזמן להוציא תלמידים אלו משעבוד לגאולה ולהחזירם לטיפול משרד החינוך אשר יעניק להם את החינוך לו הם ראויים. חג חרות שמח!

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לברק

  אנשי משרד החינוך ישנים טוב בלילה. לפחת חלקם. לפחות מקבלי ההחלטות.

  אם תללים ממשיכה לתת שירות בחינם (כפי שהבנתי מדבריך ומהאתר) – זהו חלומם הרטוב.

  האם תללים צריכה להפסיק את השירות הזה?

  זו דילמה שמי שמעמיד אותה בפני העמותה הוא רשע מרושע.
  ורשעים ישנים טוב בלילה כי אין להם מצפון.

  "רשע מה הוא אומר: מה העבודה הזאת לכם, לכם ולא לו, ולפי שהוציא את עצמו מן הכלל כפר בעיקר, אף אתה הקהה את שניו ואמור לו בעבור זה עשה ה' לי בצאתי ממצרים, לי ולא לו, ואילו היה שם לא היה נגאל".

 15. ברק :

  לאנונימי

  אינני מבין את כוונתך, צר לי, אתה לא ברור לי. כל שאוכל לכתוב הוא שיש נותן שירות בלמידה מרחוק, כמו נותני שרות שכזה אחרים כיום, אלא שהנותן תלל"ים מתמחה בתלמיד החולה. מה לא בסדר פה?

 16. לברק , אכן עדין יש מקום לתללי"ם..... :

  רק אתמול נשמעה זעקת הורים לילדים חולים על אי מתן מענה הולם לחינוך הביתי לו הם ראויים וזכאים בעת מחלתם.
  הורים ששוחחו עם ynet סיפרו כי הם מחכים חודשים למורים, אלא שנאמר להם כי החברה לא מצליחה לגייסם. הם נאלצים להוציא מכיסם מאות שקלים בשבוע לטובת שיעורים פרטיים.
  בתשובתו לעיתונאים משרד החינוך ממשיך , כרגיל, להגן על הזכיין החדש במקום לדאוג לתלמידים החולים. מתי יבינו במשרד החינוך שתפקידם הוא להגן על זכויות התלמידים החולים? כל כך הרבה פיקוח ומפקחים והניהול הכושל של הפרויקט נמשך. עד מתי?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4794749,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.