חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בריכה פרטית חזירות אמתית

נושאים דעות, כלכלת בית ב 5.04.16 1:48

בריכות פרטיות, הן סמל לניכור מעמדי וסמל מנקר עיניים. במיוחד כשמדובר באיש שמתיימר לייצג את השקופים בכנסת. אריה דרעי שמתיימר לייצג את החלשים והשקופים הוא עוד מיליונר מקושר היטב ומשרת הון שתכלית כהונתו היא מניעת שינוי בהצבר ההון בחברה הישראלית

מאת: קורט טוכולסקי

מי שילך להפגנות אחד במאי בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל יראה כיצד נישאת בהפגנה בובה של איש שמן לבוש חליפה ועוטה כובע צילינדר שבין אצבעות ידיו אחוז סיגר שמנמן. הקפיטליסט השמן הוא סמל לחזירות קפיטליסטית גם בימים בהם חלק לא מבוטל מהטייקונים עושה כושר ומקפיד על לבוש "עממי". בשבילי יש סמל שהולך וצובר תאוצה, והוא מחליא לא פחות והוא הבריכה הפרטית. מהתמונות של בית הנופש של משפחת דרעי בספסופה, נחרתה בדמיוני בעיקר הבריכה הפרטית שמסמלת את כל החזירות של המשפחה הזו, שמנצלת באמצעות העומד בראשה ציבור בוחרים קשה יום.

במדינת ישראל ההולכת ומתפרקת מנכסיה אחד הדברים שנעלמו כבר מזמן הוא הבריכות הציבוריות. לא הקאנטרי קלאבים מסורגי הגדרות שבהם יכולים בעלי יכולת לנפוש, אלא בריכות במחיר עממי שמציעות לציבור הרחב בילוי במחיר הגיוני. למען ההגינות צריך ואפשר לומר שלחלק לא מבוטל מאזרחי ישראל בריכה שכזו אף פעם לא הייתה ממש בנמצא, אבל בעיר הולדתי, עיר לא זוהרת במיוחד בפאתי גוש דן, היו למשפחה מספר אפשרויות לבילוי בברכה עוד לפני שנבנה בה קאנטרי קלאב. בריכות פרטיות, הן סמל לניכור מעמדי וסמל מנקר עיניים. במיוחד כשמדובר באיש שמתיימר לייצג את השקופים בכנסת.

בבחירות האחרונות זיקק אריה דרעי בקמפיין השקופים את הצביעות שלו בצורה כל כך משיחית שכל אדם שלא מסוגל לראות את הפתרון הפוליטי המדעי והרציונלי של הפוליטיקה המעמדית יכול היה ליפול לזרועותיו של דרעי כבן אובד. תמרורי האזהרה שכל מודרניסט היה רואה מיד, השחיתות האישית בעברו, משיכתו לסממני יוקרה, הכוחנות שהפעיל בתוך המפלגה, העושר האישי שמשפחתו המשיכה לצבור, זכו להתעלמות מוחלטת בציבוריות הישראלית. דרעי כמו לפיד, ליברמן, בנט, הרצוג וביבי הוא עוד מיליונר מקושר היטב ומשרת הון שתכלית כהונתו היא מניעת שינוי בהצבר ההון בחברה הישראלית ולא להפך. הניגוד הזועק שבין קמפיין השקופים לבריכה הפרטית כל כך מובהק שרק בחברה חולה מקוטבת ומפולגת לשבטים של תודעה כוזבת, יכול פוליטיקאי בכלל לחשוב שהוא יוכל לנהל קמפיין שכזה.

עוד הרבה לפני בית הנופש בספסופה עם הבריכה הפרטית היה די ברור שאריה דרעי ומשפחתו אמידים באופן יוצא דופן. מי מאתנו לא היה רוצה לדאוג לדירות לכל ילדיו? מי מאתנו לא היה רוצה לדעת שכל אחיו עובדים במשרות מכובדות? מי מאתנו לא היה רוצה את הביטחון הסוציאלי שסידר לעצמו יו"ר ש"ס בזמן שלהמוני בוחריו הוא מעניק פירורים בדמות הנחות של שקלים בודדים בחשמל ומים? אני אישית הייתי מסתפק בלהצליח לעזור לילדים עם דירות ולתת להם חינוך שיעזור להם למצוא פרנסה בכבוד ולאו דווקא להשיג להם דירות ומקומות עבודה. אני גם הייתי שמח אם בשכונה שלי או לפחות באזור שלי הייתה בריכה עירונית במחיר שווה נפש לתושביה. אבל אני לא דרעי, אני לא פוליטיקאי שמסוגל לנצל תמימות ועיוורון וגם טמטום של בוחרים כדי למכור להם שאני הגביר אדאג לחלשים והשקופים. עכשיו הוא צוחק על שפת הבריכה בבית הנופש המשפחתי.

יום אחד תהיה פה מדינה בלי בריכות פרטיות, אבל עם בריכה בכל שכונה. יום אחד תהיה כאן מדינה בלי גבירים שמתיימרים לדאוג לחלשים, אבל תהיה פה מדינה שתדאג לחלוקה צודקת ורווחה. יום אחד אנשים כמו דרעי וליברמן, ביבי והרצוג, לפיד ובנט יהיו משהו שיראה לילדים שלנו כל כך זר ומוזר שהם יחשבו שאנחנו ממציאים. היום הזה עוד רחוק והדרך עוד קשה, אבל כדאי שנמשיך לעבוד למען הגעתו של יום זה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.