ארכיון רשות השידור והסרטייה הם נכס לאומי – על המדינה לדאוג לשימורם

לסרטייה ברשות השידור לא נמצא תורם שישקיע בשימורו. על כן הוא מוזנח. מחובתה של המדינה לשמר נכס לאומי זה המשקף אבני דרך בחיי המדינה. מוש דנון פנה לממשלה בקריאה להצלת הארכיון והסרטייה של רשות השידור

"הצילו את ארכיון רשות השידור"

מוש דנון, יו"ר האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה: "על הממשלה לעשות מעשה. הסרטייה בערוץ הראשון היא נכס לאומי, ובמקום לשמור ולשמר אותו – הארכיון נהרס"

על רקע סגירתה הצפוייה של רשות השידור, פונה היום מוש דנון יו"ר האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה, לראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו ולשרי החינוך והתרבות, נפתלי בנט ומירי רגב, בקריאה להציל את ארכיון הערוץ הראשון.

יפה גנור תחקירנית ועורכת סרטים דוקומנטריים הגיעה לסרטייה בערוץ הראשון לפני כחודש והזדעזעה למראה העזובה:"מצאתי עובדת אחת שלא פוטרה עדיין ושלא השתלטה על המקום. הרצפה היתה עמוסה קלטות שלא הוחזרו למקומן מחוסר כוח אדם. קשה להבין איך סרטיה נדירה כזאת מוזנחת ונעזבת. בכול העולם כבר הקימו דיגיטציה לסרטים. אצלנו הסרטיה הזאת והארכיון הוכרזו כמורשת לאומית ועשו חגיגה גדולה בהבטחה לדיגיטציית סרטי הפילם, אך דבר לא נעשה. הבטיחו שאיזה יהודי בהרוורד ייעשה זאת בתרומה, אך דבר לא נעשה". בפוסט שהעלתה בסוף השבוע בפייסבוק, ושותף על ידי מאות, תיארה היוצרת יפה גנור את מצבה העגום של סרטיית רשות השידור: "עם סגירת רשות השידור תיסגר גם הסרטייה. עתידתו של אוצר לאומי זה לוט בערפל. אם לא יימצא פיתרון לאלתר, יהיה זה בבחינת אסון לתעשיית הקולנוע הדוקומנטרי!"

דנון אמר היום: "הסרטייה בערוץ הראשון היא נכס לאומי, ובמקום לשמור ולשמר אותו, הארכיון נהרס. יש בו חומרים נדירים שצולמו בפילם ויש להמיר אותם לקבצים דיגיטלים. צולמו שם פרקים חשובים ומהלכים שהם אבני דרך בחיי המדינה, הנוגעים לתרבותה ולביטחונה. לצערנו, הסרטים לא טופלו נכון והם מתכלים. כדי להצילם יש לפתוח מיידית בהליך מונע. בכל העולם הנאור עושים הכול כדי לשמר נכסים יקרים כאלה. אצלנו מקלים ראש ויש אי אכפתיות. כיו"ר האדמיה אני מתכנן לקדם מאבק להצלת הסרטייה ועל ראשי המדינה ובעיקר על ראש הממשלה והשרים הנוגעים בדבר לעשות מעשה. מזה שנים יודעים שקיים חוק הארכיונים שנועד להגן על מוצגים ארכיונים – יודעים ומתעלמים. כל היום חופרים באדמת הארץ לגלות מוצגים ארכיאולוגים נדירים מתחת לאדמה. פה, בארכיון ,יש מוצגים נדירים שנהרסים לנגד עינינו ואין מי שיעשה מעשה. כמה הזדעזענו לראות את הברברים בסוריה ועיראק שהרסו מוצגים ארכיאולוגים נדירים. מה שקורה פה לא פחות עצוב. אנחנו לא מתכוונים לשתוק יותר."

פורסם לראשונה באתר "עיתונות" אגודת העיתונאים בישראל

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

One Response to “ארכיון רשות השידור והסרטייה הם נכס לאומי – על המדינה לדאוג לשימורם”

  1. Eyal הגיב:

    לא! הרי בארכיון הזה יש תיעוד למה שעשו קודמיהם בשלטון ואח"כ מה שעשו הם עצמם, למה שירצו לשמר את זה.
    באתרי עתיקות רבים למשל בלוקסור ישנם פסלים וכתובות שהושחתו על ידי השליטים שעלו לשלטון אחרי השליטים שבזמנם ולכבודם יוצרו הפסלים והמונומנטים.
    SO, WHAT ELSE IS NEW

Leave a Reply