postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נכסי נפקדים – המתגוררים בהם חלוצים או פולשים?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נכסי נפקדים – המתגוררים בהם חלוצים או פולשים?

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 27.03.16 0:30

איך הפכו עולים חדשים מחלוצים, השותפים בבניית הארץ, לפולשים. הנוהל של מינהל מקרקעי ישראל למכור ליזמים קרקע על תושביה, שינה מעמד תושבים שחיו שנים רבות בביתם לפולשים וחסרי זכויות. כנס על בעיות התושבים והדרכים לפתרונן נערך לאחרונה בכנסת

מאת: דליה בלומנפלד

גבעת עמל – היסטוריה של השכונה שיצחק תשובה מפנה בכוח

תושבי גבעת עמל הודיעו על סגירת השכונה וחסימת הגישה אליה בעקבות כניסתם לתוקף של צווי פינוי לכ-30 משפחות בגבעת עמל. קצת מידע על שכונת גבעת עמל שעומדת בפני פינוי ברוטלי נוסף על-ידי משטרת ישראל והמליארדר יצחק תשובה, בנק הפועלים ועירית תל-אביב

לקריאה נוספת

הבעיה

עם הקמת המדינה ועם גלי -העליות לארץ, יישבו מוסדות המדינה עולים חדשים בבתים ובשכונות שערבים נטשו במלחמה. היו שכונות שבהן התושבים ביוזמתם נכנסו לגור בבתים שנטשו הערבים בבריחתם. אלה הם נכסי נפקדים.

במשך הזמן בוצע הליך של הסדרת הבעלות על נכסים כאלה. הם הועברו לבעלות התושבים שהתגוררו בהם.

אלא שהליך ההסדרה לא היה שלם ונותרו תושבים, לרוב מוחלשים ומעדות המזרח, שלגביהם לא בוצעה הסדרת הבעלות.

כך יצא שתושבים שהתבססו מבחינה כלכלית, תושבים בעלי תפקידים בשירות המדינה, מקורבים לשלטון, רבים מהם אשכנזים, הם הצליחו להסדיר את בעלותם בנכסי נפקדים שבהם התגוררו. לעומת זאת, תושבים מוחלשים מעדות המזרח שהתגוררו בשכונות מסוימות כמו ליפתא, למשל, לא הצליחו להסדיר את בעלותם בנכסי הנפקדים שהתגוררו בהם. נראה כי המוסדות שטיפלו בהסדרת הבעלות הסתירו מידע מהתושבים הללו, "השכיחו" מסמכים רלבנטיים להסדרה. ככלל נראה כי פקידים הערימו קשיים על תושבים  מסוג זה ובכך מנעו מהם את הסדרת בעלותם על הנכסים בהם התגוררו.

במשך השנים, ערך הקרקע במקומות אלה עלה. המדינה גיבשה תוכניות בינוי מתוך כוונה לפנות את התושבים. נוהל חדש שהתקבל במינהל מקרקעי ישראל התיר לה למכור קרקע ליזמים יחד עם התושבים המתגוררים בהם. כך, במקום שמינהל מקרקעי ישראל שהוא רשות של המדינה, יהיה אחראי על התושבים ויגן על זכויותיהם, המדינה, באמצעות מינהל מקרקעי ישראל, הסירה אחריותה מעל התושבים ומכרה את הקרקע על תושביה. כך הפקירה את התושבים לחסדי היזם שרכש את הקרקע.  הקרקע שהמינהל מכר ליזם הפכה לקרקע פרטית. בכך הוקנתה האפשרות ליזם לפנות כל תושב שמתגורר על הקרקע הפרטית שלו. תושב שמתגורר על קרקע זו ואין לו מסמכים המעידים על בעלות, נחשב לפולש. תושב שיש לו מסמכים מפוצה בכסף על ידי היזם שרכש את הקרקע. כך, מאזרח המקיים חוק, הופך אזרח לעבריין. ניתן לסלקו מביתו בחסות מערכת המשפט. כך נפתחה הדרך לסילוק תושבים מבתיהם.

הכנס "מחלוצים לפולשים"

בתאריך 22 במרץ נערך בכנסת כנס "מחלוצים לפולשים" ביוזמת ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) ולשכתו ובסיועו של יוני יוחנן, תושב ליפתא. הכנס נערך בהשתתפות שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם, חברי כנסת ותושבי שכונות ונציגיהם. הכנס עסק בבעיית התייחסות המדינה אל תושבי שמונה שכונות. המדינה הייתה זו ששלחה אותם להתגורר בשכונות הללו בנכסי-הנפקדים. הם היו למעשה חלוצים בשליחות המדינה. אך בתקופה זו פועלים לפנותם ומתייחסים אליהם כאל פולשים. מדובר בשכונות: ליפתא בירושלים, ביפו-תל-אביב: כפר שלם, גבעת עמל, שכונת הארגזים, סומייל ,שכונת עמידר, שכונת נס לגויים ושכונת עמידר בבת-ים.

שרת המשפטים איילת שקד חשפה את מודעתה לבעיה ותיארה את עיקרה: יש מקומות שבהם הקרקע נמכרת ליזמים ואז התושבים נחשבים פולשים ואין להם זכויות. למערכת המשפט אין מענה לבעיה זו. נציגי הציבור, הכנסת והממשלה צריכים לתת מענה לתושבים, כל שכונה והבעיה שלה. תושבים באו לגור בהוראת המדינה ולאחר שנים הם נחשבים פולשים.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם התייחס אל הבעיה שהיא של תושבים חלשים ומוחלשים, אך המדינה לא נמצאת שם לסייע להם. לדבריו, הבעיה היא של מדינת ישראל שמעבירה קרקע ליזמים על תושביהם. אין לו ביקורת על היזמים. לדעתו, יזמות היא לא גמילות חסדים. יצחק תשובה הוא יזם מצליח. יש בעיה עם מדינת ישראל שמעבירה קרקע ליזמים. בדבריו הזכיר את שכונת ליפתא ושחזר אירוע בביקור שקיים בבית-דגן, שם קיבלו דיירים צווי-פינוי. אישה כבת 85 שהידפק על דלתה, הציצה בחלון מתוך חשש לביטחונה לפני שפתחה לו את דלת ביתה. היא סיפרה לאמסלם שמבקשים ממנה לפנות את ביתה. לאן תלך? עורכי-הדין כבר לקחו ממנה את כל כספה, אמרה.

לפי דעתו של ח"כ אמסלם, יש לקבוע שאנשים שישבו על הקרקע בשנות החמישים, הקרקע שלהם. בעבר לקרקע לא היה ערך. כשבאו לגור במקום, ערך הקרקע היה אפס. עם השנים ערך הקרקע עלה. האם זו סיבה לפנות אנשים?

אמסלם אמר שהוא מקדם חקיקה בעניין. האחריות היא של המדינה לא של היזמים. הזכויות צריכות להיות מוקנות לתושבים ולצאצאיהם כמו בקיבוצים. מדובר במספר מוגבל של משפחות, 1000, 1500 משפחות. צריך לנהוג בחמלה ובלב רחב. כשצודקים מנצחים. רק צריך להתעקש עד הסוף ולא לוותר. ח"כ אמסלם הבטיח לעשות ככל יכולתו ולשנות חקיקה. הוא הודיע שיבקש מהפרקליטות לעצור את הפינויים חצי שנה עד שהמדינה תסדיר את הבעיה. יבדקו את הקריטריונים. מי שיושב  על הקרקע הרבה זמן, הקרקע היא שלו.

מבין חברי הכנסת שדיברו בכנס דיבר גם ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). הוא שיבח את איחוד השכונות למאבק משות, וציין שזהו מאבק בסיסי על הדבר הצודק ביותר, על קורת גג. זהו מאבק של תושבי שכונות על מה שאזרחי ישראל רבים קיבלו בלי מאבק במושבים ובקיבוצים, אמר ח"כ חנין. המאבק צודק. בצד שמנגד עומדת תאוות בצע חסרת מעצורים. כל הקרקעות בשכונות הללו יקרות. אפשר לפצות כל תושב. גם אם היזמים ישלמו פיצויים בעד פינוי תושבים מבתיהם, יישאר להם הרבה כסף. והמדינה, במקום שתהיה אחראית על התושבים, היא מתנתקת מהם. זוהי תכנית ההתנתקות האמיתית של מדינת ישראל. מאבקם של התושבים אפשרי ובאיחוד כוחות הוא גם הולך לנצח.

האם באמת "פולשים"?

מספר דוברים בכנס התייחסו אל השימוש הלא ראוי במילה "פולשים" כלפי אותם תושבים שהמדינה שלחה להתגורר בנכסי נפקדים ושבעלותם לא מוסדרת. ח"כ חנין הדגיש כי המילה "פולשים" היא התעללות בשפה העברית. נציג שכונת הארגזים הסביר את דרך השימוש בשפה כדי להכפיש את התושבים. ברגע שמשתמשים במילה "פולשים" עושים דה-לגיטימציה לתושבים. הוא סיפר שבאחת הישיבות בעיריית תל-אביב, ראש העירייה התנסח במילה "קרימינאלים" לגבי התושבים הללו.

נוסף לכך סיפר שהרשות משתמשת בכל מיני אמצעים כדי לפצל את מאבק התושבים במטרה לשרת את האינטרסים של היזמים. כמו כן, הרשות מגדילה ליזמים את אחוזי הבנייה. יש תיאבון שלא מגיע לידי שובע. הדרך היא ללכד את כל השכונות למאבק נגדי. הכוח של התושבים הם התושבים.

לנתק את המאבק מבית-המשפט, להעבירו לשרי הממשלה

יו"ר ועד סומייל יוני תג'ר אמר שבית המשפט קבע שיינתן דיור חלופי לתושבים שיפונו. הוא ציין כי חברי-הכנסת יכולים לעזור במאבק הזה של התושבים. בית-המשפט אינו מסייע והעזרה לא תבוא מבתי-המשפט. יש לנתק את תושבי-השכונות מבתי-המשפט. יש נושאים שהפסיקה קובעת שאין לבתי-המשפט סמכות אלא למדינה. הוראות דבר המלך במועצתו מאפשרים זאת. שרת המשפטים יכולה לעשות זאת. שרת המשפטים אמרה שידיה כבולות. ידיה אינן כבולות.

ח"כ יוסי יונה שיזם את הכנס הודה למשתתפים הרבים, לשרת המשפטים, ולחברי-הכנסת שכיבדו את האירוע בנוכחותם. הוא הבטיח לבדוק את החקיקה בנושא זה, לפעול לעצירת פינויי התושבים מבתיהם, וביקר את השימוש הלא ראוי במילה "פולשים". הביטוי "פולשים חייב להסתלק מן העולם, אמר. כמו כן הוסיף את הצורך באיזון כוחות בין הנציגים בכנסת לבין התושבים. על התושבים להיות פעילים בשטח ועל חברי-הכנסת לפעול בכנסת. אם התושבים לא יהיו ברחוב, הח"כים יתקשו לפעול בכנסת. לחץ ציבורי יכול להועיל. שיתוף פעולה בין התושבים לבין הנציגים יביא יחד לניצחון.

סיפורי השכונות שאליהן התייחס הכנס – כתבות בתקשורת:

1.ליפתא

בירה עמיקתא: תושבי ליפתא יוצאים למאבק על הבית, מול המדינה

כתבה של ניר חסון בהארץ: תושבי ליפתא יוצאים למלחמה

2.גבעת עמל

גבעת עמל – היסטוריה של השכונה שתשובה מפנה בכוח

3.סומייל

בקסבה של תל-אביב

4.נס לגויים

אושר ביפו בניית מתחם של 1500 דירות במתחם נס לגויים

המינהל פתח בהליכים לפינוי תושבי נס לגויים

5.כפר שלם

פתאום קוראים להם "פולשים"

סדרת כתבות על כפר שלם ב"כלכליסט"

  1. שכונת הארגזים

חיינו אינם חיים מאז שהקרקע נמכרה לבעלי הון

  1. עמידר יפו תל-אביב

תושבי יפו נגד עמידר

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. ק. טוכולסקי :

    המדינה לא יכולה להמשיך למכור קרקעות בלי להתייחס לזכויות של התושבים בהם. כן לא תמיד הבעלות על הקרקע תשאר של התושב או של מי שמעבד את הקרקע אבל אי אפשר לשלוח אנשים לרחוב או לגזול את פרנסתם.

  2. עבודה שחורה » הפגנה נגד רשות מקרקעי ישראל – פיצוי מלא על גירוש אזרחים מאדמותיהם :

    […] נכסי נפקדים – המתגוררים בהם חלוצים או פולשים? […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.