התנועה לזכויות דיגיטליות: המאגר הביומטרי ידלוף

אתמול התקיים דיון בוועדת הכנסת על הארכת ניסוי המאגר הביומטרי. התנועה לזכויות דיגיטליות הגיבה: "לראשונה הממשלה אמרה את האמת: המאגר הביומטרי ידלוף"

התנועה לזכויות דיגיטליות נגד ועדת הכנסת בעניין הפיילוט הביומטרי והוועדה הביומטרית

הכנסת קיימה אתמול דיון על הביומטרי מבלי שהודיעה על כך. התנועה לזכויות דיגיטליות מבקשת מהכנסת: אל תהפכו נושא חשוב כל כך לבדיחה

לקריאה נוספת

בדיון שקיימה אתמול הועדה הביומטרית בכנסת בהארכת ניסוי המאגר הביומטרי קראו נציגי התנועה לזכויות דיגיטליות שלא להאריך את ניסוי המאגר הביומטרי. הועדה, שהכריזה אמש בערב במפתיע על הדיון התכנסה הבוקר לדיון סוער במהלכו מחו הנוכחים על הזימון קצר המועד ועל העובדה שמסמכי הרקע לדיון הועלו רק אמש בערב לאתר הועדה ולא ניתנה אפשרות מספקת לקרוא אותם ולהיערך לדיון בהם. נציגי התנועה לזכויות דיגיטליות מחו על אופי הדיון וקראו לעצור את המאגר הביומטרי.

עו"ד יהונתן קלינגר, היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות: "בדיון הזה שמו לראשונה את האמת על השולחן. נציגת הממונה על היישומים הביומטריים אמרה לפרוטוקול כי הנחת העבודה שכל המאגרים ידלפו. המאגר הביומטרי ידלוף ועכשיו לא רק אנחנו אומרים את זה אלא גם הממשלה. ויחד עם הנתונים, שמראים שאין בעיית הרכשה כפולה, אז בשביל מה צריכים את זה? למה לנו לקחת את הסיכון? יש לבטל מייד את המאגר הביומטרי".

פרופ' קרין נהון, אמרה בדיון כי: "הדיון שצריך להיות הוא דיון על נחיצות. האם צריך בכלל את המאגר הביומטרי הזה? הרי אם אין באמת בעיה של הרכשות כפולות בשביל מה צריך את זה?

שמעתי בדיון עם שר הפנים שהלחץ מגיע מהמשטרה. כלומר, זה לא רק עניין של הרכשה כפולה שמתואר כמטרה הראשית של החוק.. הערכנו שיהיו שימושים נוספים למאגר אבל כאן יש סוג של הונאה. אם רוצים לעשות דברים נוספים עם המאגר הביומטרי, תאמרו. שימו את זה על השולחן. בואו נקיים דיון ציבורי. אבל לגבי המטרות המוצהרות- ברור שאפשר לפתור את הבעיה בדרכים שפחות יפגעו בביטחון המדינה ממאגר ביומטרי."

דורון שקמוני אמר בדיון כי: "חשוב מאוד שנדבר על שאלת נחיצותו של המאגר, שהיא השאלה המרכזית שניצבת לפנינו. מעולם לא הוכח הצורך במאגר ביומטרי וספציפית בעיית ההרכשה הכפולה שהיא הנימוק המרכזי לקיומו היא בעיה תאורטית בלבד. זאת גם על פי עמדת המטה ללוחמה בטרור שנאמרה כאן. קיימות חלופות שאינן מאגר ביומטרי שנותנות מענה טוב לפחות באותה מידה ואולי טוב יותר לבעיית ההרכשה הכפולה. הבעיה היא שהדיון על חלופות אלה לא נעשה בנפש חפצה אלא תוך הנחת יסוד שהמאגר חייב לקום."

צבי דביר, אמר בדיון כי: "כאשר מסתכלים על השאלה עצמה- כמה הרכשות כפולות היו- המספר הוא אפס. אפס עגול. כאשר ממשיכים ומתבוננים בכל סוגי הזיופים, כולל בתעודות הנייר הפשוטות, רואים בין 80-70 זיופים בשנה. כלומר, בתעודה שפשוט מאוד לזייף, יש רק 80 מקרים בשנה. אם זה היקף התופעה כיום, לא סביר שההיקף יגדל כאשר יהיה הרבה יותר קשה לזייף תעודות. האם בשביל כל כך מעט מקרים בשנה יש צורך להקים מאגר ביומטרי?"

הודעה מטעם התנועה לזכויות דיגיטליות

Tags: , , , ,

One Response to “התנועה לזכויות דיגיטליות: המאגר הביומטרי ידלוף”

  1. אף אחד הגיב:

    של מישרד הפנים למישרדי פירסומות וסקרים בכאילו גניבה וזה איפשר
    מגיפה של הטרדה טלפונית ונוכלות
    שנימשת עד עכשיו.

Leave a Reply