postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "שוברים שתיקה" ומערכת התעמולה של הימין הישראלי – חלק ראשון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"שוברים שתיקה" ומערכת התעמולה של הימין הישראלי – חלק ראשון

נושאים התמונה הגדולה, עלו ברשת ב 23.03.16 1:14

הסערה התקשורתית סביב "שוברים שתיקה" שהוצתה בעקבות כתבה שפורסמה בערוץ 2 היא פרי יוזמה של הימין שהחדיר אנשיו לארגון והם הפיצו מידע מבפנים שכביכול פוגע בביטחון המדינה. להלן תזכורת על שיטות הפעולה של תעמולת הימין

מאת: אמנון פורטוגלי

'עד כאן' ומכונת התעמולה של הימין הישראלי

הסערה הציבורית האחרונה סביב ארגוני זכויות האדם היא סממן נוסף להצלחתה המתמשכת של מערכת-תעמולה משומנת שמפעילים ארגוני ימין וגורמי שלטון לצורך הפחדה והשתקת קולות ביקורתיים מאת אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

"לימין הישראלי, השולט עכשיו כמעט בכל חלקי הממשלה בישראל, יש מערכת העברת מסרים שהשיגה  דומיננטיות אפקטיבית על זרימת המידע בישראל.  כדי להעביר את המסר שלהם לקהל הרחב, הימין הישראלי בנה מערכת תעמולה רבת עוצמה, אשר רוקחת ‘תחקירים’ בעמותות ובארגונים שהוקמו לצורך זה, ומגבירה את ה’מסר היומי’ באמצעות רשת רחבה של ערוצים ואנשים פרטיים, כולל טלוויזיה, עיתונים מקומיים וארציים, בלוגים ואתרים, רדיו, חברי כנסת, כמו גם ערוצים ושדרים דתיים. מכונת התעמולה של הימין יכולה לדחוף ולהעצים עובדה, חצאי אמת, או שקר, לפרסם אותם, למחזר אותם בחדשות, בפרשנות בטלוויזיה, בשיחות ברדיו, בסיפורים ובמאמרי מערכת בעיתונים, בסמינרים המאורגנים על ידי ארגוני ימין, בניירות עמדה ותדרוך, ובנאומים ודיונים בכנסת.

מערכת התעמולה הימנית ממחזרת ללא הרף, לעתים מילה במילה, את המסרים של ארגוני ימין. אם עיתונאי אוהד רוצה לכתוב מאמר על המתנחלים – זה נמצא מיד אצלו; אם מגיש טלוויזיה צריך אורח לדבר על דו”ח – הוא מקבל אותו מאחד ממכוני החשיבה הימניים. עזרה נוספת  באה ממקור פחות ידוע – מערוצי השידור הדתיים. הציבור הדתי יצר תשתית תקשורת אלקטרונית חזקה שיש לה עכשיו תפקיד מרכזי בהשפעה על דעת הקהל. התקשורת הדתית מייצרת ומפיצה ‘חדשות’ ופרשנות, והיקפה והשפעתה גדולים.

לדוגמה, מועצת יש”ע הקימה ב-2010  מחלקת מחקר במסגרת מינהלת ההסברה של המועצה “כדי להפיק חומרי הסברה וידע איכותיים ונגישים. חומרים אלו מופצים בקרב משפיעי דעת קהל ומקבלי ההחלטות בישראל ומהווים חלק בלתי נפרד מהמאמץ המושקע בקרב על התודעה בחברה הישראלית" (הדגשה שלי).

הקרן החדשה לישראל, המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, תרומות החוץ לארגוני החברה האזרחית, התנחלויות, אוניברסיטה באריאל, רק תגדיר את הנושא – והימין יכול להבטיח שההודעה תשודר בחדשות הארציות והמקומיות, תודפס בעיתונות הארצית והמקומית, תוכנס לדיונים בטלוויזיה וברדיו, ותהדהד בנאומים של אנשי אקדמיה מכובדים כמו גם פוליטיקאים קיצוניים.

מכונת התעמולה של הימין הישראלי יצאה בזמנו בהתקפה על הקרן החדשה לישראל ועל המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. המתקפה הימנית הנוכחית היא על אנשים מהשמאל או הנחשדים ככאלו, הכותבים כנגד ההתנחלויות, הנאבקים למען השלום, המובילים מאבקים חשובים אחרים, וכאלו החושבים שונה מהממשלה. הרשימה ארוכה: אדר כהן, פרופ’ שלמה יצחקי , רם כהן, פרופ’ רבקה פלדחי, ואחרים.  המתקפה כנגד ד”ר גלעד נתן, הינה אחת מהתקפות אלו ויהיו עוד כמוה.

את התהליך מתחילה סדרת מאמרים של עקיבא ביגמן, עובד במחלקת המחקר הפועלת במסגרת מינהלת ההסברה של מועצת יש”ע, שהחלו להתפרסם באוקטובר 2012 באתר של ארגון קיקיוני המתבסס על מקורות עלומים, על דוח של ארגון קיקיוני אחר (איתן), בלי שום בסיס עובדתי אמיתי. המאמרים נשלחים לדובר הכנסת בדרישה לפיטוריו של ד”ר נתן. הם משמשים בסיס לדיונים בפורומים ובאתרים ימניים.  קלמן ליבסקינד משכפל את המאמרים בבלוג שלו ב’מחלקה ראשונה’, בן דרור ימיני כותב על המאמר של ליבסקינד ב’מעריב’,  אראל סג”ל מדבר עליהם בתוכנית הרדיו שלו ‘לא סותם ת’פה’, וארגוני ימין, בהם “ישראל שלי” לוחצים על ח”כים ועל יו”ר הכנסת, ראובן ריבלין, בדרישה להדיח את נתן. כך זה מתפשט. רדיפה מגמתית, בהשראה פוליטית הופכת לאמיתה מקובלת, לעיקר אמונה, עטויה בדברי שבח של פרשנים ועיתונאים ימניים, ומביאה לכך שיו”ר הכנסת ריבלין נתן ידו להדחה של גלעד נתן ממרכז המחקר של הכנסת."

דברים אלה הם חלק ממאמר שפורסם פה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.