postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ברק אובמה – שחור, בן לאם חד-הורית, ונשיא חכם וטוב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ברק אובמה – שחור, בן לאם חד-הורית, ונשיא חכם וטוב

נושאים התמונה הגדולה, מדיני-בטחוני ב 16.03.16 0:36

מאמר תגובה מתנגד למאמר של נוה דרומי מהמכון לאסטרטגיה ציונית בשם "שחור, בן לאם חד-הורית, ונשיא גרוע". לדעת הכותבת אובמה הוא המקבילה של "האיש החולה על הבוספורוס". נתניהו, לעומת זאת, לדעתה, מנהיג גדול. המאמר מפריך עמדות אלה ומשבח את אובמה

מאת: אמנון פורטוגלי

נוה דרומי היא פעילה חברתית מסוג חדש לזכויות אדם, בתנאי שהם כחול-לבן ליהודים בלבד ובפיקוח 'המכון לאסטרטגיה ציונית'. למרות ניסיונה הדל, היא גם מבינה במדיניות בינלאומית ובהיסטוריה ומחלקת ציונים למנהיגי העולם. הארץ פירסם את הגיגיה בכותרת: "שחור, בן לאם חד-הורית, ונשיא גרוע.".

לדעתה של דרומי נתניהו הוא "אחד המנהיגים הגדולים שהיו פה (למרות טעויות מדיניות מרגיזות ביותר)", אחד המנהיגים החזקים שהיו לנו, ויכולתו להבין מול אילו כוחות הוא עומד מחזקת אותו.

אלא שיש מרחק ענק בין נתניהו לבין התאור הזה. את הטעויות הרבות של נתניהו אין צורך למנות והוא רחוק מלהיות 'מנהיג' ולבטח אינו ראש ממשלה גדול וחזק.

עם זאת, לנתניהו יעמדו מספר פעולות שעשה נכון. הוא הצליח לשמור את ישראל מלהסתבך במלחמת האזרחים בסוריה, והוא לא תקף באירן.  אני יודע שהוא רצה לתקוף באירן ושמערכת הבטחון התנגדה לתקיפה, אבל בסיכומו של דבר נתניהו קבל/נכנע להתנגדות זו ולא הורה על תקיפה באירן, וצריך לתת לו את הקרדיט לכך.

לדעתה של נוה דרומי, אובמה מנותק מן המציאות המזרח תיכונית, ואינו יכול להבין מול אילו כוחות הוא עומד. משתמע מדבריה שהיא, בניגוד לאובמה, מבינה את המציאות המרכבת באזורנו. כנראה שהיא ניזונה מאותם מומחים ו'מומחים' מטעמם שהביעו דעתם בנושא בזמן המהומות במצרים ובמלחמת האזרחים בסוריה. מעניין אם עולה בדעתה של דרומי שאובמה מבין היטב את המציאות המזרח תיכונית ולכן הוא משך את ידיו מכאן. מעניין אם עולה בדעתה שאובמה חושב שהאינטרס האמריקאי אינו דווקא במזרח התיכון, אלא בדרום מזרח אסיה, באירופה, ובמקומות אחרים. שהוא אינו רוצה להקריב חיילים אמריקאיים על מזבח מלחמות שאי אפשר להצליח בהן, שאינן חיוניות לארה"ב.

אני משוכנע שדרומי חושבת שהנשיא אובמה הוא חלש כי הוא לא תקף את אירן ובמקום זה, בשיתוף עם מדינות העולם כולל רוסיה וסין, הגיע להסדר והצליח לדחות את האיום הגרעיני האירני ללא מלחמה. אני בטוח שדרומי חושבת שאובמה חלש כי הוא לא תקף את סוריה ובמקום זה, בשיתוף עם הנשיא פוטין, הצליח לסלק את מאגרי הנשק הכימי שם ללא מלחמה. אני משוכנע שדרומי חושבת שאובמה חלש כי הוא לא המשיך את דרכו של הנשיא ג'ורג' בוש ולא נשאר להקיז דם אמריקאי בעירק. אני חושש שדרומי חושבת שאובמה הוא נשיא חלש כי חבריה לדעה כמו שרה פיילין ואחרים מבית 'מסיבת התה' מתנגדים לו, כי הוא מבין את מגבלות הכח ואינו כוחני, כי הוא שחור. אני חושב, בניגוד לדעתה, כי ארצות הברית רחוקה מלהיות "האיש החולה על הבוספורוס", אלא אם טראמפ יבחר כנשיא, וגם אז לא הייתי מזלזל בכוחה וביכולתה של ארה"ב להתחדש.

הפוסל במומו פוסל, ההגיגים הפשטניים של דרומי "גישה מערבית מעוותת…..על פי התפישה הזאת, המסכן והחלש תמיד צודקים, גם כשהם מנצלים את חולשתם ככלי נשק", נשמעים חלולים ומעוותים כאשר הם באים מהצד שהפך את הקורבנות, את רדיפת המתנחלים, את המאבקים בעולם כנגד המדיניות הישראלית בשטחים, לטיעון מרכזי, את 'קמים עלינו לכלותינו' לאבן התשתית של תפיסת עולמו. דרומי אף לא מעלה על דעתה את האפשרות שהפלסטינים הם אכן קורבן של הכיבוש הישראלי.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.