postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק שלישי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק שלישי

נושאים חדשות, רווחה ושירותים חברתיים ב 15.03.16 0:55

מנהלת שירותי ילד ונוער במשרד הרווחה מגיבה לכתבה של אמנון לוי בתכניתו "הפנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" על הוצאת ילדים מביתם. חלק שני מתוך שלושה חלקים

מאת: דליה לב שדה

הסיבות להוצאת ילדים מהבית:

ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק שני

מנהלת שירותי ילד ונוער במשרד הרווחה מגיבה לכתבה של אמנון לוי בתכניתו "הפנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" על הוצאת ילדים מביתם. חלק שני מתוך שלושה חלקים מאת: דליה לב שדה

לקריאה נוספת

אין מחלוקת כאשר ילדים מוצאים מביתם על רקע התעללות, אלימות, פגיעה מינית.

כאשר מדובר בהזנחה – מזדעקים קולות בציבור שבשם ההזנחה ניתן להוציא כל ילד מהבית. כפי שראינו מהנתונים כבר לעיל, שירותי הרווחה במדינת ישראל לא ממהרים להוציא ילדים מהבית: מתוך כ – 2,740,000 ילדים במדינת ישראל, , רק 10,800 נמצאים או עוברים במסגרות חוץ ביתיות, כלומר, כ – 0.4% מכלל הילדים במדינה

ובכל זאת עולה השאלה, מה זו הזנחה? ובכן, לפי מחקרים ואנשי מקצוע מובילים בארץ ובעולם, הזנחה = התעללות פסיבית. מדובר בהתעללות מתמשכת ולא משהו חד פעמי. אם התעללות הינה פגיעה מכוונת בילד: מכות, אונס, ניצול וכד'. הזנחה הינה פגיעה מתמשכת בילד עקב אי עשייה. התעלמות מצרכיו הרגשיים, נפשיים, פיזיים, בריאותיים באופן מתמשך, ניכור, השפלה, שגורמים לאישיותו של הילד להימחק, לביטחונו העצמי להיעלם. מחקרים שבדקו את התפתחות המוח מוכיחים, שהפגיעה של הזנחה הינה קשה וניכרת. הפגיעה פוגמת ביכולת הילד להתפתחות בהתאם לגילו ויכולותיו.

בנוסף, קשה יותר לאתר הזנחה, כי לא תמיד סימניה נראים מיד לעין ולוקח זמן לחששות להיערם לכלל חשד ודיווח. הילד עובר סבל מתמשך עד שההזנחה מוכחת ויש התערבות מקצועית.

ילדים שדווחוסיבות לדיווח

המוסר הכפול:
מצד אחד
– כאשר ילד נפגע במשפחתו – שירותי הרווחה אשמים!
מצד שני
– כאשר ילד מוצא מביתו על רקע הזנחה והתעללות – שירותי הרווחה אשמים!

לסיכום
מדיניות משרד הרווחה ושירותי הרווחה במדינת ישראל הן מהמובילים בעולם במקצועיותם ויש הערכה רבה לעשייה שלנו הן מצד 17% מתושבי מדינת ישראל, הנזקקים לשירותינו האמינים והן מצד אנשי מקצוע בעולם.

בעשור האחרון פותחה תשתית ענפה של שירותים בקהילה לסיוע למשפחות הנקלעות למשבר זמני או למצוקה מתמשכת, דבר שהביא לירידה בהשמות החוץ ביתיות ומתן שירות נרחב לילדים בסיכון ומשפחתם בקהילה.

מסגרות ההשמה החוץ ביתית מונעות מתוך אידיאולוגיה מקצועית. לא ניתן לתת טיפול לילדים 24/7 ללא אהבתם, ללא מחויבות מוסרית ועבודה ללא גבולות של זמן וכסף. בניגוד לגדרות התיל המזכירות מחנות ריכוז שהוצגו בכתבה – כל המסגרות שלנו הן פתוחות (למעט מסגרות החירום, שם נדרשת הגנה לשלומו של הילד), כפי שניתן לראות בתכנית, עת נכנסו כתבי התכנית והבחורה ללא מחסום לשטח הפנימייה.

אין מוציאים ילד מביתו בקלות דעת! מדובר בתהליך מקצועי מגובה בידע ובמחקרים. ילדים מוצאים מביתם, לאחר תהליך של הערכה וטיפול בקהילה. שירותי הרווחה והעובדים הסוציאליים המטפלים, פועלים ללא ליאות על מנת להציע וליישם תכנית לשיקום המשפחה והילד בקהילה עד אשר מעריכים כי כלו כל הקיצים והניסיון פוגע במצבו של הילד – רק אז ימליצו על הוצאתו מהבית.

עם זאת כמו כל דבר בחיים טעויות אנוש קורות. לשם כך, הוקמה מערכת אירגונית עם מנגנוני בקרה לצמצום טעויות הרות גורל כאלה.

יחד עם זאת, תמיד ניתן להשתפר. כיום עסוק משרד הרווחה בפיתוח נסיוני (פיילוט) של תכניות מעטפת טיפולית, המותאמות אישית לצורכי המשפחות. תכניות אלו כוללות; עו"ס לכל 13 משפחות, מלווה משפחתי ותקציב גמיש לצרכים השונים. יחד עם זאת, עלינו להמשיך ולפתח את תשתיות השירותים בקהילה, בתקווה שנמשיך לצמצם את מספר הילדים המוצאים מביתם ויותר ילדים יוכלו ליהנות ממשפחה טבעית מיטיבה שזו שאיפת כולנו.

חקיקה ראשית בנושא שיקום משפחות בקהילה, כפי שהבטיח שר הרווחה, תבטיח משאבים ותתקבל בברכה, תיבנה על התשתיות שפותחו ותאפשר לקדם זכותם של ילדים לגדול במשפחתם ואת זכותם של ההורים לגדל את ילדיהם בהצלחה.

דליה לב שדה, מנהלת שירות ילד ונוער במשרד הרווחה
קישורים לחלקים הקודמים:
ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק ראשון

ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק שני

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.